Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:32:32 μμ
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 25
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Una remastered  (Αναγνώστηκε 71709 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 08, 2020, 12:32:15 μμ »

Όχι το αργυρό NGC PR70 ultra cameo first releases

Το είδα κε Γιώργο και έπαθα πλάκα! Η τιμή που έφυγε, αν δεν κάνω λάθος ξεπερνάει και την τιμή έκδοσης του χρυσού, σωστά;

Κατά δυόμιση φορές!!!!

Καλή επένδυση!!!
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 08, 2020, 12:37:32 μμ »

εχει εκπεσει πια ο συλλεκτισμος..κριμα

Αυτό από πού προκύπτει ακριβώς σε αυτό το νήμα Μανώλη??
Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 08, 2020, 01:18:49 μμ »

Όχι το αργυρό NGC PR70 ultra cameo first releases

τι το κανει τοσο συλλεκτικο?
το κουτι?
το first releases?
ο βαθμος?
το νομισμα?
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 08, 2020, 01:54:22 μμ »

Όχι το αργυρό NGC PR70 ultra cameo first releases

τι το κανει τοσο συλλεκτικο?
το κουτι?
το first releases?
ο βαθμος?
το νομισμα?

Δεν έχω ιδέα φίλε μου. Πως να εξηγήσει κανείς τα ανεξήγητα;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 08, 2020, 07:12:11 μμ »

Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Μόνο με όρους μαζικής υστερίας η κατευθυνομενου marketing θα μπορούσε να το ερμηνεύσει κανεις
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 09, 2020, 07:18:20 πμ »

Μερικοί φίλοι εξέφρασαν την πιθανότητα να είναι χειραγώγηση της αγοράς από κάποιους ή κάποιον με στοκ για να πουλήσουν σε μεγαλύτερες τιμές (με έκπτωση από αυτή αλλά πολλαπλάσια από αυτή που θα έπιναν κανονικά). Μια θεωρία που δεν μπορώ να αποκλείσω μάλιστα την υιοθέτησα σαν πιθανότητα και εγώ.

Αλλά κάτι δεν μου πάει καλά σε αυτή τη θεωρία. Το υπερβολικά υψηλό κλείσιμο $13.200 οδηγεί όλους να το θεωρούν χειραγωγημένο. Αν όλοι το θεωρούν έτσι δηλαδή μη πραγματικό ποιος θα αγοράσει έστω και με έκπτωση ας πούμε $3-4000 όταν μάλιστα γνωρίζει ότι στην NGC υπάρχουν ήδη 200 70αρια και το τιραζ είναι 3000 κομμάτια που σημαίνει ότι αναπόφευκτα αργά ή γρήγορα θα έρθουν και άλλα. Αυτό δεν το σκέφτηκε αυτός ή αυτοί πιο την χειραγώγησαν; Δεν σκέφτηκε ότι με αυτή την τιμή και άλλα 7αρια θα βγουν στην αγορά και οι τιμές θα ισοπεδωθούν;

Από την άλλη αν δεν είναι χειραγωγημένη τι μπορεί να οδήγησε κάποιους να την ανεβάσουν μέχρι εκεί; Αν ήταν 1-2 70αρια ίσως να το απέδιδα εκεί. Αλλά τώρα; Φόβος; Πανικός; Απληστία; Ή απλά ανοησία;
Εξακολουθώ να μην έχω ιδέα αλλά η θεωρία χειραγώγησης μου αφήνει πολλά κενά.

Την καλημέρα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2020, 07:19:55 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 09, 2020, 08:08:45 πμ »

Καλημερα.

Το αστειο θα ειναι να βγαλει μετα απο χρονια milk spots η ουνα και θα τραβαει τα μαλλια του.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 09, 2020, 03:06:09 μμ »

Το πιο πιθανο να εγινε σκοπιμα απο δικους του ανθρωπους απλως για να ανεβασει την τιμη και να θεωρηθει απο συλλεκτες οι οποιοι δεν εχουν το κομματι να το αγορασουν αμεσα γιατι η τιμη θα ανεβει ακομη πιο ψηλα, δυστυχως ολα ειναι πιθανα πλεον...
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 09, 2020, 03:51:46 μμ »

Με μια πρόχειρη ματιά στο ebay το νόμισμα απιστοποιητο πουλιέται από 700 ΔΟΛ. έως 1200. Πάλι υπερβολικό.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 09, 2020, 04:04:18 μμ »

Το πιο πιθανο να εγινε σκοπιμα απο δικους του ανθρωπους απλως για να ανεβασει την τιμη και να θεωρηθει απο συλλεκτες οι οποιοι δεν εχουν το κομματι να το αγορασουν αμεσα γιατι η τιμη θα ανεβει ακομη πιο ψηλα, δυστυχως ολα ειναι πιθανα πλεον...

Ναι αυτό λένε και άλλοι. Δεν ξέρω. Βλέπεις τι λέει ο cat? Aκόμη  και τα 700-1200 του φαίνονται υπερβολικά και μάλλον έχει δίκιο. Και το πιθανότερο είναι ότι και η κουτσή Μαρία μάλλον δεν πιστεύει αυτή την τιμή. Να πιστέψω εγώ ότι κάποιος το πήγε εκεί για να τσιμπήσουν οι άλλοι και να αγοράσουν σε αυτή τη τιμή  ή με λίγη έκπτωση;
Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει ούτε έναν που να θεωρεί ότι η τιμή αυτή είναι δίκαιη και σωστά έκλεισε.
Βέβαια πολλοί διαψεύστηκαν και με την χρυσή έκδοση τι να πω, αν δούμε και άλλες τέτοιες τιμές μας βλέπω για το Δαφνί.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 09, 2020, 04:17:40 μμ »

Γιώργο για ανθρώπους με μια σχετική εμπειρία αυτές οι τιμές είναι απαράδεκτες για ένα restrike. Υπάρχουν όμως πολλοί άπειροι εκεί έξω που εύκολα θα πέσουν θύματα μιας χειραγώγησης. Ίσως εκεί να στοχεύει οποίος το κάνει. Σε αυτό το target group
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 09, 2020, 06:11:48 μμ »

Με συγχωρείτε πολύ που θα είναι η δεν ξέρω πόσες φορές έχω γράψει και δεν μου αρέσει.
Θα σας πω μια ιστοριούλα. Ένας παίκτης του πόκερ σε ένα τραπέζι έχει δυνατό φύλλο. Ξέρει ότι το φύλλο του κερδίζει. Είναι η αρχή του παιχνιδιού ας πούμε πήρε 4 άσσους. Οκ. Θα βάλει τα ρέστα του; Όχι βέβαια. Θα περιμένει σιγά σιγά να μπουν όλοι και απλά πηγαίνει με το ρεύμα μέχρι τον τελευταίο γύρo. Τότε παίζει τα ρέστα του και ίσως κάνει και ρελάνς. Οκ αυτά θυμάμαι έχω πολλά χρόνια από τον Στρατό να παίξω. Τι θέλω να πω;
Θέλεις να πάρεις πολλά λεφτά ή έστω σίγουρα; Κάνε υπομονή.
Φτάνοντας την τιμή για να έρθω στο θέμα μας $13,200 ξέρεις τι έκανες; Έβαλες τα ρέστα σου στον πρώτο γύρο. Φοβήθηκαν όλοι. Πάνε πάσο. Τώρα ποιος θα αγοράσει πχ $5000 έστω; Καλά δεν το συζητάω για $13,000.

Μπορεί το σκεπτικό μου να είναι λάθος; Ασφαλώς. Με 200 70αρια στην ngc? Τι να πω μπορεί. Δεν πιστευω ότι η τιμή αυτή είναι χειραγώγηση ή αν είναι τέτοια,  κάποιος έχει κάνει λάθος.
Κάτι που είδα στην σελίδα της Heritage και γελάω.
1). Total in this grade 82. (Αυτό πριν δυο μήνες έτσι όταν βγήκε ο κατάλογος σήμερα είναι 193 για την ακρίβεια)!
2). First releases. COA 1454! Α ναι; Σας φαίνεται για first εσάς;

Αυτά και κλείνω και πάλι με συγχωρείτε αλλά όλοι μας εμπαίζουν μου φαίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2020, 06:18:50 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #252 στις: Αύγουστος 10, 2020, 10:11:30 μμ »

ετσι στο γρηγορο που τα διαβασα τα τελευταια, να πω και γω μια αλλη πιθανοτητα βασισμενη στο εξης:
οπως εχω πει αλλες φορες, για συλλεκτικα αλλα ισχυει για ο,τιδηποτε, ο καθενας μας εχει ενα ποσο κατω απο το οποιο δεν του καιγεται καρφι. δλδ καποιος δεν κανει παζαρια για ενα νομισμα -αμα του αρεσει- για κατω απο 200 ευρω, καποιος αλλος δεν κανει παζαρια για κατι που κανει εως 5 ευρω και υπαρχουν και καποιοι πιο λιγοι για τους οποιους τα 10 χιλιαρικα ειναι το "τιπ" στην σερβιτορα
καποιος απο αυτους τους τελευταιους λοιπον δεν ειναι δυσκολο αν παρακολουθει μια δημοπρασια να κανει κι ενα ... λαθος ή να πεταξει καπου μερικα λεφτα επειδη ηταν νευριασμενος που εχασε 3 δις σε ενα ποτζεκτ (μια που συζητηθηκε και το ποκερ Χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός υπερσυνηθισμενο φαινομενο στον τζογο ) ή επειδη την παρατησε ο γκομενος
αυτα τα ωραια  Στριφογύρισμα ματιών

ΥΓ: το ασχημο ειναι οταν παρακολουθεις μια δημοπρασια περιμενοντας να χτυπησεις κατι που θες πολυ πιστευοντας οτι θα το πιασεις σε καλη σχετικα τιμη και πεταεται ενας τετοιος απο τους τελευταιους (ή το παιδι του που του πηρε το κινητο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ) και πονταρει ενα μπαλακι και συ μενεις χαζος και με το... καρτελακι στο χερι
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2020, 10:15:00 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #253 στις: Αύγουστος 11, 2020, 11:20:39 πμ »

ετσι στο γρηγορο που τα διαβασα τα τελευταια, να πω και γω μια αλλη πιθανοτητα βασισμενη στο εξης:
οπως εχω πει αλλες φορες, για συλλεκτικα αλλα ισχυει για ο,τιδηποτε, ο καθενας μας εχει ενα ποσο κατω απο το οποιο δεν του καιγεται καρφι. δλδ καποιος δεν κανει παζαρια για ενα νομισμα -αμα του αρεσει- για κατω απο 200 ευρω, καποιος αλλος δεν κανει παζαρια για κατι που κανει εως 5 ευρω και υπαρχουν και καποιοι πιο λιγοι για τους οποιους τα 10 χιλιαρικα ειναι το "τιπ" στην σερβιτορα
καποιος απο αυτους τους τελευταιους λοιπον δεν ειναι δυσκολο αν παρακολουθει μια δημοπρασια να κανει κι ενα ... λαθος ή να πεταξει καπου μερικα λεφτα επειδη ηταν νευριασμενος που εχασε 3 δις σε ενα ποτζεκτ (μια που συζητηθηκε και το ποκερ Χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός υπερσυνηθισμενο φαινομενο στον τζογο ) ή επειδη την παρατησε ο γκομενος
αυτα τα ωραια  Στριφογύρισμα ματιών

ΥΓ: το ασχημο ειναι οταν παρακολουθεις μια δημοπρασια περιμενοντας να χτυπησεις κατι που θες πολυ πιστευοντας οτι θα το πιασεις σε καλη σχετικα τιμη και πεταεται ενας τετοιος απο τους τελευταιους (ή το παιδι του που του πηρε το κινητο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ) και πονταρει ενα μπαλακι και συ μενεις χαζος και με το... καρτελακι στο χερι

Η το έχασε σε μια παρτίδα γκόλφ και θέλει να το αναπληρώσει με οποιαδήποτε τίμημα :-)
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #254 στις: Αύγουστος 11, 2020, 11:22:58 μμ »

τα 13.200 είναι για μερικούς, ότι είναι για μένα τα 10€.
ίσως έπαιζε κάποιος Άραβας με τα πληκτρολόγια ένα απόγευμα.
Ίσως κάποιος να ήθελε να ξεπλύνει μερικά τούβλα 100δόλλαρα.
Χαζοί να μανιπιουλάρουν έτσι απροκάλυπτα δεν υπάρχουν..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 25
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences