Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:44:24 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νεα γραφεία της ΠΝΕ  (Αναγνώστηκε 14303 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:14:48 μμ »

Πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία μας.  Μιλάμε για οικειοθελή συμμετοχή σε ένα κλαμπ ιδιωτικό. Προς τι η ανοχή δηλαδή; Δεν μιλάμε για δάνεια πρώτης κατοικίας, όποιος δεν πληρώνει φεύγει. 

Και δεν μπαίνει κάθε Κυριακή για την βόλτα του χωρίς να ελέγχεται.

Πρέπει να αλλάξει σκεφτείτε το είναι άδικο για όλα τα ταμειακώς εντάξει μέλη.

Δεν ξέρω αν απευθύνομαι σε μέλη του ΔΣ δεν σας γνωρίζω αλλά θα είμαι πλέον συχνά όποτε μπορώ την Κυριακή να τα λέμε από κοντά.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:31:18 μμ »

Κ.Γιωργο, συμφωνώ μαζι σας.. αν περνούσε από το χέρι μου θα προχωρούσα σε διαγραφές. Απο την αλλη ομως δεν ασχολήθηκα γιατι δεν με πολυ πειραζει.
Απλο μελος ειμαι. Οταν σας δω θα σας συστηθώ   Χαμόγελο
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:34:35 μμ »

Θα χαρώ πολύ.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
rama
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:47:43 μμ »

Να ρωτήσω, ως μη μέλος και μη-σχετικός: αξίζει τον κόπο (όχι τα 40 ευρώ) να γραφτεί κανείς στην ΠΝΕ, ή είναι απλά ένας ακόμη από τους πολλούς ομίλους που υπάρχουν στη χώρα μας για να περνάνε την ώρα τους μερικοί βαριεστημένοι? Ακούγεται προσβλητικό ίσως, αλλά είναι η πραγματικότητα.
Αν κρίνω από το site της, δεν υπάρχει καμμία δραστηριότητα εδώ και χρόνια.
Τι μπορεί να περιμένει κάποιος που θα πάει εκεί την Κυριακή? Μπορείτε να μου πείτε λίγα λόγια για το τι λαμβάνει χώρα? Επίσης διαπιστώνω ότι ο προσανατολισμός είναι καθαρά το Ελληνικό νόμισμα, κάτι που δεν με ελκύει. Ισχύει αυτό?
Ευχαριστώ για τυχόν σχόλιά σας. Αν δεν θέλετε να τα πείτε δημόσια μπορείτε να μου στείλετε λίγες λέξεις και με pm.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 11:02:25 μμ »

Αν καποιος ενδιαφέρεται για μελετη, εχει πολλα και σπανια βιβλια. Εχεις δικαιωμα συμμετοχης σε 4 δημοπρασιες τον χρονο.
Το σαιτ θα αλλαξει σύντομα. Ειναι στον προγραμματισμό του 2020. Φετος θα γινουν και αλλες δράσεις. Θα ανακοινωθούν με email στα μελη.
Επισης ειναι ενας χώρος συναντησης ανθρωπων ιδιου ενδιαφέροντος.

Οι περισσότεροι ασχολούνται με το νεοελληνικό νόμισμα,  ομως υπαρχουν συλλεκτες ολων των ειδων, ολων των χαρακτήρων και ολων των ηθικών αξιών.

Το αν αξιζει ή οχι κρίνει ο καθε ενας μονος του.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 17, 2020, 12:00:53 πμ »

Για όποιον δεν γνωρίζει η ΠΝΕ ειναι η μοναδικη λέσχη νομισματικού ενδιαφέροντος που εχουμε στην Αθηνα.
Οταν εγινα μελος το 2012 στα παλιά γραφεία στην Μιαούλη , ήθελα να πηγαίνω κάθε Κυριακή. Κόσμος πολύς ,αμέτρητα νομίσματα και συναλλαγές. Ανταλλαγη απόψεων και το αποκορύφωμα ο μετέπειτα καφές. Μοναδική παραφωνία η κάπνα που υπήρχε μέσα στην αιθουσα σαν γνήσιοι ελληνες!!  Άνεση

Ηταν κάτι ξεχωριστο. Η αξιοπιστία της ένωσης δοκιμάστηκε μετά απο την αρπαγή χρημάτων απο το ταμείο.
Στην συνέχεια σίγουρα έπαιξε ρόλο η ατονία του κόσμου λόγω οικονομικης κρίσης. Αρκετοί φίλοι έκοψαν απο τότε μεταξύ πολλών μελων και απο εδω μεσα. Αν θυμαστε τον Δημήτρη τον ψηλό , τον Διονύση τον θ , τον μιλου τον Γιαννη και πολλοι ακόμα.

Κατα την αποψη μου η ΠΝΕ πρέπει να προαγει την ανάδειξη του νομίσματος  και με την υποδομή που υπήρχε να μπορουσαμε να διοργανωνουμε εκθέσεις και στην Αθήνα.


Επίσης στην σημερινή εποχή όπου υπαρχουν πολλοι εμπόροι , ενα πρότυπο τύπου BNTA μπορει να μας κατσει κουτι. www.bnta.net  

Ειναι ανεπίτρεπτο με την εικόνα που έχουμε στο εξωτερικο να μην μπορουμε να οργανωθούμε μόνοι μας στην Ελλάδα.
 Το ιδιο συμβαινει και με τα απλά μέλη.

Υπάρχουν πολλα ακόμα να πω αλλα ίσως μακρηγορήσω. Μπορει να διορθωθεί η κατάσταση και να επανελθουμε στους παλιούς ρυθμούς. Ειναι στο χέρι μας.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2020, 12:02:32 πμ από SVcollector » Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 17, 2020, 12:51:30 πμ »

Η αξιοπιστία της ένωσης δοκιμάστηκε μετά απο την αρπαγή χρημάτων απο το ταμείο.

επι ποιου... ταμια ηταν αυτο ?
στειλτο μου σε π.μ. αν δεν θες να το πεις ανοιχτα το ονομα, γτ κατι ειχα ακουσει αλλα δεν ειχα παρακολουθησει αν ποτε την... πληρωσε κανεις
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 17, 2020, 07:34:25 πμ »

Είναι σωστά αυτά που λέει ο Χρήστος. Αλλά και ο Διονύσης πράγματι κάτι νέο γίνεται και εγώ περιμένω το νέο site με ανυπομονησία. Νομίζω ότι η ΠΝΕ είναι θύμα της τεχνολογίας και της εποχής του internet. Δεν χρειάζεται συνάθροιση για να δείξει ή ακόμη και να πουλήσει κάποιος την συλλογή του. Το κάνει από τα social media και τις ειδικές για αυτό πλατφόρμες του internet.

Κατά καιρούς έχουν τεθεί ιδέες όπως σεμινάρια, διαλέξεις περί την νομισματική περιηγήσεις στην επαρχία κλπ. Όλες καλές αλλά  στην πράξη ανέφικτες. Η έλλειψη πόρων αλλά και χρόνου των μελών και του ΔΣ είναι μεταξύ άλλων οι βασικές αιτίες.

Ότι πρέπει να διορθωθούν κάποια πράγματα αυτό είναι αλήθεια. Οι δημοπρασίες πχ χρειάζεται δουλειά για να ξαναφέρουν το καλό νόμισμα πίσω και πιστεύω ότι ίσως είναι μια αρχή. Έχω ξαναγράψει επ’αυτου να μην κουράζω. Ίσως μάλιστα να χρειάζεται να ανοίξουν την πρόσβαση σε όλους ακόμα και σε μη μέλη είχα πει. Και αν έγραψα το αντίθετο χθες ήταν εκ παραδρομής. Χωρίς πόρους όμως δηλαδή χωρίς τις δικές μας συνδρομές δεν κάνουμε τίποτα.

Ξέρω ότι μέλη του ΔΣ βάζουν προσωπική εργασία και μόνο υπόχρεοι μπορεί να είμαστε. Ο Παύλος πχ αλλά και ο Αιμιλιος βράχος. Δεν είναι όλα καλά, αλλά θα δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2020, 07:36:53 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 17, 2020, 10:15:14 πμ »

Καλημέρα σε όλους!!!
Υπήρξα μέλος της ΠΝΕ αλλά τώρα πλέον δεν είμαι αφού ζήτησα την διαγραφή μου.Ο λόγος είναι απλός.Θέλω να βρίσκομαι κάπου που σέβομαι αλλά και με σέβονται.Είναι έξω απο την λογική μου να μη δοθεί μια έστω τυπική ενημέρωση για την τύχη των συνδρομών των μελών της ένωσης.Αν αυτά που ακούγονταν ήταν λάθος(είχε βουήξει ο κόσμος)ας έκαναν μια διάψευση.
Αξίζει τον κόπο να είναι κάποιος σε αυτή την ένωση αυτό είναι σίγουρο αλλά με προυποθέσεις!!!
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:18:55 μμ »

Στην Χαλκοκονδύλη γίνεται κανένα αλισβερίσι?  Για καφεδάκι μετά που πάτε?
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 17, 2021, 07:53:26 μμ »

Aπαξιώθηκε η ΠΝΕ?  Απορία Απορία Ούτε δημοπρασίες βλέπω ούτε πατάει και κανείς εκεί???Tην αντικατέστησε το ίντερνετ (facebook  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ) . 
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 17, 2021, 09:16:53 μμ »

Την προήγουμενη Κυριακή ειχε αρκετο κοσμο και νομισματα και χαρτονομισματα που δεν τα βλεπεις πουθενα αλλου, Κλείσιμο ματιού
Οσοι πιστοί προσέλθετε αυτήν την Κυριακή. Γλώσσα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2021, 09:18:14 μμ από dulakis » Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 18, 2021, 03:44:35 μμ »

Καλα! δεν πιστεύω Κυριε dulakis, να νομίζεις, οτι θα πας πριν απο εμενα.... εγω ξέρεις, πρωι πρωι για να μαζέψω τα καλα πράματα..... και μετα, καφεδάκι, μονο που θέλει και λιγο περπάτημα μέχρι το θησείο Σαρκασμός..



Υγ..    "Οσοι πιστοί προσέλθετε αυτήν την Κυριακή" ..... +1
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 18, 2021, 04:51:40 μμ »

Καλα! δεν πιστεύω Κυριε dulakis, να νομίζεις, οτι θα πας πριν απο εμενα.... εγω ξέρεις, πρωι πρωι για να μαζέψω τα καλα πράματα..... και μετα, καφεδάκι, μονο που θέλει και λιγο περπάτημα μέχρι το θησείο Σαρκασμός..



Υγ..    "Οσοι πιστοί προσέλθετε αυτήν την Κυριακή" ..... +1

Α! ρε τυχερά παιδιά των Αθηνών! εμείς στις επαρχίες που τέτοια πράγματα!  Λύπη
Καταγράφηκε
rama
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 18, 2021, 06:49:48 μμ »

Να πώ τον πόνο μου. Μπαίνοντας στις Κυριακάτικες συγκεντρώσεις, νιώθεις άβολα καθώς αντικρίζεις μερικούς από όσους έχουν απλωμένη την πραμάτεια τους να σε σκανάρουν για να υπολογίσουν πόσα λεφτά έχεις στην τσέπη.
Το κλίμα πάντως είναι φιλικό, και δεν υπάρχει θέμα προσαρμογής ή γνωριμιών.
Κάτι που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση προ μηνών, έτυχα σε μία συζήτηση όπου διάφοροι άρχισαν τα ψεκασμένα με τους αρχαίους πρόγονους, διάφορους αστικούς μύθους, επιστημονικές αρλούμπες κλπ. Ευτυχώς ο πρόεδρος (ούτε που τον γνώριζα) τα αντιμετώπισε με μνημειώδη υπομονή και τα απέρριψε χωρίς να προσβάλει τους συνομιλητές του.
Ακόμα περιμένω τη δημοπρασία του Σεπτεμβρίου πάντως.
Η αλήθεια είναι οτι η πανδημία ήρθε στο καπάκι από την κρίση και απορρύθμισε τα πάντα στην κοινωνία, ιδίως τέτοιου είδους λέσχες όπου η προσωπική επαφή είναι βασικό συστατικό.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences