Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:42:09 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ληξη ενοικιου τι λεει ο νομος;  (Αναγνώστηκε 13019 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 18, 2019, 04:42:24 μμ »

Εχω κανει συμβολαιο για ενα χρονο και εχει ληξει τον αυγουστο του 2019.Ζητησα αυξηση ενοικιου απο τα 300 στα 330 και ο ενοικιαστης ισχυριζεται οτι εστω και αν εχω συμβολαιο η ελαχιστη περιοδος ειναι 3 χρονια.δεν θελει να μου δωσει αυξηση και επικαλεστεικε ενα νομο που λεει για 75% του τιμαριθμου.κοιταξα και καθε μηνα ο τιμαριθμος αλλαζει.ποιος γνωριζει να μου πει τι αυξηση δικαιουμαι να του κανω βαση του νομου;ο τιμαριθμος για τον αυγουστο του 2019 πιυ εληξε το συμβολαιο ηταν 0%.κοιταμε τον μεσο ορο ολοκληρου του χρονου;πως παει.ευχαριστω
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 04:47:07 μμ »

Εχει δίκιο μπορεί να κάτσει 3 χρονια .Για τον τιμαριθμο θα τον βρεις απο στοιχεία της Τράπεζας Ελλάδος 2% μάξιμουμ Μετα μπορεί να προσφύγει στα δικαστήρια και να σου φάει ενα 6 μηνο ακόμα οτι αλλο θες στείλε πμ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2019, 04:49:11 μμ από methodios » Καταγράφηκε
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 04:50:22 μμ »

Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο και αφορά μόνο τις περιπτώσεις κύριας κατοικίας.

Στις μισθώσεις κατοικιών, το ύψος του μισθώματος διαμορφώνεται ελεύθερα και δεσμεύει και τις δύο πλευρές.

Στις περιπτώσεις που ο συμβατικός χρόνος ορίστηκε μικρότερος από την τριετία χωρίς να συμφωνηθεί ο τρόπος αναπροσαρμογής του ενοικίου για το υπόλοιπο διάστημα μέχρι τη συμπλήρωσή της, τότε το καταβαλλόμενο μίσθωμα μέχρι τη λήξη της τριετίας εκ του νόμου πρέπει να αναπροσαρμόζεται ετησίως όπως και στις επαγγελματικές μισθώσεις, ήτοι κατά ποσοστό ίσο με 75% του τιμαρίθμου του κόστους ζωής που δίνει η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία της Ελλάδος για τους αμέσως προηγούμενους 12 μήνες.

Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 04:53:56 μμ »

Αυτο το βρηκα και εγω.οταν λεει 75% του τιμαριθμου τι εννοει;καθε μηνα ο τιμαριθμος αλλαζει ειτε παει πανω ειτε παει κατω.ασπουμε τον Γεναρη του 2019 ηταν 0.6% και τον αυγουστο του 2019 ηταν 0%.ποιον τιμαριθμο παιρνω για να βγαλω το 75%.αυτο δεν καταλαβα
Καταγράφηκε
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 09:30:29 πμ »

Πληθωρισμός... θεωρητικα εχουμε υποπληθωρισμό. (αρα μπορει να χρειαστέι να το μειώσεις.. πλάκα κάνω)
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 12:43:31 μμ »

Παίρνεις τον Μέσο Όρο των προηγούμενων 12 μηνών πχ από Αυγουστο2019 έως Σεπτέμβριο 2018 και πολλαπλασιάζεις με 0,75 ,αυτή είναι η νόμιμη αύξηση που θα του κάνεις.

Αν δεν έχουμε γνώσεις και εμπειρία από ενοικιάσεις ακινήτων πάντα συμβουλευόμαστε έναν δικηγόρο και ΠΟΤΕ δεν κάνουμε μισθωτήρια  από το περίπτερο…
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
giorgos04
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 12:51:02 μμ »

Παίρνεις τον Μέσο Όρο των προηγούμενων 12 μηνών πχ από Αυγουστο2019 έως Σεπτέμβριο 2018 και πολλαπλασιάζεις με 0,75 ,αυτή είναι η νόμιμη αύξηση που θα του κάνεις.

Αν δεν έχουμε γνώσεις και εμπειρία από ενοικιάσεις ακινήτων πάντα συμβουλευόμαστε έναν δικηγόρο και ΠΟΤΕ δεν κάνουμε μισθωτήρια  από το περίπτερο…

Πολυ σωστο το παραπάνω.
Εμένα νοικοκυρης ηθελε να με παει απο 260 στα 340. Φυσικα με φορτωθηκε και τα επομενα 2 χρονια. Μεχρι και το 2ευρω της αυξησης του εβαζα για σπασιμο.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 01:11:23 μμ »

μου αρεσει που ακουω αυξησεις στα ενοικια
εγω γυρω μου τα τελευταια χρονια μονο μειωσεις βλεπω
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 02:52:13 μμ »

Έχουμε ανάπτικσι, ! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 02:55:05 μμ »

Ευχαριστω για τις πληροφοριες ειδικα αυτο με τον τιμαριθμο και το στεκκυ που μας δινει την δυνατοτητα να επιμορφωνομαστε απο τις γνωσεις των αλλων
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 02:59:04 μμ »

Ειρωνικα το λετε οτι εχετε αναπτυξη εγω ομως ως Κυπριος βλεπω αναπτυξη και θα υπαρξει αναπτυξη απο την στιγμη που σταματησαν οι πυροβολισμοι και οι βομβαρδισμοι απο εξωτερικους παραγοντες.να ειστε αισιοδοξοι και νομιζω με σωστη πολιτικη θα ερθουν ξενοι και θα φερουν αναπτυξη οσο παραλογο και αν ακουεται.
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 03:11:41 μμ »

Εχει καποια σελιδα που μας λεει τον τιμαριθμο καθε μηνα για να βγαλω τον μεσο ορο τους τελευταιους 12 μηνες;
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 03:16:38 μμ »

Τον αυγουστο που εληξε ηταν αρνητικος -0.2% το διαστημα σεπτεμβριου 2018 με αυγουστος 2019.τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 03:18:21 μμ »

στην κυπρο μπορει να υπαρχει αναπτυξη
εδω δεν το κοβω

η μια περιοχη που εχω στο μυαλο μου στην αθηνα παρουσιαζει το εξης παραδοξο
ολα τα ενοικια εχουν μειωθει και εχουν παραμεινει εκει στα χαμηλα αλλα αμα ψαξεις να βρεις σπιτι δεν βρισκεις

για τους ξενους δεν συμφωνω, θα ερθουν φυσικα αλλα θα πληρωνουμε ακριβα για να αγορασουμε δικη μας παραγωγη και θα παιρνουμε μισθους για γελια, ενω αυτοι θα βγαζουν τα εσοδα τους εξω για να πληρωνουν φορολογια στην κατω ινδονησια

εδω τους δικους μας πιανουμε και δεν πληρωνουν τπτ για τις παρανομιες τους, θα κανουμε κατι με τις πολυεθνικες ? με τις εταιρειες ηλεκτρικου ρευματος που κλεβανε πηραμε κατι ψιλα ουτε για χαρτζιλικι. με τον μαρινοπουλο στο βελγιο δεν ζητησαμε τπτ. με τα starbucks δεν ζητησαμε τπτ, ενω ηπα και αγγλια τα κυνηγησανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2019, 03:19:48 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 03:32:59 μμ »

Να σας εξηγησω τι πιστευω θα γινει χωρις να σημαινει οτι θα ειμαι και ο σωστος:
Θα ερθει ο κινεζος,ο ρωσσος ,ο πακιστανος που ειναι πλουσιος και θα θελει βιζα.η εκδοση θα απαιτει καποια εοενδυση σε ακινητα.θα αγορασει ολα τα ακινητα στο κεντρο που ειναι τρογλες.θα τα ανακαινησει και θα αρχισει να τα ενοικιαζει.ο ελληνας θα του τα πουλα διοτι απλα δεν κραταει χρηματα να τα ανακαινησει για να γινουν κατοικισημα.ετσι θα φερει χρημα για να κανει αυτες τις ανακαινησεις και αγορες.θα αναγκαστει να εργοδοτησει ντοπιους ετσι θα μειωθει η ανεργια.σταδιακα θα αρχισουν να ανεβαινουν οι τιμες διοτι ολες οι τρογλες εχουν πουληθει και αρχισαν να ανακαινιζονται.οι τραπεζες δεν θα δινουν ευκολα δανεια πλεον και καλα θα κανουν.αποτελεσμα οταν καποιος θελει σπιτι και δεν κρατα δεν θα μπορει να δανειστει φθηνα για να αγορασει δικο του σπιτι.ετσι θα αναγκαστουν πολλοι να πανε σε ενοικιο και ειδικα νεαρα ζευγαρια και νεοι.σταδιακα θα υπαρξει μια ζητηση αρκετη ωστε να ανεβασει και τιμες σπιτιων αλλα και ενοικιων.οταν οι τρογλες  διπλασιασουν οι τιμες τους ο κινεζος-ρωσσος-ινδος θα πουλησει τα μισα θα πιασει πισω τα χρηματα του και με ελαφρα πιδηματακια θα παει σε αλλη χωρα να επενδυση.θα μου πειτε τωρα καλα εκανε που ηρθε η κακως;η απαντηση μου παλι ειναι απλη.καλα εκανε διοτι αν δεν ερχοταν η τρογλη θα παρεμενε τρογλη για πολλους και διαφορους λογους που ολοι γνωριζετε
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences