Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:37:49 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΝΕ  (Αναγνώστηκε 25477 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 07:34:54 μμ »

Ασφαλώς κρίμα κύριε ιδιαίτερα όταν λέτε είναι η δουλειά μου αυτή. Ποια δηλαδή; Να γνωρίζω ποιος βάζει τι και αν συνάδει με τον νόμο; Αυτό ρωτάτε; Σας απαντώ όχι δεν είναι η δουλειά μου αυτή. Ούτε είναι η δουλειά μου να σχολιάζω η να κρίνω.
Λοιπόν η ανάρτηση είχε σκοπό να ενημερώσει τα μέλη για την δημοπρασία της λέσχης μας. Άποριες, ερωτήσεις κλπ με τους υπεύθυνους της λέσχης. Τέλος εδώ και ελπίζω να μην το μετανιωσω  που μια αθώα ανάρτηση θα γίνει αιτία τσακωμού.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 07:49:26 μμ »

Προφανώς κάνετε τον χαζό. Η δουλειά σας είναι να γνωρίζετε ποια νομίσματα ΚΥριε εμπιπτουν και ποια όχι η κάνω λάθος? Ούτε σχολίασα ούτε έκρινα δόξα τον θεό Ελληνικά ομιλώ αν δεν τα καταλαβαίνετε δεν φταίω εγω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2019, 07:50:27 μμ από chris.panagiot » Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 07:56:01 μμ »

Σύμφωνοι εγώ κάνω τον χαζό.
[Συντονιστης: - Οι διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να διαγράφουν τα προσβλητικά σχόλια]

Παρακαλώ του κυρίους διαχειριστές αφού δεν μπορούμε να έχουμε ένα απλό πολιτισμένο διάλογο ούτε καν πλέον μια απλή ενημέρωση για ενα γεγονός χωρις ένας εγωισταρος ανοητος να το χαλάσει σας παρακαλώ να διαγράψετε την ανάρτηση και όλες τις απαντήσεις
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2019, 02:18:45 πμ από dsp » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 07:59:08 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Γιώργο να είσαστε καλά.[Συντονιστης: - Οι διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να διαγράφουν τα προσβλητικά σχόλια: τα υπονοουμενα τα εκλαμβανω ως προσβλητικο σχολιο.]Καλό σας βράδυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2019, 02:20:48 πμ από dsp » Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 08:05:32 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Γιώργο να είσαστε καλά. Έχουν δίκιο τελικά για όσα λένε για εσάς.Καλό σας βράδυ.

Έλατε να με γνωρίσετε από κοντά και μετά γράψτε ο,τι θέλετε. Πατάξον μεν άκουσον δε και με αυτό σας έδωσα μια ευκαιρία κύριε. Αλλά μια.
Σας ευχαριστώ και εύχομαι και σε εσάς καλό βράδυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2019, 08:07:36 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 08:47:07 μμ »

Εγώ που δεν έχω πάει ποτέ, τι πρέπει να έχω μαζί μου αν ήθελα να πάω στην δημοπρασία;
Μπορώ να γίνω εκεί μέλος επί τόπου; Θέλει κάποια δικαιολογητικά;
Καταγράφηκε

portobelo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 09:18:08 μμ »

Βεβαιως και μπορειτε να γινετε μελος της ΠΝΕ,αμεσα με ενα κοστος 40 ευρω το χρονο,που σας εξασφαλιζει τη συμμετοχη σας σε 4 δημοπρασιες το χρονο ως αγοραστη αλλα και ως πωλητη,το δωρεαν καφε σας καθε ή οποια Κυριακη αποφασισετε να ελθετε καθως επισης και το να παρουσιαζετε και να πουλατε τα νομισματα σας ή τα χαρτονομισματα σας καθε Κυριακη ελευθερα.Φυσικα κατα καιρους θα εχετε την ενημερωση που εχουν ολα τα μελη της ΠΝΕ για δημοπρασιες νεες εκδοσεις νομισματων κλπ.Μπορειτε να λαβετε μερος ακομη και στην αυριανη δημοπρασια.
Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 11:55:23 μμ »

Βεβαιως και μπορειτε να γινετε μελος της ΠΝΕ,αμεσα με ενα κοστος 40 ευρω το χρονο,που σας εξασφαλιζει τη συμμετοχη σας σε 4 δημοπρασιες το χρονο ως αγοραστη αλλα και ως πωλητη,το δωρεαν καφε σας καθε ή οποια Κυριακη αποφασισετε να ελθετε καθως επισης και το να παρουσιαζετε και να πουλατε τα νομισματα σας ή τα χαρτονομισματα σας καθε Κυριακη ελευθερα.Φυσικα κατα καιρους θα εχετε την ενημερωση που εχουν ολα τα μελη της ΠΝΕ για δημοπρασιες νεες εκδοσεις νομισματων κλπ.Μπορειτε να λαβετε μερος ακομη και στην αυριανη δημοπρασια.

Εχω μπερδευτει λιγο και αν μπορει καποιος να βοηθησει. Δεν ειμαι μελος της ΠΝΕ αλλα βλεπω οτι μπορω να στειλω την προσφορα μου. (Ονομα, επιθετο, τηλ κλπ). Αν κερδισω καποιο λοτ θα μπορεσω να το αγορασω και με ποιους ορους??. Γιατι στο σημειο που λεει "Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τις δημοπρασίες μας, παρακαλούμε επισκεφθείτε τη σελίδα 'Οδηγός Αγορών' ή 'Καταθέτες'. Παρακαλούμε δείτε και τη σελίδα 'Όροι δημοπρασιών'." οπου και αν πατησω δεν μου βγαζει τιποτα.

 Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2019, 11:56:29 μμ από dtsartsanis » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 02:32:07 πμ »

@ chris, πιστευω οτι απλα ζητουσες πληροφοριες για να μαθεις κατι, απλα μαλλον για αλλο πραγμα μιλουσε ο καθενας σας
εσυ ηθελες να μαθεις για τη νομοθεσια, και ο gkounto επειδη ξερει για την νομοθεσια 2 πραγματα παραπανω, μαλλον καταλαβε οτι τον ρωτουσες για το συγκεκριμενο νομισμα, τι και πως, και σου απαντησε οτι δεν ειναι δικια του δουλεια

νομιζω αυτο εγινε και παρεξηγηθηκατε

παρ ολ αυτα δεν καταλαβαινω την εμμονη σου να μαθεις απο τον gkounto τα καθεκαστα
ο ανθρωπος ενημερωσε για μια δημοπρασια, πηρες ο,τι απαντηση ειχες να παρεις απο αυτον για το συγκεκριμενο θεμα με αυτην του την απαντηση:
Ασφαλώς κρίμα κύριε ιδιαίτερα όταν λέτε είναι η δουλειά μου αυτή. Ποια δηλαδή; Να γνωρίζω ποιος βάζει τι και αν συνάδει με τον νόμο; Αυτό ρωτάτε; Σας απαντώ όχι δεν είναι η δουλειά μου αυτή. Ούτε είναι η δουλειά μου να σχολιάζω η να κρίνω. ...

αμα δεν εισαι ικανοποιημενος, μπορεις να ρωτησεις γενικα
ασχετως ομως με το αν δεν δεν καταλαβαινε ο ενας τον αλλον, απο αυτο το σημειο αυτης της απαντησης του gkounto και μετα, δεν καταλαβαινω την επιθετικη εμμονη σου:
Προφανώς κάνετε τον χαζό. Η δουλειά σας είναι να γνωρίζετε ποια νομίσματα ΚΥριε εμπιπτουν και ποια όχι η κάνω λάθος? Ούτε σχολίασα ούτε έκρινα δόξα τον θεό Ελληνικά ομιλώ αν δεν τα καταλαβαίνετε δεν φταίω εγω.

ΥΓ: και ναι μιλαω ως απλο μελος. ως συντονιστης εσβησα καποια πραγματα που βρηκα προσβλητικα, τα υπολοιπα θα τα σκεφτω το πρωι με καθαρο μυαλο. το θεμα αξιζει να μεινει και απο οτι βλεπω συνεχιστηκε και απο αλλους με καθαρο μυαλο και ειναι κριμα να σβηστει. ελπιζω να συνεχιστει ομοιως.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 06:09:06 μμ »

Ήδη λοιπόν έχουμε τα πρώτα αποτελέσματα της δημοπρασίας τα οποία είναι απογοητευτικά αλλά μάλλον αναμενόμενα.
Στα ξένα:
Λόττο 190. Δίλιρο 1887 XF αλλά μάλλον λίγο καλύτερο από φωτογραφία θα έλεγα 53. Εκκίνηση 950 απούλητο. Σε αυτή την τιμή +10% δηλ. €1045 πλησιάζει το ms62 που παει γύρω στα 1200.

Λόττο 192. Κασετίνα με 4 χρυσά Αγγλίας 1980. Εκκίνηση €3250 απούλητο. Αυτές οι κασετίνες είναι 2 ουγκιές δηλαδή σημερινές τιμές περιπου €2700. Αυτές παραδοσιακά και σε καλές εποχές είχαν λιανική +20% (ενδεικτικά σήμερα €3240). Σήμερα λιανική πάνε περίπου +10% δηλ. €2970 και είναι δύσκολοπουλητες.

Λόττο 195. Πεντόλιρο 1996. Εκκίνηση €1900 απούλητο. Αυτά έχουν πέσει τραγικά. Κυμαίνονται από μέταλλο ως λίγο πιο πάνω ως 100 πάνω. Έμπορος εδώ πούλαγε μέταλλο πριν λίγες εβδομάδες.

Αυτά λοιπόν σε σύνολο 53 λοττων μόνο 4 πουλήθηκαν.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2019, 06:11:49 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 06:18:07 μμ »

Στο Καποδίστρια ήταν 4 λοττα πουλήθηκαν 2.
Στον Όθωνα  ηταν 14 λοττα πουλήθηκαν 5.
Στον Γεώργιο Α 34 λοττα πουλήθηκαν 9.
Στον Γεώργιο Β 2 λοττα. Εδώ έχει ενδιαφέρον το λόττο 306. Χρυσό 20δρχμο του 1935 της παλινόρθωσης από κόσμημα με τιμή εκκίνησης €5500 έμεινε απούλητο. Συμπτωματικά ίδιο στον Kuenker πριν δυο ημέρες με τιμή εκκίνησης €1000 έκλεισε €2600 (€3050 με προμήθεια)!
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 06:20:30 μμ »

Τέλος στην Κρήτη από τα 23 πουλήθηκαν τα 6 χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον συγκεκριμενης αναφοράς.
Στα δε ελληνικά χαρτονομίσματα από τα 79 πουλήθηκαν τα 9!
Στα κυπριακά μάλλον αρνητικο ρεκόρ. Όλα απούλητα (23 λοττα)!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2019, 06:30:01 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 06:25:32 μμ »

Η λέξη απογοήτευση μάλλον κυριαρχεί. Δεν βοήθησε οι πολύ υψηλές για την τρέχουσα αγορά τιμές εκκίνησης είναι η εκτίμηση μου. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτές ήταν ψηλότερες από δημοπρασίες μεγάλου βεληνεκούς του εξωτερικού.
Η εκτίμηση μου είναι πως η αγορά πρέπει να προσαρμοστεί  ανάλογα και να ξεκινήσει μια νέα περίοδος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2019, 06:32:49 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 06:43:32 μμ »

Γιώργο μου καλησπέρα!!!
Μπορείς να μας πεις απο πλευράς κόσμου πως ήταν η κατάσταση;
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 06:51:19 μμ »

Γιώργο μου καλησπέρα!!!
Μπορείς να μας πεις απο πλευράς κόσμου πως ήταν η κατάσταση;

Καλησπέρα Μιχάλη δεν ήμουν παρών  τα βλέπω on line.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences