Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:49:32 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρηματοκιβώτιο Milner's  (Αναγνώστηκε 6518 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« στις: Μάιος 01, 2020, 03:58:55 πμ »

Καλησπέρα στην παρέα,
έλεγα τις προάλλες σε ένα θείο μου ότι θέλω να βρω ένα μικρό χρηματοκιβώτιο, για προσωρινή αποθήκευση "από την παραλαβή ως τη θυρίδα" ή "από τη θυρίδα ως την αποστολή". Μου λέει, "μην ψάχνεις, θα σου δώσω εγώ ένα". Με πάει σε μια αποθήκη, και μου δείχνει ένα χρηματοκιβώτιο της Milner's, το οποίο είχε βρει σε κάποιο παλιατζίδικο.
Αν εξαιρέσουμε το μέγεθος (η αλήθεια είναι ότι δε διευκρίνισα τι εννοούσα με το "μικρό"  Σαρκασμός), πρόκειται για μια εξαιρετική κατασκευή, βαρέως τύπου. Πόρτα 8 χιλιοστά μασίφ, ενισχυμένοι πίροι, και ένα σύστημα με λάμες όπου κουμπώνει η πόρτα στο κλείσιμο και δεν ανοίγει ακόμα κι αν κοπούν οι πίροι. Βάρος το υπολογίζω 400-500 κιλά.
Μπορεί να είναι και πυράντοχο, αλλά δεν το έχω εξακριβώσει ακόμη.
Τα μόνα ελαττώματα είναι ότι
1) το κλειδί/κλειδαριά, που είναι (πολύ) παλαιού τύπου και
2) ότι δεν κρύβεται, λόγω μεγέθους  Έκπληξη
Πάω στον κλειδαρά #1, μου λέει ότι πρόκειται για πολύ καλό κιβώτιο και η διάρρηξή του απαιτεί πολλές γνώσεις, πολύ χρόνο, ηλεκτρικά εργαλεία και ειδικά τρυπάνια, γιατί το μέταλλό του είναι πολύ δύσκολο να τρυπηθεί.
Πάω στον κλειδαρά #2 και μου λέει ότι είναι πολύ παλαιού τύπου και "αν είναι λίγο μάγκας ο διαρρήκτης", μπορεί να το ανοίξει
Και οι δύο κλειδαράδες είναι πολύ καλοί στη δουλειά τους.
Είναι καλή ιδέα να το χρησιμοποιήσω για φύλαξη αυτό το κιβώτιο;

Υ.Γ. Μου ήρθε κι άλλη μια ιδέα, να πάρω το μικρό που σκεπτόμουν, να πάρω και το μεγάλο του θείου, να πακτώσω το μικρό μέσα στο μεγάλο και να φτιάξω ένα χρηματοκιβώτιο-μπάμπουσκα  Μεγάλο χαμόγελο . Αν -ω μη γένοιτο- το ανοίξει ο διαρρήκτης, θα βάράει το κεφάλι του στον τοίχο! Απορία Κλάμα
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 01, 2020, 02:24:29 μμ »

Αν καταφέρουν και σου ανοίξουν την.. μπάμπουσκα, το μικρό κάνει φτερά!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2020, 02:26:25 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 01, 2020, 08:25:15 μμ »

Αν καταφέρουν και σου ανοίξουν την.. μπάμπουσκα, το μικρό κάνει φτερά!
Θα το πακτώσω με βίδες ή ηλεκτροκόλληση!   Γλώσσα

Το ερώτημα είναι αν είναι αν μπορώ να εμπιστευτώ το μεγάλο, ή να πάω να αγοράσω ένα μοντέρνο, όπως ήταν η αρχική μου πρόθεση.
Έχουμε κάποιον που να ξέρει από χρηματοκιβώτια, κλειδιά ή ...διαρρήξεις;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 02, 2020, 09:42:56 πμ »

Κληρονομησα κι εγώ ένα παλιό χρηματοκιβώτιο από έναν συνεργάτη του πατέρα μου. Κι αυτό πολύ γερή κατασκευή με συνδυασμό, κλειδί κλπ, αλλά καμία σιγουριά. Ο όγκος του και μόνον δεν το έκανε και τόσο διακριτικό. Κατέληξα να βαζω ημιπολύτιμα συλλεκτικά μέσα, σειρές unc και προυφ, συσκευασίες ορίτζιναλ αλλά ογκώδεις κλπ. Κι έχω κι ένα μικρό, πιο προηγμένο  και πακτωμένο σε άλλο χώρο όπου βαζω αυτά που πραγματικά με νοιάζουν.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 02, 2020, 10:48:26 πμ »

Δεν υπάρχει αδιαρρηκτο φίλε.
Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι με αυτά ανάλογα την ποιότητα απλά< αγοράζεις χρόνο>
Ψάχνοντας για το κιβώτιο σου, απλά κοιτοντας παλαιότερα αντίκες μοντέλα βρηκα ένα βίντεο με  άνοιγμα Milners θα δω αν είναι να στο στηλω π.μ
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 02, 2020, 10:51:22 πμ »

Δεν υπάρχει αδιαρρηκτο φίλε.
Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι με αυτά ανάλογα την ποιότητα απλά< αγοράζεις χρόνο>
Ο χρόνος παίζει από ελάχιστα λεπτά έως και ώρες.
Ψάχνοντας για το κιβώτιο σου, απλά κοιτοντας παλαιότερα αντίκες μοντέλα βρηκα ένα βίντεο με  άνοιγμα Milners θα δω αν είναι να στο στηλω π.μ
Καταγράφηκε
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 06, 2020, 12:00:48 πμ »

Δεν υπάρχει αδιαρρηκτο φίλε.
Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι με αυτά ανάλογα την ποιότητα απλά< αγοράζεις χρόνο>
Ψάχνοντας για το κιβώτιο σου, απλά κοιτοντας παλαιότερα αντίκες μοντέλα βρηκα ένα βίντεο με  άνοιγμα Milners θα δω αν είναι να στο στηλω π.μ

Σωστά, αγοράζεις χρόνο. Το θέμα είναι αυτό το Milners, θα μου αγοράσει π.χ. μία ώρα με ηλεκτρικά εργαλεία ή δέκα λεπτά με διαρρηκτικά κλειδαριάς; Σαρκασμός
Αν έχεις πρόχειρο το βίντεο, κάνε μια ανάρτηση εδώ, δεν το έχω βρει ακόμα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences