Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:42:27 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οι δαίμονες του νομίσματος των 100 ευρώ  (Αναγνώστηκε 5002 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 05:43:55 μμ »

Αν και ο σχεδιαστής του χαρτονομίσματος των 100 ευρώ, Robert Kalina, αρχικά είχε σκοπό να συμπεριλάβει ιστορικά μνημείο, για λόγους "πολιτικούς" το σχέδιο άλλαξε σε μυθολογικό, τιμώντας τα στυλ Baroque και Rococo , σύμφωνα με το αντίστοιχο άρθρο στο wikipedia.

Πλην τοις άλλοις, είναι λίαν ευδιάκριτες οι δύο φιγούρες με τα δυο πλάσματα αμφιβόλου προελεύσεως, με αγριεμένες εκφράσεις και άσεμνες χειρονομίες, σχεδόν δαιμονικές.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

θα παρακαλούσα αν έχει κάποιος ένα των 100 ευρώ ας μας πει και εμάς εδώ ότι ισχύει αυτό το πράγμα. Απορία Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2012, 05:59:42 μμ από jerichoriginal.21 » Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 06:59:18 μμ »

Αν και στο σπίτι κρατάω μόνο ψιλά, δε θα με χαλούσε να έχω κάποιες χιλιάδες τέτοιους δαίμονες. Σαρκασμός

Στα σοβαρά τώρα, δεν πιστεύω να πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα σχέδια.
Όλα έχουν να κάνουν με την ερμηνεία που δίνουμε... ή καλύτερα με το που στοχεύει η ερμηνεία μας.

'Πλην τοις άλλοις, είναι λίαν ευδιάκριτες οι δύο φιγούρες με τα δυο πλάσματα αμφιβόλου προελεύσεως, με αγριεμένες εκφράσεις και άσεμνες χειρονομίες, σχεδόν δαιμονικές.'
Και τι σημαίνει "αμφιβόλου προελεύσεως"; Γνωρίζουμε ότι πρόκειται για φανταστικό σχέδιο.
Και τι πάει να πει "άσεμνες χειρονομίες" δαιμονικές; Προσπαθώντας να κρατήσουν τα ρούχα τους και το βάρος;
Και αν είχε τον Σταυρό του Ιησού δεν θα σκοτώνονταν τώρα να αφαιρεθεί από το χαρτονόμισμα;
Φίλε μου θα σου πω κάτι που ανέφερε ο Αϊνστάιν : "Η πιο απλή λύση, είναι και η σωστή".

Επίσης ορίστε και ένα ανέκδοτο :
Ο σύζυγος γυρνά αργά στο σπίτι του μία νύχτα.
-Ανησύχησα! Πού στο καλό ήσουνα; τον ρωτά η γυναίκα του.
-Α, λέει αυτός, δεν ήταν τίποτε. Πήγα να κάνω ένα τατουάζ…
-Τατουάζ; Τι τατουάζ έκανες;
-Ένα χαρτονόμισμα των 100 ευρώ στα γεννητικά μου όργανα, λέει αυτός περήφανα.
–Χαρτονόμισμα; Μα τι στο καλό σκεφτόσουν; Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που έκανες είναι τρελό;
-Μπα, είχα τους λόγους μου:
1ος μου αρέσει να βλέπω τα λεφτά μου να αυξάνονται,
2ος μου αρέσει να παίζω με τα λεφτά μου,
3ος μου αρέσει να έχω λεφτά στα χέρια μου και
4ος έτσι θα μπορώ να σου δίνω 100 ευρώ όποτε το θελήσεις!!!

Δες σε παρακαλώ και μια πιο κοντινή φωτό και βγάλε μόνος σου το συμπέρασμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 07:10:30 μμ »

κύριε Κώστα (αυτό δεν είναι το όνομα σας) πραγματικά δε πιστεύω τίποτα δεν είμαι τόσο χαζός να πιστεύω τι κάθε χαζομάρα που βγάζει ο καθένας απλά το ανέβασα για να γίνει μια κριτική.σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 08:27:08 μμ »

Εγώ βλέπω ότι το 100€ έχει γίνει είδος προς εκσαφανισης Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 12:17:37 μμ »

Το 500αρι το εχουμε μονο ακουστα. Μιλαμε για μουσειακο κομματι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 12:26:12 μμ »

Κάτι έχει πάρει και μένα το αυτί μου για κάτι 500ρια που κάποτε υπήρχαν, τα παλιά τα χρόνια... και μάλιστα νομίζω ότι υπήρχε και 200αρι... κίτρινο... ή μήπως ήταν ρόζ; Θα σας γελάσω έχω να τα δω πολύ καιρό. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 04:07:37 μμ »

εγώ λόγο της δουλειάς μου τα βλέπω σχεδόν κάθε μέρα η μια φορά τι βδομάδα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 04:15:05 μμ »

Βασίληηηη! Ο,τι "δαιμονικά" 100ρικα πέφτουν στα χέρια σου στέλνε τα σε μένα. Ξέρω τί θα τα κάνω.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 04:37:36 μμ »

μακάρι να ήταν δικά μου Θανάση αλλά δυστυχώς είναι της δουλειάς,να είσαι σε μια μεριά να δεις λεφτά και επιταγές που πηγαίνουμε στη τράπεζα. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 09:05:16 μμ »

ρε τι αλλο θα ακουσουμε... φυσικα και το σχολιο μου αυτο δεν εχει να κανει με τον φιλο μου τον Βασιλη... απλα μου θυμιζει τον πανικο με το ελληνικο 500 δραχμο, το 5000ρο... που εβλεπαν σαταναδες κτλ..

απλα ο καλλιτεχνης - σχεδιαστης επρεπε να αοδωσει οσο μπορουσε καλυτερα την αρχιτεκτονικη του Μπαροκ και του Ροκοκο.... οπου βλεπουμε πολυ βαρια σε αισθητικη ή πολυ διακοσμημενα κτηρια κτλ...

τοτε σε καθε τοιχο πετουσαν και καμια 10ρια αγγελακια, ηρακλειδεις, θεους και δαιμονες... για να εντυπωσιασουν το ματι... ετσι κι εδω... εβαλε στις κολωνες ηρακλειδεις η ατλαντες...

τωρα για τα προσωπα... δηλαδη τι ηθελαν αυτοι που το σκεφτηκαν; να βγαλουν τα αγαλματα ταυτοτητα ή διαβατηριο;; μην ξεχναμε οτι τα σχεδια ειναι φανταστικα... τα κτηρια, οι αψιδες και οι γεφυρες δεν υπαρχουν... ειναι αλληγορικα σχεδια για την δηθεν ενωμενη ευρωπη (αλλο παραμυθι....). οποτε.. εβαλε απλα τις βασικε γραμμες διαμωρφωσης.. χωρις πολλες λεπτομερειες...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 09:47:41 μμ »

αυτο που λεει ο Κωστας ειναι σωστο...ποιες ασεμνες χειρονομιες; αυτοςπ ου εγραψε το αρθρο (το ειχε δει λιγες μερες πριν στο ιντερνετ...), που τις ειδε;;;

οι καλλιτεχνες της εποχης τοτε.. προσπαθουσαν αλλοτε επιτυχημενα και αλλωτε οχι... να αντιγραψουν την πλαστικοτητα των αρχαιων ελληνικων αγαλματων... ετσι...  δειχνουν να συγκρατανε τα ρουχα τους που πανε να πεσουν... ενω την ιδια ωρα..σηκωνων στους ωμους τους το βαρος της αψιδας... σαν αλλοι Ατλαντες...

δεν εχουν ποδια γιατι ειναι κομματι του συνολου.. οπως γινεται σε πολλα παρομια και πραγματικα κτηρια... απλα προσθεσαν κατι... λογω εποχης.... ποιο ειναι αυτο;; το ρουχο! για να γινει αποδεκτο για την εποχη του Μπαροκ και Ροκοκο και να μην σκανδαλισει ή προσβαλει κοινο αλλα κι εκκλησια... προσθεσαν παραπανω ρουχο απο οτι ειχαν τα αρχαια αγαλματα απο τα οποια εμπνευστηκαν... βλεπετε ενω το γυμνο στην αρχαια ελλαδα δεν σκανδαλιζε αλλα θεωρουνταν τεχνη και κατι ομορφο.... αργοτερα εγινε κατι το οποιο επρεπε να το κρυβουμε απο ντορπη...... (οχι δεν ειμαι γυμνηστης! χαχαχαχα) αλλαξαν οι εποχες αλλαξαν ολα... ας μην ξεχναμε το απιστευτο πραγμα που ειχε κανει ενας Πάπας οταν για να μην σκανδαλιζουν τα αρχαια αγαλματα... τα κουτσουρεψε αφαιρωντας τα μορια τους!!! αν ειναι δυνατον!!!!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:11:01 μμ »

...για να μην σκανδαλιζουν τα αρχαια αγαλματα... τα κουτσουρεψε αφαιρωντας τα μορια τους!!!

Νίκο μου αυτό που ανέφερες εγείρει άπειρα ερωτήματα.
Δεν μάθαμε ποτέ... Που πήγαν τα μόρια αυτά;... τον ακριβή αριθμό τους;... τον τρόπο αφαίρεσης;...
Αν αφαίρεσε και από γυναικεία αγάλματα... ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑ..ΛΟ το έκανε;... (εκτός αν μιλάμε για θαύμα).
Μήπως ο παπάς τα εκμαγεία... τα εμπορεύθηκε;... ή τα κράτησε για προσωπική χρήση;... για διακόσμηση;... ή σαν λιβανιστήρια;... ή τέλος πάντων για οτιδήποτε;... Θου Κύριε φυλακήν τω στόματι μου και θύρα περιοχής περί τα χείλη μου.
Αν βρέθηκαν ξανά ολόκληρα... Ποιος τα ταξινόμησε και με ποιο σκεπτικό; Το μήκος... Πάχος... Γεύση... Χρώμα;
Αν βρέθηκαν τεμαχισμένα... τα κόλλησαν ξανά; Με ποιο ενδεικτικό μοντέλο; Του εργάτη που τα κολλούσε ή... του Γκου.ζg..ούνη;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:52:08 μμ »

χαχαχαχαχα εκοψε ολα τα ανδρικα μορια! μαλιστα λεγεται οτι λογικα ειναι καπου στα υπογεια του μουσειου του βατικανου! τωρα.. αν το εκανε με σκαρπελο ή κατι αλλο... δεν ξερω... και παντα αναφερομαι σε αυτα που ηταν τοτε.. εκεινη την εποχη... τα ευρηματα υστερων εποχων... δεν νομιζω να τα πειραξαν...

για τα γυναικεια...δεν ξερω...μαλλον τα αφησε ισως δεν σκανδαλιζαν αυτα...

μη νομιζεις... γινεται αυτο!!! εκει που ημουν.. εισε αγαλματα.. μουσειο ηταν... ειχε γυναικεια αλλα εκει που σταματουσαν ηταν σε γυψινο εκμαγειο ενος αγαλματος  αρχαιου εφηβου αθλητη! εστω και ρεπλικα ολο το χερι εκει εδειχνε ή προσπαθουσαν να πιασουν το.... αντε να τους φωναζεις συναιχεια do not touch!  εχει αλλα...... you know... το ψευτικο ηθελαν;; χαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences