Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:49:59 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΡΑΧΜΗ-ΣΦΑΛΜΑ;  (Αναγνώστηκε 7467 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 11, 2010, 10:17:29 πμ »

Είχατε αναφερθεί ξανά σ' αυτό το θέμα. Της δραχμής δηλαδή χωρίς ημερομηνία.
Τελικά, είτε δέν έχει πατηθεί καλά, είτε οτιδήποτε άλλο, είναι ένα σφάλμα;
Κατεβάζω και φωτογραφία που δέν υπήρχε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 11, 2010, 10:39:08 πμ »

Απο τα μασουρακια του 2000 βγηκαν αυτα Χρηστο και ηταν μπουκωμα της μητρας!! Η φωτογραφια σου το δειχνει καθαρα διοτι απο το ενα (1) λειπει περισσοτερο αναγλυφο απο αυτης που εχω εγω στα χερια μου!!
Παρατηρησε το!
Η απορια μου εμενα ειναι αυτη... Ενα μπουκωμα της μητρας μπορει να θεωρηθει σφαλμα στο νομισμα??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 11, 2010, 10:57:18 πμ »

Κε Γιώργο, το θέμα είναι το εξής:
Οι Δραχμές του 1988-2000 κλπ, είχαν ένα τιράζ Α. Οι κακοτυπωμένες Δραχμές, δέν γνωρίζω πόσες μπορεί να
ήσαν.
Σήμερα με ποιό τρόπο θα μπορούσαμε να το τεστάρουμε αυτό το θέμα για να πάρουν τη θέση τους στο συλλεκτικό γίγνεσθαι.
Αυτό άν γινόταν σε ξένες χώρες, είμαι 100% σίγουρος οτι το ζήτημα στη συλλεκτική αγορά θα είχε πάρει
το δρόμο του.
Μιλάμε για το 1988-2000, έχουν αποσυρθεί και κανείς δέν ασχολείται.
Μήπως είναι ανάξιο λόγου;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 11, 2010, 11:21:34 πμ »

Το ολο θεμα Χρηστο προς το παρον επειδη και τα νομισματα ειναι φρεσκα (12 χρονων) δεν τιθετε θεμα σπανιοτητας διοτι ηταν αρκετα τα Μπουκωμενα μονοδραχμα!!
Οπως το εχεις εσυ, εγω, ξερω αλλους τεσσερεις που τα εχουν στα χερια του!!
Η τιμη που προσπαθουν να τα πουλησουν κυμαινετε στα 10-15 ευρω το κομματι!!
Εγω την δικη μου την πηρα με ενα ευρω και δεν εχω καμια διαθεση να την αποχωριστω!!
Καποιος φιλος μου ειχε πει οτι αν παρεις μασουρακια του 2000 και τα ανοιξεις υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να βρεις τετοιες δραχμες μεσα!!
Μασουρακια του 2000 εχω!! Αλλα ΛΑΧΕΙΟ δεν το παιζω να τα ανοιξω και να μην εχουν μεσα σφαλμα!!
Τα προτιμω ετσι στην αρχικη τους συσκευασια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 11, 2010, 12:47:26 μμ »

καλησπερα αγαπητοι φιλοι ... γιωργο και χρηστο ανοιγοντας καποια μασουρια με δραχμες εχω βρει καποια νομισματα με το ιδιο προβλημα ( δεν εχει χτυπηθει η ημερομηνια και φενετε απο ελαχιστα εως και καθολου ) ... κατα καιρους βγαζω στο ebay καποια απο αυτα παντα ξεκινοντας απο 0,99$ ... αφηνω τους ενδιαφερομενους συλλεκτες να διαμορφωσουν μονοι τους την τιμη του εκαστοτε νομισματος ... αυτη την στιγμη εχω ανεβασει ενα τετοιο νομισμα ( μετα 3-4 μηνες που ανεβασα ενα παρομοιο ) και κλεινει σε λιγοτερο απο 2 μερες παντα απο 0.99$ αρχικη τιμη ... ειναι απο μασουρι του 2000 που ανοιξα ο ιδιος ... παντως εχω βρει και ιδια νομισματα απο μασουρια του 1988 και του 1990 .... με εκτιμηση mimisss
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:01:32 μμ »

εχω βρει και ιδια νομισματα απο μασουρια του 1988 και του 1990 .... με εκτιμηση mimisss
Γεια σου Μιμμη και καλος ηρθες στην παρεα  μας διοτι αν δεν κανω λαθος ειναι το πρωτο σου ποστ!!
Εβαλα σε παρενθεση τα παραπανω διοτι εισαι ο πρωτος που ακουω να μιλαει για αλλες ημερομηνιες εκτος του 2000 !!
Το να γινει ενα μπουκωμα μητρας σε μια δεδομενη στιγμη σε μια δεδομενη ημερομηνια το βλεπω φυσιολογικο!!
Το να γινετε ομως σε διαφορετικες χρονολογιες πως το βλεπετε??
Και δεν εχουμε κανεναν λογω να αμφισβητισουμε τα λογια του  mimisss διοτι τυνχανει να εχει παααρα πολλα μασουρακια στα χερια του και παλαιοτερα του ειχα παρει και εγω μερικα απο καποιο Ελληνικο σαιτ!!
Αν εχει καποιος μια ιδεα του πως γινετε να <μπουκωνει> συνεχεια στο εν λογω σημειο ας μας το εξηγηση Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:46:49 μμ »

γιωργο σκαναρα και μια δραχμη του 1990 ...
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:50:53 μμ »

και μια δραχμη του 1988 ... οπως βλεπεις εχουν τι ιδιο χτυπημα οπως και οι αλλες του 2000 και του 1990 ... επειδη ομως ο καθε ενας μπορει να λεει οτι θελει διευκρινηζω οτι και τα 3 νομισματα αν τα δεις υπο γωνια και κατω απο φως ξεχωριζεις αδρα της χρονολογιες κοπης !! ελπιζω να βοηθησα λιγο την παρεα ... με εκτιμηση mimisss
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:53:27 μμ »

ξεχασα να διευκρινησω οτι και τα 3 νομισματα ειναι ακυκλοφορητα απο μασουρια στα οποια τα περισσοτερα νομισματα ειναι κανονικα και ελαχιστα με αυτη την ποικιλια ...
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 12:57:46 μμ »

..εισαι ο πρωτος που ακουω να μιλαει για αλλες ημερομηνιες εκτος του 2000..
Ναι, υπάρχουν και από άλλες ημερομηνίες πέραν του 2000.
Εχω κι εγώ κάποιες και θα ανεβάσω αργότερα φωτογραφίες.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 03:55:40 μμ »

Ας δούμε για παράδειγμα αυτά τα 3 νομίσματα:
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 03:57:01 μμ »

Στο ένα δεν διακρίνεται απολύτως τίποτα από θέμα χρονολογίας.
Στα άλλα δύο όμως είναι διακριτό το 1988...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:54:52 πμ »

καλημερα παιδια διαβαζωντας το post μπηκα στον πειρασμο να ψαξω κι εγω γι αυτο το σφαλμα της δραχμης της μπουμπουλινας. χωρις να ψαξω πολυ βρηκα μια δραχμη με το εν λογο σφαλμα σε ημερομηνια 1988. το περιεργο ειναι οτι ψαχνωντας και στα διδραχμα της ιδιας χρονιας βρηκα και ενα με το ιδιο προβλημα!!!! το εχετε δει ξανα σε διδραχμο της μαυρογενους. ανεβαζω φωτογραφιες.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 12:49:25 μμ »

Καλημερα,
το ενδιαφερον σε αυτες τισ δραχμες βρισκετε σε αυτες του 1988 , δεν ειναι το γνωστο μπουκομα της μητρας που συναντατε συχνα σε ολες τις δραχμες αυτου του ειδους αλλα η ποικιλια που εχει το ανθεμιο ( βρισκετε στο 1 ) οπου το συνανταμε εσωγλυφο αλλα και πολυ σπανιως αναγλυφο, αυτο λογικα εχει να κανει με φθορα στο αναγλυφο σχεδιο της μητρας απο τα πολλα χτυπηματα και λογικο ηταν να διορθωθει με εσωγλυφη χαραξη της μητρας η οποια εχει σαν αποτελεσμα να τυπωνετε πλεον το νομισμα με αναγλυφο το ανθεμιο . Απο το ψαξιμο μου αρκετα χρονια εχει διαπιστωσει στατιστικως οτι ειναι αρκετα δυσκολη ποικιλια
Καταγράφηκε
mixalis8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 01:50:54 μμ »

καλησπερα και απο μενα πριν δυο μερες ενας φιλος μου μου εδωσε ετσι δυο κομματια του 88 που δεν φαινονταν η ημερομηνια. αλλα να σας πω, αν καταφερω να περασω φωτο ειναι πολυ μα παρα πολυ γυαλισμενη, τυφλονεσε και το χρωμα πολυ ανοιχτο χαλκινο, θα τις περασω και να μου πειτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2012, 03:52:49 μμ από epop » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences