Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 01:02:21 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 λεπτα 1869  (Αναγνώστηκε 4001 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 19, 2019, 08:57:33 μμ »

Θα ηθελα να ρωτησω αν συνανταται συχνα το να μην ειναι κεντρο κατω απο την κορδελα το ΒΒ

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 09:06:11 μμ »

Ωραια διαφορα αντωνη! Δεν ξερω αν ειναι συχνο φαινομενο. Δεν εχω προσεξει. Ειναι δικο σου το συγκεκριμενο?απλα κατι δεν μου καθεται καλα με την φωτο (οχι με το κερμα) σαν να ειναι παιχνιδι της φωτο? Δεν μπορω να καταλαβω. Αν ειναι δικο σου βγαλε μια καθετη φωτο (αυτη που μας δειχνει ειναι υπο κλιση λιγο)
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 09:07:24 μμ »

Ναι Κωστα δικο μου ειναι το εχω στα χερια μου....οντως η φωτο εχει μια κλιση, θα κοιταξω να βγαλω μια καθετη
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 09:48:27 μμ »



Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 09:52:38 μμ »

Πραγματι υπαρχει μια μικρη μετατοπιση στο νομισματοσημο. Δεν θυμαμαι να το εχω παρατηρησει καπου ξανα αυτο. Οπως ανεφερα κ πριν, δεν εχω δωσει κ βαση. Ενδιαφερον ευρημα κ ομορφο αποκτημα! Να το χαιρεσαι!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 09:54:10 μμ »

Kαι μια οπως θα έπρεπε να ειναι απο ενα τυχαιο που βρηκα στο διαδίκτυο ( τρομερο )

Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 09:55:07 μμ »

Το νομισματοσημο δεν ειναι πανω στην αρχικη μητρα?
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 11:27:49 μμ »

Τα νομισματόσημα ενσωματώνονται στην μήτρα εργασίας με μεταλλική σφραγίδα. Αυτός είναι ο λόγος της διαφορετικής θέσης των σημάτων του νομισματοκοποίου αλλά και των σημάτων χαράκτη κ.λ.π. στα νομίσματα του Γεωργίου Α. Θα σας θυμίσω την ύπαρξη των σπανίων  5λέπτων του 69 χωρίς νομισματόσημα (Α-PRIVY MARK) που μερικοί θεωρούν δοκίμιο και άλλοι νόμισμα κυκλοφορίας, όπου από λάθος δεν χτύπησαν τα νομισματόσημα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 11:57:32 μμ »

Παναγιωτη χαιρομαι να διαβαζω ποστ σου πανω σε τετοια θεματα. Θα ηθελα ομως να συζητησουμε λιγο περι της συχνοτητας του. Οπως σωστα αναφερεις τις διαφορες θεσεις των σηματων χαρακτων, που θεωρουνται δεδομενα πλεον,  ποσο συχνα εχεις συναντησει διαφορετικη θεση σε αυτο το σημειο?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 12:00:46 πμ »

ναι κι εγω απορω
αν μπηκε εκει δεν θα πρεπε να χω δει πολλα ?
μηπως δεν κοιτουσα ?

Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 02:20:15 μμ »

Από τα λίγα κομμάτια που έχουν πέσει στα.χερια μου δεν το είχα παρατηρήσει....όσο αφορά φωτό διαδικτύου δεν έχω δει κανένα
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 02:23:41 μμ »

περιμενω να πουν κι αλλοι μηπως εχει περασει απο τα ματια τους κατι παρομοιο
σε καθε περιπτωση προτεινω να αποσταλει για πιστοποιηση ισα ισα για να γραψει "genuine" και να ζητησεις να γραφτει πανω αυτος ο χαρακτηρισμος του "off-center BB" ή οπως αλλιως μπορει να το γραφουνε

ΥΣ: με συγχωρεις, διορθωνω το "σε καθε περιπτωση", ηθελα να πω "στην περιπτωση αυτη που αποδειχθει οτι λιγοι εχουν δει κατι παρομοιο"
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2019, 02:37:06 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 03:09:28 μμ »

Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν πρόσεξα στα νομίσματα της συγκεκριμένης ημερομηνίας την θέση του BB. Πάντως οι εταιρείες πέρασαν χρόνια για να αναγνωρίσουν ποικιλίες με μικρά-μεγάλα BB, ενώ δεν πιστοποιούν ως ποικιλίες τα διάφορα 20λεπτα του 74 για παράδειγμα, όπου το Α μπορεί να βρίσκεται όπου θέλεις (εδώ κάποιοι μιλούν για 7 και περισσότερες ποικιλίες). Επίσης δεν πιστοποιούν την μεσαία άγκυρα στα 2λεπτα του 78, για να αναφερθώ και σε ένα άλλο δίλεπτο, που είναι γνωστό ως ποικιλία.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 03:37:28 μμ »

ενταξει συμφωνω, αν κανείς δεν το ζητησει ομως, δεν θα γινει και ποτε. ή αμα υπηρχε μονο ένα ας πουμε ? πως θα το μαθουνε(με) ?

ας μπει στο holder για να μην υπαρχουν αμφιβολιες και να ανοιξει και η προσφερομενη αγορα για το κομματι και κατ' επεκταση να ανεβει και η αξια του, ας κανει και την αιτηση για variety και ας παρει απαντηση "δεν ξερουμε ακομα για τετοια ποικιλια" και ας ζητησει μαζι και ενα επισημο εγγραφο απο την εταιρεια που να λεει "το  BB ειναι μετατοπισμενο κατα 0,7 mm προς τα δεξια σε σχεση με το πιο απομακρυσμενο που εχουμε δει ποτε μεχρι "ημερομηνια" και "αυξων αριθμος πιστοποιησης" ".

και δεν πειραζει μετα, ας το αναγνωρισει η εταιρεια ως ποικιλια ή ως μοναδικο κομματι μετα απο 60 χρονια

ολα αυτα, επαναλαμβανω, αν ολοι οσοι βγουν εδω και γενικα πουν οτι δεν το ειδαν ποτε αυτο το τοσο απομακρυσμενο
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 04:01:11 μμ »

Το συγκεκριμένο δίλεπτο χωρίς αμφιβολία έχει το νομισματόσημο λίγο δεξιότερα. Όμως αυτό θα του προσδώσει υπεραξία; Μπορεί να αναγνωρισθεί ως ποικιλία από αυτό; Αυτά είναι ερωτήματα που πρέπει πρώτα να απαντηθούν. Για παράδειγμα στα χάλκινα του Όθωνα, που πολύ μου αρέσουν, υπάρχουν πλήθος διαφορές στα ψηφία της ημερομηνίας και στις αποστάσεις τους. Για κάποιον συλλέκτη είναι όμορφο να υπάρχουν διαφορές στα νομίσματα που έχει, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει και η σχετική υπεραξία σε αυτό. Για παράδειγμα υπάρχουν διαφορές στα 6αρια του 2λεπτου του 36, όπως και στα 9αρια του μονόλεπτου του 39, αλλά δεν ξέρω και κανέναν να ενδιαφέρεται να τα μαζέψει και τα δύο.....Προς θεού δεν θέλω να μειώσω το νόμισμα του φίλου, που μπράβο του που το πρόσεξε και μας το έδειξε και έχει και μεγάλο ενδιαφέρον για μένα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences