Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:54:39 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΚΕΡΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ  (Αναγνώστηκε 7419 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
baroutas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 15, 2020, 10:15:22 μμ »

Γεια σας παιδιά.
Μόλις σήμερα πήρα από το περίπτερο αυτό το τεύχος κι θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει να ξεκινήσω μια τέτοια συλλογή κι κατά ποσό είναι αυθεντικά τα κέρματα κι τα χαρτονομίσματα γιατί λέει ότι έχει πιστοποιητικό γνησιότητας EDUCATIONAL.COIN
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 10:35:31 μμ »

 Καλησπέρα όσον αφορά τα 2 δολάρια αυτό που πήρε ο γιός μου από το περίπτερο νομίζω ότι είναι αντίγραφο αφού δε βλέπω ταινία ασφαλείας στο φως
Καταγράφηκε

Εl Capitan
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 295


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 11:19:59 μμ »

Και με ποια άδεια δηλαδή εκδίδονται και πωλούνται για γνησια και μάλιστα με πιστοποιητικό; Δεν ειναι κοροϊδία αυτο;
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 11:43:16 μμ »

Κατά πάσα πιθανότητα, τα διατιθέμενα κομμάτια θα είναι ιδιαίτερα χαμηλής συλλεκτικής βαρύτητας και ενδεχομένως υπερτιμολογημένα.
Για να είμαστε ρεαλιστές και ακριβολόγοι, αναλόγου είδους συλλογές θα αποκτήσουν αξία με την πάροδο.. χιλιετηρίδων.
Καταγράφηκε
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 04:53:28 μμ »

Το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα είναι αυθεντικό. Δεν έχει ταινία ασφάλειας και ούτε αναφέρεται στα χαρακτηριστικά ασφαλείας του χαρτονομίσματος. Επίσης, η συγκεκριμένη συλλογή κυκλοφορεί σε πολλά μέρη του κόσμου και οι Αμερικάνοι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι με το νόμισμά τους. Αν ήταν πλαστά, θα τους είχαν κόψει τα πόδια.

Πιστεύω πως το βάζει σαν κράχτη, γιατί από το πρώτο τεύχος χάνει, για να τσιμπήσει ο κόσμος. Το δεύτερο έχει 3,99 και από το τρίτο και μετά 7,99, σύνολό 120 τεύχη.

Μην περιμένετε να ξαναδούμε σκληρό νόμισμα ή νόμισμα κοντά στην αξία του περιοδικού. Το επόμενο είναι 2000 Lei Ρουμανίας, κατηργημένα από το 2005 και με μικρή αξία και ακολουθούν 2 bolivar Βενεζουέλας και 50 kwacha Ζάμπιας κατηργημένο από το 1988. Με μια βόλτα στο ebay τα βρίσκεις σε καλές καταστάσεις και πολύ καλύτερές τιμές, δεν χρειάζεται να πληρώσεις 7€ το κομμάτι.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 06:16:56 μμ »

Για καποιο που θελει να αρχισει μια συλλογη η για το παιδι του να εχει κατι να ασχολειται και να περιμενει με αγωνια το επομενο τευχος καλη ειναι νομιζω, που να ψαχνεις τωρα εβαυ και πληρωμες-μεταφορικα-ταχυδρομεια κλπ, επισης το τευχος θα εξηγα και λεπτομερως το καθε νομισμα και θα ειναι μια ωραια προσθηκη οταν συμπληρωθουν ολα τα τευχη.
Καταγράφηκε
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 06:54:50 μμ »

Καλησπέρα σας και απο εμένα. Με πολύ ψάξιμο κατάφερα και βρήκα από τη συγκεκριμένη συλλογή ακυκλοφόρητο χαρτονόμισμα των 2 δολαρίων αντικατάστασης (με το αστέρι στο τέλος αντί για δεύτερο γράμμα). Μόνο το πρώτο τεύχος κατά την άποψη μου αξίζει γιατί ουσιαστικά με τα 2 δολλάρια και τα 2 ινδικά νομίσματα γιατί  είναι σα να κάνεις συνάλλαγμα (δίνεις ευρώ και παίρνεις δολλάρια). Εννοείται ότι θα συμφωνήσω με τους προλαλήλασαντες ότι μόνο το πρώτο τεύχος αξίζει: τα χαρτονομίσματα και τα νομίσματα των επόμενων τευχών μπορεί κάποιος να τα βρει σε πολύ χαμηλότερη τιμή στο ebay.

Ηλίας
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 02:41:46 μμ »

Καλησπέρα σας και απο εμένα. Με πολύ ψάξιμο κατάφερα και βρήκα από τη συγκεκριμένη συλλογή ακυκλοφόρητο χαρτονόμισμα των 2 δολαρίων αντικατάστασης (με το αστέρι στο τέλος αντί για δεύτερο γράμμα). Μόνο το πρώτο τεύχος κατά την άποψη μου αξίζει γιατί ουσιαστικά με τα 2 δολλάρια και τα 2 ινδικά νομίσματα γιατί  είναι σα να κάνεις συνάλλαγμα (δίνεις ευρώ και παίρνεις δολλάρια). Εννοείται ότι θα συμφωνήσω με τους προλαλήλασαντες ότι μόνο το πρώτο τεύχος αξίζει: τα χαρτονομίσματα και τα νομίσματα των επόμενων τευχών μπορεί κάποιος να τα βρει σε πολύ χαμηλότερη τιμή στο ebay.

Ηλίας

Πολυ ενδιαφερουσα η καταγραφη της εμπειριας σου.Κατα προσεγγιση ποσα τευχη "ειδες" μεχρι να βρεις το αντικαταστασης?
Κατα τα αλλα οπως ειπαν και οι προλαλησαντες ειναι κλασικη περιπτωση 1ου τευχους-κραχτη οπως γινεται και σε συλλογες τυπου deagostini κτλ οπου το 1ο τευχος ειναι στο κοστος .Στα επομενα τευχη ανεβαινει το κοστος κτησης και μειωνεται παραλληλα και η αξια των διδομενων προιοντων.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 03:58:36 μμ »

Για καποιο που θελει να αρχισει μια συλλογη η για το παιδι του να εχει κατι να ασχολειται και να περιμενει με αγωνια το επομενο τευχος καλη ειναι νομιζω, που να ψαχνεις τωρα εβαυ και πληρωμες-μεταφορικα-ταχυδρομεια κλπ, επισης το τευχος θα εξηγα και λεπτομερως το καθε νομισμα και θα ειναι μια ωραια προσθηκη οταν συμπληρωθουν ολα τα τευχη.
Εγώ πιστεύω ότι ο Symeout13 έχει πιάσει το νόημα του περιοδικού...δεν είναι ένα περιοδικό που στοχεύει στον έμπειρο συλλέκτη,αλλά ένα περιοδικό που στρέφεται σε νέους συλλέκτες η' άτομα που έχουν μια "αγάπη" με τα νομίσματα και δεν είχαν ακόμα κάνει το πρώτο βήμα στη δημιουργία μιας συλλογής....εγώ το χαιρετίζω σαν προσπάθεια γιατί βλέπω ότι μέσα από αυτό μπορεί να δημιουργηθούν νέοι συλλέκτες....για αυτό εξάλλου κ εγώ το πήρα για τον γιο μου όπου ενθουσιάστηκε όταν το είδε....μην ξεχνάτε ότι εκτός από τα νομίσματα μαζί παίρνεις κ το περιοδικό που μεταδίδει γνώσεις στους νέους συλλέκτες....
Καταγράφηκε
Silverpanda
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 177



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 04:29:22 μμ »

Εμένα μου είχε κάνει εντύπωση το πρώτο περιοδικό με τα πετρώματα που ειχε σε μπουκαλάκι φύλλα χρυσού 22κ και έκανε 1€🙄🤔
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2020, 04:36:27 μμ από Silverpanda » Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 04:41:09 μμ »

Για καποιο που θελει να αρχισει μια συλλογη η για το παιδι του να εχει κατι να ασχολειται και να περιμενει με αγωνια το επομενο τευχος καλη ειναι νομιζω, που να ψαχνεις τωρα εβαυ και πληρωμες-μεταφορικα-ταχυδρομεια κλπ, επισης το τευχος θα εξηγα και λεπτομερως το καθε νομισμα και θα ειναι μια ωραια προσθηκη οταν συμπληρωθουν ολα τα τευχη.
Εγώ πιστεύω ότι ο Symeout13 έχει πιάσει το νόημα του περιοδικού...δεν είναι ένα περιοδικό που στοχεύει στον έμπειρο συλλέκτη,αλλά ένα περιοδικό που στρέφεται σε νέους συλλέκτες η' άτομα που έχουν μια "αγάπη" με τα νομίσματα και δεν είχαν ακόμα κάνει το πρώτο βήμα στη δημιουργία μιας συλλογής....εγώ το χαιρετίζω σαν προσπάθεια γιατί βλέπω ότι μέσα από αυτό μπορεί να δημιουργηθούν νέοι συλλέκτες....για αυτό εξάλλου κ εγώ το πήρα για τον γιο μου όπου ενθουσιάστηκε όταν το είδε....μην ξεχνάτε ότι εκτός από τα νομίσματα μαζί παίρνεις κ το περιοδικό που μεταδίδει γνώσεις στους νέους συλλέκτες....
Το μονο θετικο ειναι το ερεθισμα για την εναρξη μιας συλλογης. Απο εκει και περα προκειται περι κερδοσκοπίας με την εννοια οτι διαφημιζονται ως '' σπανια και δυσευρετα χαρτονομισματα και νομισματα του κόσμου'' που μονο δυσευρετα δεν ειναι (τουλαχιστον ιντερνετικως) και εχουν τυπωθει σε εκατομμυρια κομματια και εχουν πολυ κατωτερη αξια.Διατηρω δε τις επιφυλαξεις μου κατα ποσον η κλιμακουμενη (και μη ρητη) αυξηση της τιμης  αποτελει νομιμη πρακτικη εστω με βαση τα συναλλακτικα ηθη. Απο εκει και επειτα τιποτα δεν ειναι κακο απλα ως στεκι συλλεκτων οφειλουμε να ειμαστε πιο αυστηροι ή μαλλον ακριβοδικαιοι με τετοιου τυπου συλλογες.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 05:43:02 μμ »

Ο χρυσός είναι εξαιρετικά εύπλαστος....με ένα μόνο γραμμάριο νομίζω μπορείς να καλύψεις περίπου 80τμ επιφάνεια,άρα λογικά αυτά τα φύλλα χρυσού μέσα στο φιαλίδιο πρέπει να ζυγίζουν απειροελάχιστα!!όσον αφορά το περιοδικό με τα νομίσματα,για να είμαστε ακριβοδικαιοι,να πούμε ότι είναι ρητή ή κλιμακούμενη αύξηση,καθώς εκ των προτέρων έχει προκαθοριστεί κ ανακοινωθεί ποια θα είναι η τιμολόγηση του περιοδικού...επίσης εννοείται ότι είναι κερδοσκοπική κίνηση,καθώς δεν είναι αφιλοκερδής και σκοπό έχει να οφελησει οικονομικά τον εκδότη... τέλος εμείς εδώ δεν είμαστε από κοινού κάποιο διοικητικό όργανο που έχουμε κάποια υποχρέωση-αποστολη που "οφείλουμε" να  διεκπεραιώσουμε....μια.παρεα είμαστε όπου μοιραζόμαστε μια κοινή αγάπη-αναασφάλεια...στην τελική οποίος θέλει αγοράζει ότι θέλει κ κάνει κουμάντο στην τσέπη του....
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 06:02:09 μμ »

Να τονίσω και εγώ σαν συλλέκτης Χαρτονομισματων ότι το χαρτονόμισμα τω δύο $ είναι όντος αυθεντικό μάλιστα κατάφερα και πήρα αρκετά σε ποικιλία όσο σε κοπες πολιτείας και σε έτος. Νομίζω ότι δεν έχασε κάνεις αγοράζοντας το. Όσο για τα υπόλοιπα δεν αξίζει ούτε τον κόπο να ασχοληθεί κανείς γιατί είναι παντελος μηδαμινης αξίας.
Καταγράφηκε
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 08:30:17 μμ »

Καλησπέρα σας και απο εμένα. Με πολύ ψάξιμο κατάφερα και βρήκα από τη συγκεκριμένη συλλογή ακυκλοφόρητο χαρτονόμισμα των 2 δολαρίων αντικατάστασης (με το αστέρι στο τέλος αντί για δεύτερο γράμμα). Μόνο το πρώτο τεύχος κατά την άποψη μου αξίζει γιατί ουσιαστικά με τα 2 δολλάρια και τα 2 ινδικά νομίσματα γιατί  είναι σα να κάνεις συνάλλαγμα (δίνεις ευρώ και παίρνεις δολλάρια). Εννοείται ότι θα συμφωνήσω με τους προλαλήλασαντες ότι μόνο το πρώτο τεύχος αξίζει: τα χαρτονομίσματα και τα νομίσματα των επόμενων τευχών μπορεί κάποιος να τα βρει σε πολύ χαμηλότερη τιμή στο ebay.

Ηλίας

Πολυ ενδιαφερουσα η καταγραφη της εμπειριας σου.Κατα προσεγγιση ποσα τευχη "ειδες" μεχρι να βρεις το αντικαταστασης?
Κατα τα αλλα οπως ειπαν και οι προλαλησαντες ειναι κλασικη περιπτωση 1ου τευχους-κραχτη οπως γινεται και σε συλλογες τυπου deagostini κτλ οπου το 1ο τευχος ειναι στο κοστος .Στα επομενα τευχη ανεβαινει το κοστος κτησης και μειωνεται παραλληλα και η αξια των διδομενων προιοντων.


Έψαξα περίπου 100 τεύχη
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 11:44:40 μμ »

Παράθεση
Παράθεση από: SYMEOU13 στις Ιανουάριος 26, 2020, 06:16:56 μμ
Για καποιο που θελει να αρχισει μια συλλογη η για το παιδι του να εχει κατι να ασχολειται και να περιμενει με αγωνια το επομενο τευχος καλη ειναι νομιζω, που να ψαχνεις τωρα εβαυ και πληρωμες-μεταφορικα-ταχυδρομεια κλπ, επισης το τευχος θα εξηγα και λεπτομερως το καθε νομισμα και θα ειναι μια ωραια προσθηκη οταν συμπληρωθουν ολα τα τευχη.
Εγώ πιστεύω ότι ο Symeout13 έχει πιάσει το νόημα του περιοδικού...δεν είναι ένα περιοδικό που στοχεύει στον έμπειρο συλλέκτη,αλλά ένα περιοδικό που στρέφεται σε νέους συλλέκτες η' άτομα που έχουν μια "αγάπη" με τα νομίσματα και δεν είχαν ακόμα κάνει το πρώτο βήμα στη δημιουργία μιας συλλογής....εγώ το χαιρετίζω σαν προσπάθεια γιατί βλέπω ότι μέσα από αυτό μπορεί να δημιουργηθούν νέοι συλλέκτες....για αυτό εξάλλου κ εγώ το πήρα για τον γιο μου όπου ενθουσιάστηκε όταν το είδε....μην ξεχνάτε ότι εκτός από τα νομίσματα μαζί παίρνεις κ το περιοδικό που μεταδίδει γνώσεις στους νέους συλλέκτες....

Συμφωνώ με τους φίλους. Φυσικά και το κέρδος είναι ο σκοπός του περιοδικού, φυσικά και είναι ακριβό αναλογικά με όσα προσφέρει, προσφέρει όμως ένα τεράστιο όφελος στο συλλεκτισμό. Κεντρίζει το ενδιαφέρον νέων ανθρώπων να έρθουν πιο κοντά στη συλλογή νομισμάτων και χαρτονομισμάτων. Αν από τα 100 παιδιά που θα αγοράσουν το τεύχος τα 5 έστω θα γίνουν, μεγαλώνοντας, συλλέκτες, κέρδος είναι. 
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences