Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:49:59 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: θα σας ενδιεφερε να δοκιμαστει το συστημα των 24 ωρων στις δημοπρασιες  (Η ψηφοφορία έληξε: Δεκέμβριος 16, 2019, 02:07:54 μμ)
ΝΑΙ - 29 (50%)
ΟΧΙ - 14 (24.1%)
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟ - 15 (25.9%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 57

Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημοπρασίες 24 ωρών αυτόματης ανανέωσης  (Αναγνώστηκε 28295 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 01, 2019, 08:40:08 πμ »

Σερφάροντας σήμερα στο fb βρήκα ένα γκρουπ (για την ακρίβεια με προσκάλεσαν στο γκρουπ) δημοπρασιών με όρους που βρήκα πολύ ενδιαφέροντες και γενικά βρίσκω την όλη διαδικασία φρέσκια και ενδιαφέρουσα και σας την παρουσιάζω εδώ ουσιαστικά για συζήτηση με προοπτική πρότασης για το φορουμ.

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής: Όλες οι δημοπρασίες είναι σε φορματ 24 ωρών με τιμή εκκίνησης και βήμα που ορίζει ο δημοπράτης ( ο εκτελών την δημοπρασία τέλος πάντων). Κάθε φορά που δέχεται ένα χτύπημα η χρονική διάρκεια των 24 ωρών ανανεώνεται για 24 ώρες. Έτσι έχει τα εξής δυο κυρίως πλεονεκτήματα. Δεν επιτρέπει snipe bidding (χτυπήματα της τελευταίας στιγμής και το νόμισμα φεύγει τσάμπα) και αντίθετα επιτρέπει στον κάθε ενδιαφερόμενο που είτε το ξέχασε είτε ήταν απασχολημένος να ξαναμπεί ή σε κάποιον που το ψάχνει του δίνει περισσότερο χρόνο να το ερευνήσει.

Βασικά αυτή είναι η διαδικασία. Δεν το έχω ούτε ψάξει περαιτέρω ούτε έχω πάρει μέρος να ξέρω αν υπάρχουν μειονεκτήματα και ποια μπορεί να είναι. Σας την παρουσιάζω εδώ όχι ακριβώς σαν πρόταση αλλά σαν συζήτηση με ενδεχόμενο να γίνει πρόταση για το φορουμ αν το θέλει ο κόσμος.

Ίσως κάποιοι να το ξέρουν ήδη και ίσως μερικοί να έχουν εμπειρία οπότε ας πουν εδώ την γνώμη τους. Προσωπικά το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και ίσως κάτι τέτοιο φρέσκο να δώσει καινούργιο αέρα τόσο στο χόμπι όσο και στο φορουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2019, 08:40:43 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 01, 2019, 11:50:50 πμ »

Καλόόόό!
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2019, 12:05:58 μμ »

Από ό,τι κατάλαβα η δημοπρασία δεν αρχίζει με την δημοσίευση της αλλά με το πρώτο χτύπημα (σε αντίθεση με ό,τι ισχύει δηλαδή εδώ αλλά και γενικώς πχ ebay).

Bάζω δηλαδή εγώ τώρα 12:03 μία δημοπρασία. Το πρώτο χτύπημα γίνεται ας πούμε στις 3 το μεσημέρι. Από εδώ μετράει 24 ώρες. Αν ξαναδεχτεί ένα χτύπημα 5' πριν τις 3 το μεσημέρι της Δευτέρας ανανεώνεται για άλλες 24 ώρες κοκ.

Λέτε να δουλέψει εδώ?
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 01, 2019, 12:08:08 μμ »

Γιωργο αν καθε κτυπημα ανανεωνεται για 24 ωρες θα περναει ενας μηνας να τελειωνει μια δημοπρασια και θα επικρατησει χαος! Νομιζω οπως γινονται οι δημοπρασιες στο στεκι μια χαρα ειναι, ο καθενας βαζει την δημοπρασια του με δικο του ρισκο, αν παει χαμηλα ας μην το εβαζε, δεν ειδα ομως χρυσο νομισμα η καποιο που αξιζει τα χρηματα του να παει χαμηλα, αντιθετως απο τα πρωτα κτυπηματα παιρνει σχεδον την τιμη του, τωρα αν κατι δεν εχει ενδιαφερον και δεν κτυπηθει ειναι το ρισκο που παιρνει ο κατοχος...
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 01, 2019, 12:16:26 μμ »

Αυτό μόνο στην περίπτωση του παραδείγματος που ανέφερα δηλαδή για να γίνει αυτό που λες πρέπει να δέχεται ένα χτύπημα λίγο πριν την λήξη και να γίνει αυτό 30 φορές δηλαδή μια φορά την ημέρα πράγμα μάλλον απίθανο.

Εν πάσει περιπτώσει οι 24 ώρες δεν είναι πανάκεια μπορεί να είναι 1 ή 2 ώρες ή ό,τι θέλει ο κόσμος.

Υπάρχει μια τέτοια δημοπρασία στην Γερμανία οπου ο χρόνος ανανέωσης είναι 60'' μάλιστα έχουν ένα χρονοδιακόπτη ορατό σε όλους δεν θυμάμαι ποια είναι αλλά είναι στο sixbid.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2019, 12:17:04 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 01, 2019, 12:21:52 μμ »

Και να πω και κάτι άλλο. Μια και η συζήτηση αναπόφευκτα θα εξελιχθεί σε πρόταση με θετικές και αρνητικές γνώμες. Να κάνω εγώ μια πρόταση? Να το δοκιμάσουμε για λίγο? Παράλληλα με το ισχύον καθεστώς. Αν όντως εξελιχθεί σε φιάσκο ΟΚ το εγκαταλείπουμε. Αν όμως όχι?

Προς συζήτηση.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 01, 2019, 12:23:30 μμ »

Καλημέρα!η ανανέωση του χρόνου λήξης μιας δημοπρασίας μετά το τελευταίο χτύπημα δεν είναι άσχημη.....αλλά ο χρόνος της ανανέωσης του ενός 24ωρου θεωρώ ότι είναι παράλογος....όποιος επιθυμεί ένα νόμισμα ξέρει πότε λήγει ο χρόνος της και αν ενδιαφέρεται πραγματικά βρίσκεται εκεί να το χτυπήσει...το ένα 24ωρο παράταση,προσωπικά θεωρώ ότι αφαιρεί και το ενδιαφέρον για τους συμμετέχοντες...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 01, 2019, 08:37:10 μμ »

δεν βρισκω λογο να μην το δοκιμασουμε
αν γινει θα μπει σε ξεχωριστη υποκατηγορια βεβαια για να μην το σβησουμε κατα λαθος
απ την αλλη σκεφτομαι καποιες ιδιαιτεροτητες εδω σε σχεση με το ebay ή το facebook, που με κανουν να πιστευω οτι δεν θα πιασει και δεν θα χει το αποτελεσμα που θα ειχε για τους πωλητες

συνηθως το πονταρισμα τελευταιας στιγμης βοηθαει τους αγοραστες
αυτος ο τροπος δημοπρασιας που προτεινεται εδω ειναι μια απο τις "απαντησεις" σε αυτο
επισης βοηθαει τους πωλητες το γεγονος οτι δεν υπαρχουν "fees" ανανεωσης (οπως θα υπηρχαν αλλου)
αλλα... εδω δεν εχουμε τον ιδιο κοσμο που "γυρναει" το ebay και δεν μπαινουν και ολοι καθε μερα
που σημαινει ηδη καποιοι δεν προλαβαινουν να δουν μια δημοπρασια που κραταει 3 μερες, ποσο μαλλον μια που κραταει 24 ωρες (γιατι καθε τοσο θα ειναι σαν να υπαρχει μια δημοπρασια 24 ωρων)
οι 24 ωρες απο την μια μερια ειναι πολλες και απο την αλλη ειναι λιγες
η στρατηγικη της τελευταιας στιγμης  θα μετατραπει σε στρατηγικη "ωρας της ημερας", που αν το καλοσκεφτειτε ειναι παραλλαγη της τελευταιας στιγμης
πχ αν δω οτι ενδιαφερονται 4 ατομα που μπαινουν 9π.μ. με 6 μ.μ. θα φροντισω να πονταρω 4 π.μ. για να εχω την ληξη εκτος του συνηθη χρονου συνδεσης τους, δλδ το 4π.μ. στην ουσια ειναι πονταρισμα τελευταιας στιγμης
καποιοι θα αποθαρρυνθουν και δεν θα πονταρουν καθολου στο αντικειμενο και καποιοι μπορει να πονταρουν παραπανω για να "διωξουν" αυτους που πονταρουν λιγο λιγο
δυστυχως συμπερασμα απο πριν δε θα μπορεσουμε να βγαλουμε για το αποτελεσμα, γτ η γενικη εμπειρια δε νομιζω οτι εφαρμοζεται αμεσα στο σάιτ μας, ουτε εχουμε ογκο μελων τετοιο που να με προδιαθετει να πω οτι θα "φερει τα ισα και η συμπεριφορα θα ταυτιστει με την διεθνη εμπειρια"

φυσικα για οποια εφαρμογη θα πρεπει να συμφωνησουν και οι συντονιστες, αν και δεν νομιζω οτι θα μας φαει παραπανω χρονο το να δοκιμασουμε κατι τετοιο

να πω και το εξης
υπαρχουν αλλα οπλα που βοηθουν τους πωλητες στις δημοπρασιες και εναντια στο πονταρισμα τελευταιας στιγμης και γενικα στο να ανεβει η τιμη, τα οποια δεν βλεπω να χρησιμοποιουνται, παρ ολο που αφηνονται στην διακριτικη ευχερεια του πωλητη

π.χ. ελαχιστο βημα προσαρμοσμενο στην προσδοκωμενη αξια του αντικειμενου(μεγαλη συζητηση ποιο ειναι ακριβως το σωστο, αλλα... σε αλλη συζητηση η εξηγηση)

       να επιτρεπονται τα "ψιλα" του ευρω (αντιθετα με ο,τι μπορει να πιστευετε και παρ ολο που μου αρεσουν τα ψιλα, στην ουσια ειναι υπερ του πωλητη γτ δημιουργουν περισσοτερο "κλιμα" τα δεκαδικα, πρεισσοτερο "heat" στην δημοπρασια, αρα παρακολουθουν περισσοτεροι οχι μονο αυτην αλλα και αλλες του ιδιου δημοπρασιες)

       ωρα και μερα ληξης που να συναδει με ωρες στις οποιες θα ειναι αρκετοι πανω απο τον υπολογιστη (βλεπω κατι κουλες ωρες ληξης στις οποιες ξερω απο πριν οτι λιγοι θα ειναι απο πανω)

να πω και αλλα που πολλοι δεν κανουν ? και θα ανεβαζαν την τιμη στο διπλασιο ?
"σωστη περιγραφη του αντικειμενου" μα τον δια και τον πελενο !!!

ισα ισα πολλοι πωλητες κανουν τα ελαχιστα, και αν κανουν λιγοτερα απο τα ελαχιστα και τους προειδοποιω οτι θα κατεβει το θεμα, απλα συμπληρωνουν τα ελαχιστα
και βλεπω ενα αντικειμενο το οποιο μπορει να θελω να χτυπησω
και πρεπει να μαντεψω τι ειναι, σε τι κατασταση ειναι απο μια χαλια φωτο, καποια ποικιλια που ψαχνω δεν φαινεται, δεν υπαρχουν γραμμενες διαστασεις, δεν υπαρχει βαρος, βλεπω λοτ χωρις λιστα του τι πουλιεται ακριβως και ... περιμενουν να πιασουν την σωστη τιμη ?

το ονομα του καθενος μετραει πολυ, αλλα καπως πρεπει να ξεκινησεις και αυτο το ρημαδι το ονομα, αμα ειναι η 4η αγγελια σου και εγω ως αγοραστης δεν ξερω αν μπορω να σε εμπιστευτω και δεν νοιαζεσαι να το περιγραψεις και σωστα το ρημαδι, σε περιπτωση προβληματος θα σκεφτομαι"σιγα μην βγαλω ακρη"
αρα εκει που θα πονταρα 200 ευρω θα πονταρω 150. και μην αναρωτιεσαι μετα κ.πωλητη γτ δεν επιασε το λεφτα του.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 12:44:15 πμ »

δεν βλεπω να λενε κι αλλοι τη γνωμη τους    Μεγάλο χαμόγελο 300 ατομα το διαβασαν
ελπιζω να μην σας τρομαξε το προηγουμενο "σεντονι" μου  Άνεση

για μενα ειναι σημαντικο να γινονται προτασεις και να συζητιουνται
μας κρατα σε εγρηγορση και μπορει να προκυψει και κατι καλο


Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 12:36:12 μμ »

Νομιζω το πιο δικαιο ειναι να μπει μια ψηφοφορια να δουμε ποιοι συμφωνουν και ποιοι διαφωνουν...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 12:40:11 μμ »

Νομιζω το πιο δικαιο ειναι να μπει μια ψηφοφορια να δουμε ποιοι συμφωνουν και ποιοι διαφωνουν...

ισχυει, ηθελα να το προτεινω και γω σε δευτερο σταδιο
"θελετε να δοκιμασουμε την προταση του gkounto για δημοπρασια 24 ωρων ?
α. ναι
β. οχι
γ. μου ειναι αδιαφορο"

αλλα ηθελα πρωτα να δω εαν υπαρχει ενδιαφερον
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 12:46:00 μμ »

α.

 ...απο  εμένα ,αν και ίσως τραβήξει πάρα πάρα πολύ η κάθε δημοπρασία ,αλλά μια δοκιμή νομίζω δεν θα βλάψει .
Καταγράφηκε
Makis-P
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 01:23:12 μμ »

Εχει τα ωραια του το 24 ωρο χτυπημα αλλα εχει κ τα στραβα τ! Παντως σιγουρα ειναι προς το καλυτερο..
Προσωπικα μου αρεσε πολυ περισοτερο το στεκι παλιοτερα που ειχαμε της 3 δημοπρασιες να ανεβαζουμε...υπηρχε ‘κινηση’ κ εβλεπες κ ποιο πολυ ποικιλια να βγαινει... προσωπικα εγω δν βγαζω για δημοπρασια οπως εκανα παλιοτερα.... κ ορισμενες φορες ειχα το σκεπτικο να μην χασω την μια δημοπρασια που μπορω να ανεβασω!

Πριν μερικα χρονια ειχα ζητησει αν επιτρεποταν στης δημοπρασιες πως στο στο τελευταιο χτυπημα εντος του τελευταιου λεπτου να επεκτεινει την δημοπρασια κατα 1 λεπτο η και 5 λεπτα! Ειναι κατι που εχω συναντησει εδω στα βορεια και μαρεσε.... ειχα φαει χυλοπιτα στο στεκι οταν το ανεφερα θυμαμαι τοτε...

Παντως κ αυτο το 24 ωρο ωραιο για μενα, δινει πολυ περισοτερο χρονο στο καθε χρηστη να σκεφτει/συζητησει/πραξει... ειναι ενα συστημα ομως που ειναι πολυ ευκολο να γινει CORRUPT οταν εχεις ενα φιλαρακι που του λες χτυπα το μια ακομα για χαρη να το επεκτεινουμε.εχει 24 ολοκληρες ωρες να πραξει ο ‘δικος’ μας!κ σιγουρα ο χρηστης π το θελει αν καποιος αλλος εχει μεγαλυτερο χτυπημα απο αυτον θα τον ^τρωει^ 24 ωρες ο ποπος του κ το ποιο λογικο ειναι πως θα ξοδευει περισσοτερα να το αποκτησει!..! Ωστε το 24 ωρο συστημα θα βολευε ποιο πολυ τους πωλητες παρα αγοραστες, σιγουρα το αντικειμενο θα επιανε την ΜΑΞΙΜΟΥΜ τιμη π θα μπορουσε να πιασει.και το δηλωνω πως ανηκω ποιο πολυ σε αυτη την ενοτητα πωλητων,σιγουρα εχω πουλησει ποιο πολλα απο αυτα π εχω αγορασει...

Με το να αυξανετε κατα λιγα λεπτα η δημοπρασια κοντα στην ληξη, ειτε 1 λεπτο,ειτε 5 στο καθε χτυπημα εντος καποιου σημειου στα τελευταια χ λεπτα της δημοπρασιας πιστευω θα ηταν ποιο ‘καταλληλο’ και για τα 2 parties..

1ον Σε περιπτωση διαφθορας της δημοπρασιας με την χρηση ^φιλαρακιου^ θα τον υποχρεωνει να ειναι μεσα ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, εκεινο το λεπτο να κανει το χτυπημα του, ωστε σιγουρα το φαινομενο θα παρουσιαζετε λιγοτερο..

2ον Με το 24 ωρο τροπο θα χαθει το σασπενσς της δημοπρασιας,ωστε θα χαθει η ουσια της δημοπρασιας... με τον ολιγολεπτο τροπο στο τελος της θα εχουμε ακομα αυτο το καρδιοχτύπι/μαχη ! Κ το αντικειμενο θα κλεινει κοντα στο χρονικο οριο π ειχε αρχικα ειπωθει! Φανταζομαι θα γινει ενα χαος με το 24ορο, υπερβολικα μακρυ...

Ληξη δημοπρασιας την κυριακη με λιγες μαχες κ εξυπνακιδες θα κλεινει την μεθεπομενη παρασκευη! Πιστευω ενα χαος.... κ για τους συντονιστες...

Ληξη δημοπρασιας με 1 λεπτο επιπλεον στο τελευταιο χτυπημα λεπτου θα κρατησει το σασπενς, θα απαλειψει τα ‘φιλαρακια’ μας να κανουν παραπανω απο ενα raise (αποψη μ) κ επισεις η δημοπρασια θα κλεινει κοντα στο αρχικο χρονικο οριο π αναφερθηκε στην αρχη της αναρτησης της ωστε δεν θα εχουμε τοσο χαος..
Ταυτοχρονα οι ενδιαφερομενοι δν θα φοβουνται πως θα χανουν ενα κομματι απο καποιον π θα ριχνει αυτα τα λιγα € ακομα στο λαστ σεκοντ...

24 ωρες για μενα πολυ....χανετε η ουσια,
1 λεπτο στο τελος πιστευω ποιο δικαιο για αγοραστη/πωλητη

Αμα κατι ηταν σε δημοπρασια κ το ηθελα, ειτε δουλευα η οτιδηποτε ΣΙΓΟΥΡΑ θα εύρισκα χρονο σε κεινο το λεπτο να ειμαι μεσα... φανταζομαι οτι ορισμενα εππαγελματα ισως δν το επιτρεπουν αλλα tough luck.. κ το δικο μ δν ειναι ευκολο να ειμαι ευκαιρος την ταδε ωρα, ταδε στιγμη... προβλημα μ ομως αυτο.

Μας στραβωσε ο dsp, σας τυφλωσα εγω.... παντως καπου παει!!

Το μονο σιγουρο ειναι πως κατι πρεπει να αλλαξει... η δημοπρασιες εχουν ψοφησει.... κ ειναι κριμα...










Καταγράφηκε
Makis-P
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 01:24:38 μμ »

Νομιζω το πιο δικαιο ειναι να μπει μια ψηφοφορια να δουμε ποιοι συμφωνουν και ποιοι διαφωνουν...

ισχυει, ηθελα να το προτεινω και γω σε δευτερο σταδιο
"θελετε να δοκιμασουμε την προταση του gkounto για δημοπρασια 24 ωρων ?
α. ναι
β. οχι
γ. μου ειναι αδιαφορο"

αλλα ηθελα πρωτα να δω εαν υπαρχει ενδιαφερον

Να ανοιχτει νεο θεμα για ψηφοφορια, μην γινει ο χαμος στην σηζητηση!

Αλλα καπου στο Α ειμαι!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 01:56:08 μμ »

Τωρα βεβαια δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που κυνηγουν δημοπρασιες αλλα δεν εχω καταλαβει σε τι θα βοηθουσε τον αγοραστη ενα τετοιο συστημα. Μαλλον τον πωλητη ευνοει. Επειδη δεν εχω πειστει τεινω προς το οχι
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences