Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:06:09 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πόσο θα είναι η Τιμή της ουγγιάς του χρυσού σε ευρώ στο τέλος του 2020?  (Η ψηφοφορία έληξε: Οκτώβριος 02, 2020, 10:39:32 μμ)
-€900 - 1 (0.9%)
€900-1000 - 2 (1.7%)
€1000-1100 - 2 (1.7%)
€1100-1200 - 0 (0%)
€1200-1300 - 3 (2.6%)
€1300-1400 - 14 (12.2%)
€1400-1500 - 14 (12.2%)
€1500-1600 - 20 (17.4%)
€1600-1700 - 13 (11.3%)
€1700-1800 - 14 (12.2%)
€1800+ - 32 (27.8%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 113

Σελίδες: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 105
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προγνωστικά Χρυσού 2020-2022  (Αναγνώστηκε 303882 φορές)
0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #465 στις: Απρίλιος 03, 2020, 07:27:50 μμ »

Τον απλό λογαριασμό έχω. Ίσως επειδη το είχα χρησιμοποιήσει παλια για να στείλω και να παρω λεφτά απο coinbase, να μου πέταξε το τυράκι πιο νωρις σχετικά με το γενικό rollout.
Από ότι είδα σήμερα δεν μπορεις να στείλεις σε αλλά πορτοφόλια, μόνο σε Revolut.
Το θετικό είναι οι ειδοποιήσεις τιμής, όπως και η αυτόματη αλλαγή, σε νόμισμα στην τιμή που ορίζεις.
Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύσει και στον χρυσο
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #466 στις: Απρίλιος 03, 2020, 08:15:46 μμ »

Το είδα και εγώ σήμερα στην Revolut.
Προσωρινά δεν είναι στο κλασικό πακέτο.
Φαντάζομαι οτι θα είναι ένα "πορτοφόλι χρυσού", οχι σε φυσική μορφή βέβαια, όπου θα μετατρέπονται κανονικά νομίσματα σε χρυσό.Μπορεί να λεει οτι με 100 $ π.χ. πήρες το ισοδύναμο π.χ. 0,1234566 oz χρυσού.Ανάληψη δεν θα γίνεται σε χρυσό φυσικά αλλά σε κανονικό fiat money.Οτι κάνει μέχρι τώτα και με το bitcoin δηλαδή.Θα μπορούσε να κάνει το ίδιο και με το ασήμι, το πετρέλαιο κλπ.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #467 στις: Απρίλιος 03, 2020, 09:39:24 μμ »

Τον απλό λογαριασμό έχω. Ίσως επειδη το είχα χρησιμοποιήσει παλια για να στείλω και να παρω λεφτά απο coinbase, να μου πέταξε το τυράκι πιο νωρις σχετικά με το γενικό rollout.
Από ότι είδα σήμερα δεν μπορεις να στείλεις σε αλλά πορτοφόλια, μόνο σε Revolut.
Το θετικό είναι οι ειδοποιήσεις τιμής, όπως και η αυτόματη αλλαγή, σε νόμισμα στην τιμή που ορίζεις.
Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύσει και στον χρυσο

Ακριβως αυτο (το ανεφερα 2 ποστ πιο πανω).
Ειδοποιηση για την τιμη με διαφορετικά thresholds έχει και το application του Coinbase, με instant αγορά, πώληση, μεταφορά σε τράπεζα ή paypal. Οπότε...

Για τον χρυσό δεν ξερω.

Αλλα και τα δύο στην revolut μου φαίνονται σαν τζόγος, αν δεν μπορείς να τα αποσύρεις όποτε θέλεις [σε φυσικό χρυσο ή σε δικό σου wallet] και πρέπει να τα μετατρέψεις σε χρήμα υποχρεωτικά μέσω της πλατφόρμας.

Ποιος μου εγγυαται οτι σε 6 μηνες αν (λεμε τωρα) 5-πλασιαστει η τιμη του BTC, και η revolut απλα τα έκανε γαργάρα (ποντάροντας οτι θα πέσει) οτι δεν θα την ψάχνουμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2020, 09:41:42 μμ από johneko » Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #468 στις: Απρίλιος 04, 2020, 12:01:59 πμ »

Ποιος μου εγγυαται οτι σε 6 μηνες αν (λεμε τωρα) 5-πλασιαστει η τιμη του BTC, και η revolut απλα τα έκανε γαργάρα (ποντάροντας οτι θα πέσει) οτι δεν θα την ψάχνουμε;

Θεωρητικά είσαι Safe. Είναι αδειοδοτημένη fintech από το ΗΒ και μάλιστα με πολύ μεγαλη χρηματοδότηση.
Βέβαια το ίδιο σκέφτονταν και οι Κυπραίοι φίλοι μας πριν το κούρεμα...
Πλέον πουθενά δεν είσαι σιγουρος...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2020, 12:03:33 πμ από θοδωρης » Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #469 στις: Απρίλιος 04, 2020, 12:24:59 πμ »

Τον απλό λογαριασμό έχω. Ίσως επειδη το είχα χρησιμοποιήσει παλια για να στείλω και να παρω λεφτά απο coinbase, να μου πέταξε το τυράκι πιο νωρις σχετικά με το γενικό rollout.
Από ότι είδα σήμερα δεν μπορεις να στείλεις σε αλλά πορτοφόλια, μόνο σε Revolut.
Το θετικό είναι οι ειδοποιήσεις τιμής, όπως και η αυτόματη αλλαγή, σε νόμισμα στην τιμή που ορίζεις.
Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύσει και στον χρυσο

Ακριβως αυτο (το ανεφερα 2 ποστ πιο πανω).
Ειδοποιηση για την τιμη με διαφορετικά thresholds έχει και το application του Coinbase, με instant αγορά, πώληση, μεταφορά σε τράπεζα ή paypal. Οπότε...

Για τον χρυσό δεν ξερω.

Αλλα και τα δύο στην revolut μου φαίνονται σαν τζόγος, αν δεν μπορείς να τα αποσύρεις όποτε θέλεις [σε φυσικό χρυσο ή σε δικό σου wallet] και πρέπει να τα μετατρέψεις σε χρήμα υποχρεωτικά μέσω της πλατφόρμας.

Ποιος μου εγγυαται οτι σε 6 μηνες αν (λεμε τωρα) 5-πλασιαστει η τιμη του BTC, και η revolut απλα τα έκανε γαργάρα (ποντάροντας οτι θα πέσει) οτι δεν θα την ψάχνουμε;


χρηματιστηριο από το κινητο σου και μαλιστα τζογαροχρηματιστηριο,  το μονο το οποιο μπορεις να κανεις με ασφαλεια σε αυτό με την revoult είναι μετατροπή από το ένα νομισμα στο άλλο χωρις προμηθεια και αν <κερδισεις> κα'να ψιλο στο νομισμα αναφορα σου (δλδ €) παντελονι και καλοφαγοτα………. απλα η rev ειδε που παει το πραγμα με τον χρυσο και προσθεσε και τον χρυσο στο μενου της
είναι ηλεκτρονικη πλατφορμα συν/τος και όχι αποθετηριο χρυσου ασημιου πετρελαιου κτλ
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #470 στις: Απρίλιος 04, 2020, 10:58:57 πμ »

Σωστα, για συννάλαγμα εκτός Ε.Ε. χωρις να σε γλεντάει η κάθε τράπεζα ή οι χρεώσεις ανάληψης απο ΑΤΜ σε τοπικό νομισμα. Και χωρις να δίνεις την κανονική σου κάρτα δεξια και αριστερά σε άγνωστες χώρες.
Ή να πέφτεις σε συνναλακτήρια παγίδα (no fee - χάλια ισοτιμία)

Πολύ ωραια δυνατότητα ειναι η virtual κάρτα που δίνει. Την χρησιμοποιείς μια φορά και μετά γεια σας.

Στα υπόλοιπα θα μείνω μακριά  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2020, 11:02:20 πμ από johneko » Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #471 στις: Απρίλιος 04, 2020, 03:53:33 μμ »

το θεμα στην revolut ειναι οτι αργει στο θεμα εκτελεσης της αγορας και της πωλησης,
εχω metal συνδρομη,και σχεδον σε καθημερινη βαση πουλαω και αγοραζω χρυσο και μετοχες.
...επειδη ομως παιζω και σε αλλη πλατφορμα,εχω παρατητησει οτι συμβαινει συχνα αυτο,με αποτελεμα
να χανεις χρηματα.
δεν ξερω αν αργοτερα θα διορθωθει.

Υ.Γ τα ETFS ειναι η λυση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2020, 03:54:10 μμ από KOKO-27 » Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #472 στις: Απρίλιος 06, 2020, 12:14:02 μμ »

το μεταλλο ακουλουθει την πορεια που επρεπε να εχει ενα μηνα τωρα..κανονικα με ολα αυτα θα επρεπε η λιρα να κανει 500 ευρα..σε λιγο που θα λειψουν τα σιτιρα θα δειτε ποσο θα παεο το μακαρονι,η κοτα κ το κρεας
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #473 στις: Απρίλιος 06, 2020, 12:36:28 μμ »

το μεταλλο ακουλουθει την πορεια που επρεπε να εχει ενα μηνα τωρα..κανονικα με ολα αυτα θα επρεπε η λιρα να κανει 500 ευρα..σε λιγο που θα λειψουν τα σιτιρα θα δειτε ποσο θα παεο το μακαρονι,η κοτα κ το κρεας

Καραμανικο φιλε μην αγχωνεσαι για τα σιτηρα.Γιαυτο ειμαστε εμεις εδω.65000 τονους καλαμποκι φερνουμε στην Αιγυπτο τον επομενο μηνα. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #474 στις: Απρίλιος 06, 2020, 12:52:49 μμ »

απο την αιγυπτο εννοεις ?
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #475 στις: Απρίλιος 06, 2020, 02:23:37 μμ »

απο την αιγυπτο εννοεις ?

Απο Αργεντινή στην Αίγυπτο.Και δεν με αφήνουν να ξεμπαρκαρω.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #476 στις: Απρίλιος 06, 2020, 03:34:16 μμ »

Καπετάνιε, καλές θάλασσες! Μία ερώτηση, ισχύει ότι η Αίγυπτος έχει σταματήσει τις εξαγωγές οσπρίων;
Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #477 στις: Απρίλιος 06, 2020, 05:44:11 μμ »

Καπετάνιε, καλές θάλασσες! Μία ερώτηση, ισχύει ότι η Αίγυπτος έχει σταματήσει τις εξαγωγές οσπρίων;

Δεν το γνωρίζω φιλε μου.Η λατινική Αμερικη πάντως Βραζιλια -Αργεντινη εξαγουν στο φουλ σιτηρά.Τα πλοία που  εχουν μαζευτει στα αγκυροβόλια είναι παρα πολλά.Αν θυμάμαι καλά ιστορία και πολυ πατάτα εξάγει η Αίγυπτος.Αυτο που με καίει είναι να μπορέσω να επιστρέψω σπιτι μου απο εκει μιας και ακομη ειναι ανοιχτη  γιατί πολλοί ναυτικοι  ανα τον κοσμο εχουμε εγκλωβιστεί χωρίς κανένας  να ενδιαφέρεται να δωσει λύση.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #478 στις: Απρίλιος 06, 2020, 05:47:55 μμ »

Πατάτα σίγουρα, ήταν μια εποχή που μόνο αιγυπτιακή πατάτα υπήρχε στα σουπερμάρκετ.
Και κρεμμύδια Ινδίας.Κάτι ελεεινά, μαραγκιαζμένα, σε έπιανε η ψυχή σου που τα έβλεπες.
Οτι θα έκανε εισαγωγές καλαμποκιού (και γενικά τροφίμων) η Αίγυπτος δεν το περίμενα.
Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #479 στις: Απρίλιος 06, 2020, 08:54:03 μμ »

Εισάγει στο φουλ απο λατινικη Αμερικη.Εχω κανει το συγκεκριμενο ταξιδι ουκ ολιγες φορες.Προσφατα διαβασα φαντασου οτι ειναι μεσα στις 10 πρωτους εισαγωγεις σιτηρων στον κοσμο. Κυριως καλαμποκι και σογια.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
Σελίδες: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 105
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences