Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 05:08:30 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1843 GOLD SOVEREIGN  (Αναγνώστηκε 4751 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 08:51:35 μμ »

Καλησπέρα σε όλους!!!
Απο τα λίγα που γνωρίζω ξέρω ότι υπάρχει στη λίρα του 1843 μια ποικιλία το 3 over 2 στην ημερομηνία που είναι χαρακτηρισμένη σαν R5.Επίσης υπάρχει και ποικιλία με το 3 πάνω απο ανάποδο 2.Ο MARSH δεν το έχει καταγεγραμμένο αλλά στο βιβλίο του SPINK  βρίσκουμε και τις δυο παραπάνω ποικιλίες και με τιμές ίδιες.Το ερώτημα είναι αν και οι δυο περιπτώσεις χαρακτηρίζονται σαν R5 ή αν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση.
Παρακάτω βάζω φωτογραφίες φίλου και όποιος θέλει μπορεί να σχολιάσει.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 08:59:05 μμ »

Παίζει ρόλο η κατάσταση του νομίσματος  στις ποικιλίες.

Το δυσάρεστο είναι ότι όλοι μπερδεύονται από αυτή την περίφημη δημοπρασία Bentley  που έγινε πριν απο χρονια και βγάζουν λάθος συμπεράσματα με τα κλεισιμα εκείνης της δημοπρασίας.

Για μένα το νόμισμα αυτό κάνει 500 με 600 ευρω.
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 09:22:19 μμ »

Προσωπικά το ανάποδο 2 το αμφισβητώ. Ο λόγος ότι η εν λόγω ποικιλία “overdate” δεν αποτελεί σφάλμα αλλά εκούσια επιλογή του νομισματοκοπείου και ως εκ του προσεγμένη δουλειά. Πολύ δύσκολα θα δει κανείς πραγματικό overdate 43/42. Όλες έχουν προκύψει από μήτρες του 1842 που έμειναν φρέσκιες στο τέλος του έτους και με μεταλλική σφραγίδα έγραψαν το 3*. Να έχει προκύψει ανάποδο 2 στην αρχική μήτρα του 1842; Δύσκολο. Ξέρω ότι το 2 μπορεί να είναι πλαγιαστό αλλά ανάποδο; Δεν έχει επαναληφθεί από όσο  γνωρίζω.

Εδώ παρατηρώ ένα κλασικό παράδειγμα όπου δεν μπορείς εύκολα να βγάλεις άκρη. Όχι για ανάποδο 2 αλλά ούτε για κανονικό. 50-50.
Δεν θα πω τι αξίζει αλλά θα πω αυτό που νιώθω. Όταν δεν μπορείς με πειστήρια να τεκμηριώσεις την ποικιλία, δύσκολα μπορείς να την αξιολογήσεις σαν τέτοια.

* Πηγή: Steve Hill ex Spink, ex Baldwin’s και τώρα senior numismatist Sovereign Rarities.

Στην νομισματική μου καριέρα έχω δει μόνο ένα που πραγματικά πείστηκα ότι ήταν 3/2. Όλα τα άλλα ήταν διφορούμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2019, 09:24:20 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 10:12:25 μμ »

Έχω 2 του 43 που πίστευα ότι ήταν 2/3. Μόνο η μία όμως γύρισε έτσι. Θα τις ανεβάσω, τα συμπεράσματα δικά σας. Η άλλη ήταν απλά double strike.
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 10:31:00 μμ »

1843 1η
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 11:28:42 μμ »

1843 2η
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:33:19 πμ »

Συμπληρωματικά κάποιες σκέψεις-προβληματισμοί επί του θέματος.

1. Ως R5 είναι καταχωρημένο στο βιβλίο του Μ.Marsh όπως αυτό έχει αναθεωρηθεί από τον Steve Hill το 2017.

2. Στο ίδιο βιβλίο αναγράφεται μόνο μία ποικιλία αυτή του 43/42 με όρθιο το 2 (ποικιλία 26Β). Καμία άλλη και φυσικά όχι με ανάποδο 2.

3. Η ποικιλία με ανάποδο 2 πρωτοεμφανίζεται στον κατάλογο του Spink το 2011, στους προηγούμενους δεν υπάρχει. Μάλιστα εμφανίζεται με το διαχωριστικό ή (2 or 2 ανάποδα). Από τότε υπάρχει σε όλους μέχρι σήμερα.

Σε δημοπρασίες που έψαξα δεν μπόρεσα να βρω καμία με το ανάποδο 2. Πως έχει προκύψει αυτή η ποικιλία για εμένα αποτελεί μυστήριο.

Αν σκεφθεί κανείς ότι ο Steve Hill (αυθεντία στα πρεσσαριστά Αγγλικά) το 2017 αναθεωρεί το βιβλίο του Marsh με όλες τις μέχρι τότε γνωστές ποικιλίες χωρίς να συμπεριλάβει αυτή με το ανάποδο 2 τότε βάζει σοβαρές υπόνοιες-ερωτηματικά  για την ύπαρξη της.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:35:44 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:44:29 πμ »

Πραγματικά απολαμβάνω την συζήτηση και ευχαριστώ όλους για τις σκέψεις σας!!!Γιώργο ευχαριστώ για τις πάντα χρήσιμες πληροφορίες σου.Παραθέτω λινκ και όποιος θέλει συνεχίζουμε την κουβέντα μας.
https://www.londoncoins.co.uk/?page=Pastresults&searchterm=Sovereign+1843&category=9&searchtype=1
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:58:47 πμ »

Ενδιαφέρον το link δεν το είχα δει αν και πληρώνω τα μαλλιά μου κάθε χρόνο στο coinarchives.

The 3 of the date on this die is poorly formed, and the usage of the 2 punch to overstrike it.....

Αν ο Hill είναι σωστός (πράγμα που το επιβεβαιώνουν και άλλοι από Αγγλία) το ακριβώς αντίθετο έχει συμβεί. Το 3 χτυπήθηκε πάνω στο 2 όχι το αντίθετο.

Γενικά περισσότερο στην φαντασία του καταλογογράφου το βλέπω παρά στην πραγματικότητα.

Σηκώνω τα χέρια...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:59:43 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 01:51:32 μμ »

Ωραία σχόλια Γιώργο. Κάπως έτσι συγκρίνοντας την πρώτη, η οποία είναι 3/2 έστειλα την δεύτερη αλλά ατύχησα. Έχω πάντως ένα R5.  Άνεση
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2019, 01:57:07 μμ από incredible » Καταγράφηκε
Driver
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 10:04:09 πμ »

Στέλνω την καλημέρα μου στο στέκι κ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους του γνωστές τις χρυσής λίρας που μας έχουν μάθει τόσα μέσα από τα θέματα που αναπτύσσονται στην πάροδο του χρονου
Και εγώ με την σειρά μου έχω την εξής απορία γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ σε χρυσή λίρα αυτή η ιδιαιτερότητα γ αυτό κ θέλω να την μοιραστώ κ μέσα στο στέκι
Η λίρα που έχω στην κατοχή μου του 1843 φαίνεται ξεκάθαρα αλλά μόνο με 10x μεγένθυση  σε τρία σημεία το ανάποδο δύο που έχει πίσω από το 3
Αν την εστελνα για πιστοποίηση θα αναγνώριζαν το ανάποδο δύο που φαίνεται καθαρά η άδικα θα την εστελνα?
Φωτογραφίες έχει στείλει ήδη ο αγαπητός φίλος κ ιδιαίτερος γνωστής στους θυρεούς Μιχαλης
Καταγράφηκε
bulltt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 72


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 12:58:32 μμ »

Στέλνω την καλημέρα μου στο στέκι κ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους του γνωστές τις χρυσής λίρας που μας έχουν μάθει τόσα μέσα από τα θέματα που αναπτύσσονται στην πάροδο του χρονου


με αφορμη το σχολιο του driver στελνω και την δικη μου καλημερα στο στεκι....
μπραβο και ευχαριστω ολους τους κυριους που μοιραζουν την γνωση τους πανω
στις κιτρινουλες  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 01:49:59 μμ »

Στέλνω την καλημέρα μου στο στέκι κ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους του γνωστές τις χρυσής λίρας που μας έχουν μάθει τόσα μέσα από τα θέματα που αναπτύσσονται στην πάροδο του χρονου
Και εγώ με την σειρά μου έχω την εξής απορία γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ σε χρυσή λίρα αυτή η ιδιαιτερότητα γ αυτό κ θέλω να την μοιραστώ κ μέσα στο στέκι
Η λίρα που έχω στην κατοχή μου του 1843 φαίνεται ξεκάθαρα αλλά μόνο με 10x μεγένθυση  σε τρία σημεία το ανάποδο δύο που έχει πίσω από το 3
Αν την εστελνα για πιστοποίηση θα αναγνώριζαν το ανάποδο δύο που φαίνεται καθαρά η άδικα θα την εστελνα?
Φωτογραφίες έχει στείλει ήδη ο αγαπητός φίλος κ ιδιαίτερος γνωστής στους θυρεούς Μιχαλης
Βαγγέλη καλησπέρα,πιστεύω στην PCGS θα το αναγράψουν στο ταμπελάκι απο τη στιγμή που ο SPINK το έχει γραμμένο.Βέβαια αυτό θα γίνει μόνο αν το ζητήσεις και πληρώσεις κάποια εξτρά χρήματα.Την διαδικασία θα στην πουν εδώ οι επαγγελματίες που είναι πιστοποιημένοι αντιπρόσωποι  (όλοι τους άριστοι).
Καταγράφηκε
Driver
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 07:25:52 μμ »

Στέλνω την καλημέρα μου στο στέκι κ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους του γνωστές τις χρυσής λίρας που μας έχουν μάθει τόσα μέσα από τα θέματα που αναπτύσσονται στην πάροδο του χρονου
Και εγώ με την σειρά μου έχω την εξής απορία γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ σε χρυσή λίρα αυτή η ιδιαιτερότητα γ αυτό κ θέλω να την μοιραστώ κ μέσα στο στέκι
Η λίρα που έχω στην κατοχή μου του 1843 φαίνεται ξεκάθαρα αλλά μόνο με 10x μεγένθυση  σε τρία σημεία το ανάποδο δύο που έχει πίσω από το 3
Αν την εστελνα για πιστοποίηση θα αναγνώριζαν το ανάποδο δύο που φαίνεται καθαρά η άδικα θα την εστελνα?
Φωτογραφίες έχει στείλει ήδη ο αγαπητός φίλος κ ιδιαίτερος γνωστής στους θυρεούς Μιχαλης
Βαγγέλη καλησπέρα,πιστεύω στην PCGS θα το αναγράψουν στο ταμπελάκι απο τη στιγμή που ο SPINK το έχει γραμμένο.Βέβαια αυτό θα γίνει μόνο αν το ζητήσεις και πληρώσεις κάποια εξτρά χρήματα.Την διαδικασία θα στην πουν εδώ οι επαγγελματίες που είναι πιστοποιημένοι αντιπρόσωποι  (όλοι τους άριστοι).
Σε ευχαριστώ πολύ για την χρήσιμη πληροφορία Μιχάλη μάλλον θα πάρει τον δρόμο της πιστοποίησης κάποια στιγμή  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 10:05:42 μμ »

Overstrike είναι
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences