Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:48:11 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΛΙΡΑ 1989 ΚΟΠΙΑ  (Αναγνώστηκε 4054 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 22, 2020, 08:45:48 πμ »

Την είδηση την διάβασα στο FB και την μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.Εντοπίσθηκε κόπια λίρας 1989 που βρισκόταν σε σετ της σειράς(δίλιρο-λίρα-μισόλιρο).
Η τιμή της συγκεκριμένης χρονιάς το τελευταίο χρονικό διάστημα εκτοξεύθηκε στα ύψη-μεγάλη ζήτηση ίσως-με αποτέλεσμα να ξεπεράσει αρκετά την τιμή του δίλιρου της ίδιας χρονιάς.
Μεγάλη προσοχή επομένως στις αγορές σας.
Οι μόνες διαφορές που μπόρεσα να διακρίνω είναι στον σταυρό και στις πέρλες που έχω σημειώσει που είναι 6 ενώ στην κανονική είναι 7
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 11:23:44 πμ »

Διακρινω διαφορες και στον μεσαιο σταυρο απο τους 3 αλλα και στις μπιλιες που τον περιβαλλουν (2η σειρα μπιλιες απο αυτην που ανεφερες). Πιθανον να υπαρχει κ διαφορα στο μονο λιονταρι του θυρεου αλλα δεν βλεπω καλα στην γνησια πως ειναι..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 12:57:26 μμ »

Το διάβασα και εγώ και προβληματίστηκα έντονα. Δεν ξέρω τι είναι. Πάντως έχουν εντοπιστεί μικροδιαφορές και σε αλλά νομίσματα του royal mint στο παρελθόν που δεν αναφέρονται πουθενά. Ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το διλιρο του 2002(Κλείσιμο ματιού...Νομίζω... Έχει λιγότερα ή περισσότερα δοντάκια του κανονικού για άγνωστο λόγο και είναι γνήσιο.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences