Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:41:46 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: HALF DOLLAR 1942 S  (Αναγνώστηκε 2037 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panospap25
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 01, 2020, 06:40:26 μμ »

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την αποδοχή είμαι νέος συλλέκτης και θα ήθελα τη γνώμη σας από κάποιους πιο έμπειρους. Έπεσε στα χέρια μου πρόσφατα ένα half dollar του 1942 S έχω ακούσει διάφορα και δεν ξέρω τι Αληθεύει και τι όχι μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την πραγματική του αξία και την συλλεκτική Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
Kif
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 06:54:13 μμ »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Αν δεν ανεβάσεις φωτογραφίες που να φαίνεται το νόμισμα δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα. Επίσης υπάρχει ενότητα για εκτίμηση νομισμάτων. Ανέβασε εκεί τις φωτογραφίες και τις ερωτήσεις σου.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 07:03:16 μμ »

Ανεξαρτητως φωτογραφιας ενα νομισμα με ποσοτητα κοπης 12.700.000 δεν νομιζω να εχει οποιαδηποτε αξια περαν του μεταλλου του.
Καταγράφηκε
panospap25
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 07:35:38 μμ »


Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την αποδοχή είμαι νέος συλλέκτης και θα ήθελα τη γνώμη σας από κάποιους πιο έμπειρους. Έπεσε στα χέρια μου πρόσφατα ένα half dollar του 1942 S έχω ακούσει διάφορα και δεν ξέρω τι Αληθεύει και τι όχι μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την πραγματική του αξία και την συλλεκτική Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 08:28:11 μμ »

https://www.usacoinbook.com/coins/2825/half-dollars/walking-liberty/1942-S/
Καταγράφηκε
panospap25
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 08:28:24 μμ »

Η φοτο που μου ζητήσατε
Καταγράφηκε
panospap25
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 08:30:03 μμ »

Και μπροστά οι φοτο δεν φαίνεται καλά γιατί είναι χαμηλή ανάλυση
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 09:31:26 πμ »

Κοίταξε το νόμισμα σου φαίνεται να έχει αξία €12-15 στην καλύτερη, εδώ στην Ελλάδα. Λιανική από συλλέκτη σε συλλέκτη, ένας έμπορος δεν θα έδινε τόσα.Έχει αρκετές φθορές, τα πεδία του έχουν υποστεί κάποια ταλαιπωρία, (φαίνεται καλύτερα στην μπροστινή φωτογραφία που έβαλες στο άλλο θέμα) και δεν είναι κάποιο συλλεκτικο ιδιαίτερης αξίας.

Το Walking Liberty half dollar, είναι ένα από τα ωραιότερα Αμερικακα νομίσματα σε σχέδιο του Weinman, αλλά πιστεύω ότι οι συλλεκτες στην Ελλάδα είτε παίρνουν τέτοια σε εντελώς λυωμα κατάσταση για μέταλλο  (το βάρος τους σε ασημι), είτε παίρνουν, μια φτηνή ημερομηνία (όπως κι αυτή που ανέβασες η και φτηνότερη) σε τέλεια κατάσταση για να το εχουνε ως τύπο, αυτοί οι λίγοι που ενδιαφέρονται και για ξένα νομίσματα πλην Ελληνικών.

Απόδειξη του ποσο εκτιμούν αυτό το σχέδιο, είναι και οι ετήσιες αναμνηστικές ουγκιές, τα silver eagleσ, πολύ δημοφιλή και στην Αμερική, και στην Ελλάδα και με όλους τους συλλεκτες που μαζεύουν ασημένιες ουγγιες, που έχουν πάρει τον εμπροσθοτυπο, το δε 2016, βγήκε και ένα χρυσό 24 καρατίων, αναμνηστικό για τα 100 χρόνια από την πρώτη χρόνια που κυκλοφόρησε, σε βάρος μισής ουγκιας.


Στην κατάσταση που είναι δεν κάνει και τεράστια διαφορα το πως το κρατάς, αλλά κανονικά θα έπρεπε να μην μας το έδειχνες στο χέρι σου αλλά σε κάποια πλαστική θηκουλα η χαρτονακι ειδικό που πουλιεται σε καταστήματα συλλεκτικών που πωλούν και αναλώσιμα. Εάν μεν απλά σου έπεσε αυτό το νόμισμα και δεν σκοπεύεις να συνεχίσεις, ελπίζω να σου λύσαμε τις απορίες, αν πάλι αυτό το νόμισμα σε παρακίνησε για περαιτέρω συλλογή νομισματων, καλή τύχη και καλώς ήρθες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2020, 09:36:10 πμ από digo » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences