Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:29:30 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 ΛΕΠΤΑ 1869  (Αναγνώστηκε 4121 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 31, 2020, 06:13:08 μμ »

Όμορφο δίλεπτο 1869. Γνώμες ελεύθερα για την κατάσταση του νομίσματος. Στο τέλος θα σας  πω βαθμό πιστοποίησης και μια ιστορία.....
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 31, 2020, 06:14:42 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 02, 2020, 08:22:01 μμ »

Βλέπω ότι αρκετοί είδαν το νόμισμα, κανένας δεν αναφέρθηκε σε κατάσταση. Ας πούμε την ιστορία που σας έταξα. Έχω συμπληρώσει την σειρά του 1869 εδώ και πολλά χρόνια, με νομίσματα στην ίδια κατάσταση, μονόλεπτο, πεντάλεπτο και δεκάλεπτο σαν το δίλεπτο που βλέπετε. Αποφάσισα να τα στείλω για πιστοποίηση προ 3ετίας περίπου, κυρίως για προφύλαξη (να μην χάσουν το κόκκινο χρώμα τους). Πάνε λοιπόν στην Αμερική και ένα μήνα μετά με ειδοποιούν με email αν συμφωνώ να καθαρίσουν το δίλεπτο που βλέπετε, προ πιστοποίησης. Αφού το σκέφτηκα (δεν ακουμπώ  ποτέ νομίσματα), πήρα και γνώμες άλλων, είπα δε βαριέσαι δίλεπτο του 69 είναι το πολύ πολύ να μου το χαλάσουν, ας δούμε τι μπορούν να κάνουν! (σκέφτηκα και ότι θα βάλουν ίσως μεγαλύτερο βαθμό). Στέλνω πίσω email ότι δέχομαι και περιμένω.....Τρεις μήνες μετά έρχονται τα νομίσματα (αφού πλήρωσα +45 Ευρώ για το καθάρισμα) και είναι το 1 Λεπτόν 1869 NGCMS63 RB, τα 2 Λεπτά 1869 NGCMS63 RB, το δίλεπτο ήταν ανέγγιχτο όπως ακριβώς πήγε-δεν καθαρίστηκε ποτέ, τα 5 Λεπτά 1869 NGCMS63 RB, και το 10 Λεπτά 1869, ακριβώς στην ίδια κατάσταση με τα προηγούμενα γύρισε NGCMS64 BN. Ο άνθρωπος που τα πιστοποίησε ήταν ο ίδιος και οι αριθμοί τους είναι ο ένας μετά τον άλλο. Έχουν το ίδιο χρώμα αλλά το ένα το είδε Brown! Περισσότερο με πείραξε που δεν καθάρισαν αυτό που είπαν, ενώ βέβαια το χρέωσαν κανονικά! Όσοι είδαν μετά το δίλεπτο είπαν ευτυχώς που δεν στο πείραξαν! Από τότε βέβαια είχα και άλλες ωραίες ιστορίες, αλλά αυτά μια άλλη φορά.........
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 02, 2020, 08:44:32 μμ »

Καμία φωτογραφία και μετά το καθάρισμα;
Επίσης αν δεν σας κάνει κόπος μπορείτε να ανεβάσετε και τα υπόλοιπα χάλκινα του 1869;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2020, 08:55:05 μμ από nodas_p » Καταγράφηκε

Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 02, 2020, 09:21:16 μμ »

Καλησπέρα Παναγιώτη,
Όπως Όλα τα κομμάτια που ανεβάζεις Το νόμισμα σου είναι υπέροχο. Προσωπικά εγώ πιστεύω πως ο κόκκινος χαλκός δεν πρέπει να καθορίζεται.εαν ήταν καφέ δεν θα είχα θέμα να φύγει η βρώμα αλλά στο κόκκινο τι να φύγει έμεινε κόκκινο γιατί δεν είχε επαφή με ξένα σώματα και με υγρασία. Προσωπική άποψη πάντα;
Θοδωρής
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2020, 09:57:41 μμ »

Μου έχει συμβεί και εμένα αυτό και αναρωτήθηκα γιατί συνέβη. Μια υπόθεση που κάνω είναι διχογνωμία ή/και κακή συνεννόηση μεταξύ του grader και του αντίστοιχου συναδέλφου του στην ncs στην υπηρεσία καθαρισμού. Αν ο τελευταίος θεωρεί ότι το νόμισμα δεν θα βελτιωθεί ή ενδεχομένως να υποστεί ζημιά δεν το καθαρίζει και το επιστρέφει για grading. Ανεξάρτητα αν ο grader το πρότεινε ή ο πελάτης η γνώμη του «καθαριστή» χρεώνεται κανονικά. Έστω και αν δεν καθαριστεί και έστω και αν το πρότειναν οι ίδιοι από την στιγμή που ο πελάτης συμφώνησε ουσιαστικά πήρε την ευθύνη της χρέωσης. Νομιζω μάλιστα στο email που στέλνουν δίνουν 24 ωρες για να απαντήσεις λέγοντας κάτι σαν “we believe it will benefit from conservation” το αφήνουν δηλαδή λίγο ανοιχτό.

Υπόθεση βέβαια κάνω δεν έχω ενδιαφερθεί να μάθω. Η PCGS δεν ρωτάει καθόλου. Αν δεν ζητήσεις restoration (έτσι το λένε αυτοί) δεν το κάνουν. Αν όμως κρίνουν ότι δεν χρειάζεται δεν ξέρω αν χρεώνουν κάτι. Είναι πιθανό όμως αλλά δεν θυμάμαι αν μου έχει συμβεί αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2020, 10:00:33 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 02, 2020, 10:10:45 μμ »

Πρώτα πρώτα να σας πω ότι φωτογραφίες με τα του 1869 μετά την πιστοποίηση δεν έχω. Και αυτή του δίλεπτου υπάρχει χάρη στον Δ,Ποδάρα που το φωτογράφησε προ πιστοποίησης βέβαια. Εγώ μάλλον βρίσκω σωστή τη σκέψη του αγαπητού  gkounto . Ο λόγος που συμφώνησα στον καθαρισμό ήταν κάτι μικρά σημαδάκια-μαυρίλες,  που είχε το νόμισμα (και εξακολουθεί να έχει) και είπα μπας και γίνει  καλύτερο!
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 03, 2020, 07:58:30 μμ »

Ύστερα από ερώτηση προς τον Παναγιώτη πήρα την άδεια του να ανεβάσω στο θέμα του και εγώ κάποια κομμάτια μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2020, 08:05:45 μμ από Theodorosp » Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 03, 2020, 08:29:28 μμ »

Όμορφα πολύ!!
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 03, 2020, 09:09:54 μμ »

Πολύ ωραία κομμάτια!!! Αν σου πιάνουν χώρο κ τα δύο, μπορώ να φιλοξενήσω το ένα.  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 04, 2020, 08:38:09 πμ »

Πολύ ωραία κομμάτια!!! Αν σου πιάνουν χώρο κ τα δύο, μπορώ να φιλοξενήσω το ένα.  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός


Όμορφα δίλεπτα, τα χάλκινα του Γεωργίου είναι απίστευτα. Φίλε nodas_p, είμαι σίγουρος, οτι δεν θα θέλει να σπάσει το σετακι, μικρο - μεγάλο "ΒΒ" Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 04, 2020, 11:12:20 πμ »

Ωχ ναι έχετε δίκιο, μου διέφυγε της προσοχης, μικρό και μεγάλο "ΒΒ".
Πανεμορφα τα διδυμακια....
Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 04, 2020, 12:07:42 μμ »

Ωχ ναι έχετε δίκιο, μου διέφυγε της προσοχης, μικρό και μεγάλο "ΒΒ".
Πανεμορφα τα διδυμακια....

Πριν μερικά χρόνια δεν ασχολούνταν κανείς με τα μικρά και μεγάλα BB, οι περισσότεροι γιατί δεν τα είχαμε προσέξει. Αποτελούν μια όμορφη ιδιαιτερότητα στην ελληνική νομισματική.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 04, 2020, 12:41:54 μμ »

Πριν μερικά χρόνια δεν ασχολούνταν κανείς με τα μικρά και μεγάλα BB, οι περισσότεροι γιατί δεν τα είχαμε προσέξει. Αποτελούν μια όμορφη ιδιαιτερότητα στην ελληνική νομισματική.

τωρα μου εκαψες το μυαλο και δεν μπορω να το βαλω να ξανακουνηθει
επειδη ειχα κανει ενα μεγαλο break στα συλλεκτικα και δεν ασχολιομουν πρακτικα για μερικα χρονια, οταν ξαναξεκινησα βαλθηκα να ξαναδιαβαζω. οταν πετυχαινα μικρα-μεγαλα BB τα κατεγραφε το μηχανημα ως κατι που ηξερα ηδη. αλλα με αυτο που συζητατε τωρα... μηπως επεισα τον εαυτο μου οτι το ηξερα ηδη για να φανω μαγκας ? δεν ξερω, πραγματικα εφαγε κολλημα το μηχανημα και ρεταρει και δεν μπορω να θυμηθω με σιγουρια αν τα ηξερα οταν ημουν μικρος....  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 10, 2020, 12:26:52 πμ »

Το δεύτερο τα σπάει. Ο αριθμός έχει αφαιρεθεί με photoshop, η μη μου πεις ότι γύρισε Genuine,( unc details), questionable color... Απορία
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences