Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 04:57:48 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κάτι βρέθηκε...  (Αναγνώστηκε 3467 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 04, 2020, 07:58:22 μμ »

Καλησπέρα σε όλους! Αυτή τη φορά κάτι βρήκα πιστεύω...τα δυο νομισματάκια έχουν πιστεύω διαφορετικό το "λ" οποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει πχ τι σφάλμα ειναι κτλ καλό θα ήταν, να γραψω κατι στην έναρξη της συλλογής μου...όλες οι απόψεις δεκτές...Σας ευχαριστώ!!!
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2020, 08:41:30 μμ »

Η διαφορά στο Α είναι μακράν πιο κραυγαλέα και ενδιαφέρουσα, υπό το πρίσμα της λεπτομερούς εξέτασης που υποβάλλετε τα νομίσματα.

Εν πάση περιπτώσει, να έχετε υπόψη σας αγαπητέ, πως η ενασχόληση με τον εντοπισμό της.. υπερλεπτομέρειας στα νομίσματα, δεν στοιχειοθετεί απαραίτητα και συλλεκτικό αντικείμενο, αν με αντιλαμβάνεστε.

Διότι ακόμα και αυτά που προέκυψαν από την ίδια μήτρα (θεωρητικώς πανομοιότυπα), αν υποβληθούν σε.. μικροσκοπικό έλεγχο, θα παρουσιάσουν μικροδιαφορές μεταξύ τους. Και οι διαφορές αυτές θα πολλαπλασιάζονται όταν η σύγκριση αφορά νομίσματα διαφορετικών καταστάσεων, όπως και στην προκείμενη περίπτωση.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2020, 08:53:16 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2020, 08:45:01 μμ »

Σημείωση:
Παραπάνω, αναφέρθηκα στο Α της λέξης «ΛΕΠΤΑ»
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2020, 09:10:17 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για την ειδική απάντηση που μου δώσατε επί του θέματος . Προσπαθώ να κατανοήσω σαν εντελώς νέος συλλέκτης τι τελικά πρέπει κάνεις να προσέχει σε ένα τέτοιο νόμισμα που πιθανόν να έχει κάποια τέτοια διαφοροποίηση . Σας ευχαριστώ και για την επισήμανση του Α . Αν δε σας κάνει κόπο κάποια στιγμή θα ήθελα και να μου πείτε κυρίως σε τέτοια διαφοροποιημένα νομίσματα τι πρέπει πιο σωστά να κοιτάει κανείς...και πάλι σας ευχαριστώ για τα φώτα σας!!
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2020, 09:40:32 μμ »

Παρακαλώ αγαπητέ gemuncey23 διευκρινίστε μου κάποια στιγμή όταν μπορέσετε, αυτό που μου είπατε περι Α σε ποιο απ' τα δυο είναι πιο ενδιαφέρον...Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 04, 2020, 11:05:15 μμ »

Παρακαλώ αγαπητέ gemuncey23 διευκρινίστε μου κάποια στιγμή όταν μπορέσετε, αυτό που μου είπατε περι Α σε ποιο απ' τα δυο είναι πιο ενδιαφέρον...Ευχαριστώ!

Κατά την αντίληψή μου, στο αριστερό.
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 05, 2020, 12:07:06 πμ »

Ναι έκανα μια σύγκριση με άλλα τρία που είχα και όντως δίκιο έχετε για το Α!Ευχαριστώ για την απάντησή σας
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 06, 2020, 10:17:43 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για την ειδική απάντηση που μου δώσατε επί του θέματος . Προσπαθώ να κατανοήσω σαν εντελώς νέος συλλέκτης τι τελικά πρέπει κάνεις να προσέχει σε ένα τέτοιο νόμισμα που πιθανόν να έχει κάποια τέτοια διαφοροποίηση . Σας ευχαριστώ και για την επισήμανση του Α . Αν δε σας κάνει κόπο κάποια στιγμή θα ήθελα και να μου πείτε κυρίως σε τέτοια διαφοροποιημένα νομίσματα τι πρέπει πιο σωστά να κοιτάει κανείς...και πάλι σας ευχαριστώ για τα φώτα σας!!

ποτε μου δεν σχοληθηκα με σφαλματα παντα με ενδιεφερε το σχεδιο η ποσο σημαντικο γεγονος ειναι(για μενα)..αρα ο καθενας εχει το χουι του και δεν μπορει κανενας να στο αλλαξει αυτο με τα σφαλματα..ετσι εισαι..σε βλεπω να πηγαινεις για προυφ εσενα...αλλα δεν θα σε καλυψει το τελειο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

πρεπει να εξοπλιστεις με καλους φακους.......https://www.youtube.com/watch?v=sCYX_XQgnSA
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 06, 2020, 11:22:30 πμ »

Και το ενα νομισματοσημο εχεις διαφορα.
Παντως κατα την αποψη μου ειναι ακρως υπερβολικη η ενασχοληση με τετοιου ειδους διαφορες


Υ.Σ Γενικοτερα  παντως  καλο ειναι οι συγκρισεις καλο ειναι να γινονται σε αναλογες καταστασεις νομισματων
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2020, 11:31:18 πμ από coll » Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 06, 2020, 08:04:09 μμ »

Εχαριστω coll για την απάντησή σου!σε ποιο σημειο εννοεις ακριβως; Αν θες πες μου . Εσυ κατα την αποψη σου την προσωπικη παντα, ποιες λεπτομερειες πιστευεις οτι πρεπει κυριως να ελεγχονται σε καποιο νομισμα;Αν γνωριζεις κατι παραπανω πες μου διοτι τωρα ξεκιναω συλλογη ειμαι εντελως καινουργιος στο χομπι!!!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 06, 2020, 08:18:25 μμ »

Καλησπερα αναφερθηκα στο αριστερα της ημερομηνιας .
Η ακρη του (στην φωτο τουλαχιστον) στο δεξι νομισμα   δειχνει να κανει <γυρισμα>

Αγαπητε φιλε τα σφαλματα γενικοτερα δεν με εχουν συγκινησει ποτε και συνεπως δεν ειμαι αρμοδιος να σε βοηθησω πανω σε αυτα.
Υπαρχουν τοσα πολλα που με ενδιαφερουν που αυτο ειναι το τελευταιο.
Για να σου δωσω ιδεες ριξε μια ματια στο πατακατω ισως σου φανει χρησιμο γενικοτερα.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Mint-made_errors#Clipped_planchet
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 06, 2020, 08:23:04 μμ »

Εν-αντι χαχαχαχα ευχαριστω για την απαντηση σου και φυσικα και για το βιντεο!!! τι εχω παθει τωρα....κολησα με τα σφαλματα ξεθαψα οτι νομισμα ειχα μικρης αξιας γιατι δεν εχω και αλλα δηλαδη....οποτε ηταν τα καλυτερα που ειχα τα αλλα ολα ιδια τα βλεπα....αστα να πανε εβγαλα τα ματια μου Έκπληξη!!!παντως οτι αλλο γνωριζεις επι του θεματος πες μου μπας και φτιαξω καμια συλλογη καποια στιγμη... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 06, 2020, 08:25:29 μμ »

Σ' ευχαριστω πολυ coll φιλε μου και για τον συνδεσμο σου! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences