Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:30:42 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Έλληνας πατριώτης και ευεργέτης  (Αναγνώστηκε 4139 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 06, 2020, 10:04:33 πμ »

Στις μέρες μας οι νέες γενιές δεν παίρνουν τα σωστά πρότυπα κ σε αυτό φταίμε κ εμείς γιατί τους αφήνουμε χωρίς να προβάλουμε αυτούς τους ανθρώπους που πρέπει ως πρότυπα,αλλά κάποιους ασήμαντους που απλά είναι διάσημοι και οικονομικά επιτυχημένοι(τραγουδιστές, ποδοσφαιριστές, ηθοποιοί κλπ)...να ένας άνθρωπος που έγινε οικονομικά επιτυχημένος χωρίς ποτέ να προδώσει τα ιδανικά της πατρίδος και χωρίς να αποτελέσει τον μαϊντανό κανενός στην τηλεόραση..
https://olympia.gr/2020/06/06/tsounis-dorees-enopled-dynameis/
Καταγράφηκε
bulltt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 72


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2020, 09:52:01 μμ »

ιστοριες που πρεπει να μαθαινοντε !!!
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2020, 01:52:04 πμ »

Ναι, ιστορίες και διαπλοκές της εγχώριας πλουτο-στρατοκρατίας..
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2020, 02:06:47 πμ »

Γνωρίζεις ότι είναι διαπλεκόμενος ο κύριος αυτός??έχεις κάποιες αποδείξεις η' απλά πετάς τη λάσπη σου?
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2020, 02:17:53 πμ »

Πρόσεχε τα λόγια σου και καλό ξημέρωμα..
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 07, 2020, 02:19:12 πμ »

Εσύ να προσέχεις τα λόγια σου όταν προσπαθείς να θίξεις την υπόληψη ανθρώπων που δεν γνωρίζεις,απλά κ μόνο επειδή δεν συμφωνεί με την δική σου πολιτική αντίληψη..... καλό ξημέρωμα
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2020, 03:06:22 πμ »

Ουδέν γνωρίζεις αγαπητέ για την όποια πολιτική μου αντίληψη. Επίσης, επειδή το σχόλιό μου δεν σε θίγει προσωπικώς, δεν δικαιολογείται η αναστάτωση στο θυμικό σου.

Εκτός κι αν είσαι αυτόκλητος τιμητής και υπερασπιστής των μελών της Αθηναϊκής Λέσχης..

Σε κάθε περίπτωση, όλες οι ιστορίες, έχουν ποικίλους τρόπους ανάγνωσης και ερμηνείας. Μείνε λοιπόν στην καθιερωμένη δική σου και επίτρεψέ μου να έχω και να εκφράζω την δική μου.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 07, 2020, 08:14:11 πμ »

Ουδέν γνωρίζεις αγαπητέ για την όποια πολιτική μου αντίληψη. Επίσης, επειδή το σχόλιό μου δεν σε θίγει προσωπικώς, δεν δικαιολογείται η αναστάτωση στο θυμικό σου.

Εκτός κι αν είσαι αυτόκλητος τιμητής και υπερασπιστής των μελών της Αθηναϊκής Λέσχης..

Σε κάθε περίπτωση, όλες οι ιστορίες, έχουν ποικίλους τρόπους ανάγνωσης και ερμηνείας. Μείνε λοιπόν στην καθιερωμένη δική σου και επίτρεψέ μου να έχω και να εκφράζω την δική μου.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 07, 2020, 09:22:16 πμ »

Ακόμα δεν μου απάντησες.....έχεις κάτι να προσάψεις σε αυτόν τον άνθρωπο?η' απλά πετάς λάσπη?
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 08, 2020, 11:26:17 πμ »

Ψυχραιμια κυριοι. Οι αναφορες σε προσωπα που επαιξαν ρολο στον εμφυλιο ακομα ταραζουν. Οι πληγες στην Ελληνικη κοινωνια απο αυτη την ιστορικη περιοδο δεν εχουν κλεισει ακομα.
Οποτε οντως η ιστορια εχει ποικιλους τροπους αναγνωσης κ ερμηνειας. Ας σεβαστουμε ο καθενας την αποψη του αλλου. Προερχομαι απο μια οικογενεια διχασμενη γι αυτο το ζητημα που ακομα εχει ανοιχτες πληγες.
Δεν επιθυμω να το βλεπω αυτο παντου ακομα κ στο στεκι
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 08, 2020, 06:14:47 μμ »

Ψυχραιμια κυριοι. Οι αναφορες σε προσωπα που επαιξαν ρολο στον εμφυλιο ακομα ταραζουν. Οι πληγες στην Ελληνικη κοινωνια απο αυτη την ιστορικη περιοδο δεν εχουν κλεισει ακομα.
Οποτε οντως η ιστορια εχει ποικιλους τροπους αναγνωσης κ ερμηνειας. Ας σεβαστουμε ο καθενας την αποψη του αλλου. Προερχομαι απο μια οικογενεια διχασμενη γι αυτο το ζητημα που ακομα εχει ανοιχτες πληγες.
Δεν επιθυμω να το βλεπω αυτο παντου ακομα κ στο στεκι


πολύ σωστά
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 09, 2020, 04:41:27 μμ »

Ακόμα δεν μου απάντησες.....έχεις κάτι να προσάψεις σε αυτόν τον άνθρωπο?η' απλά πετάς λάσπη?

Αγαπητέ «Διηνέκη»,

Σας απαντώ, αν και υποθέτω μάταιον, καθότι είστε -ή φαίνεστε- ιδιαίτερα αφελής, έως βαθειά νυχτωμένος, ώστε να εντυπωσιάζεστε από ιστορίες με φανταχτερά εθνοπατριωτικά περιτυλίγματα και έτερα συγκινητικά παραμύθια, «ευαίσθητων» κοινωνικών δράσεων της άριστο/πλουτοκρατίας.

Ιστορίες μεγιστάνων του χρήματος, που με τις συνήθεις «αγαθοεργίες« τους, απενοχοποιούν τον προκλητικό πλουτισμό τους και συσκοτίζουν τις εξόφθαλμες κοινωνικές ανισότητες που δημιουργεί το εκλεκτό σινάφι τους. Διαπλεκόμενο μονίμως μέσα σε χλιδάτα κλειστά «σαλόνια», με την εκάστοτε καθιερωμένη πολιτειακή και θρησκευτική εξουσία, του τόπου πλουτισμού τους.

Αυτά σαν γενική απάντηση-τοποθέτηση στο περί «λάσπης« φαντασιολόγημά σας.

Σχετικώς με τα πρότυπα της νέας γενιάς για έναν καλύτερο κόσμο, αυτά υπάρχουν αγαπητέ διαχρονικώς και είθισται να αναζητηθούν σε χώρους αμόλυντους από τον πλουτισμό και την εξουσία και την αυταπόδεικτη διαπλοκή τους.

Η φιλοσοφία, οι τέχνες, η επιστήμη και γενικότερα ο κόσμος του πνεύματος, έχει αναδείξει πληθώρα γνωστών και «αγνώστων» προτύπων.

Ένα βαθύ φιλοσόφημα, ένα εντυπωσιακό έργο τέχνης, μια ρηξικέλευθη επιστημονική ανακάλυψη, είναι ασυγκρίτως σημαντικότερα για την επίτευξη ενός καλύτερου κόσμου, από ό,τι οι δωρεές.. όπλων.

Εκτός κι αν οραματίζεστε έναν κόσμο κραυγαλέων ανισοτήτων, όπου συντηρούνται και επιβάλλονται μέσω της οικονομικής και στρατιωτικής ευρωστίας των κατεχόντων.

Όσο για τον συγκεκριμένο κύριο που αναφέρεστε, μπορείτε να ερευνήσετε κι εσείς ο ίδιος αν θέλετε να έχετε μια πιο λεπτομερή εικόνα για τον βίο, την πολιτεία και τις διασυνδέσεις-συναναστροφές του με την εγχώρια αριστοκρατία/πλουτοκρατία, πέραν των δωρεών του στις ένοπλες δυνάμεις.

Ένα στοιχείο μόνο θα παραθέσω προς αξιολόγηση:
Τις ιδιαίτερα θερμές τους σχέσεις με τον εξαίρετο.. φιλάνθρωπο Μητροπολίτη Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιον..

Φιλικά,
gemuncey23
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2020, 04:46:00 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 09, 2020, 05:35:20 μμ »

Οι εκφράσεις που χρησιμοποιείς προς το άτομο μου έρχονται σε αντίθεση με το "φιλικά" που χρησιμοποιείς στο τέλος της πρότασης σου.....είναι προφανές ότι είσαι αγενής και προσβλητικός....και δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο σε ανέχονται σε αυτό το χώρο,καθώς σε όλες τις προτάσεις σου χρησιμοποιείς προσβλητικές εκφράσεις προς τον κάθε διαφωνούντα προς τις απόψεις σου.....αλλά τι να κάνουμε αυτή είναι η αξιοπρεπεια σου κ ο "πολιτισμός"σου....ένας μορφωμένος κακεντρεχης απαίδευτος.....
Όσον αφορά την ουσία της άποψης σου,ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε....καθώς εγώ θεωρώ ότι σε κάθε χώρο υπάρχουν φωτεινά παραδείγματα καθώς και επαίσχυντοι χαρακτήρες....για σένα όλα τσουβαλιαζονται με βάση την ταμπελα...πχ πλούσιος = διεφθαρμένος καλλιτεχνης = πρότυπο....κράτα την άποψη σου κ όπως ο ίδιος είπες άσε τους άλλους να έχουν τη δική τους ανάγνωση
Φιλικά Γιώργος
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 09, 2020, 06:12:14 μμ »

Αντε να δω που θα το πατε.. Κ μην μου αρχισετε 'αυτος ξεκινησε πρωτος'.. νομιζω ειστε μεγαλοι αντρες κ πρεπει να ξερετε να κανετε πισω οταν κατι παει να στραβωσει, αντι να προαπαθειτε να το κανετε χειροτερο.. Ειδικα εδω μεσα.. Περιμενω να το ληξετε μονοι σας αμεσα. Χωρις να υπαρξει αλλη παρεμβαση απο εμας. Πειτε τα σε πμ τουλαχιστον..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 09, 2020, 06:20:18 μμ »

Κώστα έχεις δίκιο,όπως κ ο Δημήτρης χθες....ζήτω συγγνώμη από τα υπόλοιπα μέλη του στεκιου από μέρους μου.....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences