Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:58:22 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναμνηστικες σειρες 1940-1946  (Αναγνώστηκε 3675 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
eliaz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 18, 2020, 07:39:14 μμ »

Καλησπερα σας, ειναι το πρωτο μου ποστ στο στεκι. Ειναι στην κατοχη μου η συλλογη του παππου μου η οποια περιλαμβανει γραμματοσημα και φακελους απο το 1898-1970 κυριως ελληνικα αλλα και ξενα.
Παρακατω βλεπουμε 11 αναμνηστικες σειρες 1940-1946, απο τον πολεμο και αλλες. Αν ειναι ευκολο να μου πειτε τι συλλεκτικο ενδιαφερον εχουν.

Ευχαριστω πολυ

(1) Μαχη της Πινδου - σφραγισμενα 28 Οκτωβριου 1946


(2) Ημερα Απελευθερωσεως των Αθηνων - σφραγισμενα 12 Οκτωβριου 1944


(3) Αφιξη στην Ελλαδα του βασιλια Γεωργιου Β - σφραγισμενα 28 Σεπτεβριου 1946


(4) "ΟΧΙ" & καταληψη της Αλβανιας - σφραγισμενα 28 Οκτωβριου 1945 & σφραγιδες ανα τοποθεσια 1945 / 1940 / 1941


(5) Βομβαρδισμος Πειραια - σφραγισμενα 11 Ιουνιου 1944


(6) Αεροπορικη Σειρα - σφραγισμενα 25 ΧΙΙ 1943


(7) Αεροπορικη Σειρα - σφραγισμενα 25 ΧΙΙ 1942


(8.) "Νενικηκαμεν" - σφραγιδες της Νικης 8 Μαιου 1945 & "ΟΧΙ" - 28 Οκτωβριου 1945


(9) Ημερα Κηρυξεως του Ελληνο-Ιταλικου πολεμου - σφραγισμενα 28 Οκτωβριου 1940


(10) Σειρα του παιδιου - σφραγισμενα 1 Οκτωβριου 1943


(11) Παιδικες εξοχες - σφραγισμενα 20 Ιουλιου 1944
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2020, 07:40:04 μμ από eliaz » Καταγράφηκε
eliaz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 20, 2020, 04:32:17 μμ »

Μια μικρη επισημανση, τα γραμματοσημα οπως μπορειτε να διακρινετε και παρακατω ειναι σε αριστη κατασταση.


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2020, 04:33:33 μμ από eliaz » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2020, 10:12:26 πμ »

Να μου επιτραπεί μόνο να πω για το τι είναι αυτά που βλέπουμε.

Η συλλογή αυτή ειναι μια τότε συχνή τεχνοτροπία της περιόδου. Αναμνηστικές σειρές που έβγαιναν, τις κωλούσαν σε λευκά φύλλα ή σε φάκελα και πήγαιναν σε ένα κεντρικό ταχυδρομείο (της πλατείας Συντάγματός όπως είναι λογικά είναι ένα απο τα πιο συνηθησμένα) και τα σφράγιζαν με την αναμνηστική σφραγίδα ή απλά με το ταχυδρομικό σύμαντρο ημέρας κυκλοφορίας. Τότε δεν υπήρχαν τα φιλοτελικά προιόντα που υπάρχουν σήμερα οπότε ήταν μια συνηθησμένη λύση της εποχής.

Αυτό που δε θυμάμαι αν και το έχω ξαναδει οπότε αν το θυμάται καλύτερα καποιος άλλος αν το επισημάνει και ας με διορθώσει. Είναι οι ρομβοειδείς σφραγίδες με τις ημερομηνίες κατάληψης των, δε θυμάμαι αν τις έβαζε χαριστικά το ταχυδρομείο στο Σύνταγμα ή αν την έβαζε κάποιος άλλος (κάποιος έμπορος ισως).

Χαρακτηρηστική νομίζω είναι η σφραγίδα με την ημερομηνια απελευθέρωσης των Αθηνών σε σχήμα V της νίκης. Θα είχε το ενδιαφέρον του αν ήταν η σφραγίδα αυτή σε φάκελο.

Αν έχεις φάκελα ολόκληρα κράτησε τα ως ολόκληρα καθώς έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον απ ότι σκέτα τα γραμματόσημα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
eliaz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2020, 04:37:33 μμ »

Απο οτι καταλαβαινω, τα παραπανω δεν εχουν καποιο συλλεκτικο ενδιαφερον. Σε ευχαριστω πολυ Valeroi για την αναλυτικη περιγραφη σου.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2020, 01:21:35 μμ »

Σε ενα κομμάτι της συλλογής μπορείς να τα έχεις, το ενδιαφερον τους το έχουν, επενδυτικό ή χρηματικό ενδιαφέρον δεν εχουν, ειναι διαφορετικά για μένα αυτα τα δύο.

Γι αυτο εξ αρχής δε σε πήγα στο χρηματικό, δεν θέλω να σχολιάσω επ αυτού γιατί έχω δει αρκετά.

Έχω δει κατασκευάσματα σύγχρονα, που με λίγη τεχνική δείχνουν και λίγο παλιά, αλλά ένα μάτι καταλαβαίνει για οτι ειναι ενα πραγματικό κατασκεύασμα τέτοιο που δεν έχει ούτε συλλεκτικό ενδιαφέρον ούτε χρηματιικό και τελικά κάποιος να το αγοράζει.

Αυτά εκείνη την εποχή ήταν σύνηθες να τα κρατάνε και έτσι, πως αλλιώς να κάνεις ένα αλμπουμ με μια σειρά και να εχεις καιι τις σφραγίδες, για τότε είναι ένα τρόπος. Όπως και πιο παλιά γραμματόσημα τα βρήσκουμε συνήθως με σαρνιέρες γιατί αναγκαστικά ετσι τα σύλλεγαν αφου δεν είχαν άλμπουμ.

Εκει που θέλω να καταλήξω ειναι αν σου αρέσει η συλλογή βάλε τα κάπου σαν ενα ξέχωρο κομμάτι.

Αν θες βάλε και κανα δειγμα απο τα φάκελα.

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
eliaz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2020, 06:48:56 μμ »

Σε ευχαριστω Valeroi για τις πληροφοριες σου. Φακελα δεν εχω παρα μονο ετσι οπως ειναι, λευκα φυλλα δηλαδη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences