Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:50:41 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ 'ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑ'  (Αναγνώστηκε 10910 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
totoro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 147


Πλουτάρχου 7 Κολωνάκι 210 7236121


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 30, 2020, 10:17:08 μμ »

Ποιος εμπορος βρε στο ebay θα πουλησει το πεντολιρο  με χασουρα 1000+  ευρω για να το παρετε στα λεφτα του;; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


H καραμέλα του ebay ....
Μέχρι να πουλήσεις και να χάσεις και το νόμισμα και τα λεφτά σου ...
Καταγράφηκε

Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 31, 2020, 02:36:36 πμ »

Ενταξει ολα καλα αλλα μην ακουω για ebay.......
Στα 6000 π.χ μια και εγινε μνεια η προμηθεια ειναι τουλαχιστον 1.020 ευρω χωρις να αναφερθω στην κλοπη με την τραμπα νομισματων.
Τι να λεμε τωρα  ???Τραβατε να πουλησετε τα πεντολιρα σας στο ebay........σωθηκατε Σαρκασμός
Το τι γινεται στο e-βay το ξερουμε καλα...........
Οποιος θεωρει οτι οι τιμες πωλησης των οποιων πραγματων  που βλεπει να <φευγουν> ειναι η τιμη που αξιζουν , μαλλον  σφαλει

Υ.Σ Οποιος συλλεκτης δεν εχει γινει εμπορος εστω και για μια μερα στη ζωη του .......λιγα γνωριζει Γλώσσα

Ποιος εμπορος βρε στο ebay θα πουλησει το πεντολιρο  με χασουρα 1000+  ευρω για να το παρετε στα λεφτα του;; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

H καραμέλα του ebay ....
Μέχρι να πουλήσεις και να χάσεις και το νόμισμα και τα λεφτά σου ...

Το ebay όντως κρατάει σημαντική προμήθεια, αλλά νομίζω είναι άδικο να ακυρώσουμε και απαξιώσουμε συλλήβδην όλες τις αγοραπωλησίες που γίνονται εκεί, επειδή γίνονται "τράμπες" και παίρνει υψηλή προμήθεια.

Προσωπικά έχω κάνει ως αγοραστής ένα σωρό αγορές νομισμάτων στο ebay κι έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.
Άμα είσαι προσεκτικός με τον πωλητή, αξιολογήσεις, περιγραφή αντικειμένου, επικοινωνία κ.λ.π., όλα μια χαρά πάνε.

Προσωπική μου άποψη ότι οι τιμές που κλείνουν εκεί νομίσματα είναι, κατά κανόνα, πολύ ενδεικτικές, διότι είναι εν τέλει η τιμή που πληρώνει η αγορά για ένα νόμισμα, δεδομένου ότι ο αγοραστής δεν πληρώνει προμήθεια.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 31, 2020, 08:54:51 πμ »

δεν θυμαμε αν αναφερθηκε στο θεμα{αν κανω λαθος συγχωρεστε μεδιοτι διαβαζω διαλειμματικα το θεμα κ ξεχναω πραγματα} τα παλαια πεντολιρα..που αυτα τουλαχιστων οσο τα παρεις τα πουλας την επομενη μερα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 31, 2020, 11:01:33 πμ »

Ενταξει ολα καλα αλλα μην ακουω για ebay.......
Στα 6000 π.χ μια και εγινε μνεια η προμηθεια ειναι τουλαχιστον 1.020 ευρω χωρις να αναφερθω στην κλοπη με την τραμπα νομισματων.
Τι να λεμε τωρα  ???Τραβατε να πουλησετε τα πεντολιρα σας στο ebay........σωθηκατε Σαρκασμός
Το τι γινεται στο e-βay το ξερουμε καλα...........
Οποιος θεωρει οτι οι τιμες πωλησης των οποιων πραγματων  που βλεπει να <φευγουν> ειναι η τιμη που αξιζουν , μαλλον  σφαλει

Υ.Σ Οποιος συλλεκτης δεν εχει γινει εμπορος εστω και για μια μερα στη ζωη του .......λιγα γνωριζει Γλώσσα

Ποιος εμπορος βρε στο ebay θα πουλησει το πεντολιρο  με χασουρα 1000+  ευρω για να το παρετε στα λεφτα του;; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

H καραμέλα του ebay ....
Μέχρι να πουλήσεις και να χάσεις και το νόμισμα και τα λεφτά σου ...

Το ebay όντως κρατάει σημαντική προμήθεια, αλλά νομίζω είναι άδικο να ακυρώσουμε και απαξιώσουμε συλλήβδην όλες τις αγοραπωλησίες που γίνονται εκεί, επειδή γίνονται "τράμπες" και παίρνει υψηλή προμήθεια.

Προσωπικά έχω κάνει ως αγοραστής ένα σωρό αγορές νομισμάτων στο ebay κι έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.
Άμα είσαι προσεκτικός με τον πωλητή, αξιολογήσεις, περιγραφή αντικειμένου, επικοινωνία κ.λ.π., όλα μια χαρά πάνε.

Προσωπική μου άποψη ότι οι τιμές που κλείνουν εκεί νομίσματα είναι, κατά κανόνα, πολύ ενδεικτικές, διότι είναι εν τέλει η τιμή που πληρώνει η αγορά για ένα νόμισμα, δεδομένου ότι ο αγοραστής δεν πληρώνει προμήθεια.

Na ζητησω συγνωμη διοτι διοτι εξ αιτιας μου ειματε ισως  of topic..
Παρ ολα αυτα κανεις μεγαλο λαθος,
Φυσικα και πληρωνει ο αγοραστης την προμηθεια του eBay!
Οταν εγω βγαλω ενα νομισμα προς πωληση στο ebay που το αγορασα π.χ  1000 ευρω, και αυτη ειναι η τιμη του.
 Υποχρεωτικα θα πρεπει να στο πουλησω 1,180 ευρω για να εχω ΝΗΔΕΝΙΚΟ κερδος
Τα 180 ποιος θα τα πληρωσει εγω ή εσυ;;;;
  
Και εγω δεν πρεπει να βαλω και λιγο κερδος;;


Υ.Σ Δεν το ισοπεδωσα απλα ειπα οτι οι ευκαιριες ειναι ελαχιστες πλεον.
Ξερεις ποσοι <κυνηγοι ευκαιριων>το αλωνιζουν καθημερινα;;
 



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2020, 11:11:46 πμ από coll » Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 31, 2020, 12:30:36 μμ »

Ενταξει ολα καλα αλλα μην ακουω για ebay.......
Στα 6000 π.χ μια και εγινε μνεια η προμηθεια ειναι τουλαχιστον 1.020 ευρω χωρις να αναφερθω στην κλοπη με την τραμπα νομισματων.
Τι να λεμε τωρα  ???Τραβατε να πουλησετε τα πεντολιρα σας στο ebay........σωθηκατε Σαρκασμός
Το τι γινεται στο e-βay το ξερουμε καλα...........
Οποιος θεωρει οτι οι τιμες πωλησης των οποιων πραγματων  που βλεπει να <φευγουν> ειναι η τιμη που αξιζουν , μαλλον  σφαλει

Υ.Σ Οποιος συλλεκτης δεν εχει γινει εμπορος εστω και για μια μερα στη ζωη του .......λιγα γνωριζει Γλώσσα

Ποιος εμπορος βρε στο ebay θα πουλησει το πεντολιρο  με χασουρα 1000+  ευρω για να το παρετε στα λεφτα του;; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

H καραμέλα του ebay ....
Μέχρι να πουλήσεις και να χάσεις και το νόμισμα και τα λεφτά σου ...

Το ebay όντως κρατάει σημαντική προμήθεια, αλλά νομίζω είναι άδικο να ακυρώσουμε και απαξιώσουμε συλλήβδην όλες τις αγοραπωλησίες που γίνονται εκεί, επειδή γίνονται "τράμπες" και παίρνει υψηλή προμήθεια.

Προσωπικά έχω κάνει ως αγοραστής ένα σωρό αγορές νομισμάτων στο ebay κι έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.
Άμα είσαι προσεκτικός με τον πωλητή, αξιολογήσεις, περιγραφή αντικειμένου, επικοινωνία κ.λ.π., όλα μια χαρά πάνε.

Προσωπική μου άποψη ότι οι τιμές που κλείνουν εκεί νομίσματα είναι, κατά κανόνα, πολύ ενδεικτικές, διότι είναι εν τέλει η τιμή που πληρώνει η αγορά για ένα νόμισμα, δεδομένου ότι ο αγοραστής δεν πληρώνει προμήθεια.

Na ζητησω συγνωμη διοτι διοτι εξ αιτιας μου ειματε ισως  of topic..
Παρ ολα αυτα κανεις μεγαλο λαθος,
Φυσικα και πληρωνει ο αγοραστης την προμηθεια του eBay!
Οταν εγω βγαλω ενα νομισμα προς πωληση στο ebay που το αγορασα π.χ  1000 ευρω, και αυτη ειναι η τιμη του.
Υποχρεωτικα θα πρεπει να στο πουλησω 1,180 ευρω για να εχω ΝΗΔΕΝΙΚΟ κερδος
Τα 180 ποιος θα τα πληρωσει εγω ή εσυ;;;;
  
Και εγω δεν πρεπει να βαλω και λιγο κερδος;;

Υ.Σ Δεν το ισοπεδωσα απλα ειπα οτι οι ευκαιριες ειναι ελαχιστες πλεον.
Ξερεις ποσοι <κυνηγοι ευκαιριων>το αλωνιζουν καθημερινα;;

Φίλε μου ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω!

Έναν αγοραστή στο ebay δεν τον ενδιαφέρει πόσο "πρέπει" να πουλήσεις εσύ κάτι για να βγάζεις κέρδος.
Εγώ βλέπω κάτι στο ebay και αν μ'αρέσει το χτυπάω στην τιμή που εγώ θέλω.
Αν πάλι το'χεις "Buy Now" σε τιμή που δεν μ'αρέσει γιατί τη βρίσκω υψηλή (π.χ. 1180 για να σου πάρει το ebay τα 180 και να σου μείνουν 1000), ποσώς μ'ενδιεφέρει το κέρδος που "πρέπει" να βγάλεις εσύ και απλά δεν τ'αγοράζω.

Να υπενθυμίσω ότι οι αγοραπωλησίες στο ebay δεν γίνονται καταναγκαστικά και κανένας δεν εκβιάζει τον άλλο ν'αγοράσει κάτι σε τιμή που δεν θέλει.
Δεν υπάρχει κανένας μπαμπούλας με πιστόλι στον κρόταφο, ν'αναγκάζει τον αγοραστή να πάρει κάτι σε τιμή που δεν θέλει.

Επίσης, αφ'ης στιγμής αγοράζω κάτι στο ebay, σε όποια τιμή και αν αποφασίσω να τ'αγοράσω (είτε είμαι πλειοδότης σε δημοπρασία, είτε το πάρω Buy Now), δεν πληρώνω προμήθεια στο ebay.
Πληρώνω μόνο μεταφορικά κι αυτό είναι όλο.

Από εκεί και πέρα, όλα τ'άλλα που λες, ότι πήρες νόμισμα 1000 Ευρώ και αναγκάζεις κάποιον (το "πρέπει" που λες) να το πληρώσει 18% παραπάνω για να βγάλεις εσύ τα λεφτά σου, νομίζω είναι νοητική ακροβασία για να εκμαιεύσεις συμπέρασμα ότι καλά και ντε γίνονται αγοραπωλησίες στο ebay με εξαναγκασμό των αγοραστών, οι οποίοι -και καλά!- εν τέλει πληρώνουν εμμέσως προμήθεια.

Σε ότι αφορά στις ευκαιρίες που λες, ευκαιρίες φίλε γενικά είναι λίγες και στο ebay και παντού στη ζωή.
Γι'αυτό εξάλλου λέγονται "ευκαιρίες", γιατ'είναι λίγες.
Αν ήταν πολλές, δεν θα λέγονταν ευκαιρίες!

Εγώ λοιπόν επιμένω, ότι στο ebay έχω κάνει ένα σωρό αγοραπωλησίες, στην τιμή που θέλησα εγώ (δεν με εξανάγκασε κανένας να αγοράσω κάτι παρά τη θέλησή μου) και όλα πήγαν μια χαρά.
Σε κάποιες, λίγες, περιπτώσεις αγόρασα και νομίσματα σε πολύ καλές τιμές, τις οποίες προσωπικά θεωρώ ευκαιρία.
Επαναλαμβάνω, οι περιπτώσεις αυτές δεν ήταν πολλές, αλλά υπήρξαν.

Εν πάση περιπτώσει, επειδή είμαστε off topic και δεν το θεωρώ σωστό, εγώ γυρνώ στο αρχικό επιχείρημά μου, ότι το ebay είναι πολύ καλή πλατφόρμα για να βγάζει κανείς συμπεράσματα σχετικά με το που διαμορφώνονται οι τιμές νομισμάτων, διότι καταδεικνύει την τιμή που οικειοθελώς (και όχι ως προϊόν εξαναγκασμού = "πρέπει") είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάποιος, ο οποίος, κατά τη στιγμή αγοράς του νομίσματος, δεν πληρώνει καμμία προμήθεια.

Από τις τιμές αυτές φαίνεται λοιπόν, κατά τη γνώμη μου πάντα και για να γυρίσουμε στο θέμα, ότι δημιουργείται μία αγορά για σύγχρονες λίρες proof, κυρίως δε πεντόλιρα, τα οποία αξίζει ίσως να εξετάσει κανείς ως νομίσματα με προοπτικές ανόδου αξίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2020, 12:38:48 μμ από Hannibal » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences