Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:40:15 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για κατοχή σε παλιό τουφέκι Remington  (Αναγνώστηκε 10329 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
scorpio1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 77


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 01, 2019, 09:46:18 πμ »

Καλημέρα στην παρέα.

Πρόσφατα σε μια ¨ανασκαφή¨ στην ξεχασμένη αποθήκη του εκλιπών παππού/γιαγιάς, βρήκα ένα παλιό τουφέκι σε καλή κατάσταση.
Διάβασα τα γράμματα στην κάννη και έπειτα από αρκετό ψάξιμο στο ιντερνέτ κατάφερα να το αναγνωρίσω (μεγάλη υπόθεση το διαδύκτιο)!
Το συγκεκριμένο τουφέκι είναι το Remington Rolling Block Νο1, Egyptian Caliber (.43) που κατασκευάστηκε για λογαριασμό του Αιγυπτιακού στρατού το 1868 και τελικά κατέληξε στα χέρια των Γάλλων,  στον Γαλλοπρωσικό πόλεμο μέχρι το 1876 ( απίθανη ιστορία που έχει και συνέχεια αλλά δεν αφορά την παρούσα κουβέντα).
Τώρα αναφορικά με την προέλευση του συγκεκριμένου όπλου και πως βρέθηκε στην οικογένεια. Ο παππούς και η γιαγιά ήλθαν στην Ελλάδα το 1955 από την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, μετά από τον διωγμό όλων των Ευρωπαίων από την Αίγυπτο από τον Νάσερ. Οπότε το όπλο προέρχεται από εκεί και ήρθε στην Ελλάδα και ξεχάστηκε σε μια αποθήκη τυλιγμένο σε ένα πανί για 65 χρόνια! Το πως βρέθηκε αρχικά στα χέρια του προπάππου μου και αν το είχε χρησιμοποιήσει, δεν θα το μάθω ποτέ. Η μόνη εν ζωή συγγενής από την πλευρά της μητέρας μου (η αδελφή της) γνωρίζει κάτι σχετικό να μου πει.
Εγώ νομίσματα συλλέγω ο φουκαράς και δεν κατέχω πολλά από την νομοθεσία για ένα τόσο παλιό όπλο που ουσιαστικά αποτελεί οικογενειακό κειμήλιο. Δεν έχω προλάβει να βγάλω ακόμη φωτογραφίες. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω μερικές για να το δείτε γιατί αν και δεν είναι κομμάτι της Ελληνικής ιστορίας , δεν παύει να έχει κάποιο ιστορικό ενδιαφέρον.
Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
Τα όπλα εμπίπτουν σε κάποιο νόμο περι παλαιότητας όπως τα νομίσματα?
Είναι το ίδιο παράνομη η κατοχή ενός πολύ παλαιού όπλου όπως με ένα σύγχρονο?
Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω (μιας και  βρέθηκε στην κατοχή μου από το πουθενά) ώστε να είναι νόμιμο? 
Υπάρχει συλλεκτική αξία στην Ελλάδα για ένα τέτοιο όπλο?

Ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 10:12:43 πμ »

Καλημέρα φίλε...το βασικό στα όπλα είναι αν είναι λειοκανο η' ραβδωτό...αν δλδ εσωτερικά η κάννη έχει περιστρεφόμενες ραβδώσεις η' είναι εντελώς λεία....αν είναι λεία πηγαίνεις στο τμήμα ασφαλείας της περιοχής σου και απλά το δηλώνεις ως κυνηγετικό και το διατηρείς στην κατοχή σου ....αν έχει ραβδώσεις θεωρείται στρατιωτικου τύπου....εκεί η διαδικασία είναι μεγαλύτερη πρέπει να το πας σε ιπλουργω όπου να το καταστήσει "ανενεργό" και πάλι μέσω του τμήματος ασφαλείας της περιοχής σου να εκδόσεις άδεια.....σε κάθε περίπτωση πρέπει να απευθυνθείς στο τμήμα ασφαλείας της περιοχής σου..
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 10:49:49 πμ »

Καλημέρα από το λίγο που το έψαξα και από τον τύπο των πυρομαχικών που ειδα πιστεύω ότι το όπλο εμπίπτει στο νόμο περί όπλων ( όχι κυνηγετικών). Σίγουρα ομως θα μπορέσουν να βγουν περισσότερα συμπεράσματα εαν μας διευκρινίσεις το εαν υπάρχουν ραβδώσεις (αυλάκια) στο εσωτερικό της κανης.

Εαν πας στο αστυνομικό τμήμα ( ασφάλεια τμήμα όπλων) μην πας με το όπλο στο χέρι καλό θα ήταν να τους καλέσεις να τους ενημερωσεις και να κλείσεις ένα ραντεβού.
Καταγράφηκε

scorpio1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 77


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 03:32:00 μμ »

Καλησπέρα σε όλους.
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Μόλις το είδα το όπλο μέσα στην κάνη και έχει εμφανείς ραβδώσεις (όπως τις αναφέρετε).
Οπότε θα πρέπει να πάω πρώτα σε οπλουργό να το απενεργοποιήσει (ελπίζω μόνο να μην το καταστρέψει γιατί είναι κρίμα) και μετά σε αστυνομικό τμήμα για άδεια.
Εύχομαι να μην βρεθώ μπλεγμένος από το πουθενά...
Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια.
Καλό απόγευμα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 07:26:36 μμ »

Πηγαινε πρωτα απο την ασφαλεια κ πες τους οτι βρηκες το χ απο τον παππου σου. Οτι θες να το κρατησεις νομιμα κ τι ενεργειες πρεπει να κανεις. Και μετα θα πας σε οπλουργο η οτι σου πουν απο την ασφαλεια.. Μην πας πρωτα σε οπλουργο κ στο καταστρεψει.. Στην ασφαλεια ρωτα ακριβως τι πρεπει να κανεις κ τι να κανουν στο οπλο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 09:17:29 μμ »

Βασικό,
Στο κομμάτι των ερωτήσεων επι του θέματος της απενεργοποίησης θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο στην ασφάλεια Αθηνών στο τμήμα όπλων κ εκρηκτικών οι οποίοι και είναι οι αρμόδιοι. Όπου κ να ρωτήσεις θα θέσουν το ερώτημα σε αυτους έτσι θα γλυτώσεις κ χρόνο αλλά κ παρερμηνεία των αποφάσεων λόγο άγνοιας.



Καταγράφηκε

scorpio1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 77


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 02:02:26 μμ »

Και πάλι ευχαριστώ για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις. Θα πάρω στο αρμόδιο τμήμα και αναλόγως τι θα μου πουν θα πράξω αναλόγως.
Καλό Σ/Κ
Καταγράφηκε
Din65
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2020, 03:15:08 μμ »

Aναφορικά με την αξία του όπλου βρήκα αυτό τι λινκ από Δημοπρασία https://www.cowanauctions.com/lot/egyptian-remington-rolling-block-rifle-562195

Όμορφο ντουφέκι.
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2020, 05:30:32 μμ »

Σε φανταζομαι να πηγαινεις στην ασφαλεια κρατωντας το οπλο στο χερι και  να φορας και μασκα στο προσωπο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences