Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:03:29 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τωρα ξεκιναω!  (Αναγνώστηκε 7055 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 06:04:32 μμ »

Κ σημερα με 315-320 θα αγορασεις
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
judge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 06:20:17 μμ »

απο ιδιωτη εννοεις?γιατι στα δελτια της τραπεζας ειδα 370 και τρελαθηκα...υπαρχει καποιος τροπος να γνωριζω οτι παιρνω αυθεντικο πραγμα?και αν ναι τι μου προτεινετε να αγορασω?συγκεκριμενες λιρες?μου αρεσουν και οι μπαριτσες πολυ!ειναι εθισμος τελικα!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 06:24:25 μμ »

Λίρες πρόσφατες Ελισάβετ λουστράτες και δεν έχεις πρόβλημα.Πολλά παιδιά εδώ βγάζουν τακτικά τέτοια κομμάτια σε καλές τιμές αλλά νομίζω επενδυτικά κομμάτια ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις να πέσει ο χρυσός.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 07:16:15 μμ »

Δες κ εδω https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=44673.0  παραδειγμα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2019, 07:17:14 μμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 08:40:03 μμ »

Φίλε μου καλώς ήρθες στο στέκι ΣΥΛΛΕΚΤΩΝ. Γράφω την τελευταία λέξη με κεφαλαία γιατί δεν είναι στέκι επενδυτών ούτε στέκι εμπόρων. Συνεπώς αν ψάχνεις τρόπο να επενδύσεις ή να εμπορευτείς καλύτερα τα νομίσματα που πρόκειται να πάρεις καλύτερα να αναζητήσεις άλλο φόρουμ. Ως συλλέκτης, λοιπόν, άρχισε να κάνεις τη δική σου συλλογή με ότι εσύ νομίζεις πως σου αρέσει, σε "γεμίζει", σε κάνει να νιώθεις όμορφα, σου δίνει χαρά, σε συναρπάζει, με ότι θέλει η καρδιά σου και όχι το πορτοφόλι σου. ΌΧΙ με ότι νομίζεις πως θα διατηρήσει την αξία του ή πως θα του πουλήσεις με κέρδος αργότερα. Η αξία ενός νομίσματος για ένα συλλέκτη δεν είναι μόνο ούτε κυρίως οικονομική. Ο συλλέκτης σε ένα νόμισμα βλέπει πολλά περισσότερα από την χρηματική του αξία. Με τον καιρό νομίζω πως αυτό θα το καταλάβεις.

Καλή αρχή λοιπόν και από εμένα!
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 01:29:54 μμ »

Φίλε μου κ...
... και από εμένα!
συμφωνώ απολύτως με όσα γράφεις, έτσι θα έπρεπε να είναι αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Επειδή και εγώ είμαι καινούργιος στο στέκι διάβασα σε σύντομο χρονικό διάστημα πολλά διαφορετικά θέματα, παλιά και πιο καινούργια. Παρατήρησα ότι πλέον έχουν μειωθεί οι συζητήσεις, οι παρουσιάσεις νομισμάτων και τα πιο πολλά καινούργια θέματα είναι στην κατηγορία των πωλήσεων ή στις εκτιμήσεις δηλαδή πάλι για τα φράγκα. Κάλως ή κακώς προς τα εκεί πάει το πράγμα και όσο υπάρχει κατηγορία πωλήσεις τόσο θα μπαίνουν παραπάνω άτομα που σκοπό έχουν μόνο το κέρδος και κυρίως το γρήγορο κέρδος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2019, 10:54:50 μμ από dsp » Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 03:20:28 πμ »

Δεν καταλαβαίνω αυτή την δαιμονοποίηση, ο καθένας μας πιστεύω είχε το μικρόβιο από μικρός, μπορεί να μάζευε τάπες, περιοδικά, αφίσες, παιχνίδια, κλπ. Όταν κάποια στιγμή όμως θα του κινήσει και το ενδιαφέρον ο χρυσός ή το ασήμι και αν το δει και επενδυτικά, να κρατήσει ή να αυξηθεί η αξία δηλαδή, από εκείνη την στιγμή "στοχοποιείται".
Η αξία θέλουμε δεν θέλουμε, για πολλούς μετριέται σε χρήμα. Αν έχεις ένα μοναδικό κομμάτι στην κατοχή σου και αξίζει χιλιάδες ευρώ, αποκλείεται να μην σε πειράξει αν βρεθεί ένα φορτίο με χιλιάδες ίδια και πέσει στο ναδίρ η αξία του μόλις πάψει να είναι μοναδικό. Πόσοι θα πουν "Α, ωραία τώρα θα το χαίρονται πολλοί κι όχι μόνο εγώ"?
Όσον αφορά τις πωλήσεις και τις εκτιμήσεις φίλε morgul, μάλλον επειδή τώρα ξεκινάς όπως γράφεις στον τίτλο, δεν σου έχει περάσει από το μυαλό ότι το συντριπτικό ποσοστό των συλλεκτών είναι "μέσα" από το χόμπι:) Ότι βλέπεις στις πωλήσεις δεν είναι απαραίτητα κέρδος!
Καταγράφηκε

MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 12:53:37 μμ »

Δεν καταλαβαίνω ...
... απαραίτητα κέρδος!
εννοείται ότι κάποιος μπορεί να συλλέγει από τηλεκάρτες μέχρι αποκόμματα εφημερίδων! Εγώ μάζευα για πολλά χρόνια όλα τα περιοδικά " Τρίποντο" (τα οποία μου πέταξαν οι δικοί μου χωρίς να με ρωτήσουν όταν ήμουν στρατό  Θυμός ).
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να προσπαθεί κάποιος να βγάλει κέρδος και εγώ θέλω ό,τι πάρω να διατηρήσει ή να αυξήσει την αξία του, όλοι αυτό κάνουν. Απλά παρατήρησα ότι προς τα εκεί πηγαίνει το στέκι, περισσότερες αγοροπωλησίες. Λογικό κάποιος συλλέκτης να θέλει να πουλήσει κάτι για να πάρει κάτι άλλο, να καλύψει τρύπες στη ζωή του κτλ, δεν μιλάω γι αυτό, μιλάω για κάποιες περιπτώσεις που το παίζουν έμποροι χωρίς να είναι όμως. Εμένα αυτό δεν μου αρέσει αλλα είναι δικαίωμα τους. Να φανταστείς ότι έλαβα μηνύματα από ανθρώπους (που δεν είναι έμποροι με μαγαζιά) για να μου πουλήσουν χωρίς να έχω εκφράσει τέτοιο ενδιαφέρον.  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2019, 10:55:30 μμ από dsp » Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 08:55:42 μμ »

Τριποντο εεεε. "Σειρες" πρεπει να ειμαστε. Φοβερο περιοδικο, αλλες εποχες. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 05:08:29 μμ »

Τριποντο εεεε. "Σειρες" πρεπει να ειμαστε. Φοβερο περιοδικο, αλλες εποχες. Χαμόγελο Χαμόγελο
Φαντάζομαι πως ναι  Σαρκασμός
Ευαγγέλιο για τους μπασκετόφιλους, όσοι έγραφαν ήταν ένας και ένας.
Ακόμα θυμάμαι τη μέρα που μόλις είχα πάρει το τεύχος με τον Ντράζεν να λέει ότι θα πάει στον Παναθηναϊκό και με το που γυρνάω σπίτι μαθαίνω ότι πέθανε! Είχα χαζέψει, κοιτούσα μια την τηλεόραση και μια το περιοδικό που είχα στα χέρια μου...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences