Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:51:23 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ 'ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑ'  (Αναγνώστηκε 10914 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Kif
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 27, 2020, 07:39:00 μμ »

Πολύ ωραίο θέμα και κατατοπιστικότατες οι αναλύσεις των παλιότερων.
Σας ευχαριστούμε οι νεότεροι.
Είναι γεγονός πως είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις την κατάσταση ενός παλιού νομίσματος.
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 27, 2020, 10:52:52 μμ »

Και γω απ τη μεριά μου να σας ευχαριστήσω !
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 28, 2020, 10:22:27 μμ »

Πολύ ωραίο θέμα και κατατοπιστικότατες οι αναλύσεις των παλιότερων.
Σας ευχαριστούμε οι νεότεροι.
Είναι γεγονός πως είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις την κατάσταση ενός παλιού νομίσματος.

Να'σαι καλά φίλε μου.
Είναι δύσκολο και επικίνδυνο!
Από οικονομικής απόψεως το εννοώ πάντα, με την έννοια να το χρυσοπληρώσεις, αν δεν έχεις γνώσεις να καταλάβεις την αξία του. Αυτό ισχύει μια φορά για τα πιστοποιημένα και 5 φορές για τα απιστοποίητα ("raw").
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 28, 2020, 11:31:08 μμ »

Ερωτηση παντα επικαιρη αλλα αυτη την φορα  σε πολυ δυσκολη συγκυρια.
Προσωπικα προτεινω
χρυσο εικοσαρι του 84(εχει ευκολη μεταπωληση)
χρυσο εικοσαρι του 33 (παντα επικαιρο)
Ισως ενα Φοινικα.
Διαφορετικα λιρες ........
Ειτε επενδυτικες ή αν δεν θες παρε κανενα προυφακι.
Γενικως τα μισα και τα πεντολιρα φευγουν δυσκολοτερα.
Του γουστου μου ειναι και καποια Ισπανικα αποικιοκρατικα χρυσα .
Οσον αφορα τις τιμες συμβουλεψου καποιν φιλο για να μην την πατησεις.
Διοτι επιτυχημενη αγορα ειναι αυτη που την επομενη μερα μπορεις να παρεις τα χρηματα σου πισω .
Διαφορετικα μπορει να μην τα παρεις και ποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2020, 11:33:22 μμ από coll » Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 29, 2020, 08:48:22 μμ »

Ερωτηση παντα επικαιρη αλλα αυτη την φορα  σε πολυ δυσκολη συγκυρια.
Προσωπικα προτεινω
χρυσο εικοσαρι του 84(εχει ευκολη μεταπωληση)
χρυσο εικοσαρι του 33 (παντα επικαιρο)
Ισως ενα Φοινικα.
Διαφορετικα λιρες ........
Ειτε επενδυτικες ή αν δεν θες παρε κανενα προυφακι.
Γενικως τα μισα και τα πεντολιρα φευγουν δυσκολοτερα.
Του γουστου μου ειναι και καποια Ισπανικα αποικιοκρατικα χρυσα .
Οσον αφορα τις τιμες συμβουλεψου καποιν φιλο για να μην την πατησεις.
Διοτι επιτυχημενη αγορα ειναι αυτη που την επομενη μερα μπορεις να παρεις τα χρηματα σου πισω .
Διαφορετικα μπορει να μην τα παρεις και ποτε.

Δεν είμαι βέβαιος ότι η απάντηση ανταποκρίνεται στην ερώτηση το φίλου μας.
Ο φίλος μας ρώτησε συγκεκριμένα για νόμισμα/-ατα "που να εχει σοβαρες βλεψεις ανοδου σε σπανιοτητα και αξία".

1. Για το χρυσό 20άρη του '84 έγραψε πιο πάνω ο Γιώργος ο Κουντουρίδης.
Ναι μεν είναι συλλεκτικό, αλλά οι τιμές έχουν ταβανιάσει, για τα καλά κομμάτια, συνεπώς δεν πληροί τις προϋποθέσεις για "σοβαρή" άνοδο σε "αξία" που θέλει ο φίλος.

2. Για το χρυσό 20άρι του '33 σωστό, όπως επίσης ίσως/μάλλον και για τους φοίνικες, αν και δεν ξέρω αν ισχύουν και γι'αυτά ότι και για το χρυσό 20άρι του '84, για τα καλά κομμάτια (MS63 και άνω).

3. Για επενδυτικές λίρες, δηλαδή κοινές λίρες bullion, πιστεύεις ειλικρινά ότι έχουν "σοβαρές βλέψεις ανόδου σε σπανιότητα και αξία";!

4. Τα ισπανικά αποικιοκρατικά είναι πολύ ωραία, αλλά νομίζω ο φίλος δεν ρώτησε τι είναι του γούστου καθενός από εμάς (και εμένα μου αρέσουν τα λατινοαμερικάνικα π.χ.), αλλά -επαναλαμβάνω!- νομίσματα που να έχουν σοβαρές βλέψεις ανόδου σε σπανιότητα και αξία.
Μπορείς να τεκμηριώσεις γιατί τα συγκεκριμένα που προτείνεις, πληρούν τις συγκεκριμένες προϋποθέσεις;

5. Για τα προυφ (υποθέτω εννοείς λίρες) έχεις δίκιο!
Έχω την εντύπωση, ότι επειδή όλο και περισσότεροι μπαίνουν στο "άθλημα", χωρίς όμως να έχουν χρήματα για μεγάλες αγορές, δημιουργείται σταδιακά μια αγορά για κοινές λίρες proof, που μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχαν ιδιαίτερη υπεραξία.
Αυτό ισχύει κατά κόρον για τα proof πεντόλιρα, που νομίζω έχουν ισχυρές τάσεις ανόδου.
Αμέσως μετά οι λίρες, μετά τα μισόλιρα και τελευταία τα δίλιρα.

6. Πολύ σωστό αυτό που λες, ότι "επιτυχημενη αγορα ειναι αυτη που την επομενη μερα μπορεις να παρεις τα χρηματα σου πισω".
Βέβαια, ο φίλος δεν ζητά απλά αυτό, να πάρει δηλαδή τα λεφτά του απλά πίσω, αλλά κάτι παραπάνω, να έχουν δηλαδή τα νομίσματα και "σοβαρές βλέψεις ανόδου σε αξία".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2020, 08:51:11 μμ από Hannibal » Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 29, 2020, 09:07:25 μμ »

Μια που είμαι online και είδα ατην τελευταία ανάρτηση του φίλου Hannibal να προσθέσω επίσης κάποιες σκέψεις.

Λοιπόν "βλέψεις ανόδου σε σπανιότητα και αξία". Χμμμ.  Εδώ τώρα προβληματίστηκα λίγο τι εννοεί ο ποιητής? γιατί όταν κάτι είναι σπάνιο ε είναι σπάνιο δεν έχει βλέψεις να γίνει. Είναι ήδη. Άρα μήπως να αποκλείσω τα ήδη σπάνια και να αρχίσω να σκέφτομαι κάτι σύγχρονο που ακόμα δεν είμαι μεν αλλά ίσως έχει την προοπτική να γίνει? Αυτό εννοεί? Κάτι σαν το Όχι? Σαν το Βόλεϋ? Κάτι άλλο?

Και αν μεν έχει βλέψεις ανόδου στο πρώτο (σπανιότητα) σίγουρα θα ακολουθήσει το δεύτερο (αξία).

Τέλος με τις αμπελοφιλοσοφίες μου αλλά νομίζω περισσότερο προβληματιστήκαμε όσοι γράψαμε παρά ο φίλος που το ξεκίνησε και απορώ που είναι ελπίζω να τα διαβάζει.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 29, 2020, 09:54:41 μμ »

Καλησπερα στους δυοτελευταιους φιλους.

Δε βαριεσαι  ας μην διαβαζει ,εμεις αποψεις ανταλλασουμε .

Προσωπικα οτι  προτεινα ,το προτεινα χωρις να λαβω ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ  υπ οψιν το <"βλέψεις ανόδου σε σπανιότητα και αξία"> ειναι μια εκφραση πολυ γενικη και εξαρταται απο το τι μπορει να φανταζεται ο καθε επιδοξος  επενδυτης, (διοτι συλλεκτη δεν θα τον ελεγα) χωρις φυσικα να υποτιμω την λογικη του κερδους ή της διασφαλισης χρηματων.
Για τα Ελληνικα (που δυστυχως δεν θα ελεγα οτι πανε οσο καλα θα ηθελα) εκανα αναφορα ως κατι που θα κρατησεις αξια και με την λογικη της ΣΩΣΤΗΣ αγορας υποννοησα οτι κανεις μπορει να εισπραξει ευκολα και γιατι οχι στην προκειμενη να κερδισει και κατι.
Για σιγουρη και μεγαλη αποδοση νομιζω οτι κανεις δεν μπορει να μιλησει με σιγουρια, ουτε να γνωριζουμε τις μελλοντικες τασεις, παρα μονο εικασιες να κανουμε.
Ας αναλογιστουμε λοιπον  τι ειναι αυτο που τα τελευταια 10-15 χρονια  εχει δωσει αποδοσεις και ας πραξουμε αναλογα.
Αλλωστε οσον αφορα τα συλλεκτικα Ελληνικα (και οχι μονο)νομισματα θεωρω κακη την λογικη του κερδους.
Ο συλλεκτισμος ειναι μερακι και οχι επενδυτικος αυτοσκοπος.
Σε καθε περιπτωση θεωρω οτι κ. Κουντουριδης ειναι πιο αρμοδιος για να δωσει σωστοτερη απαντηση πανω στην ερωτηση που γιατι οχι ολους μας ενδιαφερει σε καποιο βαθμο.

Υ.Σ Προσωπικα θεωρω οτι ο συνδιασμος συλλετικης αξιας σε σχεση με το κιτρινο μεταλο ειναι σχετικα καλος συνδιασμος . Τα αμιγως συλλεκτικα π.χ χαλκινα ειναι πιο risky.
Φυσικα εχοντας το συλλεκτικο μικροβιο δεν ακολουθω παντα τον κανονα <χρυσο +συλλεκτικο>
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2020, 10:02:58 μμ από coll » Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 29, 2020, 10:17:01 μμ »

Σοβαρά τώρα φίλε coll? Όλοι μια χαρά απαντήσεις δώσατε και ακριβώς θίξατε την υποκειμενικότητα του προβλήματος.

Θα σας πω κάτι τυχαίο που μου έτυχε μόλις τον Δεκέμβριο. Ηταν 12/12 νομιζω αν θυμάμαι καλά από τα μηνύματα μου. Καποιος μου ζήτησε να του αγοράσω μια  χρυσή ουνα  που μόλις είχε ανακοινωθεί από το rm! Δεν είχα ιδεα για τι μίλαγε. Μέσα σε λίγα λεπτά και να μην σας κουράζω έβαλα την παραγγελία αλλά ο φιλος του φάνηκε ακριβό και με “κρεμασε». Ε είπα δε βαριέσαι θα δούμε. Το πράγμα πήρε μια  απίστευτη  τροπή και σε λιγότερο από μια εβδομάδα το νόμισμα πήγε στον θεό.
Τώρα να πω ότι αυτά συμβαίνουν; Όχι ακριβώς δεν συμβαίνουν είναι κάτι το σπάνιο. Αλλά ποτε δεν ξέρεις. Πρέπει να παρακολουθείς και να ενημερώνεσαι και να ρωτάς. Και αν δεν θες να περιμένεις και πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις κάπου τα 4-5000 μην πας στα νομίσματα. Δεν υπάρχει κάτι που θα στο πει καποιος έτσι. Θα το κρατήσει για τον εαυτό του ανθρώπινο είναι.

Με λίγα λόγια αγαπητε φίλε και ας μην μας διαβάζεις πια 4-5 χιλιάρικα με σοβαρές βλέψεις ανόδου σε νομίσματα δεν ξέρω αν γίνεται πλέον. Με αξιοσέβαστες βλέψεις και σε βάθος ετών σίγουρα αλλά καλύτερα να απευθυνθείς σε επαγγελματίες επενδύσεων αν σκοπεύεις σε κάτι νωρίτερα. Μην ξεχνάς ότι ένα μεγάλο μέρος της επένδυσης σε νομίσματα είναι η χαρά της απόκτησης και γνώσης μέσω αυτών. Το μέρισμα αυτής της χαράς δεν εξαργυρώνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2020, 10:22:35 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 29, 2020, 10:41:27 μμ »

Σοβαρολογουσα.
Ο λογος ειναι απλος και δεν αφορα μονο τις νομισματικες γνωσεις (θεωρω οτι οι δικες μου ειναιπολυ  περιορισμενες) αλλα και το γεγονος του οτι εγω προσωπικα μπορει να αγορασω κατι επειδη μου αρεσει και ας ειναι <πεταμενα χρηματα>υπο την εννοια οτι δεν θα εχει προοπτικη μελλοντικου κερδους.
Ενιοτε δεν βαζω καν το μυαλο μου στον κοπο να σκεφτει τι θα εχει υπεραξια.
 Ομως δεν με πτοει καθολου αυτο αρκει να το αγορασα  στο σημερα στα λεφτα του.......

Υ.Σ Παντως εχω κανει κι εγω ανελπιστες αγορες με κερδος 500% σε βαθος τριων χρονων.  Στριφογύρισμα ματιών
Μπορει να σας φαινεται απιστευτο αλλα ειναι αληθινο και θα μου επιτρεψετε να μην πω τι ηταν  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2020, 10:42:32 μμ από coll » Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 29, 2020, 10:45:27 μμ »

Παράθεση
Μην ξεχνάς ότι ένα μεγάλο μέρος της επένδυσης σε νομίσματα είναι η χαρά της απόκτησης και γνώσης μέσω αυτών. Το μέρισμα αυτής της χαράς δεν εξαργυρώνεται.

Παράθεση
Ο λογος ειναι απλος και δεν αφορα μονο τις νομισματικες γνωσεις (θεωρω οτι οι δικες μου ειναιπολυ  περιορισμενες) αλλα και το γεγονος του οτι εγω προσωπικα μπορει να αγορασω κατι επειδη μου αρεσει και ας ειναι <πεταμενα χρηματα>υπο την εννοια οτι δεν θα εχει προοπτικη μελλοντικου κερδους.
Ενιοτε δεν βαζω καν το μυαλο μου στον κοπο να σκεφτει τι θα εχει υπεραξια.
 Ομως δεν με πτοει καθολου αυτο αρκει να το αγορασα  στο σημερα στα λεφτα του......

Μπράβο βρε παιδιά! Έτσι να τα λέτε! Ο συλλεκτισμός είναι μεράκι!
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 29, 2020, 10:50:00 μμ »

Καλησπέρα και από μένα
θα σας πω και την δικιά μου εμπειρία στον χώρο των νομισμάτων

πριν από περίπου 2,5 χρόνια ξεκίνησα και εγώ το ταξίδι μου στα συλλεκτικά - επενδυτικά νομίσματα.
εξαρχής είχα το δίλημμα συλλεκτικά ή επενδυτικά (bullion).
διάβασα αρκετά από εδώ μέσα και από ελληνικά νομίσματα αγόρασα κυρίως σε χαμηλές καταστάσεις μόνο και μόνο για να τα μάθω από κοντά και από φόβο πριν φάω καμία φόλα.
επένδυσα ένα σημαντικό μέρος του κεφαλαίου μου σε σύγχρονα ελληνικά ασημένια /χρυσά αναμνηστικά (1960-...)
και τα υπόλοιπα χρήματα μου σε ξένα ασημένια/χρυσά.
απολογισμός
α) μετά από 2,5 χρόνια θεωρώ ότι πέτυχε η επένδυση μου λόγω της αύξησης της τιμής του χρυσού
β)από τα ελληνικά αναμνηστικά (1960-2010) που αγόρασα, ότι αύξηση πήραν είναι από την αύξηση της τιμής του χρυσού + στα μεταγενέστερα  (2012-..) σε κάποια κομμάτια υπάρχει και μεγάλη συλλεκτική αξία

θεωρώ ότι στα ελληνικά (...-2010) εξαιτίας και του περιορισμένου αγοραστικού κοινού και της έλλειψης χρημάτων οι τιμές είναι απίθανο να αυξηθούν
οι ευκαιρίες πιστεύω ότι είναι στα σύγχρονα ελληνικά αναμνηστικά και όχι σε όλα
αλλά θέλει και πολύ τύχη!!

ΥΓ: κανένα αγγλικό δυνατό κομμάτι έχετε να προτείνεται?

Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 29, 2020, 11:02:21 μμ »

Πεντόλιρα!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 29, 2020, 11:09:48 μμ »

Εγω εχω να προτεινω  αυτο      https://en.numista.com/catalogue/pieces76916.html

Σπανιοτητα κ επενδυση. Υπαρχουν κ τετοια  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 30, 2020, 12:31:59 πμ »

Καλησπέρα και από μένα
θα σας πω και την δικιά μου εμπειρία στον χώρο των νομισμάτων

πριν από περίπου 2,5 χρόνια ξεκίνησα και εγώ το ταξίδι μου στα συλλεκτικά - επενδυτικά νομίσματα.
εξαρχής είχα το δίλημμα συλλεκτικά ή επενδυτικά (bullion).
διάβασα αρκετά από εδώ μέσα και από ελληνικά νομίσματα αγόρασα κυρίως σε χαμηλές καταστάσεις μόνο και μόνο για να τα μάθω από κοντά και από φόβο πριν φάω καμία φόλα.
επένδυσα ένα σημαντικό μέρος του κεφαλαίου μου σε σύγχρονα ελληνικά ασημένια /χρυσά αναμνηστικά (1960-...)
και τα υπόλοιπα χρήματα μου σε ξένα ασημένια/χρυσά.
απολογισμός
α) μετά από 2,5 χρόνια θεωρώ ότι πέτυχε η επένδυση μου λόγω της αύξησης της τιμής του χρυσού
β)από τα ελληνικά αναμνηστικά (1960-2010) που αγόρασα, ότι αύξηση πήραν είναι από την αύξηση της τιμής του χρυσού + στα μεταγενέστερα  (2012-..) σε κάποια κομμάτια υπάρχει και μεγάλη συλλεκτική αξία

θεωρώ ότι στα ελληνικά (...-2010) εξαιτίας και του περιορισμένου αγοραστικού κοινού και της έλλειψης χρημάτων οι τιμές είναι απίθανο να αυξηθούν
οι ευκαιρίες πιστεύω ότι είναι στα σύγχρονα ελληνικά αναμνηστικά και όχι σε όλα
αλλά θέλει και πολύ τύχη!!

ΥΓ: κανένα αγγλικό δυνατό κομμάτι έχετε να προτείνεται?



Οντως πετυχε λογω της ανοδου του χρυσου............κατα τα αλλα δυσκολα τα πραγματα.........
Αγγλικο.........;;;
Λιρες 85-99 αν δεν σε δαγκωσουν πιστευω θα με θυμηθεις Χαμόγελο
Ισως  καμια 1817-37 ή καμια guinea
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2020, 12:37:45 πμ από coll » Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 30, 2020, 12:56:09 πμ »

Η επένδυση θεωρείται πετυχημένη όταν πουλήσεις!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences