Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:45:46 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: θα σας ενδιεφερε να δοκιμαστει το συστημα των 24 ωρων στις δημοπρασιες  (Η ψηφοφορία έληξε: Δεκέμβριος 16, 2019, 02:07:54 μμ)
ΝΑΙ - 29 (50%)
ΟΧΙ - 14 (24.1%)
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟ - 15 (25.9%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 57

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημοπρασίες 24 ωρών αυτόματης ανανέωσης  (Αναγνώστηκε 28458 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 11:56:37 πμ »

Κανανε οι Τουρκοι δημοπρασια με 24 ωρες ανανεωση? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Νικο καλο θα ηταν να πουν κ αλλοι την γνωμη τους.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 02:29:49 μμ »

Μια και η ψηφοφορία έχει μια εβδομάδα ακόμα να τελειώσει μπορούμε να συζητάμε δεν κάνει κακό. Αλλά ό,τι και να λέμε όλοι στην πραγματικότητα ποτέ μια δημοπρασία δεν θα είναι σωστή σε ένα φόρουμ. Για τον απλούστατο λόγο ότι κανένα φόρουμ δεν έχει σχεδιαστεί σαν πλατφόρμα δημοπρασιών. Πολλά τα αρνητικά, (η δημοπρασία δεν είναι ορατή και προσβάσιμη στο ευρύ κοινό παρά μόνο στα μέλη αρα εξ'ορισμού περιορισμένη, δεν υπάρχει δυνατότητα για κρυφό χτύπημα που να "δουλεύει" υπέρ του αγοραστή, όλοι οι συμμετέχοντες είναι φανεροί με υπέρ και κατά, τιμή εκκίνησης κλπ.... δεν εξαντλούνται.

Αυτό που προσπαθούμε εδώ είναι βελτιωτικά μέτρα που πιθανόν να δώσουν ένα κάποιο ενδιαφέρον πάλι. Αλλά μην ξεχνάμε κάμψη ενδιαφέροντος υπάρχει παντού δύσκολα θα αναζωογονηθεί. Εγώ έκανα αυτή την πρόταση ακριβώς για αυτό μήπως δηλαδή μερικές δημοπρασίες συλλεκτικών δώσουν μια νέα πνοή ένα νέο ενδιαφέρον που μπορεί να διοχετευθεί και αλλού πχ σε νέα άρθρα ή σε νέες συζητήσεις με νέους προβληματισμούς.

Οσοι τα "έχουν" με τους λιράκηδες και τα χρυσά γενικώς, σας καταλαβαίνω αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα  και έξω (έξω από το φόρουμ). Αυτά (ψιλό)κινούνται και αυτά όμως υποτονικά κανείς δεν αγοράζει πχ λίρες όπως παλιά. Τα δε συλλεκτικά έχουν δυσκολέψει παντού.

Δεν περιμένω να δω τάλληρο κουκουβάγια να βγαίνει εδώ από 1 ευρώ ή una and the lion, ας είμαστε ρεαλιστές. Αυτό όμως που περιμένω ή μάλλον εύχομαι να δω είναι δραχμή 1911 υψηλή, τάλληρο Μονάχου au, Καποδίστριες xf, χρυσά Γεωργίου χαμηλά, χάλκινα και αργυρά σε au, σφάλματα γνωστά ή και όχι, ποικιλίες  κλπ.

Eυχομαι να βγει κάτι.


Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 03:34:55 μμ »



Δεν περιμένω να δω τάλληρο κουκουβάγια να βγαίνει εδώ από 1 ευρώ ή una and the lion, ας είμαστε ρεαλιστές. Αυτό όμως που περιμένω ή μάλλον εύχομαι να δω είναι δραχμή 1911 υψηλή, τάλληρο Μονάχου au, Καποδίστριες xf, χρυσά Γεωργίου χαμηλά, χάλκινα και αργυρά σε au, σφάλματα γνωστά ή και όχι, ποικιλίες  κλπ.

Eυχομαι να βγει κάτι.


,
[/quote]

Για την συζήτηση και με κάθε ειλικρίνεια, δεν πιστεύω ότι θα ρισκάρει κάποιος τέτοια νομίσματα από ένα ευρώ
 Όχι τουλάχιστον χωρίς την υποστήριξη 2-3 φίλων, για ασφάλεια.  Δεν αποκλείω βέβαια ότι μπορεί να υπάρξει και κάποιος με "νεφρά" , αλλά είναι λίγοι έως και ελάχιστες οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο.   

Μακάρι να βρεθεί μια λύση, ώστε να υπάρξουν τέτοια νομίσματα που αναφέρει ο gkounto, για να τονωθεί το ενδιαφέρον, είτε σε δημοπρασίες, είτε σε πωλήσεις, γιατί όπως έχω ξαναπεί, εγώ έχω καλές εμπειρίες στο στέκι από παλιές αγορές και δημοπρασίες......... αυτός είναι και ο λόγος που αγαπώ και σέβομαι αυτό το χώρο που με φιλοξενεί κάποια χρόνια τώρα.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 08:07:33 μμ »

Ο όρος της υποχρεωτικής έναρξης από 1 ευρώ είναι εντελώς λάθος. Η τιμή εκκίνησης ενός αντικειμένου θα έπρεπε να είναι ελεύθερη και να ορίζεται από τον πωλητή και όχι από το φόρουμ. Έστω λοιπόν ότι έχω ένα AU τάληρο του Όθωνα που θέλω να το δημοπρατήσω. Γιατί να το ρισκάρω ξεκινώντας το από ένα ευρώ? Ξέρω από πρίν πως θα πάει η δημοπρασία και αν θα κλείσει στα...10 ευρώ ή στα 200? Αν όμως ορίσω εγώ ελεύθερα την τιμή εκκίνησης θα την βάλω πχ στα 150 και όποιος ενδιαφέρεται από εκεί και πάνω χτυπάει. Όποιος του φαίνονται πολλά, ας το προσπεράσει!!! Όμως το 150 ή όποια άλλη τιμή εκκίνησης ορισμένη από τον πωλητή μπορεί να λειτουργήσει και ως ένα είδος reserve price, έτσι ώστε ο πωλητής να νιώθει μια σχετική ασφάλεια ότι δεν θα γίνει κανά ευτράπελο και να ''φύγει'' το τάληρο σε τιμή μετάλλου!!! Για να προλάβω και κάποιους, το αν δεν έχει γίνει μέχρι τώρα δεν σημαίνει ότι με τον ισχύοντα όρο δεν μπορεί να συμβεί στο μέλλον, έτσι? Άρα, γιατί να μην αλλάξει?
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 08:35:20 μμ »

Ο ορος με την εκκινηση στο 1ευρω μπηκε γιατι υπηρχε ενα τεραστιο ποσοστο μελων καποτε που εβαζε αντικειμενα αξιας πχ 50 ευρω να ξεκινανε στα 80..και τοτε υπηρχαν πολλα νεα κ απειρα μελη κ βαρουσαν χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις με αποτελεσμα κομματια χαμηλης αξιας να φευγουν σε πολλαπλασια χρηματα.. Κοινως υπηρχε το θεμα της 'αισχροκερδιας'. Θα πειτε 'μα καλα, αν το βρισκεις ακριβο, μην συμμετεχεις'  η 'ας προσεχαν, να διαβαζαν πρωτα κ μετα να συμμετειχαν'.. Σωστα μεν, αλλα στο τελος μενει οτι εθελοτυφλουμε σε τετοια γεγονοτα αφηνοντας νεους κ αμαθεις απροστετευτους. Καποιος που εχει ενα' αξιολογο' κομματι κ θελει να το δωσει, ξερει ποσο κοστιζει και δεν υπαρχει λογος να το βαλει δημοπρασια.. Γιατι να το κανει αυτο? Που αποσκοπει? Δλδ αν εχω ενα κερμα που κανει 200 ευρω κ το ξερω, θα το βαλω δημοπρασια μηπως φυγει στα 220??για ποιον λογο?θα το βαλω απευθειας πωληση με την τιμη που του αξιζει. Ουτε ρισκο ουτε ζορι.  Δημοπρασια θα βαλω μικροπραγματα η λοτακια που δεν αξιζει να μπουν σε πωληση κ τα δινεις για το 'οσο πιασουν', χωρις να σκας αν εφυγαν χαμηλα η υψηλα..

Ουτε ειναι εφικτο να προσεχουμε καθε μελλοντικη δημοπρασια αν η τιμη εκκινησης που οριζει ο πωλητης ειναι σωστη η αν ειναι ανεβασμενη.. Ετσι λοιπον ξεκιναει στο 1 ευρω για ολους..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 08:37:44 μμ »

Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα ένα καλό κομμάτι να μπει στις προσφορές,ούτως ώστε να δώσει τη δυνατότητα στον πωλητή να πάρει την υψηλότερη δυνατή πρόσφορα...
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 09:13:22 μμ »

Φίλε Κώστα τα συλλεκτικά δεν έχουν προκαθορισμένη τιμή. Έχουν την τιμή που τους δίνουμε εμείς η οποία μεταβάλλεται από περίοδο σε περίοδο (δεν αναφέρω παραδείγματα, θα ξημερώσουμε). Επίσης, το τι θα κάνει ο καθένας με τα κομμάτια του είναι δικό του θέμα. Τι πάει να πεί ''Καποιος που εχει ενα' αξιολογο' κομματι κ θελει να το δωσει, ξερει ποσο κοστιζει και δεν υπαρχει λογος να το βαλει δημοπρασια.. Γιατι να το κανει αυτο? Που αποσκοπει?''Απορία Και ερωτώ εγώ: απαγορεύεται να το βάλει δημοπρασία??? Και αν το βάλει πρέπει οι όροι να είναι εναντίον του??? Και στο κάτω-κάτω ακόμα και αν θέλει να πάρει περισσότερα χρήματα ούτε απαγορεύεται, ούτε θα τα πάρει από τον άλλο εκβιάζοντάς τον ή απειλώντας τον!!!! Αν λοιπόν αποφασίσατε ότι το καλό του φόρουμ έγκειται στο να ανεβαίνουν στις δημοπρασίες ''μικροπραγματα η λοτακια που δεν αξιζει να μπουν σε πωληση κ τα δινεις για το 'οσο πιασουν', χωρις να σκας αν εφυγαν χαμηλα η υψηλα..'' όπως λες, τότε μην απορείτε γιατί δεν δημοπρατούνται καλά συλλεκτικά κομμάτια...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2019, 09:15:04 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 09:23:15 μμ »

Ο ορος με την εκκινηση στο 1ευρω μπηκε γιατι υπηρχε ενα τεραστιο ποσοστο μελων καποτε που εβαζε αντικειμενα αξιας πχ 50 ευρω να ξεκινανε στα 80..και τοτε υπηρχαν πολλα νεα κ απειρα μελη κ βαρουσαν χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις με αποτελεσμα κομματια χαμηλης αξιας να φευγουν σε πολλαπλασια χρηματα.. Κοινως υπηρχε το θεμα της 'αισχροκερδιας'. Θα πειτε 'μα καλα, αν το βρισκεις ακριβο, μην συμμετεχεις'  η 'ας προσεχαν, να διαβαζαν πρωτα κ μετα να συμμετειχαν'.. Σωστα μεν, αλλα στο τελος μενει οτι εθελοτυφλουμε σε τετοια γεγονοτα αφηνοντας νεους κ αμαθεις απροστετευτους. Καποιος που εχει ενα' αξιολογο' κομματι κ θελει να το δωσει, ξερει ποσο κοστιζει και δεν υπαρχει λογος να το βαλει δημοπρασια.. Γιατι να το κανει αυτο? Που αποσκοπει? Δλδ αν εχω ενα κερμα που κανει 200 ευρω κ το ξερω, θα το βαλω δημοπρασια μηπως φυγει στα 220??για ποιον λογο?θα το βαλω απευθειας πωληση με την τιμη που του αξιζει. Ουτε ρισκο ουτε ζορι.  Δημοπρασια θα βαλω μικροπραγματα η λοτακια που δεν αξιζει να μπουν σε πωληση κ τα δινεις για το 'οσο πιασουν', χωρις να σκας αν εφυγαν χαμηλα η υψηλα..

Ουτε ειναι εφικτο να προσεχουμε καθε μελλοντικη δημοπρασια αν η τιμη εκκινησης που οριζει ο πωλητης ειναι σωστη η αν ειναι ανεβασμενη.. Ετσι λοιπον ξεκιναει στο 1 ευρω για ολους..
Φίλε μου Κωστή αν αυτή είναι η επίσημη θέση του φόρουμ εύχομαι να είναι η σωστή.Προσωπικά δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο στην συζήτηση!!!
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 09:34:01 μμ »

Οπωσδήποτε οι τιμές μεταβάλλονται. Πρέπει και οι όροι να μεταβληθούν ή να εκσυνγχρονισθουν ας πούμε.
Πχ βλέπω στου όρους των πωλήσεων «τιμές στα πλαίσια της αισχροκέρδειας (έστω και από άγνοια) θα σημαίνει αυτόματο κλείσιμο της αγγελίας». Ωραια αυτός ο όρος προστατεύει αυτόν που δεν ξέρει τις τιμές. Αλλά είναι αυτός ο ρόλος του φορουμ;
Και να ρωτήσω για τη θέση του πωλητή. Έστω ότι καποιος αγόρασε ένα διδραχμο 1868 au58 προς €4500 (η τιμή του το 2012-13) και θέλει τώρα να το πουλήσει. Θα το βάλει δημοπρασία από 1 ευρώ; Χλωμό.
Θα το ζητήσει €4500 σήμερα γνωρίζοντας ότι το ms62 έχει πλέον €2-2000; Η θα κατηγορηθεί για αισχροκέρδεια αν το κάνει σύμφωνα με τους όρους των πωλήσεων; Προφανώς δεν θα κάνει τίποτα από τα δυο θα διαλέξει μια οδό έξω από το φορουμ.
Οποία και αν είναι αυτή.
Αν θελουμε να τον ξαναφέρουμε πίσω πρέπει να τα ξανασκεφτούμε όλα αυτά από την αρχή. Η αγορά άλλαξε πρέπει να προσαρμοστούμε  και να προσαρμόσουμε και τους όρους μας ανάλογα.
Ας το σκεφτούμε λίγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2019, 09:35:40 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 09:43:00 μμ »

Ο ορος με την εκκινηση στο 1ευρω μπηκε γιατι υπηρχε ενα τεραστιο ποσοστο μελων καποτε που εβαζε αντικειμενα αξιας πχ 50 ευρω να ξεκινανε στα 80..και τοτε υπηρχαν πολλα νεα κ απειρα μελη κ βαρουσαν χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις με αποτελεσμα κομματια χαμηλης αξιας να φευγουν σε πολλαπλασια χρηματα.. Κοινως υπηρχε το θεμα της 'αισχροκερδιας'. Θα πειτε 'μα καλα, αν το βρισκεις ακριβο, μην συμμετεχεις'  η 'ας προσεχαν, να διαβαζαν πρωτα κ μετα να συμμετειχαν'.. Σωστα μεν, αλλα στο τελος μενει οτι εθελοτυφλουμε σε τετοια γεγονοτα αφηνοντας νεους κ αμαθεις απροστετευτους.

Αυτη ηταν η' επισημη' θεση του στεκιου οταν χρειαστηκε να αλλαξουν οι οροι.. Τα υπολοιπα αποτελουν προσωπικη αποψη και αποριες.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 09:49:08 μμ »

Φιλε γιωργο, στο παραδειγμα που δινεις, αν επιλεξει να το δωσει εκτος στεκιου, ποσο θα το δωσει? Στα 4-4μιση που το πηρε? Αν ναι, ψαχνει κοροιδο εφοσον το 62αρι εψει 2χιλ. Αν το δωσει στο 1μιση,τοτε μπορει να το δωσει κ εδω μεσα. Ολα αυτα υποθετικα, αλλα εφοσον προκειται για εκτος στεκιου, δεν με αφορα προσωπικα.. Στο στεκι μεσα, μπορει καλλιστα να το βαλει σε προσφορα και να διαπραγματευτει εκει την τιμη.. Κ στο τελος να επιλεξει τι ειναι πιο συμφερον για αυτον.. Χωρις να ρισκαρει να φυγει για ψιχουλα κ χωρις να φανει πουθενα ποσο το εδωσε κ γιατι.. Αρα και εδω μεσα μπορει να το δωσει κ να ειναι καλυμενος.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 10:13:53 μμ »

Φιλε Κώστα δεν πρόκειται να το δώσει εδώ το καταλαβαίνεις σίγουρα νομίζω σε καμία περίπτωση. Ουτε σε πώληση ούτε σε προσφορά ούτε σε δημοπρασία. Η αγορά και οι τιμές άλλαξαν ντε φατκο. Τι θα κάνει; Δεν ξέρω αλλά εδώ δεν θα το δώσει αυτό το ξέρω και το ξέρεις και εσυ. Είμαστε εδώ να συνεργαστούμε και να βρούμε τρόπους να το προσφέρει εδώ με μια μέθοδο που ναι μεν δεν θα τον αποζημιώσει πλήρως πάντως θα είναι μια λύση. Μπορούμε; Αυτό προσπαθώ ελπίζω και εσυ και όλοι μας είμαι  σίγουρος.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 10:36:29 μμ »

Ο ορος με την εκκινηση στο 1ευρω μπηκε γιατι υπηρχε ενα τεραστιο ποσοστο μελων καποτε που εβαζε αντικειμενα αξιας πχ 50 ευρω να ξεκινανε στα 80..και τοτε υπηρχαν πολλα νεα κ απειρα μελη κ βαρουσαν χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις με αποτελεσμα κομματια χαμηλης αξιας να φευγουν σε πολλαπλασια χρηματα.. Κοινως υπηρχε το θεμα της 'αισχροκερδιας'. Θα πειτε 'μα καλα, αν το βρισκεις ακριβο, μην συμμετεχεις'  η 'ας προσεχαν, να διαβαζαν πρωτα κ μετα να συμμετειχαν'.. Σωστα μεν, αλλα στο τελος μενει οτι εθελοτυφλουμε σε τετοια γεγονοτα αφηνοντας νεους κ αμαθεις απροστετευτους.

Αυτη ηταν η' επισημη' θεση του στεκιου οταν χρειαστηκε να αλλαξουν οι οροι.. Τα υπολοιπα αποτελουν προσωπικη αποψη και αποριες.
Ενώ τώρα αν θέλω εγώ με 3 φίλους μου να "φτιάξω"μια δημοπρασία απο 1 ευρώ δεν θα παρασυρθούν οι νέοι και αμαθείς και θα προστατευθούν;το πιστεύεις ειλικρινά αυτό;
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 10:37:47 μμ »

Η ακόμα ,βήμα 1 € ,
Μεταφορικά 70€...😄
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 10:53:57 μμ »

Ο ορος με την εκκινηση στο 1ευρω μπηκε γιατι υπηρχε ενα τεραστιο ποσοστο μελων καποτε που εβαζε αντικειμενα αξιας πχ 50 ευρω να ξεκινανε στα 80..και τοτε υπηρχαν πολλα νεα κ απειρα μελη κ βαρουσαν χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις με αποτελεσμα κομματια χαμηλης αξιας να φευγουν σε πολλαπλασια χρηματα.. Κοινως υπηρχε το θεμα της 'αισχροκερδιας'. Θα πειτε 'μα καλα, αν το βρισκεις ακριβο, μην συμμετεχεις'  η 'ας προσεχαν, να διαβαζαν πρωτα κ μετα να συμμετειχαν'.. Σωστα μεν, αλλα στο τελος μενει οτι εθελοτυφλουμε σε τετοια γεγονοτα αφηνοντας νεους κ αμαθεις απροστετευτους.

Αυτη ηταν η' επισημη' θεση του στεκιου οταν χρειαστηκε να αλλαξουν οι οροι.. Τα υπολοιπα αποτελουν προσωπικη αποψη και αποριες.
Ενώ τώρα αν θέλω εγώ με 3 φίλους μου να "φτιάξω"μια δημοπρασία απο 1 ευρώ δεν θα παρασυρθούν οι νέοι και αμαθείς και θα προστατευθούν;το πιστεύεις ειλικρινά αυτό;
Στις προσφορές που τίποτε δεν βγαίνει προς τα έξω αφού οι συζητήσεις  γίνονται με πμ πως προστατεύονται οι νέοι και αμαθείς;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences