Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:44:49 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μελάνι σε χρυσές λίρες  (Αναγνώστηκε 10833 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
redprag
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 12, 2020, 09:00:17 μμ »

Έχω κάποιες χρυσές λίρες Αγγλίας με μελάνι πάνω τους. Είναι βέβαιο ότι είναι μελάνι και όχι κάτι άλλο γιατί φαίνεται σαν κάποιος να τις υπέγραφε. Το θέμα είναι πώς να τις καθαρίσω. Τις άφησα κάποιες ώρες σε ασετόν, που ξέρω δεν επηρεάζει τα μέταλλα. Είναι λίγο καλύτερα αλλά ακόμα υπάρχει σκιά όπου υπήρχε μελάνι. Γνωρίζετε άλλον τρόπο;
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 12, 2020, 10:43:43 μμ »

Άσε τις  οπως ειναι ,υπογραφή Σαράφη ειναι .
Συνήθως δείγμα γνησιότητας .
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 13, 2020, 02:40:12 μμ »

Εάν όμως θέλεις φίλε μου ντε κ καλά να τις καθαρίσεις μπατονετα κ MS70.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2020, 06:31:52 μμ »

Το ms70 θα τις γυαλίσει. Να επιμείνεις με το ασετόν με μια σταγόνα που θα τρίψεις με το δάχτυλο σου.
Αν ούτε αυτό δουλέψει πάρε κιτρικό νάτριο σε σκόνη από το φαρμακείο και βάλτο σε ένα ποτηράκι μια κουταλιά με βραστό νερό (αστο ένα λεπτό πριν το κανεις). Άφησε το 3-5 λεπτά ανακατεύοντας το περιοδικά. Μετά ξαναριξε λίγο ασετόν και ξανά τρψτο με το δαχτυλο.
Μην φοβάσαι και στο τέλος κάνε το εξής: μια σταγόνα στην κάθε πλευρά ασετόν και μην κανεις τίποτα αστο να στεγνώσει.
Μερικά χρυσά νομίσματα βγάζουν χρώματα μόνο με αυτό που σου είπα μην φανταστείς τίποτα τρέλα λίγο κόκκινο και είναι όλα τα λεφτά. Καλή επιτυχία.!
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 15, 2020, 01:58:59 μμ »

Υπερηχος με μς 70....θα τις κανει σαν καινούργιες. Προσωπικα ειχα αγορασει πιστοποιημένo θυρεο 86ς pcgs αυdetails environmental damaged.Το εσπασα  το μπανιαρισα με την βοήθεια  φίλου  το εστειλα κ εγραψε αυ58.
Καταγράφηκε
totoro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 147


Πλουτάρχου 7 Κολωνάκι 210 7236121


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 15, 2020, 03:09:18 μμ »


Τo καθαρό οινόπνευμα θα κάνει την δουλειά που θέλετε .

Θα κάνει τη λίρα όπως όλες οι παρεμβάσεις λίγο πιο κίτρινη αλλά λίγοι καταλαβαίνουν την διαφορά και ακόμα λιγότεροι ενδιαφέρονται.
Καταγράφηκε

miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 957



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 15, 2020, 03:36:02 μμ »

MS 70 που είπε ο cat
Βάλτο σκέτο χωρίς μεζέ
Και αν είναι πιστοποιημένο σπάστο, καθάρισε το και ξαναστείλτο να πάρει καλό βαθμό
Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 15, 2020, 09:02:38 μμ »

Το ms70 θα τις γυαλίσει. Να επιμείνεις με το ασετόν με μια σταγόνα που θα τρίψεις με το δάχτυλο σου.
Αν ούτε αυτό δουλέψει πάρε κιτρικό νάτριο σε σκόνη από το φαρμακείο και βάλτο σε ένα ποτηράκι μια κουταλιά με βραστό νερό (αστο ένα λεπτό πριν το κανεις). Άφησε το 3-5 λεπτά ανακατεύοντας το περιοδικά. Μετά ξαναριξε λίγο ασετόν και ξανά τρψτο με το δαχτυλο.
Μην φοβάσαι και στο τέλος κάνε το εξής: μια σταγόνα στην κάθε πλευρά ασετόν και μην κανεις τίποτα αστο να στεγνώσει.
Μερικά χρυσά νομίσματα βγάζουν χρώματα μόνο με αυτό που σου είπα μην φανταστείς τίποτα τρέλα λίγο κόκκινο και είναι όλα τα λεφτά. Καλή επιτυχία.!


Εχω δοκιμασει το.ασετον που  μου ειχατε προτείνει. Σε καθαρη λιρα  απλώς  ηθελα να ζωντάνεψω το λουστρο  χωρις να βαλω  δάχτυλο  απλα το κουνουσα να στεγνωσει  έγινε  πολυ  καλη δουλειά  κ Γιωργο
Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 15, 2020, 09:11:30 μμ »

Εάν όμως θέλεις φίλε μου ντε κ καλά να τις καθαρίσεις μπατονετα κ MS70.


Η μπατονετα ειναι λαθος  ενα κοκο να.πιασεις το σκισες το νονισμα....Γνωνη μου
Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 15, 2020, 09:12:30 μμ »

1886s πριν κ μετα
Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 15, 2020, 09:13:05 μμ »

κ μετα ....αυ58
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 16, 2020, 01:23:23 πμ »

ΣΟΥΠΕΡ δουλειά, μπραβο φίλε.

Και Γιώργο (gkounto) , σε ευχαριστώ πολύ που μοιράζεσαι αυτή τη γνώση, τα κατέγραψα και τα φύλαξα.






Τo καθαρό οινόπνευμα θα κάνει την δουλειά που θέλετε .

Θα κάνει τη λίρα όπως όλες οι παρεμβάσεις λίγο πιο κίτρινη αλλά λίγοι καταλαβαίνουν την διαφορά και ακόμα λιγότεροι ενδιαφέρονται.


Εδώ φίλε μου (σε μπερδεύω δεν θυμάμαι ποιος από τους δυο είσαι, ο μουσάτος η ο μη μουσατος;)  Κλείσιμο ματιού
αλλά εγώ ας πούμε ενδιαφέρομαι υπερβολικά πολύ για το χρωμα του χρυσού, δεν αντέχω τα κίτρινα σαν λεμόνι χρυσά, τα θέλω κοκκινιστα (με τηγανητές πατάτες), να το χαίρεσαι το κέρμα ρε παιδί μου!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 16, 2020, 09:28:41 πμ »

Όντως εξαιρετικό αποτέλεσμα. Γιώργο σ ευχαριστούμε. Το σίγουρο είναι ότι η εμπειρία σου είναι πολύτιμη σε όλους μας
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 16, 2020, 01:00:46 μμ »

Ευχαριστώ παιδιά. Να διορθώσω μόνο,  κιτρικό οξύ σε σκόνη όχι κιτρικό νάτριο.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 18, 2020, 05:32:50 μμ »

Να σας αναδημοσιεύσω εδώ τι έγραψα και στο άλλο φορουμ στο θέμα που μπορεί να σας φανεί χρήσιμο:

Α σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τα καλά σου λόγια.
Το ms 70 έγραψαν πολλοί ναι αν σας κάνει οκ απλά να ξέρετε τα όρια του. Είναι εξαιρετικά καυστικό και δυστυχώς μαζί με την βρωμια αφαιρεί και το λούστρο (ότι έχει απομείνει από αυτό δηλαδή) αλλά και την πατινα αν επιμείνετε πολύ οπότε σε ένα κυκλοφορημένο και ταλαιπωρημένο νόμισμα όπως μια λίρα 100-150 ετών αυτό είναι αφύσικο, αφήνει μια γυαλάδα αφύσικη αλλά εντάξει αυτή είναι η εμπειρία μου αν κάποιος έχει αντίρρηση πάσο.
Το κιτρικό που έγραψα παιδιά λεμόνι είναι μπορείτε και με αυτό να κάνετε δουλειά. Αφήστε ένα βρώμικο νόμισμα σε ένα ποτήρι χυμό λεμόνι 24 ωρες και δείτε τα αποτελέσματα. Το δε ασετόν είναι αστείο το ms70 έχετε δει τι κάνει στα δάχτυλα; Σαν να τα πέρασαν ακτίνες χ. Τα ζαρώνει και την άλλη μέρα ξεφλουδίζουνε και τσούζουν ασταμάτητα σημάδι τραυματισμού, είναι εξαιρετικά τοξικό φανταστείτε λοιπόν στο νόμισμα. Το ασετόν; Σε λίγα δευτερόλεπτα έχει εξατμιστεί και δεν αφήνει τίποτα ή μάλλον αναγέννησης στοιχεία που θα εκπλαγείτε.

Ολα αυτά με προσοχή και σιγά σιγά και σε όχι πολύ ακριβά νομίσματα ώστε να αποκτήσετε εμπειρία και αυτοπεποίθηση. Καλή επιτυχία.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences