Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 12:46:03 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: eBay: Γράμμα από έναν «από μέσα»  (Αναγνώστηκε 1292 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 16, 2020, 06:05:01 μμ »

Καταρχάς δεν είμαι σίγουρος σε ποια κατηγορία να ανεβάσω το θέμα,  το έβαλα εκεί που νόμιζα αν οι συντονιστές θεωρούν ότι πρέπει να μετακινηθεί τους παρακαλώ να το κάνουν και τους ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το «γράμμα» καταρχάς να σας πω ότι το διάβασα στο fb από άνθρωπο που δεν γνωρίζω επομένως  ευθύς αμέσως να δηλώσω μια μικρή έστω υποψία μη γνησιότητας αλλά προσωπικά το βρίσκω αυθεντικό παρολαυατα  το αφήνω στην κρίση σας. Το έχει γράψει ένας Robert Richard Gurney που συστήνεται ως “ex” eBay υπάλληλος και το γράφει σε κάποια ανάρτηση για μη γνήσια σλαμπ στο eBay.

Είναι μακροσκελές και σας παρακαλώ λίγο χρόνο για να το μεταφράσω και να σας το ανεβάσω. Το αγγλικό κείμενο στην διάθεση οποίου το ζητήσει σε μορφή jpeg δυστυχώς γράφω από κινητό δεν μπορούσα να κάνω copy paste για κάποιο λόγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2020, 06:05:41 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2020, 06:51:27 μμ »

Είμαι ο Robert Richard Guerney και ήμουν μέλος του coin watch committee  (cwc) που ανήκει στο Trust and Safety (υποθέτω του eBay δική μου σημείωση). Ευθύνη μας η αφαίρεση και απομάκρυνση των κακών παικτών από το ebay  σαν μέρος συμφωνίας μεταξύ του eBay και ANA για την εξάλειψη της καλπάζουσας παραχάραξης.

Η επιτροπή CWC διαλύθηκε το 2013 εξαιτίας  αγωγών από Ισπανούς και Κινέζους πωλητές και ο λόγος γιατί ακυρώναμε τις δημοπρασίες τους με μεγάλη συχνότητα. Είμασταν οι άνθρωποι που θεωρούσαμε τις αναφορές σαν και αυτή (αναφέρεται σε μια αναφορά περί μη γνήσιου νομίσματος στο eBay) και είχαμε την εξουσιοδότηση να ακυρώσουμε λογαριασμούς (ebay accounts).
Η αντικατάσταση του CWC σήμανε ότι ο μέσος χρήστης που έκανε αναφορά για μη γνήσιο νόμισμα δεν είχε πλέον τα εχέγγυα να το κάνει. Σαν αποτέλεσμα αυτού υπολογίζω ότι το 99% των αναφορών έμειναν (μένουν) αναπάντητες. Εγώ ο ίδιος έχω προσπαθήσει πάμπολλες φορές να το κάνω χωρίς αποτέλεσμα από το το 2013 και μετά. Ακόμα και οι πιο κραυγαλέες περιπτώσεις με σοβαρές αποδείξεις μη γνησιότητας που στο παρελθόν είχαμε ακυρώσει σήμερα περνάνε κανονικά ΕΚΤΟΣ αν αυτός που κάνει την αναφορά είναι ένας από τους πολύ λίγους διαπιστευμένους του ebay με τα κατάλληλα εχέγγυα.
Ήταν πιο οικονομικό για το ebay να διαλύσει την επιτροπή (που ήταν εσωτερική του ebay) από το να πληρώνει money back σε αυτούς που έκαναν αναφορές.

Στην Ισπανία και στην Κίνα δεν είναι παράνομη η παραγωγή και πώληση ξένων αντιγράφων νομισμάτων και σύμφωνα με αυτήν  την νομοθεσία μπορούσαν να κάνουν αγωγή στο ebay που δεν τους επέτρεπε να τα πουλήσουν στην πλατφόρμα της. Στην Αμερική ο παράνομος είναι ο εισαγωγέας όχι ο κατασκευαστής. Έτσι αν αγόραζες ένα κινεζικό  νόμισμα στο ebay και το εισήγαγες στην Αμερική υπεύθυνος θα ήσουν εσύ όχι ο κατασκευαστής. Το καλό νέο είναι ότι η αμερικανική κυβέρνηση δεν ενδιαφέρεται για έναν ιδιώτη που αγοράζει ένα δυο νομίσματα αλλά αν είσαι έμπορος με εκατομμύρια τζίρο έχεις πρόβλημα. Αυτό το πρόβλημα και τον έμπορο τον έπιανε το CWC αλλά όχι πλέον.


Παίρνω μια ανάσα και επανέρχομαι είναι μεγάλη η απάντηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2020, 06:54:32 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2020, 07:13:38 μμ »

Συνέχεια του ίδιου γράμματος...

«Ένα πράγμα που πολλοί χρήστες του ebay δεν γνωρίζουν είναι ότι ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων που αγοράζουν αντίγραφα (κάλπικα) νομίσματα στο ebay αφομοιώνουν το κόστος. Με λίγα λόγια το λούζονται. Όταν ακόμη σαν υπάλληλος του ebay έκανα μια έρευνα επαυτου διαπίστωσα με έκπληξη ότι πολλοί που είχαν αγοράσει κάλπικα νομίσματα (με επιβεβαίωση από τον πωλητή μάλιστα) δεν είχαν αξίωση να ζητήσουν αποζημίωση. Η πιο αναπάντεχη απάντηση ήταν από ανθρώπους που ενώ καταλάβαιναν ότι έπεσαν  θύματα απάτης εντούτοις το απέδιδαν  σε μια γενικότερη εμπειρία μάθησης (τα λεγόμενα δίδακτρα από εμάς...δικό μου σχόλιο). Τα περισσότερα ήταν από $100 η λιγότερο με μερικές εξαιρέσεις στα $1500 όπου η συνήθης απάντηση ήταν το αγόραζαν για την συλλογή τους.
Ένας λόγος που ποτέ  δεν άκουσα ήταν και ο πιο συνήθης ότι δηλαδή οι αγοραστές αγόραζαν για να το ξαναπουλήσουν σαν γνήσιο. Σαν CWC ακυρώναμε  τέτοιες αναρτήσεις με λογισμικό που είναι γνωστό στο ebay αλλά όχι πια.

Να θυμάστε ότι το ebay είναι ένας ουδέτερος φορέας κάτι σαν ένα άδειο κτίριο όπου ένας πωλητής συναντά έναν αγοραστή. Η δουλειά στήνεται μεταξύ τους και αφορά τους δυο τους καμία ευθύνη δεν φέρει ο ιδιοκτήτης του κτιρίου.

Καπου εδώ τελειώνει σημειώνοντας ότι όσοι χρησιμοποιούν το ebay να θυμούνται “buyer beware” το αφήνω σε εσάς να το μεταφράσετε κατά το δοκούν. Τα τελευταία είναι δικά μου σχόλια.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences