Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:38:37 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημενιος αετος (νεος )  (Αναγνώστηκε 9054 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 01:26:42 μμ »

Μια χαρα ειναι  ο Αετος φιλε μου,δεν υπαρχει λογος ανησυχιας,και ευχομαι να τα εκατοστησεις
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 01:32:38 μμ »

Μη σε ανησυχεί το βάρος, εγώ είχα πάρει μερικά νομίσματα και από αυτά μόνο ένα είχε το βάρος που πρέπει τα άλλα ήταν όλα πάνω, στα επίπεδα που αναφέρεις για το δικό σου, και ένα ήταν 30,95 γρ (ένα κινέζικο panda).  Συμβαίνει ότι ακριβώς σου έγραψε ο Ανάργυρος.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:20:14 μμ »

Με εχεις εντυπωσιασει με τις μαθηματικες σου αναλογιες και πραξεις που εκανες για το νομισμα. Αν συνεχισεις ετσι να ερευνας τα νομισματα πολυ δυσκολα θα την πατησεις με πλαστα νομισματα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Νεος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 09:46:39 μμ »

Αγαπητοι φιλοι καλησπερα σας και παλι.
Σημερα προχωρησα στο επομενο μου νομισμα.Αγορασα (και παλι απο επωνυμο καταστημα και οχι ebay κλπ κλπ)
μια ασημενια Kookaburra 2013.Η ομορφια του με εντυπωσιασε ειναι διαφορετικο απο τον αετο.
Φυσικα μολις καταλαγιασε η οπτικη ευχαριστηση...ξεκινησαν οι μετρησεις.
Το νομισμα οσον αφορα το βαρος ηταν μεσα στα ορια που εμαθα (και απο εσας αλλα και συνεχιζωντας την ερευνα μου για τα νομισματα μιας ουγκιας).
Βαρος : 31,48 gr. Mια χαρα (πιστευω)
Η διαμετρος :40,55 mm  μολις 0,05 mm κατω απο τα ορια του Pirth Mint.
Το "προβλημα" που προεκυψε ειναι το παχος του.
Μετρησα 2,82mm παχος στις ακρες του νομισματος.
Μετα απο καλυτερο ψαξιμο και επικοινωνια με το καταστημα,ειδα οτι η επισημη διαμετρος και το παχος δινονται
σαν maximum τιμες.
Δηλαδη
max diameter:40,60mm
max thickness:4,00mm
Mελετωντας τα στοιχεια αλλων νομισματων ειδα οτι οσο "μεγαλωναν" οι διαμετροι τους "μικραιναν" τα παχη τους πραγμα λογικο.
Θα ηθελα παρακαλω και παλι τα φωτα σας και τις γνωσεις σας.
Ειναι σωστη η τιμη που βλεπω ? 2,82mm thickness ?
Περιμενω με ανυπομονησια.

Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 09:50:46 μμ »

μια χαρα ειναι συνεχισε  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού εχεις π.μ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:37:36 μμ από methodios » Καταγράφηκε
Νεος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:17:19 πμ »

Αγαπητοι φιλοι γεια σας και παλι.
Σκεπτομενος οτι καθε φορα που θα αγοραζω καποιο νομισμα θα πρεπει να σας "ζαλιζω" το κεφαλι,σκεφτηκα οτι θα πρεπει να βρω τροπο να λυνω τις αποριες μου.
Ετσι κατασκευασα μια πολυ απλη συσκευη μετρησεως ειδικου βαρους.
Ενα μικρο φωτογραφικο τριποδο,πολυ λεπτη κλωστουλα,ενα πλαστικο ποτηρι διαφανο με νερακι μεσα,η ψηφιακη ζυγαρια και φυσικα ο πινακας των στοιχειων με τα ειδικα βαρη.
Και μπαμ ! 10,48xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Αν υπολογισω και καποια +/- στην ολη μεθοδο καθως και το 0,10 που μας περισευει απο το 99,90 τοτε ειμαι στο νουμερο που μας ενδιαφερει 10,49.
Το ενδιαφερον παντως ειναι το στοιχειο που εμαθα απο το Pirth Mint μετα απο επικοινωνια μαζι τους.Δεν το περιμενα.Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι στην Kookaburra και προφανως και στα αλλα 1οz νομισματα τους οταν αναφερονται στο MAX THICKNESS μιλανε για το παχος του μεταλλου ΠΡΙΝ να το χτυπησει η πρεσσα !!!
Παραθετω την απαντηση τους.
Hello,
Please find specifications below for 1oz 2013 kookaburra coin.  As per below, the diameter and thickness are both maximum figures and may vary, especially given that the 4mm maximum should be based on the un-pressed silver.

Kind regards,

A.... C....
Πολυ ενδιαφερον πιστευω.
Ετσι πιστευω οτι εχω πλεον μια καλη λιστα με τα test μου.
ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΒΑΡΟΣ-ΠΑΧΟΣ-ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ
ΕΙΔΙΚΟ ΒΑΡΟΣ
ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΑ
ΗΧΟΣ
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟ ΜΑΓΝΗΤΑΚΙ ΝΕΟΔΥΜΙΟΥ (αυτο κυριολεκτικα με τρελανε οταν το ειδα να κανει "τσουληθρα")
ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΝΗΤΗΣ
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ στον κατασκευαστη. Σαρκασμός
Μετα απο ολα αυτα πιστευω οτι οποιο νομισμα μπαινει στην συλλογη μου θα εχει λιγες πιθανοτητες να μην ειναι γνησιο.
Το αλλο εξαιρετικα εντυπωσιακο ειναι (συγχωρηστε μου παρακαλω την εκφραση) ειναι η βλακεια καποιων ανθρωπων...Ποσο κοροιδα πιστευουν οτι ειναι οι υπολοιποι....
Πηγα το νομισμα σε εναν χρυσοχοο πριν να κανω τις δοκιμες μου.
Αυτος ηταν κατηγορηματικος οτι ειναι 100% ΠΛΑΣΤΟ !
Το βασισε στις παρακατω αποψεις του...
α) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΗΜΙ 999 !!! "ΧΑ ΧΑ ΣΕ ΓΕΛΑΣΑΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ"
β) ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΣΗΜΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΘΑ ΖΥΓΙΖΕ 70-80 ΓΡ !!!
γ) ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΜΕ ΟΞΥ...Νομιζω οτι εχω τωρα μπροστα μου ενα τετοιο οξυ διπλα στο ποτηρι του καφε μου...Νερακι το λεω εγω εδω και 39 χρονια....
Πηρε περισπουδαστο ηφος... εκανε πισω για να γλυτωσει και αυτος του κινδυνου εριξε μια σταγονα απο το τρομερο οξυ (το νομισμα δεν ενιωσε τιποτα) και πλησιαζωντας το ΜΥΡΙΣΕ..."ΠΩ ΠΩ ΠΩ !!! ΠΦΦΦΦΦ ΒΡΩΜΙΣΕ Ο ΤΟΠΟΣ !!!" "ΜΥΡΙΣΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ" Μυρισα....ΤΙΠΟΤΑ !!! Εκεινος ετρεχε σαν τον παλαβο να γλυτωσει απο την ανυποφορη μυρωδια...
Τι να πω ? Για τοσο κοροιδα μας περνανε Απορία

Τελος παντων αυτα απο εμενα αγαπητοι φιλοι.
Να εισται ολοι καλα καλες γιορτες και καλη χρονια ευχομαι.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 02:42:05 πμ »

Αυτό που βρωμάει και μπορεί να οξειδώσει αργυρο είναι ο θειικός σίδηρος, εμπορικά γνωστός ως θειικό ήπαρ ή LOS. Αλλά και πάλι δεν μυρίζει η διαδικασία οξείδωσης αλλά η διάλυση του LOS σε νερό (βλέπεις όλες οι θειούχες "αλχημίες"... βρωμάνε) και βέβαια δεν σε πανικοβάλει μια σταγόνα του εν λόγω διαλύματος.
 Η όλη ιστορία που σκαρφίστηκε ο πραγματογνώμων μου θυμίζει τη γνωστή πλάκα με το... δαχτυλο, που το τραβάς κι αντί για το κλακ της άρθρωσης ακούς έναν άλλο ήχο πιο μακρόσυρτο και καμιά φορά πιο.. μυροδάτο.
 Γι' αυτό και σε ρωτάω ευθέως, τί είχε φάει ο σαράφης εκέινο το μεσημέρι? Αν το είχες διερευνήσει, θα είχες καταλάβει τι του μύρισε και γιατί έτρεχε πανικόβλητος.
 Αλλά έτσι γίνεται με 'μας τους νέους, το ρίχνουμε στην επιστήμη και ξεχνάμε τα βασικά και μας πιάνουνε κότσους.
Καταγράφηκε
Νεος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 03:01:52 πμ »

Δυστηχως αγνοω τις γαστρονομικες συνηθειες του κυριου...
Αυτο που γνωριζω ειναι οτι βρισκομαστε στον 21 αιωνα.Η πληροφορια και η ταχυτητα μεταδοσης της ειναι πλεον σε επιπεδα που πριν μερικες δεκαετιες κανεις δεν θα μπορουσε να φανταστει.Πολλοι επαγγελματιες σε διαφορους χωρους ειτε το αγνοουν ειτε δεν θελουν να το δεχθουν.Αυτο τους βλαπτει πιστευω επαγγελματικα.
Ακομη και αυτος ο φιλοξενος χωρος για παραδειγμα.Σε ελαχιστο χρονο εχεις π.μ και σχολια με πληροφοριες χρυσαφι !!! Και παει λεγοντας...Τι καλα θα ταν να γινοταν ενα λαθακι και το Pirth Mint να εβγαζε καταλαθος τις Kookaburra 1οz του 13... 80 γρ !!!


Το τι λεπτομερεια εχει το μαλι τις Βασιλισσας...Περναω πολυ ωρα την νυχτα και παρατηρω το κεφαλι αλλαζωντας την γωνια που χτυπαει το φως.Μα τοση λεπτομερεια Απορία Και το στεμα επισης.Το συγκεκριμενο νομισμα πραγματικα μου κραταει το ενδιαφερον και μου χαριζει ευχαριστηση.

Ποιο νομισμα 1oz ασημι πιστευετε οτι εχει ακομη πιο "ταξιδιαρικη" λεπτομερεια επανω του ?
Ποιο μου προτεινετε ?
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 10:55:06 μμ »

επειδη εκτος απο αξια μεταλλου φαινεσαι διατεθειμενος να πληρωσεις και σχεδιο προς κινα μερια.........αλλα οχι απο επωνυμο καταστημα εδω θα το πληρωσεις χρυσο.ομορφα επισης οχι ομως σε μια ουγγια ηταν και καποια αγγλικα που ειχε ενας φιλος βαλει φωτογραφιες σε καποιο ποστ αλλα δε ξερω τιμες και δεν εχω δει τι γινεται απο κει.σε 1oz κανε ενα ταξιδι μεχρι βιεννη λογω εποχης (γιατι σα νομισμα ειναι το πιο αδιαφορο) και μετα προς καναδα.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 12:44:47 πμ »

παρε την κουκαμπουρα του 11, και μετα του 10 μεχρι να φτασει στο 1990.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences