Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:44:00 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ληξη ενοικιου τι λεει ο νομος;  (Αναγνώστηκε 13026 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 02:55:12 μμ »

Μια προσωπική άποψη καθότι η δουλειά μου είναι η διαχείριση ακινήτων... Τα επόμενα χρόνια τα ενοίκια θα ανεβαίνουν συνεχώς. Κάποιοι λόγοι που θα συμβεί αυτό είναι οι παρακάτω, αλλά δεν είναι οι μοναδικοί...

1. Τα περισσότερα ιδιόκτητα ακίνητα είναι "καθαρά" και οι περισσότεροι ιδιοκτήτες, δεν έχουν πλέον την ανάγκη να πουλήσουν. Επίσης, τα ακίνητα που κατέχουν οι τράπεζες, δεν ενοικιάζονται και τελικά θα καταλήξουν κι αυτά "καθαρά" σε χέρια ιδιοκτητών.

2. Θα μπορούσε να είναι συνέχεια του 1ου λόγου. Δεν υπάρχει ρευστό για αγορά και οι τράπεζες ήδη έχουν ακίνητα, οπότε δύσκολα χρηματοδοτούν νέες αγορές ή κατασκευές ακινήτων. Έτσι υπάρχει μεγάλο απόθεμα ακινήτων που παραμένουν αναξιοποίητα και μειωμένη κατασκευή, νέων ακινήτων.

3. Υπάρχει ήδη μόνιμη και ταυτόχρονα αυξανόμενη αδυναμία αγοράς. Η δυνατότητα αγοράς συνεχώς ελαττώνεται καθότι οι νεώτεροι σε ηλικία, δεν έχουν σταθερή εργασία και η προοπτική της σταθερής εργασίας συνεχώς απομακρύνεται (4ωρα, συμβάσεις κλπ).

4. Η νέα λογική. Γιατί να αγοράσω ένα ακίνητο και να το πληρώνω όλη μου τη ζωή ;; Ας το νοικιάσω κι όποτε γουστάρω πάω σε άλλο καλύτερο, νεώτερο κλπ κλπ. Αυτή η λογική είναι που έχει φτάσει τις αξίες των ακινήτων στα ύψη στην Ευρώπη. Και αυτή είναι που έχει μπει πλέον στη νέα γενιά στην Ελλάδα. Είναι γνωστό που οδηγεί αυτή η λογική και κάποιοι το εκμεταλλεύονται ήδη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 11:58:16 μμ »

το 4 με έχει προβληματίσει παλαιότερα.
https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=42220.0

Προσωπικά δεν έχω καταλήξει κάπου ακομα.
Και βλέπω "παλαιά" ακίνητα των 90τμ να πωλούνται για 30-40 χιλιαδες ευρώ... και λες τι γινεται εδω περα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences