Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 12:06:52 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1865 LUDWIG II SILVER MADONNA BAVARIA THALER  (Αναγνώστηκε 2701 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 28, 2020, 01:13:03 πμ »

Καλησπέρα. Θέλω να βάλω bid εδώ: https://www.ebay.com/itm/1865-LUDWIG-II-SILVER-MADONNA-1-BAVARIA-THALER-PROOFLIKE-AU-COIN-KM877/154054430871?hash=item23de5c1097:g:bkUAAOSw2gJfQCUl

Η ερώτηση μου είναι αν το διάστημα που λείπω (δύο χρόνια +) έχει αλλάξει κάτι -επί το χείρον- με το θέμα των αγορών από την Αμερική για νομίσματα (customs and duties), ποια θεωρείτε πως είναι η κατάσταση του νομίσματος και πόσο ψηλά εσείς θα πηγαίνατε (incl. shipping 26 USD).
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2020, 05:56:41 πμ »

καλημερα.
πριν κανεις χτυπημα πρεπει να συνεννοηθείς με τον ιδιοκτητη αν μπορει να στο στειλει με αναγραφομενο κοστος κατω απο 22 ευρω μαζι με τα μεταφορικα,αλλιως θα εχεις τελωνειο.
επισης αν το στελνει με το κρατικο ταχυδρομειο του θα πρεπει να δηλωσει κατι αλλο και οχι νομισμα,δεν στελνουν τα ταχυδρομεια τους νομισματα στην ελλαδα,επισημα,δεν ειμαι σιγουρος για κρατικα η ιδιωτικα ταχυδρομεια αμερικης.
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2020, 05:49:44 μμ »

Ευχαριστώ! Πάντα έτσι ήταν αυτά, τελωνείο + ΦΠΑ λογικά. Μάλλον το ερώτημα μου δεν ήταν καλά τοποθετημένο. Θα το κάνω πιο άμεσο. Ισχύει πως πλέον, ότι έρχεται με courier (όχι USPS-ΕΛΤΑ) περνάει έλεγχο, είτε δηλωμένο για <22€, είτε όχι;

Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2020, 08:56:52 πμ »

Απέφυγε DHL ,αν έχει λίγες πιθανότητες να τη γλιτώσεις λόγο όγκου κ αξιας με DHL όλα παίρνανε ανεξάρτητου από τελωνείο .
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2020, 10:50:33 πμ »

Μην ρισκάρεις -τις σχεδόν σίγουρες- δυσάρεστες περιπέτειες. Ξέχνα την Αμερική και ψάξε το στην Ευρώπη.
Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2020, 12:00:45 μμ »

Ευχαριστώ! Πάντα έτσι ήταν αυτά, τελωνείο + ΦΠΑ λογικά. Μάλλον το ερώτημα μου δεν ήταν καλά τοποθετημένο. Θα το κάνω πιο άμεσο. Ισχύει πως πλέον, ότι έρχεται με courier (όχι USPS-ΕΛΤΑ) περνάει έλεγχο, είτε δηλωμένο για <22€, είτε όχι;


Θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω να αποφυγεις Αμερικη. Σε δικη μου περιπτωση με πληρωμενο το τελωνειο απο τον αποστολεα μου ζητουσαν 110 ευρω εκτελωνισμο και οταν τους ειπα "ρε παιδια ειναι πληρωμενα" τοτε μετα απο παυση 5 δευτερολεπτων μου ζητησαν συγνωμη και καλα δεν το ειδαν κλπ.
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 01:29:33 πμ »

Το άφησα να φύγει -  Θυμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences