Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:58:17 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ 1857 !!  (Αναγνώστηκε 7859 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 01, 2010, 08:21:09 μμ »

Το νομισμα αυτο το πουλαει ο Αργυρης!!
Το ποσον δεν το συζηταμε Στριφογύρισμα ματιών
Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως ειναι δυνατον να χτυπηθηκε ετσι το νομισμα!!
Ειναι πραγματικο λαθος ή το εκαναν επιτηδες εκεινη την εποχη??
Στην δημοπρασια χαρακτηριζετε σαν double-struck
Ερωτηση...., Πως γινετε να διπλοχτυπηθη μονο η ακρη του?? Έκπληξη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 01, 2010, 08:50:45 μμ »

Στην πραγματικοτητα το νομισμα αυτο ειναι τριπλοχτηπημενο Γιωργο το τριτο χτυπημα το δεχτηκε τη στιγμη που εβγαινε απο την πρεσα και το πετυχε στην ακρη του! Για μενα ειναι γνησιο 100% και απο οσα ξερω δεν υπηρχε λογος να κανουν τετοια μαγειρεματα εκεινη την εποχη. Να πω επισης οτι τα δυπλοχτυπημενα ειναι αρκετα συνηθισμενα σφαλματα στον οθωνα στη συλλογη μου που δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο εχω δυλεπτακι 1845, δυλεπτακι 1857 και δεκαρα 1857 δυπλοχτυπημενα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2010, 05:16:42 μμ »

Το εσωτερικο χτυπημα που εχει στο <ΛΕΠΤΑ> το βλεπω Θωμα και δεν με παραξενευει....
Αυτο που λες εσυ εξωτερικο χτυπημα την στιγμη που εβγαινε το νομισμα με παραξενευει!!
Ερωτησεις....
Αφου το πετυχε στην εξοδο απο την μητρα γιατι δεν αποκοπηκε τελειως το κομματι??
Γιατι απο την πλευρα του θυρεου δεν εχει αναγλυφο αλλα ειναι λειο το ελαττωμα??
 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2010, 06:27:09 μμ »

Μπορούμε να μάθουμε την τιμή του παρακαλώ..?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2010, 06:33:15 μμ »

Μπορούμε να μάθουμε την τιμή του παρακαλώ..?
Βεβαιως Κωστα !! Δεν ειναι κρυφο ουτε κακο να το πουμε....
Ξεκιναει απο τα 4,800 ευρω Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2010, 06:50:36 μμ »

Νομίζω ότι είναι νορμάλ τιμή για ένα "νόμισμα" που είναι μοναδικό στον κόσμο. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει περιορισμός σε τέτοια αντικείμενα, ούτε εύρος τιμής μέσα στο οποίο που μπορούν να κινηθούν. Αυτός που τάχει τα πουλάει όσο θέλει (κυριολεκτικά) και καλά κάνει.

Αυτό που θα μπορούσε όμως να αντιπαραβάλει κάποιος σαν επιχείρημα, είναι ότι το συγκεκριμένο δεν είναι νόμισμα κυκλοφορίας γιατί απλά εφόσον ήταν σε αυτήν την κατάσταση από γεννησιμιού του, κανείς δεν θα το χρησιμοποιούσε για να κάνει αγορές με αυτό (ίσως και να μην το παίρνανε καν στην εποχή του, αν προσπαθούσε). Συνεπώς δεν μιλάμε για νόμισμα κυκλοφορίας αλλά για κάτι άλλο. Που σημαίνει ότι έναν συλλέκτη νομισμάτων κυκλοφορίας τελικά δεν τον ενδιαφέρει και δεν έχει θέση στην συλλογή του.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 02, 2010, 07:03:03 μμ »

Κωστα το νομισμα αυτο οπως φαινετε και απο την φωτογραφια ειναι ακυκλοφορητο!!
Επειδη δημιουργηθηκε σε μια εποχη <διμεταλλισμου> δλδ η αξια του μεταλλευματος ηταν ιση με την ονομαστικη αξια του νομισματος λογικο ηταν ο καθενας τοτε να μην το θελει στα χερια του για να αγοραση πχ κατι απο τον μπακαλη,κρεοπωλη κτλ κτλ.....
Ετσι λοιπον διατηρηθηκε σε πολυ καλη κατασταση!!
Τωρα οσων αφορα το αν ειναι νομισμα κυκλοφοριας ή οχι, ειναι νομισμα κυκλοφοριας απλα το ελαττωμα του αυτο το κανει ποιο σπανιο!!
Αλλα να ξερεις οτι παρα πολλοι συλλεκτες νομισματων εχουν παραλληλα με την <νορμαλ> συλλογη τους και μια αλλη που αφορα νομισματα με ελαττωματα!!
Και να ξερεις οτι εκει δινουν ποιο πολλα λεφτα απο οσα κανει ενα συνηθισμενο νομισμα!!

Εμενα παντως αυτο που με παραξενευει πολυ ειναι γιατι δεν κοπηκε το νομισμα οταν χτυπηθηκε στην ακρη της μητρας!!
Βαση λογικης το συγκεκριμενο κομματι θα επρεπε να αποκοπη απο το νομισμα και να κολληση πανω στον νεο δισκο που ειχε μπει στην μητρα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 02, 2010, 07:09:36 μμ »

Το ξέρω Γιώργο. Κι εγώ έχω κάποια τέτοια με ελαττώματα και τα κυνηγάω μάλιστα, αλλά μόνο σε κυκλοφορημένα νομίσματα και όχι όπως αυτό - το οποίο για μένα δεν είναι νόμισμα αλλά αντικείμενο με μεγάλη σπανιότητα, το οποίο δεν θα με ενδιέφερε να το αποκτήσω, ούτε να το βάλω στη συλλογή μου. Είναι πολύ ακραία περίπτωση που ξεφεύγει από τα δικά μου κριτήρια.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 02, 2010, 07:17:30 μμ »

Μια μικρη παραθεση στην κουβεντα να κανω αν και ομολογω οτι τα καθε ειδους χαλκινα νομισματα δε με ενδιαφερουν και δεν τα συλλεγω.
Λοιπον νομισματα κυκλοφοριας ειναι καθε νομισμα που κοπηκε με διαταγμα  για να κυκλοφορησει. Αν το νομισμα εχει πραγματικα ποτε κυκλοφορησει ή οχι δεν εχει καμμια σημασια.Γι αυτο υπαρχει και η καταστασηα κυκλοφορητο. Ενας συλλεκτης νομισματων κυκλοφοριας πολυ ανετα θα το εβαζε στην συλλογη του  το 10 λεπτο, γιατι ειναι νομισμα κυκλοφοριας.

Απο την αλλη υπαρχουν και τα αναμνηστικα νομισματα που και αυτα εχουν κοπει επειτα απο διαταγμα.
Εχουν τιμη επανω και ειναι νομιμο (και υποχρωτικο να γινουν δεκτα) να κυκλοφορησουν με την αναγραφομενη αξια που εχουν.Ασχετα αν αυτο τις περισσοτερες φορες δεν γινεται γιατι εχουν μεγαλυτερη εσωτερικη αξια απο την αναγραφομενη.
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 02, 2010, 07:19:35 μμ »

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, όταν έγραψα την λέξη κυκλοφορίας, κυριολεκτούσα. Δεν την χρησιμοποίησα με την έννοια που χρησιμοποιείται νομισματικά. Εξάλλου νομίζω ότι προκύπτει αυτό και από τις υπόλοιπες προτάσεις του παραπάνω κειμένου μου.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 02, 2010, 07:29:37 μμ »

Κωστα το νομισμα αυτο οπως φαινετε και απο την φωτογραφια ειναι ακυκλοφορητο!!
Επειδη δημιουργηθηκε σε μια εποχη <διμεταλλισμου> δλδ η αξια του μεταλλευματος ηταν ιση με την ονομαστικη αξια του νομισματος λογικο ηταν ο καθενας τοτε να μην το θελει στα χερια του για να αγοραση πχ κατι απο τον μπακαλη,κρεοπωλη κτλ κτλ.....

Διμεταλλισμος ηταν ενα συστημα που εφαρμοστηκε απο τις οικονομικες πολιτικες ολων των χωρων του πλανητη απο τον 19ο αιωνα μεχρις και τις απαρχες του Α παγκοσμιου.
Ειναι ενα συστημα στο οποιο ειχαν ορισει οτι δυο ειναι τα κυριαρχα μεταλλα στην αγορα ο χρυσος και το ασημι και τα νομισματα θα κοβονται συμφωνα μ αυτα.Απο την Λατινικη νομισματικη ενωση που μας αφορα σαν χωρα ειχε οριστει οτι η σχεση των δυο μεταλλων θα ειναι 16μιση προς 1.Ετσι ολα τα νομισματα των χωρων που συμμετειχαν σ αυτην, ηταν ισου βαρους, μεγεθους και διαμετρου και γινονταν δεκτα σε οποιαδηποτε αλλη χωρα της Ενωσης οπως ακριβως και τα ντοπια χωρις κανενα περιορισμο.Υποχρεωναταν η χωρα εκδοσης να τα δεχτει πισω.
Τα χαλκινα νομισματα ηταν αλλη περιπτωση.Αυτα ακομα και εντως χωρας υπηρχε περιορισμος αποδοχης τους απο τα δημοσια ταμεια.Αυτα δεν γινονταν δεκτα στο εξωτερικο γιατι δεν ανηκαν στο συστημα του διμεταλλισμου αλλα ειχαν κοπει για να διευκολυνουν τις συναλλαγες σε μικροτερης αξιας αντικειμενα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 02, 2010, 07:48:36 μμ »

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, όταν έγραψα την λέξη κυκλοφορίας, κυριολεκτούσα. Δεν την χρησιμοποίησα με την έννοια που χρησιμοποιείται νομισματικά. Εξάλλου νομίζω ότι προκύπτει αυτό και από τις υπόλοιπες προτάσεις του παραπάνω κειμένου μου.
Κωστα το καταλαβα οτι αυτο εννουσες απλα εκανα μια φιλικη παραθεση στο ποστ που σας ενδιαφερει παρακαλω συνεχιστε.Παρακολουθω με μεγαλο ενδιαφερον αν και δεν συμμετεχω.
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 02, 2010, 08:27:23 μμ »

Το εσωτερικο χτυπημα που εχει στο <ΛΕΠΤΑ> το βλεπω Θωμα και δεν με παραξενευει....
Αυτο που λες εσυ εξωτερικο χτυπημα την στιγμη που εβγαινε το νομισμα με παραξενευει!!
Ερωτησεις....
Αφου το πετυχε στην εξοδο απο την μητρα γιατι δεν αποκοπηκε τελειως το κομματι??
Γιατι απο την πλευρα του θυρεου δεν εχει αναγλυφο αλλα ειναι λειο το ελαττωμα??
 


Ο θυρεος δεν χτυπηθηκε στο αναφερομενο νομισμα επειδη αναμεσα σε αυτο και στην μητρα με τον θυρεο ειχε μπει ο κενος δισκος που ειχε σειρα για χτυπημα. Στην ουσια αυτο που φαινεται ειναι το αποτυπωμα του κενου δισκου πανω στη δεκαρα.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 02, 2010, 08:35:22 μμ »

Το εσωτερικο χτυπημα που εχει στο <ΛΕΠΤΑ> το βλεπω Θωμα και δεν με παραξενευει....
Αυτο που λες εσυ εξωτερικο χτυπημα την στιγμη που εβγαινε το νομισμα με παραξενευει!!
Ερωτησεις....
Αφου το πετυχε στην εξοδο απο την μητρα γιατι δεν αποκοπηκε τελειως το κομματι??
Γιατι απο την πλευρα του θυρεου δεν εχει αναγλυφο αλλα ειναι λειο το ελαττωμα??
 


Ο θυρεος δεν χτυπηθηκε στο αναφερομενο νομισμα επειδη αναμεσα σε αυτο και στην μητρα με τον θυρεο ειχε μπει ο κενος δισκος που ειχε σειρα για χτυπημα. Στην ουσια αυτο που φαινεται ειναι το αποτυπωμα του κενου δισκου πανω στη δεκαρα.
Πολυ σωστος Βαγγελη!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 02, 2010, 09:21:35 μμ »

Ακριβως αυτο ηθελα γραψω αλα με προλαβε ο βαγγελης!

Για μενα το νομισμα αυτο δημιουργηθηκε καπως ετσι! Κολησε το νομισμα στη μητρα με τον θυρεο (που μαλλον ηταν απο κατω) και ξαναχτυπησε με δυναμη η μητρα με τα γραμματα γι'αυτο και εναι δυπλοχτυπημενο με λαχιστη αποκληση στα δυο σχεδια και επισης γι'αυτο δεν ειναι δυπλοχτυπημενο και στην κορωνα! μετα ξεμπλοκαρε (ισως να κολησε για λιγο στην πανω μητρα αυτη τη φορα γιατι προλαβε και μπηκε αλλος δισκος κατω απο αυτο) αλα κατα την εξοδο απο την πρεσα το πετυχε στην ακρη του η μητρα το οπισθοτυπου οπως κατεβαινε και εγινε αυτο που εγινε!

δεν εχω υποψην μου κατι παρομοιο και πιστευω οτι ειναι πολυ σπανιο! επισης πιστευω πως τραβηξε την προσοχη σε καποιον εκ τον υπαληλων και το φυλαξε γι'αυτο και ειναι ακυκλοφορητο σημερα!

οσο για την τιμη ασφαλως και ειναι πολλα αλα αν βρεθει ενας ανθρωπος με χοντρο πορτοφολι που να του αρεσουν τα σφαλματα αυτα θα τα χωσει και θα το παρει. εγω αν μπορουσα να το πληρωσω δε θα με χαλαγε καθολου να το εχω στη συλλογη μου!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences