Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:33:18 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ποιο ειναι το ομορφοτερο χαρτονομισμα του κοσμου  (Η ψηφοφορία έληξε: Σεπτέμβριος 20, 2020, 10:13:25 μμ)
Ελβετια 1000 φραγκα - 2 (11.8%)
Νοτιο Βιετναμ 1000 dong - 1 (5.9%)
Ολλανδικες ινδιες 500 gulden - 0 (0%)
Ισπανια 1000 pesetas - 5 (29.4%)
Ταιτη 500 franc - 1 (5.9%)
Λιβανος 100 λιβρες - 0 (0%)
Μογγολια 10 δολλαρια - 1 (5.9%)
Ζανζιβαρη 5 rupees - 0 (0%)
Βελγιο 10000 franc - 2 (11.8%)
Γιουγκοσλαβια 1000 dinara - 3 (17.6%)
Μαλι 5000 φραγκα - 2 (11.8%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 9

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποιο ειναι το ομορφοτερο χαρτονομισμα του κοσμου  (Αναγνώστηκε 22454 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 09:17:41 πμ »

Το πεντοχίλιαρο του Θώδορα.
Κολλούσε και σε κούτελο!
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 09:20:43 πμ »

Απο αυτα της ψηφοφοριας προσωπικα το ισπανικο το βρισκω πανεμορφο.

Κατα τη γνωμη μου ομως δεν υπαρχει αλλο ομορφοτερο και απο τις δυο οψεις απο το δικο μας μπλε χιλιαρικο του 1921. Μεγάλο σε επιφανεια, οι χρωματικοι συνδυασμοι σε αρμονια και η χαραξη με αρτια λεπτομερεια
Καταγράφηκε

kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 01:08:27 μμ »

Τελειωσε η ψηφοφορια με νικητη το ισπανικο 1000 pesetas του 1907 και δευτερο το γιουγκοσλαβικο 1000 dinara
.
Μαλιστα το γιουγκοσλαβικο ειναι και το φθηνοτερο χαρτονομισμα της λιστας.
Κανεις δεν ψηφισε  το Ζανζιβαρη 5 rupees
το οποιο πιανει 50000 + σε δημοπρασιες!
και το νοτιο βιετναμ που πιανει 30.000 + και αυτο με μια ψηφο
τελικα δεν εχει και τοσο αμεση σχεση η ομορφια του χαρτονομισματος με την τιμη που πιανει.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 09:50:22 πμ »

Θα μου επιτρέψεις να σου πω, ότι το poll σου ήταν έλλειπεστατο. Όχι μόνο γιατί δεν είχε το 1000ρικο του 1921 μέσα, παγκοσμίως αποδεκτό ως ένα από τα ωραιότερα του κόσμου (εξώφυλλο καταλόγου Krause το 2012), αλλά πχ δεν είχε και σχεδόν ΜΗΔΕΝ Γαλλία η Γαλλικές αποικίες η χώρες που τύπωσε η Γαλλία γι αυτές, με τη μαγική συνταγή που στο λόγο της τιμής μου έχει και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι μέσα, σε Γαλλική περιγραφή το είχα διαβάσει , κι ας τα λέμε μεταξωτά εδώ, πχ το απίστευτο 100δραχμο του 1935, η της Réunion με την επισήμανση, η τα 5φραγκα με τον Victor Ηugo τα δεκοφραγκα με τον Richelieu, αλλά κυρίως οι αποικίες, πωπωπωπωπω, που ΔΕΝ.....  σορρυ.

Δεν ξέρω πως έκανες την επιλογή, δικά σου σίγουρα δεν ήταν αφού αυτό το πραγματικά υπέροχο του Βιετνάμ 1000 dong (the old man) όπου η ψήφος ήταν δικη μου,  κοστίζει όσο ένα δυαράκι στα Πετράλωνα, και κυρίως υπάρχει η ένα η δυο μόνον, επίσης ψήφισα το «magic carpet» του Λιβανου, που δεν έλαβε ούτε ΜΙΑ ψήφο, γιατί  ΔΕΝ πήρε το σύστημα την (δεύτερη) ψήφο μου, που για μένα ήταν τα μόνα «αποδεκτά» για μια τέτοια τόσο υποκειμενική απάντηση.

Το γεγονός ότι αυτοί που απάντησαν στην μεγάλη τους πλειοψηφία δεν είχαν ιδέα με το αντικείμενο, μάλλον δε βοηθούσε, με την έννοια ότι περιορίστηκαν σε αυτά που τους έδειξες και λυπάμαι αλλά η επιλογή ήταν παρά μα παρά παρά παρά πολύ πτωχή, για να μην πω ατυχης. Οι δε «νικητές» είναι αδιανόητο για μένα, όχι μόνο δεν βρίσκω καμία ομορφιά, αλλά πιστεύω ότι δεν είχαν δουλειά σε αυτό το poll.

O μόνος σίγουρα ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ, με θαυμάσιο κατάλογο και τεράστια εμπειρία και βιβλιογραφία πίσω του σε όλα τα έντυπα η ηλεκτρονικά του χωρου, ο VangeliS, όπως είδε συμφώνησε αβλεπι μαζί μου για το χιλιάρικο του 1921. Όσο για το 1000ρικο του 1956 που πρότεινα, ήταν γιατί βλέπω ποσο πολύ το θαυμάζουν οι ξένοι, που αν μπορούν το βάζουν αμέσως στη συλλογή τους, με τον Μέγα Αλέξανδρο μπροστά και την μάχη της Ισδου στο πίσω μέρος, την σημαντικότερη μάχη και νίκη του Μεγάλου Αλεξάνδρου, θεωρείται διεθνώς εκ των ουκ άνευ, κι αυτό το διαπιστώνω σε κάθε μου επίσκεψη σε διεθνή φορουμ χαρτονομισμάτων, 3 που πάω τέλος πάντων, όταν έχω καιρό, δηλαδή ποτε.

Τέλος πάντων, αυτά τα λέω με φιλικό τρόπο, poll ομορφιάς (Κλείσιμο ματιού σε χαρτονομίσματα επιλεγμένα φιρδην μιγδην και με ελάχιστες απαντήσεις και ψήφους ίσως δεν είχε και νόημα να γίνει. Ας κλείσω εδώ : Beauty is in the eye of the beholder.
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 11:26:37 πμ »

Μια αναλογη ψηφοφορια διενεργει τα τελευταια 15 ετη η IBNS (International Bank Note Society) για το ομορφοτερο χαρτονομισμα που εκδοθηκε για πρωτη φορα καθε ετος. Καθε χρονο μπορω να πω οσα εχουν βγει πρωτα ειναι πραγματικα πανεμορφα

https://www.theibns.org/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=138&Itemid=45

Δυστυχως οποιοσδηποτε "διαγωνισμος ομορφιας" ποτε δεν μπορει να θεωρηθει αντικειμενικος μιας και η προσωπικη αντιληψη του ωραιου διαφερει απο ατομο σε ατομα. Το ενδιαφερον με τα χαρτονομισματα ειναι οτι ο καλλιτεχνης, ζωγραφος και χαρακτης, προσπαθει σε εναν περιορισμενο χωρο να δημιουργησει ενα πραγματικα εργο τεχνης που παραλληλα πρεπει να πληροι και τις προδιαγραφες ασφαλειας. Σκεφτειτε στο γραμματοσημο ποσο ακομα πιο δυσκολο ειναι αυτο.
Καταγράφηκε

kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 08:05:04 μμ »

Θα μου επιτρέψεις να σου πω, ότι το poll σου ήταν έλλειπεστατο. Όχι μόνο γιατί δεν είχε το 1000ρικο του 1921 μέσα, παγκοσμίως αποδεκτό ως ένα από τα ωραιότερα του κόσμου (εξώφυλλο καταλόγου Krause το 2012), αλλά πχ δεν είχε και σχεδόν ΜΗΔΕΝ Γαλλία η Γαλλικές αποικίες η χώρες που τύπωσε η Γαλλία γι αυτές, με τη μαγική συνταγή που στο λόγο της τιμής μου έχει και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι μέσα, σε Γαλλική περιγραφή το είχα διαβάσει , κι ας τα λέμε μεταξωτά εδώ, πχ το απίστευτο 100δραχμο του 1935, η της Réunion με την επισήμανση, η τα 5φραγκα με τον Victor Ηugo τα δεκοφραγκα με τον Richelieu, αλλά κυρίως οι αποικίες, πωπωπωπωπω, που ΔΕΝ.....  σορρυ.

Δεν ξέρω πως έκανες την επιλογή, δικά σου σίγουρα δεν ήταν αφού αυτό το πραγματικά υπέροχο του Βιετνάμ 1000 dong (the old man) όπου η ψήφος ήταν δικη μου,  κοστίζει όσο ένα δυαράκι στα Πετράλωνα, και κυρίως υπάρχει η ένα η δυο μόνον, επίσης ψήφισα το «magic carpet» του Λιβανου, που δεν έλαβε ούτε ΜΙΑ ψήφο, γιατί  ΔΕΝ πήρε το σύστημα την (δεύτερη) ψήφο μου, που για μένα ήταν τα μόνα «αποδεκτά» για μια τέτοια τόσο υποκειμενική απάντηση.

Το γεγονός ότι αυτοί που απάντησαν στην μεγάλη τους πλειοψηφία δεν είχαν ιδέα με το αντικείμενο, μάλλον δε βοηθούσε, με την έννοια ότι περιορίστηκαν σε αυτά που τους έδειξες και λυπάμαι αλλά η επιλογή ήταν παρά μα παρά παρά παρά πολύ πτωχή, για να μην πω ατυχης. Οι δε «νικητές» είναι αδιανόητο για μένα, όχι μόνο δεν βρίσκω καμία ομορφιά, αλλά πιστεύω ότι δεν είχαν δουλειά σε αυτό το poll.

O μόνος σίγουρα ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ, με θαυμάσιο κατάλογο και τεράστια εμπειρία και βιβλιογραφία πίσω του σε όλα τα έντυπα η ηλεκτρονικά του χωρου, ο VangeliS, όπως είδε συμφώνησε αβλεπι μαζί μου για το χιλιάρικο του 1921. Όσο για το 1000ρικο του 1956 που πρότεινα, ήταν γιατί βλέπω ποσο πολύ το θαυμάζουν οι ξένοι, που αν μπορούν το βάζουν αμέσως στη συλλογή τους, με τον Μέγα Αλέξανδρο μπροστά και την μάχη της Ισδου στο πίσω μέρος, την σημαντικότερη μάχη και νίκη του Μεγάλου Αλεξάνδρου, θεωρείται διεθνώς εκ των ουκ άνευ, κι αυτό το διαπιστώνω σε κάθε μου επίσκεψη σε διεθνή φορουμ χαρτονομισμάτων, 3 που πάω τέλος πάντων, όταν έχω καιρό, δηλαδή ποτε.

Τέλος πάντων, αυτά τα λέω με φιλικό τρόπο, poll ομορφιάς (Κλείσιμο ματιού σε χαρτονομίσματα επιλεγμένα φιρδην μιγδην και με ελάχιστες απαντήσεις και ψήφους ίσως δεν είχε και νόημα να γίνει. Ας κλείσω εδώ : Beauty is in the eye of the beholder.

Φιλε μαλλον καπου τα εχεις μπερδεμενα στο μυαλο(ολα) γι αυτο θα μου επιτρεψεις και εμενα με τον ιδιο "φιλικο" τροπο να σου τα ξεμπερδεψω.

Αρχικα το poll δεν ηταν ελλιπεστατο οπως θα ηθελες να ειναι ,ηταν ελλιπες,εξ ορισμου βεβαια θα ηταν ελλιπες διοτι οταν επρεπε να επιλεξω 10-11 χαρτονομισματα και οχι 100 καποια θα εμπαιναν στη λιστα και αλλα οχι,ειναι προφανες λοιπον οτι καποιοι θα ειχαν διαφωνιες με την λιστα  και ειναι σεβαστο αυτο αλλα δεν γινοταν αλλιως λογω χρονου και χωρου δεν μπορουσα να βαλω οτι ομορφο χαρτονομισμα εχω δει ποτε σε ενα ψηφισμα, οπως πανω κατω εβαλες εσυ με τις επομενες φωτογραφιες σου.

" αλλά πχ δεν είχε και σχεδόν ΜΗΔΕΝ Γαλλία η Γαλλικές αποικίες η χώρες που τύπωσε η Γαλλία γι αυτές"
Το νουμερο 5 της τα'ι'της το εκδωσε η τσεχοσλοβακια?

Τωρα φτανουμε στο δυσκολοτερο θεμα να σου εξηγησω γιατι δεν εβαλα το 1000 του 21,η αληθεια ειναι το ηξερα απο πριν οτι θα βρισκοταν καποιος που θα ελεγε  γιατι δεν το βαλες ειναι το ομορφοτερο κλπ κλπ...
Θα σου εξηγησω τους λογους καποιοι ειναι υποκειμενικοι ,καποιοι ισως αντικειμενικοι
Αρχικα το ψηφισμα που πηρες μερος  ειναι στη λιστα με τα ξενα χαρτονομισματα επιτηδες μπηκε εκει για να αποφυγουμε το 1000 αλλα οκ δεν το προσεξες δεν πειραζει.
Δευτερον ηξερα εξ αρχης αν εβαζα σε ελληνικο φορουμ το 1000 ρικο θα κερδιζε επειδη απλα και μονο ειναι ελληνικο, ακομα και μετριο να ηταν ενα ελληνικο θα επερνε ψηφους(βεβαια περιμενα μεγαλυτερη συμμετοχη απο 10 ατομα αλλα ας οψεται).Οποτε θα ηταν ασκοπο το ψηφισμα γιατι συμφωνα και με σενα
"Το γεγονός ότι αυτοί που απάντησαν στην μεγάλη τους πλειοψηφία δεν είχαν ιδέα με το αντικείμενο"
λογικα λοιπον  αφου δεν ειχαν ιδεα θα εβγαζαν ενα ελληνικο σωστα?

Τωρα μιας και εγραψες την αποψη σου για το συγκεκριμενο χαρτονομισμα θα ηθελα να γραψω και εγω την δικη μου.Το θεωρω πανεμορφο χαρτονομισμα ,σε μια μεγαλη λιστα με 100 χαρτονομισματα πχ πιθανοτατα θα το εβαζα μεσα ,σε μια λιστα με 10 δεν θα το εβαζα ποτε ,και ασε με να σου εξηγησω τους λογους.
Αρχικα να πω οτι δεν το θεωρω πιο ομορφο απο το 500 της σειρας,  ισως ο λογος  που το  κανει να ξεχωριζει ειναι το μπλε το χρωμα και οι συνδιασμοι χρωματων, δεκτο γιατι οχι
Ολη η σειρα  ειναι ομορφη αλλα το προβλημα με  τα χαρτονομισματα εκεινης της (μεγαλης περιοδου) ειναι οτι μαλλον ολα εχουν βγει σαν σχεδια  "με  το τσουβαλι" απο την american banknote company.Ολα εχουν κοινο μοτιβο μια πλευρα με το προσωπο του Σταυρου και καποια αλλα σχεδια τα οποια δεν χρησιμοποιηθηκαν μονο σε ελληνικα χαρτονομισματα αλλα και σε αλλων χωρων (οπου μπορουσε να τα πουλησει η abc) .
Παρε για παραδειγμα το 25δρ του 1918 οπως ειχα γραψει και σε αλλο θεμα μοιραζονται μια ιδια οψη με ενα τζαμαικανο χαρτονομισμα... 
Επισης αντι για 25 δραχμες γραφει απο πισω 25 franc... δεν καταλαβαινω τον λογο ισως συνεργαζομασταν πολυ με την γαλλικη κυβερνηση εκεινο τον καιρο?Για μενα ειναι προχειροδουλεια...
Για μενα λοιπον για αυτους τους λογους δεν μπορω να τα εχω τοσο ψηλα στην εκτιμηση μου,πιστευω στερουνται καλλιτεχνικης πρωτοτυπιας και ειναι σαν να μου ζητας να κρινω πχ μια ταπετσαρια των windows .Μπορει να ειναι πολυ ομορφη σαν εικονα αλλα δεν μπορω να την βαλω στην ιδια κατηγορια με αλλες.
Ωστοσο αυτη ειναι η δικη μου αποψη και ολοι εχουμε το δικαιωμα να εχουμε την αποψη μας σε ενα υποκειμενικο θεμα.
Απο εκει και περα θα ηθελα να σχολιασω και λιγο τις κακοπροαιρετες μπαρουφες που πεταξες.
Ποιος σου ειπε οτι εβαλα ενα ψηφισμα για να τσακωθουν τα μελη του στεκιου?Ποιος σου ειπε οτι το εβαλα για να κανω μοστρα τις γνωσεις μου και μου κανεις(τις ανυπαρκτες δικες σου)?
Εβαλα ενα ψηφισμα για να παρουν μερος τα μελη να δουμε αν εχει σχεση η τιμη που πιανουν με την ομορφια και γιατι οχι να κανουμε κουβεντα επανω στα χαρτονομισματα ,αν εχει καποιος να προσθεσει καποιο κλπ, φιλικα παντα.Εσυ φανταζομαι τον λογο που "θιχτηκες" ηταν καποιο μηνυμα με συντονιστη θα το αναφερω στο επομενο μηνυμα μου.Εσυ νομιζες οτι κανουμε καποια κοντρα? στο ποιος θα ψηφισει το "δικο" μας χαρτονομισμα και αν δεν το ψηφισει ειναι ολοι βλακες εκτος απο εμας?
Εγω να σου πω ψηφισα το 5+4 και μου κανει μεγαλη εντυπωση πως ημουν ο μονος που ψηφισε της ταιτης το οποιο το θεωρω πολυ πιο ομορφο απο το χιλιαρικο του 1921.Αλλα ειμαι ΕΓΩ που το λεω αυτο και θα πρεπει να το δεχτεις οπως εγω δεχομαι την δικη σου γνωμη και οπως θα πρεπει να δεχτουμε την γνωμη ενος τριτου που βρισκει καποιο αλλο.Αυτος ηταν ο σκοπος του ψηφισματος να συζητησουμε και να δουμε τι εχει να πει ο καθενας.
Εσυ αντιθετα φροντισες να με προσβαλεις "Δεν ξέρω πως έκανες την επιλογή, δικά σου σίγουρα δεν ήταν"
(ποιανου ηταν του πνευματικου μου?)
Να προσβαλεις τα υπολοιπα μελη που πηραν μερος στο ψηφισμα
"Το γεγονός ότι αυτοί που απάντησαν στην μεγάλη τους πλειοψηφία δεν είχαν ιδέα με το αντικείμενο"

και να προσπαθησεις με ενα πραγματικα κομπλεξικο τροπο να μας πεισεις οτι εσυ εισαι ο σωστος της υποθεσης
λεγοντας πως ο  "ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ,vangelis" θα ψηφιζε οτι και εσυ.
Εγω τον  "Vangelis" δεν τον γνωριζω προσωπικα  και ξεκαθαριζω οτι δεν θελω να τον προσβαλω καθολου δεν με απασχολει αν εχει εκδωσει 1 η 150 βιβλια και αν η heritage auctions τον συμβουλευεται πριν κανει καθε δημοπρασια της,η γνωμη του μετραει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με καποιον που ξεκιναει τωρα στα χαρτονομισματα για τον απλουστατο λογο οτι η ομορφια ενος χαρτονομισματος (πραγματος γενικοτερα) ειναι υποκειμενικη,δεν παιζει κανενα ρολο  η εμπειρια,τα χρονια και οι περγαμηνες καποιου σε θεματα υποκειμενικης ομορφιας,ουτε καν το οτι ηταν εξωφυλλο σε καποιον καταλογο krause(Με τοσους καταλογους που εχουν βγει υπαρχει χαρτονομισμα που δεν εχει μπει εξωφυλλο? νομιζω και το 20ρικο του 55 ειχε μπει,δεν λει κατι αυτο).

Εγω σεβομαι την γνωμη του οπως και ΚΑΘΕ αλλου που εχει κατι να πει και πραγματικα ο ανθρωπος με ευγενεια στο  τελευταιο μηνυμα του εγραψε την γνωμη του χωρις να πει" ξερεις ποιος ειμαι εγω  και τι  βιβλια εχω βγαλει, η δικια μου επιλογη ειναι σωστη"
Με την ιδια  λογικη θα μπορουσα να ελεγα τα ιδια και εγω,μπορει ολα αυτα τα χαρτονομισματα που εβαλα να τα εχω στη συλλογη μου το γνωριζεις εσυ? Γνωριζεις ποιος ειμαι και τι συλλογη εχω και τι εμπειρια εχω στα χαρτονομισματα?  Εγω προσωπικα δεν σε γνωριζω ,αλλα δεν θα μιλαγα ποτε με αυτον τον εγωκεντρικο τροπο.

Με το μηνυμα σου ηταν πραγματικα προσπαθησες να υποτιμησεις τον χρονο μου τη δουλεια μου για να οργανωσω αυτο το ψηφισμα ,την νοημοσυνη μου ,την νοημοσυνη των υπολοιπων μελων που ψηφισαν και φροντισες να το χαλασεις  κακοπροαιρετα φυσικα  κατι το οποιο εγω δεν θα δεχτω ενω αν δεν συμφωνουσες θα μπορουσες να μην παρεις μερος το πιο απλο. Στο επομενο μου μηνυμα θα γραψω το λογο που θιχτηκες και ενα μηνυμα προς διαχειριστες Ευχαριστω οσους διαβασαν εως εδω και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 09:13:18 μμ »

Λοιπον ο λογος που θιχτηκε ο digo μαλλον ειναι οτι ειχα στειλει ενα μηνυμα στον διαχειριστη athas (Θαναση) και του ζητησα ευγενικα μηπως  πει στο μελος DIGO να διαγραψει τις φωτο που εβαλε προς το παρον τουλαχιστον για το λογο οτι την στιγμη που γινεται το ψηφισμα καλυτερο θα ηταν να μην υπαρχουν και αλλες φωτο  απο αλλα χαρτονομισματα και μπερδευουν.Μπορει ο athas να το παραθεσει ολοκληρο το μηνυμα μου αν θελει.
Του ειπα επισης οτι δεν εχω προβλημα με την συζητηση   απλως θα ηταν καλυτερο να γινοταν μετα το τελος του ψηφισματος
και ας εβαζε καθενας οτι φωτο ηθελε,γιατι οπως του ειπα ο digo εβαλε και οτι να ναι χαρτονομισματα(πχ το 1000 του 56 το οποιο απο την συγκεκριμενη σειρα οι περισσοτεροι θα το ελεγαν το λιγοτερο ομορφο,η αντε  καλυτερο απο το 100 ρικο,αλλα ειπαμε καποια πραγματα ειναι υποκειμενικα...
Ωστοσο αν διαβασατε το μηνυμα του μου επιτιθεται βγαζοντας με χαζο  ουσιαστικα με ...ευγενεια παντα και οπως εγραψα στο προηγουμενο ποστ  υποτιμα τον χρονο μου τη δουλεια μου για το ψηφισμα ,την νοημοσυνη μου , ακομα και την νοημοσυνη των υπολοιπων μελων που ψηφισαν.
Κυριοι διαχειριστες,απευθυνομαι σε ολους γιατι δεν ξερω ποιος ειναι ο υπευθυνος για συγκεκριμενα θεματα,και γραφω δημοσια πλεον.
Σεβομαι απολυτα τον χρονο σας και την επιλογη σας να ειστε διαχειριστες,δεν απαιτω απο εσας να ειστε απο πανω απο το site 24 ωρες να διορθωνετε τα κακως κειμενα,ζητω ομως απο εσας να (ξανα)? διαβασετε το κειμενο που εγραψε ο digo για μενα το πρωι και δεν ξερω γιατι ειναι ακομα εκει? και να μου πειτε αν οντως εχω δικιο,αν οντως με προσβαλει με τα γραφομενα του και να λαβετε πλεον φανερα δραση.
Δεν γνωριζω τον digo προσωπικα ,μπορει να ειναι φιλος σας μπορει να ειναι απο τα ιδρυτικα μελη του στεκιου,μπορει και κολλητος σας,οτι και να ειναι ομως δεν μπορει να συμπεριφερεται με τετοιον τροπο και απαξιωση σε γραφομενα αλλου μελους.Ελπιζω οτι δεν θα ανεχτειτε αυτη τη συμπεριφορα,γιατι μπορω να σας πω  και το εξης.
Τον τελευταιο καιρο ειχα γραψει δυο θεματα,ενα που ηθελα να χαρισω εναν καταλογο δημοπρασιων και μονο  απ τα μαλια δεν με πηραν για το λογο οτι δεν απαντησα  την ιδια μερα σε καποιον που μου ειχε στειλει μηνυμα? και απαντησα σε αλλον 2 μερες μετα?Εχουμε και αλλες ζωες παιδια εκτος στεκιου.. Αντιμετωπισα και εκει μια ασχημη συμπεριφορα ενω ηθελα να χαρισω κατι,τελοσπαντων ας το προσπερασουμε..
Τωρα δευτερη φορα παω να κανω ενα poll που θα μπορουσε να ειναι αρχη κουβεντας ξανα  αρνητικη συμπεριφορα,η συγκεκριμενη  πολυ χειροτερη και προσβλητικη
Εγω λοιπον προσωπικα δεν θα ανεχτω καμια μειωτικη συμπεριφορα και ελλειψης σεβασμου προς την προσπαθεια που εκανα και τον χρονο που δαπανησα.Μπορει να μην δαπανησα 10 χρονια απο την ζωη μου για το poll αλλα δαπανησα αρκετο διαστημα για να το οργανωσω,να  βρω/κοψω/ραψω φωτογραφιες για να ταιριαζουν κλπ.Πηρε καποιο χρονο και πιστευα οτι θα ηταν μια αρχη συζητησης μεταξυ των μελων και να δουν καποια πραγματα καποιοι που ισως δεν γνωριζαν,αντιστροφα αντιμετωπισα μια εχθρικη συμπεριφορα που δεν χρησιμοποιησε ασχημες λεξεις μεν  ,αλλα ειχε καθαρα προσβλητικο και υποτιμητικο υφος για την προσπαθεια μου.
Γιαυτο και εγω σας ζητω δημοσια (Δεν απαιτω,αν και ο σεβασμος θα επρεπε να απαιτειται) να βαλετε εμφανεις κυρωσεις στο μελος digo για  αυτα που εγραψε,δεν ζητω την διαγραφη του,ανθρωποι ειμαστε υπαρχουν ασχημες στιγμες,αλλα  τα λαθη θα πρεπει να πληρωνονται,κυρωσεις μπορουν να ειναι για 1-2 μηνες πχ να μην γραψει στο στεκι η κατι αλλο αντιστοιχο.
Αν δεν συμφωνειτε μαζι μου ,η πιστευετε οτι καλα τα εγραψε ο digo (και γιατι οχι και παραπανω) τοτε να με συγχωρειτε εγω πλεον δεν μπορω να παραμεινω στο στεκι ουτε για να γραφω ουτε για να διαβαζω.Δεν υπαρχει κανενας λογος καποιος να παραμεινει καπου οπου δεν τον σεβονται και δεν τον εκτιμουν.Ειχαμε και διαφωνιες αλλα χρονια .ολα τα λυναμε με ευγενεια και εστω καποιον σεβασμο,αν δεν υπαρχει αλληλοσεβασμος, και καποιες αρχες δεν παει πουθενα το forum και κυριως εγω δεν παω πουθενα μεσα του.
Θα περιμενω την απαντηση σας και ευχαριστω για την προσοχη.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 09:22:03 μμ »

Παράθεση
Απο εκει και περα θα ηθελα να σχολιασω και λιγο τις κακοπροαιρετες μπαρουφες που πεταξες.
Ποιος σου ειπε οτι εβαλα ενα ψηφισμα για να τσακωθουν τα μελη του στεκιου?Ποιος σου ειπε οτι το εβαλα για να κανω μοστρα τις γνωσεις μου και μου κανεις(τις ανυπαρκτες δικες σου)?


Μέχρι πριν αυτό όλα οκ, με μικροδιαφορές. Αυτό κυρίως και το υπόλοιπο είναι ίσως κακό όνειρο που είδες και δεν θα ασχοληθώ καθόλου.

Όσο για το αν έμπαινε ο Σταύρου στα χαρτονομίσματα της Εθνικής, αυτό ούτε δικη σου, ούτε δικη σου απόφαση ήταν. Σε όσα είχαν και τον Σταύρου αριστερά και τον θυρεό με το στέμμα δεξιά, όταν έγιναν τα εσωτερικά δάνεια και κόπηκαν στη μέση η στο 1/3 και 2/3 ,ο πολίτης «δανειοδότης» κρατούσε τη μεριά με τον Σταύρου, ο θυρεος και τα υπόλοιπα, συν την αξία τους, πήγαινε στα Ταμεία του κράτους.

Το ότι δεν γνωρίζεις τον Vangelis δεν είναι κάτι που πρέπει να περηφανεύεσαι. Ο Ε. Φυσικας , που κρύβεται πίσω από το username, πέρα από τον μοναδικό του κατάλογο  (σε περιεχόμενο, με αρίθμηση παρά πολλων πλαστών η και καταγεγραμμένων σχεδόν όλων των δημόσια εμφανισμένων  σπανιωτατων κομματιών όπως 5 και λοιποί φοίνικες) , έχει κάνει πλήθος ερευνών και δημοσιεύσεων, είναι ο πιο ταπεινός και μετριόφρων αλλά και μέγας γνωστης του αντικειμένου που γνωρίζω, κι η πιο εντυπωσιακή από τις ανακαλύψεις του, όταν σχεδόν όλα έχουν ειπωθεί, είναι η μοναδική ανακάλυψη σειράς της Εθνικής που προτάθηκε σε αυτήν σε διαγωνισμό, με το πορτραιτο σε προφίλ του Κωνσταντίνου Α αντί για του Σταύρου κι έχει δημοσιεύσει, μόνον αυτός, και φωτογραφίες από τα δοκίμια που απερρίφθησαν και έβαλαν πάλι τον Σταύρου.

Άτυχος ο Κωνσταντίνος ο Α, τελικά ούτε σε νόμισμα ούτε σε χαρτονόμισμα απεικονίζεται εκτός από μικρογραφία στο 30αρι, αλλά μας στοίχισε και την Μικρασιατική καταστροφή όποτε δεν τον λυπάμαι καθόλου. Αυτά, συνέχισε με το παραλήρημα, beauty is in the eye on the beholder, το Βιετναμέζικο δεν το έχεις που να χτυπιέσαι κάτω, σωστά; Και τα υπόλοιπα πλην του magic carpet μου ήταν αδιάφορα. Και καλή σου νύχτα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 09:23:03 μμ »

Κανενα μήνυμα δεν εστειλα σε κανεναν, αν και τον Θανάση τον γνωρίζω και τον εκτιμώ αφάνταστα. Και πάλι καληνύχτα.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 10:32:06 μμ »

Συντονιστης:

@kostas1

δεν ειμαι σιγουρος για ποιo τμημα του πρωινου μηνυματος του digo μιλας οταν ρωτας "γτ ειναι ακομα εκει". Να το σβησω ολο δεν μ αφηνουν οι κανονες. Αν ειναι καπου που σε προσβαλει και μου ξεφυγε, γραψε μου σε παρακαλω. Μηπως σβηστηκε καποιο μηνυμα ?

το πιο ακραιο σε αυτη τη σελιδα που διαβασα ειναι το παρακατω:

Απο εκει και περα θα ηθελα να σχολιασω και λιγο τις κακοπροαιρετες μπαρουφες που πεταξες.
Ποιος σου ειπε οτι εβαλα ενα ψηφισμα για να τσακωθουν τα μελη του στεκιου?Ποιος σου ειπε οτι το εβαλα για να κανω μοστρα τις γνωσεις μου και μου κανεις(τις ανυπαρκτες δικες σου)?

για το οποιο δεν βλεπω να θιχτηκε ιδιαιτερα ο digo, ουτε εγω θα θιγομουν να πω την αληθεια, αλλα αμα τον προσβαλει θα μου πει.

επισης διαβασα να γραφεις οτι ο digo προσβαλει τα μελη που ψηφισαν με αυτο που ειπε. δεν μπορω να το εκλαβω ετσι, απλα επειδη δεν ξερει ποιοι ψηφισαν, ουτε εγω ξερω, αρα υποθετω ηθελε να πει με υπερβολικο/γραφικο τροπο οτι δεν συμφωνει με το αποτελεσμα.

και οτι προσβαλει τη νοημοσυνη σου διαβασα, αλλα το μονο που καταλαβαινω εγω απο το μηνυμα του ειναι οτι δεν γουσταρει με την καμια τις επιλογες σου. δεν μπορω να κανω το συσχετισμο στο μυαλο μου γτ αυτο να ειναι προσβλητικο για σενα.

αυτη ειναι η γνωμη μου, αμα επιμενεις μπορω να το μεταφερω στους αλλους συντονιστες να το συζητησουμε.
απλα γραψε μου σε παρακαλω σε ποιες εκφρασεις του digo αναφερεσαι.

οι φωτογραφιες σβηστηκαν πραγματι επειδη θεωρηθηκαν ασχετες με το θεμα, αφου εσυ ανεβασες την ψηφοφορια, δικαιωμα σου να διαλεξεις οποια θελεις εσυ και να μην στη "χαλασουν" γτ πραγματι οι φωτο πριν την ληξη της ψηφοφοριας θα μπερδευαν. υποθετω, αφου τελειωσε, αν θελει κατι να δειξει καποιος μπορει να ανεβασει σχετικα χαρτονομισματα, οπως εκανες και συ.

ΥΓ: γι αυτο που λεει "δικα σου δεν ηταν σιγουρα" το θεωρω αυτονοητο οτι δεν εχει ιδεα τι εχεις και δεν εχεις, οποτε δεν μπορω να καταλαβω και γω τι εννοουσε. αν θελουμε να ειμαστε τυπικοι και το παιρνεις ως κατηγορια, αυτο μπορω να το σβησω, γτ δεν υποστηριζεται απο καποιο στοιχειο.

ΥΓ2: αυτο με τον καταλογο που χαριζες το θυμαμαι. νομιζω ειχα επεμβει και κει. λυπηρο. ειχε καταλαβει το μελος που παραπονεθηκε μετα οτι δεν ειχε βαση η λογικη του. απλα λυπηρο που εγινε κατι τετοιο. οταν καποιος χαριζει κατι, σκεφτομαι οτι θελει να βοηθησει και φυσικα και γω να χαριζα κατι και να μου ερχοντουσαν 2 παππουδες και ενας 18χρονος νεος συλλεκτης, δικαιωμα μου να προτιμησω τον νεο. δικαιωμα μου βασικα να προτιμησω τον καραφλο, δεν εχω να δωσω λογαριασμο σε κανεναν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2020, 11:02:42 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 03:00:15 πμ »

Παράθεση
ΥΓ: γι αυτο που λεει "δικα σου δεν ηταν σιγουρα" το θεωρω αυτονοητο οτι δεν εχει ιδεα τι εχεις και δεν εχεις, οποτε δεν μπορω να καταλαβω και γω τι εννοουσε. αν θελουμε να ειμαστε τυπικοι και το παιρνεις ως κατηγορια, αυτο μπορω να το σβησω, γτ δεν υποστηριζεται απο καποιο στοιχειο.


Για άλλη μια φορα συμφωνώ στα πάντα.

Στο συγκεκριμένο χαρτονόμισμα που λέω δεν είναι του kostas1 σίγουρα , είναι ένα εξαιρετικά σπάνιο και ακριβό χαρτονόμισμα, κι ένα σπεσιμεν του ίδιου τύπου, και τα δυο βαθμολογημένα και πιστοποιημένα από την PCGS Currency, που χρειάστηκε να συνεργαστεί η Τrusted and Traditions, με το Heritage και την πηγή στο Vietnam που μάλλον κρατικός οργανισμός ήταν, γιατί το Νότιο Βιετνάμ είναι ακόμη κομ#####στικό υπενθυμίζω. Την διάβασα την ιστορία όταν κλείστηκε η συμφωνία, (πριν κανα χρόνο;), και η TT συνεργάστηκε μετά με το Héritage για να πουληθεί, που δεν νομίζω οτι πουλήθηκε με εκκίνηση $25000 συν προμήθειες, και το επαναγορασε ο ίδιος οίκος σε συνδυασμό με την ημικατοχη του με την Trusted and a Traditions, τώρα η αν το έχει πια μόνο το Héritage και διαλύσανε το 50/50 με την Trusted and Traditions, TT, και τον John Marquis, Ελληνικής καταγωγής ιδιοκτήτη και CEO της ΤΤ, δεν ξέρω, πάντως κατέβηκε κι η φωτογραφία.Κρίμα που κατεβάσατε και του kostas1, τώρα θα είχαμε το σπανιωτατο και μοναδικό αυτό κομματι στο αρχείο, ένα σε σπεσιμεν PCGS Currency 67 PPQ και  ένα υπέρακυκλοφόρητο κανονικής κυκλοφορίας, PCGS Currency 67 PPQ. Είναι και αργά τη νύχτα, νωρίς το πρωί. Έχω μόνο το σπεσιμεν στο αρχείο μου, δεν θυμάμαι καν ποιο από τα δυο, το σπεσιμεν PCGS 67 PPQ η το υπέρ ακυκλοφόρητο PCGS 67 PPQ είχε ανεβάσει ο kostas1.




Πραγματικά , σηκώθηκα για πιπί μου, συνήθεια της ηλικίας μου, δεν άντεξα γιατί ξέχασα κάτι , να απαντήσω στον vangelis που απάντησε πριν την απάντηση σε μένα του kostas1 που άνοιξε το θέμα, κι ήθελα να το κάνω. I cross my t(s) and dot my i(s), η όπως την λένε αυτή την έκφραση οι Αμερικανοί για τους σχολαστικους. Έρχεται κι η απάντηση στο Vangelis, τον Βαγγέλη δηλαδή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2020, 03:02:27 πμ από digo » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 03:19:49 πμ »

Μια αναλογη ψηφοφορια διενεργει τα τελευταια 15 ετη η IBNS (International Bank Note Society) για το ομορφοτερο χαρτονομισμα που εκδοθηκε για πρωτη φορα καθε ετος. Καθε χρονο μπορω να πω οσα εχουν βγει πρωτα ειναι πραγματικα πανεμορφα

https://www.theibns.org/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=138&Itemid=45

Δυστυχως οποιοσδηποτε "διαγωνισμος ομορφιας" ποτε δεν μπορει να θεωρηθει αντικειμενικος μιας και η προσωπικη αντιληψη του ωραιου διαφερει απο ατομο σε ατομα. Το ενδιαφερον με τα χαρτονομισματα ειναι οτι ο καλλιτεχνης, ζωγραφος και χαρακτης, προσπαθει σε εναν περιορισμενο χωρο να δημιουργησει ενα πραγματικα εργο τεχνης που παραλληλα πρεπει να πληροι και τις προδιαγραφες ασφαλειας. Σκεφτειτε στο γραμματοσημο ποσο ακομα πιο δυσκολο ειναι αυτο.

Βαγγέλη μου σε έμπλεξα άνευ λογου και αιτίας σε μια ιστορία ανάξια λογου, από πάνω μας βρίσκεται. Ενδιαφέρουσα ιστορία με την ψηφοφορία του IBNS, έχω μάλιστα και τον πολυμερικο νικητή του 2014 από το Trinidad and Tobago $50.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 03:57:14 πμ »

Κι ένα τελευταίο, δεν έρχομαι εδώ για να προσβάλω κανεναν ούτε να το παίξω ειδικός. Αν θέλετε μην βγάλετε την φωτογραφία του σπεσιμεν του Νοτίου Βιετνάμ, με γράμματα σπεσιμεν στα Βιετναμεζικα με διάτρηση, πολύ κομψά.

Αν κάνω λάθος και πραγματι ο kostas1 έχει τέτοιο προϋπολογισμό για ομορφιές του κόσμου του αξίζουν τριπλά συγχαρητήρια γι αυτό το μουσειακό κομματι, που δεν θυμάμαι καν την πηγή στο Νότιο Βιετνάμ τώρα, πάντως κάπως επέζησε του πολέμου του Βιετναμ, δεν θυμάμαι αν το καβατζωσε κάποια οικογένεια από τους κομμ ουνιστες όταν μπουκάρανε μέσα,  (για να μην μου κόβει τη λέξη νομίζοντας ότι αναφέρομαι σε μέρος του γυναικείου σώματος), η τι και πως, πάντως ότι συνεργάστηκαν οι δυο Αμερικανικές  εταιρείες με πολύ μάρκετιγκ αυτό είναι σίγουρο  (η μια , η ΤΤ, με τον Ελληνικής καταγωγής ιδιοκτήτη John Marquis, δεν θυμάμαι το Ελληνικο πατρικό του τώρα,  που ανταλλάσσουμε email, και φαντάζομαι κι αλλά μέλη φίλοι των χαρτονομισμάτων θα έχουν αγοράσει κάποια στιγμή από αυτόν, βγάζει και σχετικά φτηνά Ελληνικά κομμάτια no reserve) .
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 04:00:05 πμ »

Θα τρελλαθω τελείως τώρα. Ξαναβλέπω ξαφνικά ΟΛΕΣ τις φωτογραφίες, και βλέπω ότι ο kostas1 είχε ανεβάσει άλλο σπεσιμεν του ίδιου χαρτονομίσματος, βαθμολογημένο Pcgs Currency 65 PPQ. Καληνύχτα παιδιά, δεν ξέρω τι θα υπάρχει αύριο και τι όχι, αλλά μην αρχίσω και βλέπω zombies σε λίγο ε;  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 04:36:26 πμ »

Θα τρελλαθω τελείως τώρα. Ξαναβλέπω ξαφνικά ΟΛΕΣ τις φωτογραφίες, και βλέπω ότι ο kostas1 είχε ανεβάσει άλλο σπεσιμεν του ίδιου χαρτονομίσματος, βαθμολογημένο Pcgs Currency 65 PPQ. Καληνύχτα παιδιά, δεν ξέρω τι θα υπάρχει αύριο και τι όχι, αλλά μην αρχίσω και βλέπω zombies σε λίγο ε;  Κλείσιμο ματιού

Καλού καλού έσωσα μερικα αυτή τη φορα. Το σπεσιμεν που είχε ανεβάσει ο Kostas1 μάλλον από την πρόσφατη δημοπρασία του Héritage στις 18 Σεπτεμβρίου, όπου όμως η φωτογραφία εξαφανίστηκε! Μαγκιεςτης Ηermitage για να μη γίνει ρεζίλι, ήταν PCGS 65 PPQ, πως εγώ άρα έχω πάλι σπεσιμεν 67 PPQ, ποσα καβατζωσε αυτή η οικογένεια στο Ν.Βιετναμ επιτέλους;   Που έσωσα  και το Ελληνικό χιλιάρικο , το οποίο πούλησε το Ηeritage σε σπεσιμεν
PMG 65 epq, αυτό το βρίσκω όποτε θέλω (σε φωτό, υπάρχει στα πουλημένα στο Héritage) ,έχω ίδιο στον ίδιο βαθμό ,όχι αυτό, οποτε δεν το πήρα, Μυρίζομαι πλάκα ενός συντονιστή που ανεβοκατεβάζει φωτογραφίες, και διασκεδάζει κι εκείνος κι εγώ.


Ξανά έσωσα και το magic carpet και το Casa Med που εγώ ο ίδιος είχα ανεβάσει,και την Ταϊτή του kostas1 αλλά και το Μαλι ,και γίνεται μεγάλο γέλιο νυχτιάτικα η εγώ δεν πρέπει να ξενυχτάω, άλλο να σηκώθηκα για πιπί, κι άλλο να βλέπω σχεδόν φαντάσματα στις 5 το πρωί, σε «κατούρημα» διαρκείας πάνω από μια ώρα και σε μιάμιση έχω έγερση.

Χιούμορ πάντως από τους συντονιστές δεν λείπει. Τι θα κάναμε και χωρίς αυτό παιδιά, σωστά; Ειδικά σαν συντονιστής σε φορουμ, δε νομίζω ναναι καν ο athas, ένα παιδί που και Ελληνικά 5-10-20ευρα μου έφερε και δεν ξέρω τι άλλο με ΜΗΔΕΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ, γιατί τέτοιος άνθρωπος είναι αλλά μάλλον κοιμάται ο Θανάσης.

Ερε πλάκες....😂😂😂😂😂😂😂😂 Άντε να ξυπνήσω την κόρη μου σε 90 λεπτά. 😂😂😂😂😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2020, 04:42:57 πμ από digo » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences