Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:43:28 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημοπρασίες με buy it now  (Αναγνώστηκε 9175 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 21, 2020, 09:34:02 μμ »

Ας το βάλω και εδώ μάλλον καλύτερα οπότε  όποιος  Συντονιστής το δει το άλλο το σβήνει.

Με την ευκαιρία του ακόλουθου θέματος που μόλις έκλεισε με buy it now αφού όμως είχε δεχθεί αρκετές προσφορές ως χτυπήματα.

https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=45339.0

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να αλλάξετε τους όρους. Όχι για την συγκεκριμένη εδώ όλα έγιναν σύμφωνα με τα ισχύοντα αλλά νομίζω ότι είναι λάθος. Το σωστό θα ήταν το buy it now να ισχύει εφόσον δεν υπάρχουν χτυπήματα. Από την στιγμή που υπάρχουν θα πρέπει να θεσπίσετε κανόνες ώστε το buy it now να ακυρώνεται αυτόματα. Ο λογος: Μερικές φορές μπορεί το buy it now (όπως πιθανόν και εδώ) να είναι ή να φαίνεται ότι θα είναι μικρότερο της εν εξελίξει δημοπρασίας και θα πάει παραπάνω. Έτσι δίνεται κίνητρο να το εκμεταλλευθεί κάποιος προκειμένου να σταματήσει τη δημοπρασία.

Στο κάτω κάτω δεν υπάρχει κάποια πολιτική συγκεκριμένη σε αυτό επομένως αν η δημοπρασία ξεπέρναγε το buy it now, κάποιος πονηρά σκεπτόμενος θα μπορούσε να ισχυρισθεί ότι ενεργοποιώντας το έχει δικαίωμα να το αγοράσει σε αυτή την τιμή δηλαδή μικρότερη της μέχρι τότε τιμή της δημοπρασίας.

Επαναλαμβάνω ώστε να προλάβω τυχόν κακόβουλα σχόλια. Καμία σχέση με το θέμα που απλά το παραθέτω ως παράδειγμα. Προσωπικά το είχα πάντα υπόψιν μου αλλά νομιζω ότι πρώτη φορά ή τουλάχιστον εγώ πρώτη φορά το βλέπω συνήθως δεν γίνεται.

Σκεφτείτε το. Επίσης φαίνεται ότι η δημοπρασία με παράταση αρχίζει να παιρνει μια δυναμική. Εδώ θα πρότεινα η μια ώρα να γίνει από 1’ ως 1 ώρα στην ευχέρεια του δημοπρατη.

Δεν ξέρω μέχρι ποτε θα το έχετε δοκιμαστική αν όμως το αποφασίσετε να το κάνετε κανονική μήπως το εξετάζατε και αυτό γιατί φαίνεται πως 1 ώρα ίσως είναι πολύ.
Προς σκέψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2020, 09:44:11 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 21, 2020, 10:05:25 μμ »

rules are rules  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 21, 2020, 10:32:45 μμ »

Οι κανόνες αλλάζουν και επίσης, είθισται να υπόκεινται σε βελτιώσεις. Συμφωνώ απολύτως με τον φίλο «gkounto». Με το πρώτο χτύπημα, η εναλλακτική της άμεσης αγοράς πρέπει να ματαιώνεται.
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 21, 2020, 11:05:48 μμ »

Εγώ μπορώ να διαφωνήσω?! συνήθως τα πρώτα χτύπημα τα δεν έχουν σχέση με την τιμή κλεισίματος .γιατί να αποκλείσουμε κάποιον απ' άμεση αγορά επειδή ένα μέλος έκανε ένα χαμηλό χτύπημα
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 21, 2020, 11:36:30 μμ »

Εγώ συμφωνώ με την μείωση της παράτασης του έξτρα χρόνου μετά το τελευταίο χτύπημα σε λιγότερο από 1 ώρα....αλλά διαφωνώ με την παύση του buy now...το buy now το ορίζει εξ αρχής ο κάτοχος του αντικειμένου οπότε δεν μπορούμε να  ισχυριστούμε οτι βγαίνει χαμένος με αυτό...από την άλλη δίνει την δυνατότητα σε κάποιο μέλος που είδε το αντικειμενικό καθυστερημένα,και το θέλει οπωσδήποτε,να το αποκτήσει άμεσα....δεν βρίσκω ούτε ένα μείον στη διαδιικασια όπως τηρείται...επίσης θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξεπεράσει το buy now ,ένα χτύπημα της δημοπράτησης,καθώς σε αυτή την περίπτωση όποιος το κάνει θα πρόκειται περί ηλιθιου κ από όσο ξέρω εδώ μέσα δεν υπάρχουν τέτοιοι
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 21, 2020, 11:51:32 μμ »

Αν κ εχω ξαναπει οτι δεν εχω συμμετασχει σε πολλες δημοπρασιες το buy it now δεν εχω δει πουθενα να σταματαει με την εναρξη της δημοπρασιας. Η γνωμη μου ειναι να παραμεινει ως εχει
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Εl Capitan
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 295


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 12:35:41 πμ »

Αν συμφωνείτε με το buy now ας βάλουμε και στις πωλήσεις "or best offer".
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 08:54:29 πμ »

Το buy it now ειναι κόντρα στην φιλοσοφία της ελεύθερης δημοπρασίας αν παραμένει κατά την διάρκεια της όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Δεν ξέρω καμία άλλη εκτός ίσως από το ebay που υπάρχει σαν αρχική επιλογή δεν ξέρω όμως αν σταματάει όταν δεχθεί χτυπήματα δεν το έχω δει ποτε.
Ξέρω με reserve ξέρω με αρχική τιμή  ξέρω με παράταση αλλά με buy it now που επιμένει όχι. Και είναι κόντρα στην αρχική φιλοσοφία ή αν προτιμάτε στο αρχικό επιχείρημα της συντονιστικης ομάδας για δημοπρασίες από 1 ευρώ σε σχέση με δημοπρασίες από αρχική τιμή εκκίνησης προς αποφυγήν υποτίθεται πώλησης με φουσκωμένη τιμή.
Δεν πρότεινα άλλωστε την κατάργηση του αλλά την απενεργοποίηση του μετά το πρώτο χτύπημα. Δεν μπορείς στην δική μου αντίληψη να έχεις ενεργά ταυτόχρονα δυο αντικρουόμενα στοιχεία σε μια μορφή πώλησης. Που η ενεργοποίηση του ενός σημαίνει ξαφνικό θάνατο του άλλου. Μια δημοπρασία που έχει ξεκινήσει καλό είναι να μην σταματάει ξαφνικά έτσι αλλά να φτάνει στο τέλος.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 09:34:04 πμ »

Αν δηλαδή ο πρώτος που θα δει την δημοπρασία, και χτυπήσει (σίγουρα για πλάκα), 1 ευρώ, θα μπλοκάρει το buy it now. Θα πρέπει μετά αν κάποιος τα ήθελε, και θα τα έπαιρνε στο  "buy it now", να βάλει το πόσο σαν ποντάρισμα.....Νομίζω ωσ έχει είναι πιο απλό και για τις δυο πλευρές, και λίγο καλύτερα για αυτόν που ποντάρει. Τα δημοπρατώ, και όπου κλείσουν, αλλά αν μου δώσετε τόσα, δεν θέλω πάρα πάνω.
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 10:17:01 πμ »

Παράθεση
Τα δημοπρατώ, και όπου κλείσουν, αλλά αν μου δώσετε τόσα, δεν θέλω πάρα πάνω.

Συμφωνώ απολύτως.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 10:20:06 πμ »

Παράθεση
Τα δημοπρατώ, και όπου κλείσουν, αλλά αν μου δώσετε τόσα, δεν θέλω πάρα πάνω.
+1
Καταγράφηκε
Costis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 64



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 10:52:59 πμ »

Το buy it now είναι ποιο καθαρό και ποιο τίμιο.
Ξεκινάει από 1 όπου κλείσει είναι υποχρεωμένος ο δημοπρατης να το δωσει και αν κάποιος το θέλει πολύ το περνει επιτόπου και τέλος.
 
Το reserve είναι απάτη κατα την γνωμη μου.
Δηλαδή το βάζω απο 1 ευρω αλλα αν δεν πιάσει τιμη που θέλω δεν το δεινω. Και γιατί δεν το ξεκινά απο την τιμή που θέλει?Γιατι δεν το βάζει πώληση?

Πρόταση μου είναι να ορίσει το στεκι τους κανόνες για να υπαρχει διαφάνεια και να αφήσει στα μέλη την διακριτική ευχέρεια να επιλέγει αυτός που δημοπρατεί πως θέλει να το βάλει. 
Κάποιος θέλει buy in κάποιος άλλος όχι...καποιος θέλει παράταση κάποιος άλλος όχι. Και να παμε παρακάτω.
Στην τελική πολύ σκέψη για μια κατηγορία που σχεδον εχει πεθανει " δημοπρασιες" Εκτός και αν υπάρχει σκέψη να την τονοσουν.
Να επιτραπεί ας πούμε 3 δημοπρασιες ανά μέλος ή 5.

Η άποψη πάντα - φιλικά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2020, 10:53:29 πμ από Costis » Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 05:03:11 μμ »

Εμενα αλλο με ενοχλει.Θεωρω οτι τα χρονικα ορια για την παραταση ειναι υπερβολικα μεγαλα. Δεν μπορουμε να παρακολουθουμε μια δημοπρασια που μπορει να.διαρκει ωρες και αγριο ξενυχτι.Οποιος συμετεχει ενοειται οτι ενδιαφερεται ,και πιστευω 10 λεπτα ειναι αρκετα να αποφασισει αν θα βελτιωσει την προσφορα του
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 07:45:45 μμ »

Χμμμμ.. Για να θυμηθω..... Καποιοι ψηφιζατε υπερ της παρατασης κ ζητουσατε 24 ωρες παραταση απο τα τελευταια πονταρισματα....  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών τωρα κ η ωρα σας φαινεται πολυ??

Οσο για το buy it now, ειναι κατι που υπηρχε απο πριν κ δεν βρισκω λογο να μην συνεχισει να υπαρχει.. Απο την στιγμη που ο δημοπρατης αποφασιζει οτι θελει να βαλει την επιλογη αυτη με συγκεκριμενο ποσο, δεν βρισκω λογο να θελει καποιος να πονταρει περισσοτερα απο τοσο που ζηταει κ ειναι καλυμενος.. Δεν θυμαμαι κιολας αν εχει υπαρξει κ φορα εδω μεσα να μην κανει κανεις χρηση του buy it now κ να ανεβει η δημοπρασια περισσοτερο. Αλλα αν εχει συμβει ειναι μονο μια φορα. Στο θεμα μας τωρα. Αν ο πωλητης ειναι καλυμενος με αυτο που ζηταει σαν buy it now, τι μας ενοχλει τους υπόλοιπους? Υπαρχει περιπτωαη να θελει να δωσει κανεις παραπανω απο οσα ζηταει ο πωλητης? Απο την αλλη, αν καποιος θελει κατι τοσο πολυ που ςιναι διατεθειμενος να 'χτυπηθει'  κ  να  ξεπερασει το ποσο του buy it now, το παιρνει στην τιμη του buy it now αμεσα κ κλεινει εκει. Δεν καταλαβαινω γιατι να μην υπαρχει σαν επιλογη η να ακυρωνεται με το πρωτο χτυπημα... Νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες ειναι υπερ του αγοραστη... Κ απο την στιγμη που ειναι συμφωνος κ ο πωλητης (μιας κ αυτις το οριζει σαν επιλογη κ σαν ποσο), που ειναι το μεμπτο??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 07:51:37 μμ »

Αν συμφωνείτε με το buy now ας βάλουμε και στις πωλήσεις "or best offer".

Ολοι ξερουμε οτι αυτο το best offer υπαρχει.. Αρχικα,  'νομιμα'   υπαρχει ο τομεας των προσφορων, οπου ο καθενας κανει οτι προσφορα πιστευει σωστη. Κ ο πωλητης δεχεται την προσφορα που τον ικανοποιει..  'ατυπα' ομως, ακομα κ στις πωλησεις, θεωρω πως υπαρχει πολυ κοσμος που ζηταει καλυτερη τιμη σε πμ.. Το εχω κανει, μου το εχουν κανει κ γενικα ειναι κατι που συμβαινει ετσι κ αλλιως εδω μεσα.. Ειναι το λεγομενο παζαρι που κανουμε ολοι μας εδω.. Αρα το να μπει σαν 'ταμπελα'  best offer, ειναι περιττο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2020, 01:11:57 μμ από kostakis88 » Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences