Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 10:02:35 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτο Βασιλεια της Ελλαδος... αλλα μικροτερο μεγεθος;;;  (Αναγνώστηκε 2467 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 30, 2012, 07:52:46 μμ »

καλησπερα σε ολους!

εχω μια απορια... εχω ενα διαλυμενο 5 λεπτο του οθωνα, δεν φαινεται τιποτα... ουτε ημερομηνια... αλλα βλεπω το περιγραμμα του οικοσημου, την κορωνα και το Βασιλεια της Ελλαδος. πισω μερια... δεν φαινεται τιποτα....

το νομισμα μπορει να ειναι πολυ χαλια... αλλα δεν εχει χτηπηματα στην περιμετρο ωστε να μειωθει η διαμετρος του...

αυτο που με κανει να απορρω ειναι το μεγεθος του... 25 χιλιοστα δεν ειναι τα 5 λεπτα; αυτο ειναι 23.71 χιλιοστα! ειναι σαφως μικροτερο απο αλλα του ειδους και λιγο μεγαλυτερο απο τα του 1851 ή 57...

τι γινεται με αυτο;; δεν ειναι περιεργο;;

μακαρι να μπορουσα να το βγαλω φωτο αλλα δεν μπορω... δεν θα βγει καθαρη και δεν θα φαινεται και τιποτα... λογο καταστασης...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 10:06:00 μμ »

Νίκο έχω την εντύπωση ότι Θυρεός υπήρχε σε πολλά νομίσματα της εποχής, βλέπε German States κλπ, υπάρχει περίπτωση να μην είναι Ελληνικό; ... Εκτός αν είσαι σίγουρος για το Βασιλεία Της Ελλάδος.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 01:41:07 πμ »

κωστα το βασιλεια της Ελλαδος το διαβαζω.. αν και με φθορα φαινεται! εχω τρελλαθει με αυτο! τι ειναι;; ενταξει.. χρεπι τελειως.. αλλα... γιατι μικροτερο; να ειναι καμια μουφα εποχης;; κι αν πεις οτι το μετρησα λαθος... και δεν ειναι 23.71... 24 χιλιοστα δεν ειναι.... ποσο μαλλον 25 που ειναι το κανονικο! το εβαλα πανω σε ενα του 1833 και εχει διαφορα!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 08:58:28 πμ »

και ομως υπαρχει μεγαλη αποκλιση απο φθορες,οπως η δεκαρα του φυλακισμενου!την αναφερουν και σε αλλες ιστοσελιδες,με αξιοπροσεκτα αποτελεσματα!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 10:01:33 πμ »

Κάνε λοιπόν την καρδιά σου πέτρα και μια ύστατη, υπέρτατη προσπάθεια και βγάλε μια φωτό όσο καλύτερη μπορείς.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος αναγνώρισης, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να έχεις άλλες απόψεις... με τα στοιχεία που έδωσες, τουλάχιστο εγώ δεν μπορώ να υποθέσω τίποτα άλλο, πέραν της φθοράς.

Υ.Γ. Αν η φωτό βγει θολή, δεν υπάρχει πρόβλημα, πες ότι έτσι είναι η τεχνοτροπία σου...  Άνεση
Ασχέτως το κασμέρι (πλάκα) που θα πέσει από όλους τους φίλους. Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 12:10:06 πμ »

και ομως υπαρχει μεγαλη αποκλιση απο φθορες,οπως η δεκαρα του φυλακισμενου!την αναφερουν και σε αλλες ιστοσελιδες,με αξιοπροσεκτα αποτελεσματα!χαιρετω,γιαννηςτ.

τις δεκαρες του φυλακισμενου τις ξερω.. μακαρι να ειχα και να ηταν... αλλα δεν ειναι τετοια!

στις δεκαρες του φυλακισμενου αλλαζει δραματικα το μεγεθος γιατι απο τα πολλα χτυπηματα στα χειλη... πλατενουν και ανεβαινουν προς τα πανω... κτλ... αυτο δεν εχει τετοια χτυπηματα και απλα για να προλαβω τυχον αλλες λογικες φυσικα, σκεψεις.. δεν ειναι λιμαρισμενο, τροχισμενο κτλ... εχει ακομα τα δοντακια του.. εστω και στην φθορα τους.. ειναι ισως λεπτοτερο... δεν ξερω το παχος του κανονικου... αλλα....

Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 12:22:40 πμ »

Nικολα γεια σου!!!!

 Να σου πω οτι τα 5λεπτα εχουν κοπει με δυο διαφορετικες διαμετρους.
 Μηπως ειναι βασιλειον και οχι βασιλεια??
Γιατι τα 5λεπτα του 51 κ του 57 ειναι μικροτερα σε διαμετρο απο τα υπολοιπα.
Για δες αυτο.

Ο φιλος σου Στελιος  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 12:34:26 πμ »

Στελιο μου γεια σου! αν και πολυ φθαρμενο.. το διαβασα και ειναι Βασιλεια! το διαβαζεις και με το ματι και με μεγενθυτικο... δεν ξερω αν καταφερω να το βγαλω φωτο... αν θ φανει.. αλλα ειναι σιγουρα βασιλεια!

εχω ενα υπερβολικα φθαρμενο του 1851 ή 57....(δεν μπορω να δω.. φαντασου...) και δεν ειναι το ιδιο...αυτο του 1851-57 ειναι λιγο μικροτερο... εχει μικροτερο θυραιο και διαφορετικο στεφανι πισω...

αυτο το περιεργο νομισμα ειναι σε μεγεθος.. αναμεσα στο κονονικο και το μικροτου 1851-57....

κατι δεν παει καλα... να ειναι πλαστο εποχης; να ειναι κανενα ιδιωτικης κοπης σαν τοκεν; δεν εχω ιδεα!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences