Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:21:18 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματική έκθεση 2020 Αθήνα  (Αναγνώστηκε 26757 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 28, 2020, 10:01:26 μμ »

Υ.Γ Οσοι ήρθαν και πλήρωσαν 5 ευρω ειδαν και αυτό απο κοντα.
Δεν ειχα καποιο λογο να το κουβαλαω μαζι μου αλλα αυτός που πλήρωσε 5 ευρω ειδε κάτι που μπορει να μην το ξαναδει απο κοντα ποτε στην ζωη του.
Καταγράφηκε

Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 29, 2020, 12:40:02 πμ »

Αγαπητέ Χρήστο διάβασα το ποστ και χαίρομαι με τον ενθουσιασμό σου για την διοργάνωση αυτής της έκθεσης. Θέλω να απολογηθώ για το ειρωνικό μου σχόλιο που αφορούσε τους διοργανωτές διότι θεώρησα πως αυτοί έφταιγαν για την ταλαιπωρία μου  (και πιθανά και άλλων επισκεπτών), αφού δεν τηρήθηκε το ωράριο που είχε ανακοινωθεί.

Τελικά διαπίστωσα απο τα γραφόμενά σου (και του κου Κουντουρίδη) ότι υπεύθυνοι ήσασταν εσείς οι εκθέτες (έμποροι) που απροειδοποίητα εγκαταλείψατε το χώρο της εκδήλωσης πέντε ώρες νωρίτερα για τους λόγους που ο καθένας επικαλέσθηκε.

Το πρόγραμμα της έκθεσης το γνωρίζατε πολύ καλά και συμφωνήσατε με αυτό, και τουλάχιστον στο στέκι, το ανακοινώσατε εσείς. Και μας προσκαλέσατε. Και ο λόγος που κάποιοι ήρθαμε ήταν για να σας τιμήσουμε και να σας ευχαριστήσουμε για τη συνεργασία που είχαμε μέχρι τώρα. Και φυσικά για να μάθουμε, να δούμε και να αγοράσουμε. Δυστυχώς όμως (και λυπάμαι που το δηλώνω δημόσια) μας απαξιώσατε με την συμπεριφορά σας....
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 29, 2020, 01:43:19 πμ »

Εγω προσωπικα ζηταω συγνωμη που δεν ανακοινωσα το ωραριο που μπορουσα να κατσω.

Μαθαινουμε απο τα λαθη αυτα και προχωραμε.
Στο μεταξυ αν ξαναειναι ο δρομος σου προς Αθηνα κολωνακι ,
Περνα απο το καταστημα να τα πουμε απο κοντα και θα βρω ενα τροπο να επανορθωσω για την απογοητευση σου.

Με εκτιμηση
Π.Χ

Καταγράφηκε

ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 29, 2020, 08:13:34 πμ »

χρηστο τι ειναι αυτο το κομματι που ανεβασες?πες μας κατι
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 29, 2020, 10:43:56 πμ »

χρηστο τι ειναι αυτο το κομματι που ανεβασες?πες μας κατι
είναι μια λίρα του 1839 proof με την Βικτώρια και τον θυρεό πιστοποιημένη σε PR65+ PCGS

1200 τιραζ , μόνο μια καλυτερη σε 66
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 29, 2020, 12:40:24 μμ »

Σε γενικές γραμμές ο Χρήστος με κάλυψε με την ανάρτηση του. Επομένως θα προσπαθήσω εν συντομία και εγώ να πω δυό λόγια στον απόηχο αυτής της προσπάθειας.

Καταρχάς ξεκινάω από την πενιχρή συμμετοχή. Οι έμποροι-εκθέτες ήσαν 7 εκ των οποίων 5 επίσημοι (με αφμ) και 2 ιδιώτες (ένας Κ.Β. και εγώ). Ο ίδιος ο διοργανωτής μου είπε ότι είχαν δηλώσει (και πληρώσει) άλλοι 3 που όμως δεν εμφανίστηκαν. Από τους 5 επίσημους μόνο 1 ήταν παλιός και μάλιστα ο παλιότερος όλων ο Γ.Στρατουδάκης. Άρα η πρώτη αρνητική, η εμφανής απουσία των παλιών, η άρνηση υποστήριξης εκ μέρους των οποίων πρέπει να προβληματίσει. Θα έχουν τους λόγους τους είμαι σίγουρος, ίσως όμως να το ξανασκεφτούν?

Η αίθουσα για αυτό τον αριθμό εκθετών ιδανική και όπως τα είπε ο Χρήστος παραπάνω. Έγιναν λάθη όπως είναι φυσικό εκ μέρους του διοργανωτή που δεν είχε καμία προηγούμενη εμπειρία διοργάνωσης Νομισματικής έκθεσης και αυτό βγήκε κατά την διάρκεια, δεν θα επεκταθώ να σας κουράσω, αυτό αποτελεί αντικείμενο συζήτησης με όλους που θα δηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής μελλοντικά σε μια δεύτερη προσπάθεια. Η επιλογή της εποχής, οι 2 ημέρες αντί 1, το απαγορευτικά μακρύ ωράριο με αργή ώρα λήξης είναι μερικά εδώ όμως δεν ξέρω τι feedback είχε πάρει από εμπόρους.

Κατά την άποψη μου μιας πετυχημένης έκθεσης προηγείται μια συλλεκτική κουλτούρα και όπως έχω ξαναγράψει στο παρελθόν δεν την έχουμε. Δεν είμαστε λαός του συλλέγειν αλλά του εμπορεύεσθαι. Για να καλλιεργηθεί αυτή η κουλτούρα πρέπει να συμβάλλουν πολλοί φορείς (πχ ΠΝΕ και Εθνικό Νομισματοκοπείο μου έρχονται στον νου) αλλά και όλοι οι εμπλεκόμενοι κυρίως δε οι έμποροι με συμπεριφορά που κρατάει και δεν διώχνει τον πελάτη όχι μόνο από τον ίδιο αλλά και στο χόμπυ (πχ να υποστηρίζουν τις πωλήσεις τους με επαναγορά 20-30% κάτω) και όχι να βλέπουν τον πελάτη σαν ευκαιρία αρπαχτής και γεια σας, το λέω σαν παράδειγμα ας μην αρχίσουμε τσακωμούς ποιος το κάνει ή όχι όλοι ξέρουμε ότι γίνεται αυτό από κάποιους έστω.

Παρόλα αυτά ας αρκεστούμε με αυτά που έχουμε. Έστω και έτσι είμαι υπέρ των εκθέσεων σε κάθε περίπτωση. Η έκθεση είναι ένας ζωντανός οργανισμός, η επαφή από κοντά δίνει άλλη διάσταση, η χημεία μεταξύ των εμπλεκομένων δένει (αλλά και χωρίζει), πράξεις γίνονται, υποσχετικές για μελλοντικές πράξεις δίνονται, ραντεβού όπου όλο και κάτι μπορεί να βγει δίνονται, κλπ κλπ.

Εν κατακλείδι αντέχει η μικρή μας χώρα (και βασικά ο λιγοστός συλλεκτικός κόσμος) Νομισματική(ες) εκθέσεις? Η γνώμη μου είναι ότι αν την υποστηρίξουν όπως ανέφερα πριν οι παλιοί και αν υπάρξει ανταπόκριση και από την περιφέρεια και γίνει μια οργανωμένη και σε σωστές βάσεις και με σωστή διαφημιστική καμπάνια και με συμμετοχή τουλάχιστον 20 επίσημων εμπόρων τότε ναι αξίζει μια προσπάθεια ακόμη. 7 έμποροι είναι αστείο, μια καλή Κυριακή στην λέσχη έχει πιο πολλούς.

Έφυγα με θετικά συναισθήματα και αυτό μου αφήνει ελπίδες για το μέλλον.

 


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2020, 12:49:21 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 29, 2020, 02:07:32 μμ »

Εξαιρετική προσπάθεια ! Χαμόγελο
Εγώ δυστυχώς δεν το πήρα χαμπάρι και έχασα την ευκαιρία ! Λύπη
 (ειδοποία ρε Γκαραβάγκο !!!! Ειδοποία !!!! ) https://youtu.be/skgGyzoeiFM

Καταρχήν δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει λόγος απογοήτευσης γιατί δεν ήρθαν πολλοί εκθέτες. Αυτοί που ήθελαν ήρθαν και στην επόμενη θα έρθουν και πιο πολλοί , καθώς θα βλέπουν ότι το όφελος υπερτερεί από το όποιο κόστος , εγχρήματο ή άλλης μορφής.
Να συνεισφέρω και με λίγες σκέψεις , προτάσεις για τα μελλοντικά εγχειρήματα :

Σπουδαίο θα ήταν να στανταριστεί μια ημερομηνία  ( πχ 2η Κυριακή Του Μαΐου) ώστε να είναι πιο εύκολη η κατ’ έτος υπενθύμιση και ο προγραμματισμός μια και πιστεύω ότι πολλοί θα θέλουν να συνδυάσουν επίσκεψη στην Αθήνα και έκθεση.

Κάποιου είδους κλήρωση – δωράκια για τους μικρούς φίλους ''εξ απαλών ονύχων'' συλλέκτες.

Μικρή ολιγοσέλιδη μπροσούρα – κάτι σαν welcome leaflet,  που θα διανέμεται και από τα καταστήματα σας δύο τρείς μήνες πριν και θα την βάζετε και στις ταχυδρομικές σας αποστολές.

Αυτά τα ολίγα από εμένα και να θυμάστε ότι ''η αρχή είναι το ήμισυ του παντός''!

Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
HKpreciouscollectibles
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Πλουτάρχου 7 Κολωνάκι 210 7236121


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 29, 2020, 02:19:47 μμ »

Kαλησπέρα σε όλους ,

Εμείς ενημερωθήκαμε από τους πρώτους και χωρίς δισταγμό συμφωνήσαμε να υποστηρίξουμε την προσπάθεια για την πραγματοποίηση της έκθεσης.

Δυστυχώς η προβολή της ήταν ιδιαίτερα ελλιπής και σε συνδυασμό με το γεγονός της απουσίας συλλεκτών στην χώρα μας (πόσο δίκιο έχει ο κ.Γιωργος που τα συζητήσαμε και κατ' ιδίαν...) οδήγησε σε απογοητευτική προσέλευση.
 
Συμφωνώ με τα λεγόμενα του Χρήστου ως προς την πρωτοβουλία ωστόσο η ανύπαρκτη  προώθηση ουσιαστικά αναίρεσε την θετική πρωτοβουλία.

Λυπούμαστε για την απογοήτευση των ελάχιστων που ήρθαν και λείπαμε άλλα γεγονός είναι πως μεγαλύτερη προσέλευση και ζωντάνια θα μας κρατούσε στο χώρο και πολύ μετά τις 20:00 .
Δεν ηταν επαγγελματικό από μέρους μας αλλά ούτε είχαμε δηλώσει αυτό το ωράριο όταν ερωτηθηκαμε ούτε και οι 200 εγγεγραμμένοι επισκέπτες  ενδιαφέρθηκαν ομως τελικά να έρθουν.

Στην απουσία άλλων εμπόρων δεν θα σταθούμε γιατί δεν μας αφορά. Καθένας έχει την άποψη του που είναι σεβαστή.

Ας ελπίσουμε στο μέλλον ένας πιο  προσεκτικός σχεδιασμός και μια συγκροτημένη προσπάθεια, την οποία συζητάμε με τον Χρήστο και άλλους νέους στο χώρο, για την καλλιέργεια του συλλεκτισμου και της συλλεκτικής παιδείας να δώσουν καλύτερα αποτελέσματα.


Ευχαριστούμε όσους ήρθαν και γνωριστήκαμε από κοντά ,τους υπόλοιπους τους περιμένουμε στην έδρα μας για καφεδάκι !

Πάμε για άλλα  🙂

Μαργετης Ηλίας - Κωστής Μπατσαρης
Καταγράφηκε

Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 29, 2020, 02:45:20 μμ »

...
Κατά την άποψη μου μιας πετυχημένης έκθεσης προηγείται μια συλλεκτική κουλτούρα και όπως έχω ξαναγράψει στο παρελθόν δεν την έχουμε. Δεν είμαστε λαός του συλλέγειν αλλά του εμπορεύεσθαι. Για να καλλιεργηθεί αυτή η κουλτούρα πρέπει να συμβάλλουν πολλοί φορείς (πχ ΠΝΕ και Εθνικό Νομισματοκοπείο μου έρχονται στον νου) αλλά και όλοι οι εμπλεκόμενοι κυρίως δε οι έμποροι...
...
...
Δυστυχώς η προβολή της ήταν ιδιαίτερα ελλιπής και σε συνδυασμό με το γεγονός της απουσίας συλλεκτών στην χώρα μας (πόσο δίκιο έχει ο κ.Γιωργος που τα συζητήσαμε και κατ' ιδίαν...) οδήγησε σε απογοητευτική προσέλευση.
...
Ας ελπίσουμε στο μέλλον ένας πιο  προσεκτικός σχεδιασμός και μια συγκροτημένη προσπάθεια, την οποία συζητάμε με τον Χρήστο και άλλους νέους στο χώρο, για την καλλιέργεια του συλλεκτισμου και της συλλεκτικής παιδείας να δώσουν καλύτερα αποτελέσματα.
...

Πίστευα πάντοτε και εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο λόγος που στην Ελλάδα υπάρχουν ελάχιστοι συλλέκτες είναι ότι ο κόσμος δε γνωρίζει καν την ύπαρξη των συλλεκτικών νομισμάτων.
Αν η Τράπεζα της Ελλάδος έκανε προώθηση του προϊόντος και του τρόπου απόκτησής του από την πηγή, π.χ. μοιράζοντας φυλλάδια ή δωρεάν φτηνά αλλά όμορφα νομίσματα σε σχολεία, ή προσκαλώντας δημοσιογράφους σε κάθε νέα έκδοση (δωρεάν διαφήμιση), το πλήθος των συλλεκτών θα εκτοξευόταν.
Πρόσφατα συλλέκτης άλλων αντικειμένων, που βρέθηκε στην Τράπεζα της Ελλάδος για άσχετη δουλειά, έμεινε με το στόμα ανοιχτό όταν έμαθε για ποιο λόγο ήμασταν εκεί οι υπόλοιποι. Πάντως ή άποψή μου ότι υπάρχει γενική άγνοια δε χρειαζόταν το συγκεκριμένο περιστατικό για να διαμορφωθεί.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 29, 2020, 03:20:43 μμ »

Πριν από αρκετά χρόνια εδώ στην Θεσσαλονίκη γίνονταν πολλές εκθέσεις, και μάλιστα με πολύ κόσμο, η παλιοί θα θυμούνται σε γνωστό ξενοδοχείο της πόλης, μάλιστα συμμετείχε και ένας Γερμανός.
Συμμετείχαν τυλεκαρταδες, Νομίσματα, γραμματόσημα. χαρτονομίσματα, και προϊόντα συλλεκτικά , βέβαια ανακηνώθηκε και στην TV .Νομίζω διοργανωτής είταν κάποιος Μάριος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2020, 03:22:37 μμ από fanis » Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 29, 2020, 03:27:55 μμ »

Πρέπει να έιταν το 2003 και το 2006 αν θυμάται κάποιος ας μας πει
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 29, 2020, 03:30:33 μμ »

Πρέπει να έιταν το 2003 και το 2006 αν θυμάται κάποιος ας μας πει εγω λόγω ηλικίας ξεχνάωωωωωωω
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 29, 2020, 04:47:03 μμ »

Ξέχασα να σημειώσω πως μας τίμησε με την παρουσία του χθες ο Ορφέας που φυσικά δεν χρειάζεται συστάσεις. Αν και η παρουσία και του μικρότερου και πιο άπειρου είναι εξόχως τιμητική και υποστηρικτική εντούτοις ο Ορφέας δίνει μια ιδιαίτερη αίγλη κάτι σαν πρώτος μεταξύ ίσων. Και όχι μόνο αυτό αλλά σε συζήτηση που είχα μαζί του έμαθα και κάτι που δεν γνώριζα που αλλού βέβαια...στον Κυβερνήτη. Και προβληματίστηκα.

Διαβάστε εδώ:


https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=44484.msg522305#msg522305
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 29, 2020, 05:12:21 μμ »

Να προσθεσω κ εγώ την άποψη μου για το όλο εγχείρημα....θεωρώ ότι η έκθεση οργανώθηκε στο πόδι....και εξηγώ....ένα τέτοιο γεγονός έπρεπε να έχει οργανωθεί και να έχει διαφημιστει μήνες ολόκληρους πριν από την ημέρα διεξαγωγής του.... κοιτάξτε για παράδειγμα τον Καραμήτσο...πριν λίγες ημέρες επικοινώνησε στο κοινό το χρόνο ,τον τόπο και τα αντικείμενα που θα δημοπρατηθούν στην επόμενη δημοπρασία του η οποία είναι της 12 Σεπτεμβρίου!!δλδ μετά από 2,5 -3 μήνες...και αυτό γίνεται σε κάθε δημοπρασία του.... και είναι ένας από τους λόγους που έχει καταφέρει οι δημοπρασίες του να είναι ορόσημο στην εγχωρια συλλεκτικη κοινότητα...σε αντιδιαστολή ,για την έκθεση αυτή μάθαμε τυχαία 17 μέρες νωρίτερα επειδή ένας από τους συμμετέχοντες σκέφτηκε να το κοινοποιήσει,ενώ η οργανωτική αρχή δεν έκανε τίποτα προς αυτή την κατεύθυνση...είπατε όλοι ότι ο άνθρωπος που την οργάνωσε δεν έχει επαφή με τον χώρο, σεβαστό...αλλά σκέφτομαι ,σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα ,δεν μπορούσε να μάθει ότι υπάρχουν όλα κ όλα ,2-3 μόλις φόρουμ τα οποία αφορούν τους συλλέκτες,προκειμένου να εγγραφεί και να διαφημίσει ο ίδιος το εγχείρημα σε ένα μεγάλο μέρος των συλλεκτών οι οποίοι με τη σειρά τους θα το διέδιδαν και στους υπόλοιπους? (Μιλάμε για ανεξοδη διαφήμιση).... Έτσι όπως έγινε αποκλείστηκαν ουσιαστικά οι συλλέκτες από την επαρχία,αλλά κ μεγάλο μέρος των συλλεκτών της Αθήνας που πρόλαβαν και το έμαθαν όχι όμως τόσο έγκαιρα για να κανονίσουν το πρόγραμμα τους (ειδικά μέσα στο καλοκαίρι)..είναι σημαντικό που έγινε το πρώτο βήμα,αλλά λίγο ενδιαφέρον αν υπήρχε ολα θα ήταν πολύ καλύτερα...
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 29, 2020, 06:02:13 μμ »

Πρέπει να έιταν το 2003 και το 2006 αν θυμάται κάποιος ας μας πει

Φάνη τελευταία φορά έγινε το 2011. Έβγαλε κάποιος από τα ΕΛΤΑ και γραμματόσημο με βινιέτα.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences