Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:58:25 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Συμφωνείτε η διαφωνείτε !!
Συμφωνώ. - 41 (97.6%)
Δεν συμφωνώ. - 1 (2.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 41

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέα κατηγορία, αντικείμενα τα οποία εκλάπησαν.  (Αναγνώστηκε 8697 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 12:16:13 μμ »

Αγαπητοί φίλοι, κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να δημιουργηθεί μια κατηγορία με συλλεκτικά αντικείμενα τα οποία εκλάπησαν. Εκεί όποιος έχει πέσει θύμα ληστείας θα μπορεί να το αναφέρει (Φυσικά τεκμηριωμένα και με στοιχεία) Επειδή το θέμα είναι σοβαρό, διότι πολύ αγοράζουν κλοπιμαία εν αγνεία τους, και μπορεί να έχουν στο μέλλον μπλεξίματα. Ενδεχομένως κάποιοι μπορεί να αντιδράσουν με την πρόταση, γι ‘αυτό θέτω το θέμα σε ψηφοφορία.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 12:44:14 μμ »

φιλε νικο συνφωνω,οτι πρεπει να καταγγελωνται καθε ειδους τετοιες ενεργειες,αν και για να ανοιχτει κανουργιος θεματικος καταλογος θα ηταν υπερβολη!ισως αν προστεθει?σε καποιο χωρο που εχει μεγαλη επισκεψιμωτητα θα ηταν το καλυτερο!σε χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.παντως θα ψηφισω υπερ,δεν πρεπει μεταξυ συνοδοιπορων,να γινονται τετοια θλιβερα περιστατικα!αν και θα πρεπει,πριν αναφερθουν ονοματα,κλπ,να ειναι καποιος σιγουρος,για αποφυγη τραγικων παρεξηγησεων!
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 01:35:51 μμ »

Φίλε Γιάννη, δεν αναφέρομε για κλοπές μεταξύ συλλεκτών, αναφέρομε για ληστείες σε σπίτια. Όπως γνωρίζεις Γιάννη αυτό που συνήθως κλέβουν, είναι οι χρυσές λίρες γιατί φεύγουν πανεύκολα. Ο νοών νοείτω  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 02:15:39 μμ »

Σαν σκέψη είναι καλή. Στην πράξη όμως είναι πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί. Έρχεται κάποιος και μου πουλάει κάποιες χρυσές λίρες. Πώς εγώ θα καταλάβω ότι είναι κλεμμένες; Ακόμα κι αν το θύμα έχει αναφέρει την κλοπή, υπάρχουν εκατομμύρια λίρες. Θα πρέπει λοιπόν όλοι οι κάτοχοι να τις έχουν φωτογραφήσει από πριν και ύστερα να δημοσιεύσουν τις φωτογραφίες.
Θεωρώ ότι η ιδέα σου κύριε Νίκο έχει εφαρμογή μόνο σε άλλα νομίσματα, που είναι σπάνια και συλλεκτικά. Μου αρέσει όμως η πρότασή σου και θα ψηφίσω θετικά. Αλλά νομίζω ότι πρέπει και οι υπόλοιποι φίλοι να πουν τη γνώμη τους για ένα τέτοιο σοβαρό ζήτημα.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 02:50:59 μμ »

Σαν σκέψη είναι καλή. Στην πράξη όμως είναι πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί. Έρχεται κάποιος και μου πουλάει κάποιες χρυσές λίρες. Πώς εγώ θα καταλάβω ότι είναι κλεμμένες;

Φίλε μου, ξεκίνησα αυτό το θέμα γιατί κάποιοι εδώ μέσα το παίζουν όσιες Μαρίες, ε λυπών όταν αγοράζουμε από άγνωστους  ζητάμε να μας κάνει ένα χαρτί με τα στοιχεία ταυτότητας και τη μας πούλησε. Έτσι ώστε να είμαστε εμείς καλυμμένοι, αλλά και αυτός που ληστεύτηκε θα μπορεί να εντοπίζει αυτό που έχασε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 02:51:32 μμ »

Συμφωνω ως προς το σκελος των σπανιων νομισματων!!
Κομματια ομως οπως ειναι λιρες και ειδικα BU δεν μπορουν να αναγνωρισθουν με τιποτα!!
Επισεις σημερα ακουσα για καποιον Εμποροσυλλεκτη (συλλεκτης ηθελε να λεγετε, εμπορας ηταν απο ανεκαθεν) οτι δαγκωσε καποιον με 33,000 ευρω!!
Φυσικα τετοια περιστατικα δεν θελουμε να αναφερωνται μεσα στο σαιτ αφου αφορα συνναλαγη μεταξυ 2 ατομων!!
Ρωτηθηκα εαν μπορει να μπει μεσα στο σαιτ, προσωπικα λεω οχι.
Και εαν καποιος βαλει κατι θα το αφησω για μια δυο μερες (αφου θελει να το κοινοποιηση ειναι δικη του ευθηνη) και μετα θα διαγραφει αφοσον θα το εχουν διαβασει αρκετα μελη ανα την Ελλαδα!!
Αλλα και στομα με στομα φιλοι μου τα ατομα αυτα μαθαινωνται και τα κανουν περα ολοι!!
Καλιστα λεγωντας το ο ενας στον αλλων το ατομο αυτο θα μπει στο περιθωριο.
Ο χωρος μας απατεωνες δεν τους ευνοει!!
Θα κλεψουν μια θα κλεψουν δυο , τριτη δεν θα υπαρχει!!
Καλο ειναι ολοι μας να ειμαστε προσεχτικοι με το πιους συνεργαζωμαστε , ποιους βαζουμε στα σπιτια μας , σε ποιους δειχνουμε τα νομισματα μας!!
Γενικα : Προσεχουμε για να εχουμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:09:37 μμ »

Ρε συ Γιώργο πάλι δεν κατάλαβες, εγώ δεν αναφέρομε για ληστείες μεταξύ γνωστών αλλά γενικά, ας πούμε ότι μπουκάρουν στο σπίτι σου ληστές (Κούφια η ώρα !!) και μεταξύ άλλων σου κλέβουν και τη συλλογή σου, την φέρνουν στην Αθήνα και την αγοράζω εγώ τόσο απλό είναι. Εάν όμως αυτός που τα έχασε, τα είχε αναρτήσει στο φόρουμ με την περιγραφή τους, τότε θα ήμουν προσεχτικότερος στο τη αγοράζω.  Απορία
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 04:05:24 μμ »

Εγώ νομίζω κύριε Νίκο ότι όλα είναι θέμα τύχης. Άμα κλαπεί μια ιδιωτική συλλογή, πιστεύω ακράδαντα ότι θα σπάσει σε πολλά κομμάτια και θα πουληθεί από δω κι από κει. Οι υποψήφιοι αγοραστές θα είναι πολλοί και δεν θα είναι συλλέκτες αλλά επενδυτές, οι οποίοι δε θα νοιαστούν για την προέλευση των κομματιών. Συνεπώς πολύ λίγες πιθανότητες υπάρχουν να φτάσει κάποιο από τα κλεμμένα νομίσματα στα χέρια κάποιου που είναι μέλος εδώ μέσα. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι αποκλείεται να υπάρξει και κάτι τέτοιο. Οπότε θεωρώ πως πρέπει να δημιουργηθεί αυτή η νέα κατηγορία και ψήφισα θετικά στην πρότασή σας, αλλά έχω και τις αντιρρήσεις μου για τους λόγους που ανέφερα προηγουμένως.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 04:14:44 μμ »

Με το που θα γινεται μια κλοπη, αμεσως το θυμα μπορει να αναρτα σε καποιο φορουμ τις φωτογραφιες και ετσι οι κλεφτες θα αποθαρρυνονται να  πουλησουν ή να ξανακλεψουν. Οποτε ψηφιζω ναι
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:01:23 μμ »

Πολυ καλη σκεψη αλλα με αρκετα προβληματακια. Εγω ψηφιζω θετικα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:18:30 μμ »

Για να βγω εδω εγω π.χ και  να πω οτι με εκλεψαν ειναι προσωπικο μου θεμα.
Καθολου δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεται ψηφοφορια ή προυπαρχων χωρος Έκπληξη
Υπαρχει ουρα και και φοβαστε μην δεν τα παρει ο server;;;; Γλώσσα
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:23:29 μμ »

Πάντως το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας πάει για ρεκόρ γκίνες. 100% μέχρι τώρα! Δεν ξανάγινε.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:28:52 μμ »

ναι και εγω !!!θελει προσοχη
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 11:12:26 μμ »

καλη ιδεα, με χαρτονομισματα μπορει να βαλει καποιος τους serial αριθμους και ακομη σε σλαμπς τον αριθμο της NGC κτλπ. Θετικη κι εδω η ψηφος και μακαρι να μην ανοιξει κανενας θεμα στην νεα αυτη ενοτητα ποτε
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 12:18:34 πμ »

Όντως, περιστατικά και συναλλαγές που γίνονται μεταξύ δύο ατόμων, είναι δύσκολο να αποδειχθεί η απάτη που διαπράττεται και ιδίως όταν ο συναλλασόμενος έχει αποκτήσει την εμπιστοσύνη του θύματος.Αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να προφυλάσσονται οι άλλοι συλλέκτες(γιατί ο συγκεκριμένος συλλέκτης-έμπορος έχει εξαπατήσει και άλλους:πουλώντας τους πλάστα νομίσματα όπως έκανε και σε εμένα με ενα χρυσό Όθωνα).Επιπλέον, ζήτησε δανεικά τα οποία δεν επεστρεψε και αντί για χρήματα  εδωσε νομισματα της αρεσκειας του χαμηλοτερης αξιας και μηδενικης εμπορευσιμοτητας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences