Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:37:02 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί σφαλμάτων και...υδάτων!!!  (Αναγνώστηκε 1976 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 07, 2020, 03:11:34 μμ »

Καλησπέρα σε όλους!!! Θέλω να ρωτησω κατι και αν γινεται κάποιο μέλος να μου λυσει μια απορία....Σε δυο νομισμα διαφορετικης ομως χρονολογιας πχ 5 χρονων διαφορα, οταν υπαρχει κατι διαφορετικο στην τυπωση τους οταν δηλαδη εχει αλλαξει στο περιπου το σχεδιο....αυτό το πραγμα θεωρειται ως καποιο σφαλμα η γενικως τα νομισματοκοπεια αλλαζουν καθε τοσο τη μητρα της τυπωσης τους;;;  θα θελα λιγο τα φωτα ολων των φιλων που ξερουν κατι γι' αυτο....... Ευχαριστω!!!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 07, 2020, 03:18:23 μμ »

ναι ειναι αλλο σχεδιο ετσι γενικα οπως το λες
μετα, μεσα σε καθε χρονολογια χρησιμοποιουνται και διαφορετικες μητρες, οποτε μπορει να υπαρχουν διαφορες και παλι, και η ιδια μητρα οσο χρησιμοποιειται "γερναει" οποτε και κει μπορει να υπαρχουν διαφορες.
καλυτερα να διαβασεις εκεινο -που σου ειχαν βγαλει σε αλλο θεμα που ειχες ανοιξει- με τους διαφορους τυπους σφαλματων για να εχουμε μια κοινη βαση και να συνειδητοποιησεις και συ εαν ενδιαφερεσαι για ποικιλιες ή για σφαλματα ή για τι αλλο

ΥΓ: απ την στιγμη που θα καταληξεις στο τι θες ακριβως, εγω μαζι σου ειμαι. ο,τι γουσταρει  καθενας μαζευει, καποια σφαλματα εχουν αξια καποια οχι, αλλα αν εσυ θες να μαζεψεις ολα τα νομισματα της ελλαδας σε σφαλματα, αυτο εσενα θα κανει χαρουμενο. το λεω για να μην αποθαρρυνθεις αν σου πουν οτι κατι "δεν εχει αξια". για σενα αξια εχει ο,τι σου αρεσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2020, 03:19:15 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 07, 2020, 03:25:24 μμ »

Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου dsp....το παλευω ακομα να κατανοησω τη διαφορα σφαλματος απο ποικιλια οτι δηλαδη μου λετε εσεις εδω και δεξια αριστερα οτι διαβαζω απο ιντερνετ....οποτε ειναι πολυ νωρις να μιλησω για αξιες οικονομικες κτλ ακομα βρισκομαι σε βρεφικο σταδιο περι του θεματος! σ ευχαριστω και παλι να σαι καλα!
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 07, 2020, 03:49:03 μμ »


ΥΓ: απ την στιγμη που θα καταληξεις στο τι θες ακριβως, εγω μαζι σου ειμαι. ο,τι γουσταρει  καθενας μαζευει, καποια σφαλματα εχουν αξια καποια οχι, αλλα αν εσυ θες να μαζεψεις ολα τα νομισματα της ελλαδας σε σφαλματα, αυτο εσενα θα κανει χαρουμενο. το λεω για να μην αποθαρρυνθεις αν σου πουν οτι κατι "δεν εχει αξια". για σενα αξια εχει ο,τι σου αρεσει.

+1000
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 07, 2020, 04:34:17 μμ »

Αδελφέ, χοντρικά θα σου πω (γιατί δεν είμαι και ειδικός),υπάρχει μια μήτρα, η αρχική, που απο αυτήν αντιγράφουν τις μήτρες που κόβουν τα νομίσματα,(εργασίας). Αυτό γίνετε γιατί κατά την παραγωγή, φθείρονται (κράτα αυτό), οπότε μόλις καταστραφεί η μητρα αυτή (εργασίας), φτιάχνουν μια άλλη αντιγραφοντας απο την αρχική. Η αρχική μητρα, δεν έχει επάνω ολη την ημερομηνία και δεν έχει επάνω τα σήματα του χαράκτη η του διευθυντή του κάθε νομισματοκοποιου,( αυτό γιατί χρονιά με χρονιά αλλάζει), τα χαράσσουν μετά,κατευθείαν επάνω στην μήτρα εργασίας, για αυτό και βλέπεις να υπάρχουν διάφορες στο μέγεθος η στην θέση τους (αυτό αποτελεί ποικιλία)..  ποικιλία έχουμε όταν στην ίδια ημερομηνία ενος νομισματος, υπάρχει διάφορα στο σχέδιο, στα γράμματα στο πάχος αυτών, στην θέση των σημάτων, η ακόμα και στην περίμετρο, το ριμ , μπορεί να είναι λεπτό η φαρδύ, να είναι οβάλ η επίπεδο κλπ. Αυτά λοιπόν αποτελούν ποικιλία στο ίδιο κατά τα άλλα νόμισμα. Διαφορές δηλαδή, που προέρχονται από την μήτρα.

Σφάλμα τώρα, είναι ενα ατύχημα, είτε στην μητρα (απο φθορά), πχ. μια ρωγμή στην μήτρα εμφανίζει στο νόμισμα μια γραμμή η ενα εξόγκωμα (επιπλέον μέταλλο το λένε), είτε στον δίσκο (από κακό κράμα μετάλλου η κακό κόψιμο) και πριν το χτύπημα,πχ βρίσκεις βαθούλωμά η να λείπει κάποιο κομμάτι από τον δίσκο. Επίσης κατά την παραγωγή, πολλά συμβαίνουν (κάποιες φόρες εσκεμμένα), να κακοχτυπηθει ένας δίσκος, η να κολλήσει ένα νόμισμα και να χτυπηθεί επάνω σε ενα άλλο, να στραβόχτυπηθεί κλπ κλπ..... υπάρχουν πάρα πολλά είδει σφαλμάτων-κακέκτυπων.

Αυτά τώρα σαν βάση, υπάρχουν όμως και κάποιες εξαιρέσεις, στην ταμπέλα που θα μπει σε ένα νόμισμα. Υπάρχουν κάποια σφάλματα πχ (βούλα στο κατάρτι του 50αρικυ 1988 η μια τελεία στην δρχ 1.982, που λογο της συχνότητας εμφάνισης, τα καθιερώνουν ωσ ποικιλίες οι συλλέκτες μεταξύ τους. Αντιφατικό ε;....αλλά ισχύει.

Συνοψίζοντας... Ποικιλία όταν έχουμε μια διαφορά σε ίδιο νόμισμα, που προέρχεται απο την μήτρα.
       
                        Σφάλμα όταν η διάφορα προέρχεται απο φθορά της μήτρας η απο κακοτεχνία στον δίσκο η και
                       απο ατύχημα στην διαδικασία κοπής.

Αυτά, χοντρά χοντρά, και παρακαλώ αν έγραψα κάτι λάθος, όποιος θέλει διορθώνει...
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2020, 04:46:59 μμ »

Παιδια ευχαριστω πολυ για ολες τις αναλυσεις σας, που προσπαθειτε με ολοκληρα γραπτα να με κατατοπισετε και εσενα exmim! Σαρκασμός  
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2020, 04:58:25 μμ από oriakos » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences