Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:31:30 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 31
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό Πρόγραμμα «Ελλάδα 2021»  (Αναγνώστηκε 104222 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 04:55:48 μμ »

7. Η ονομαστική αξία εκάστου νομίσματος κυμαίνεται μεταξύ πέντε (5) και διακοσίων (200) ευρώ και η τιμή πώλησης κάθε κατηγορίας καθορίζεται με απόφαση του Εκτελεστικού Συμβουλίου της Επιτροπής «Ελλάδα 2021». Η Επιτροπή «Ελλάδα 2021» διαθέτει τα αναμνηστικά νομίσματα προς πώληση σε φυσικά και νομικά πρόσωπα, στην Ελλάδα και το εξωτερικό, μπορεί να συνάπτει συμφωνίες πώλησης αναμνηστικών νομισμάτων με πιστωτικά ιδρύματα που λειτουργούν νόμιμα στην Ελλάδα ή το εξωτερικό, παραχωρώντας έκπτωση επί της τιμής πώλησης των νομισμάτων και μπορεί να προβαίνει σε τμηματικές παραγγελίες νομισμάτων, σύμφωνα με τις ανάγκες της. Τα έσοδα από τις πωλήσεις των νομισμάτων διατίθενται για την κάλυψη των εξόδων λειτουργίας και για την εν γένει επίτευξη του σκοπού της Επιτροπής.


Κατά τα άλλα θα σπάσουν τα καλούπια.
Μάλλον σπάσιμο θέλει κάτι άλλο.
Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 05:04:20 μμ »

Δυστυχώς για όλους μας, όλα τα σχόλια εύστοχα και γι'αυτό, αν και ήθελα να πω αρκετά, θα το αποφύγω.

Έμμεσα συνδεόμενο με το πρόγραμμα του 1821, ήθελα μόνο να αναφερθώ σε κάτι που θεωρώ παράλειψη.

Ένα νόμισμα, ίσως 2ευρω, για τα 450 χρόνια από τη ναυμαχία της Ναυπάκτου.

Μία κοπή που θα "τραβούσε" τα βλέμματα των ξένων, κυρίως Ισπανών και Ιταλών, αλλά στις μέρες μας ίσως και Γάλλων καθώς και άλλων.

Μία έκδοση που θα διαφήμιζε το ελληνικό πρόγραμμα, για τους αισιόδοξους ακόμη και του 1821, αλλά κατά κύριο λόγο το ελληνικό νόμισμα γενικότερα.
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
superphonic
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 05:49:21 μμ »

Καλησπέρα και από μένα,
θα έπρεπε πάντως να δούμε πως απο τα 22 νομίσματα που περιγράφονται στο ΦΕΚ φθάσαμε στα 14.

Στο βίντεο αναγραφόταν αξία 10€. Ίσως τα 8 ασημένια να βγουν σε 2 εκδόσεις.
Ίσως πάλι κάποια 8αδα να τα πήρε το ποτάμι...

92,5% / 34,10 gr / 22,10 χιλιοστά / Proof / Ονομαστική αξία: 10€
33,0% / 18,00 gr / 31,00 χιλιοστά / Proof / Ονομαστική αξία: 10€
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 06:21:12 μμ »

Τελικά θα πρέπει να περιμένουμε την τελική παρουσίαση του προγράμματος με όλα τα χαρακτηριστικά των νομισμάτων καθώς και τις ποσότητες για να έχουμε καλλίτερη εικόνα.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 06:55:51 μμ »

Πέρα από την τραγική κατάσταση που έχουν δημιουργήσει σε μια τόσο μεγάλη ευκαιρία για ωραία νομίσματα, εγώ έχω να πω το εξής:

5-10 άτομα να έβαζαν από εδώ μέσα υπεύθυνους για χάραξη φετινής νομισματικής πολιτικής, χίλιες(1000) φορές καλύτερα αποτελέσματα θα είχαμε από αυτόν τον απαράδεκτο θίασο, γιατί περί θιάσου πρόκειται... Δυστυχώς, με την μέχρι παρουσίασή τους, το μόνο που ΔΕΝ έκαναν είναι να αφουγκραστούν τον μέσο συλλέκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2020, 07:01:06 μμ από malef13 » Καταγράφηκε

Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 07:13:20 μμ »

+1
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 07:26:58 μμ »

Δεν εχω καμία εμπιστοσύνη ούτε στην Γιαννα ούτε και στις διάφορες "επιτροπές"... Απο οτι βλέπω έχουν σπάσει το πρόγραμμα (14 δικα τους+8 της τράπεζας της Ελλάδος), κάνανε την μοιρασιά, βγάλανε και τους σκετικους νόμους, για να μπορούν οι ιδιώτες (επιτροπή και εθνική), να διαθέσουν τα νομίσματα, και θα δουμε μια από τα ιδια του 2004.


        Δεν εχω καμία εμπιστοσύνη ούτε στην Γιαννα ούτε και στις διάφορες "επιτροπές"...
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 08:16:41 μμ »

αναρωτιεμαι... αν αυτα πουλιουνται απο την εθνικη.... τοτε η τραπεζα ελλαδος θα εχει αλλα... τα δικα της! μπορει να βγαλει λιγα... αλλα θα εχουμε 2 διαφορετικα νομισματικα προγραμματα το 21;;; στο τελος δεν θα παρουμε τιποτα και... χαχαχαχα

Δεν είναι σίγουρο αυτό Νίκο, δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι η ΤΤΕ θα σταματήσει το προγραμμα της και θα κάνει κι εκείνη προγραμμα για το 21, άλλωστε δεν θα είχε νόημα να ανταγωνιστεί αυτά της επιτροπής (εκ παραδρομής έγραψα Ολυμπιακής, είδες οι κακοί συνειρμοί;)

Όσο για την χάραξη, τα χρυσά φυσικά και δεν βλέπονται, εμένα όμως ούτε ένα από τα ασημένια μου άρεσαν. Τα δυο μικρά €5 με τις αναπαραστάσεις του φοίνικα και της δραχμής, ψιλό τρώγονται.

Τέλος για τον προπομπό: αν και προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου, (μα καθόλου) τα φορτωμένα σχέδια που δεν αφήνουν ίχνος πεδίου, οφείλω να ομολογήσω ότι ο Γιώργος Σταματόπουλος έκανε εκπληκτική δουλειά εδώ, η λεπτομέρεια στη χάραξη αλλά και η απίστευτη τεχνολογια της ΤΤΕ πραγματικά με εντυπωσίασαν πολύ. Ο Θανάσης (athas) κάπου είχε γράψει από που προέρχεται αυτό το σχέδιο, αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να το ξαναβρώ τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2020, 08:18:19 μμ από digo » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 08:20:07 μμ »



        Δεν εχω καμία εμπιστοσύνη ούτε στην Γιαννα ούτε και στις διάφορες "επιτροπές"...


Ούτε κι εγώ Μιμη.. 😅
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2020, 08:20:29 μμ από digo » Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 08:28:40 μμ »

Ο Θανάσης (athas) κάπου είχε γράψει από που προέρχεται αυτό το σχέδιο, αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να το ξαναβρώ τώρα.


https://microsites.nbg.gr/propompos

Το συλλεκτικό μετάλλιο «ΠΡΟΠΟΜΠΟΣ» ανοίγει την αυλαία του Νομισματικού Προγράμματος της Επιτροπής «ΕΛΛΑΔΑ 2021», για την διακοσιοστή επέτειο της Επανάστασης του 1821. Στον «ΠΡΟΠΟΜΠΟ» απεικονίζεται το έργο του λαϊκού ζωγράφου Θεόφιλου, «Αναγεννηθείσα Ελλάδα». Ο πίνακας είναι ζωγραφισμένος σε χαρτόνι και χρονολογείται από το 1911. Είναι βασισμένος σε παλιότερη λιθογραφία (περ. 1840) και απεικονίζει μια Ελλάδα «αρχαία», αλλά και «χριστιανή», με μακρύ, κόκκινο χιτώνα να στέκει ανάμεσα σε αρχαία σπαράγματα. Την Ελλάδα υποβαστάζουν ο Αδαμάντιος Κοραής και ο Ρήγας Βελεστινλής.


Να αναφέρω εδώ κάτι που παρατήρησα πριν λίγο στο βίντεο. Είναι ελαφρώς κυρτά (κουρμπαριστά) στο κέντρο τα ασημένια ή μου φαίνεται; Κάτι σαν "υψηλό ανάγλυφο" μου θυμίζουν. Για δείτε το εσείς που είστε πιο ειδικοί στα χαρακτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2020, 08:36:32 μμ από teutates » Καταγράφηκε

Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 08:49:01 μμ »

Και δύο παρατηρήσεις:
(1) Θέλεις να τιμήσεις ένα γεγονός με νομισματική έκδοση. Γιατί πρέπει να κόψεις 18 νομίσματα; Και άντε, το ασήμι σου δίνει τη δυνατότητα για περισσότερα νομίσματα ώστε να καλύψεις πολλές πτυχές ενός θέματος (παραβλέπουμε εδώ το ότι η ασημένια σειρά δε θα έπαιρνε προβιβάσιμο βαθμό στην έκθεση διότι, όπως είπε και ο NMS, είναι εκτός θέματος). Τα χρυσά νομίσματα όμως - ιδιαίτερα αυτά με αξιόλογο μέγεθος - δεν προσφέρονται για δημιουργία σειρών, εκτός κι αν αυτή γίνεται σε βάθος χρόνου, όπως συμβαίνει με τη σειρά των αρχαίων.
Βγάλε ένα, το πολύ δύο χρυσά και φρόντισε να τους προσδώσεις μεγάλο κύρος καθιστώντας τα αριστουργήματα. Επέλεξε ως παράσταση μία που αφήνει μεγάλα περιθώρια καλλιτεχνικής έκφρασης στο χαράκτη και επιτρέπει αποτύπωση πολλών λεπτομερειών και μην του δένεις τα χέρια. Θυμάστε τα εξαίσια χρυσά του 2012; Περασμένα μεγαλεία. Η ανάγκη/απαίτηση της επιτροπής για έκδοση πολλών χρυσών και μάλιστα με μεγάλα τιράζ και θεωρώντας το θέμα και την καλλιτεχνική αξία επουσιώδη κριτήρια, προδίδει τον αποκλειστικά κερδοσκοπικό χαρακτήρα του εγχειρήματος.
(2) Το σήμα "Ελλάδα 2021" χαρακτηρίζεται - και πρέπει να χαρακτηρίζεται - από απλότητα, εξαιτίας όμως αυτής της απλότητας δεν μπορεί να καταλαμβάνει τη μια όψη ενός νομίσματος (το αναφέρει και ο teutates παραπάνω). Πολύ περισσότερο μάλιστα όταν αυτή η όψη είναι κοινή σε σειρά νομισμάτων, όπως και το 2004. Από τη στιγμή που επιλέγεις κοινή όψη, κάνε την τουλάχιστον αριστουργηματική. Ούτως ή άλλως, μία φορά θα κοπιάσει ο καλλιτέχνης για να την επινοήσει.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 09:33:52 μμ »

Και δύο παρατηρήσεις:
(1) Θέλεις να τιμήσεις ένα γεγονός με νομισματική έκδοση. Γιατί πρέπει να κόψεις 18 νομίσματα; Και άντε, το ασήμι σου δίνει τη δυνατότητα για περισσότερα νομίσματα ώστε να καλύψεις πολλές πτυχές ενός θέματος (παραβλέπουμε εδώ το ότι η ασημένια σειρά δε θα έπαιρνε προβιβάσιμο βαθμό στην έκθεση διότι, όπως είπε και ο NMS, είναι εκτός θέματος). Τα χρυσά νομίσματα όμως - ιδιαίτερα αυτά με αξιόλογο μέγεθος - δεν προσφέρονται για δημιουργία σειρών, εκτός κι αν αυτή γίνεται σε βάθος χρόνου, όπως συμβαίνει με τη σειρά των αρχαίων.
Βγάλε ένα, το πολύ δύο χρυσά και φρόντισε να τους προσδώσεις μεγάλο κύρος καθιστώντας τα αριστουργήματα. Επέλεξε ως παράσταση μία που αφήνει μεγάλα περιθώρια καλλιτεχνικής έκφρασης στο χαράκτη και επιτρέπει αποτύπωση πολλών λεπτομερειών και μην του δένεις τα χέρια. Θυμάστε τα εξαίσια χρυσά του 2012; Περασμένα μεγαλεία. Η ανάγκη/απαίτηση της επιτροπής για έκδοση πολλών χρυσών και μάλιστα με μεγάλα τιράζ και θεωρώντας το θέμα και την καλλιτεχνική αξία επουσιώδη κριτήρια, προδίδει τον αποκλειστικά κερδοσκοπικό χαρακτήρα του εγχειρήματος.
(2) Το σήμα "Ελλάδα 2021" χαρακτηρίζεται - και πρέπει να χαρακτηρίζεται - από απλότητα, εξαιτίας όμως αυτής της απλότητας δεν μπορεί να καταλαμβάνει τη μια όψη ενός νομίσματος (το αναφέρει και ο teutates παραπάνω). Πολύ περισσότερο μάλιστα όταν αυτή η όψη είναι κοινή σε σειρά νομισμάτων, όπως και το 2004. Από τη στιγμή που επιλέγεις κοινή όψη, κάνε την τουλάχιστον αριστουργηματική. Ούτως ή άλλως, μία φορά θα κοπιάσει ο καλλιτέχνης για να την επινοήσει.

+100
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 10:14:06 πμ »

Θα ήθελα την γνώμη σας.
Για κάποιον που συλλέγει αναμνηστικά Ελλάδας τα συγκεκριμένα νομίσματα αποτελούν επίσημη έκδοση του κράτους (ΤτΕ) ή μια ιδιωτική κοπή κάποιας επιτροπής (Ελλάδα 2021) με εξουσιοδότηση παραγωγής & διάθεσης από το κράτος.
Δηλαδή θα πρέπει να συμπεριληφθούν στην συλλογή;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 04:12:45 μμ »

''Ιδιωτική κοπή'' όπως το εμείς το αναφέρουμε δεν υφίσταται. Είναι νομίσματα του Ελληνικού κράτους
διότι έχουν ονομαστική αξία. Δλδ υπάγονται καθ' όλα στο νομισματικό σύστημα της Ευρώπης.
Απλά είναι αναμνηστικά και σε καθε κράτος αλλάζουν διαφορα, λόγο νόμων.
Ξέρω τι εννοείς όμως λέγοντας να συμπεριληφθούν, Χρήστο. Προσωπικά, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!! Μεγάλο χαμόγελο
Όπως και σε πολλούς και σε εμένα μου αρέσουν τα 5ευρα. Αυτά θα τα πάρω. Για τα υπόλοιπα θα δώ.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 05:34:53 μμ »

Όντως Μιχάλη, ιδιωτική κοπή , απο την στιγμή που εχει εθνόσημα και αναγράφει αξία δεν τα λες, νομίσματα ειναι του Ελληνικού κράτους, οσο και τα αναμνηστικά της τράπεζα της Ελλάδος....οκ.  Βέβαια εμένα με ξενίζει το οτι τα επιμελείται η "επιτροπή 2021", με αρχηγο την Γιάννα, λογο κακου παρελθόντος, οχι τίποτα αλλο... και τα διαθέτει  ομως στο κοινο, η Εθνική τράπεζα (απο που και ως που;), και οχι η τραπεζα της Ελλαδος. Αυτό δεν μου αρέσει.
Πάντως οσοι τα πάρετε με για σας με χαρα σας (που ξέρεις μπορεί να παρω και εγω κανενα), στο φινάλε .....συλλογή κάνουμε!

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 31
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences