Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:53:28 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: βοήθεια σε έναν αρχάριο  (Αναγνώστηκε 8903 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 01:10:45 μμ »

καλημέρα σας όλους,

το πρώτο μου μήνυμα στο στέκι. Ξεκίνησα να διαβάζω παλιότερα θέματα και μπορώ να πω ότι "πωρώθηκα" αρκετά απ την αγάπη και τις γνώσεις αρκετών από δω μέσα. Θυμήθηκα ξανά πόσο μου άρεσαν πάντα τα νομίσματα αλλά ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να κάνω τη δικιά μου συλλογή. Οπότε ξεκίνησα δειλά δειλά να μαζεύω αρχικά κάποια ασημένια νομίσματα που απλά μου αρέσουν, όχι σπάνια, ώστε να έχω και μικρότερο ρίσκο να την πατήσω σαν πρωτάρης.
Ο λόγος που γράφω όμως είναι γιατί πριν από κάποιους μήνες αγόρασα για λόγους επενδυτικούς κάποιες χρυσές λίρες από γνωστό μου χρυσοχόο. Δεν μπήκα στη διαδικασία να τις ελέγξω, κυρίως γιατί δεν γνωρίζω, γι αυτό άλλωστε πήγα σε γνωστό.
Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα έχω θορυβηθεί και θέλω να δω αν όλα είναι εντάξει. Απ τη στιγμή που τις πήρα σε καλή τιμή δεν θα σκάσω κιόλας αν δεν είναι αυθεντικές, αρκεί να είναι η ποσότητα του χρυσού που πρέπει. Εμπειρία για να γίνει με το μάτι όπως είπα δεν υπάρχει οπότε νομίζω ο καλύτερος τρόπος είναι να αγοράσω μια ζυγαριά ακριβείας και ένα παχύμετρο;
Χωρίς να γίνει διαφήμιση μπορεί κάποιος να μου προτείνει εταιρίες για τη ζυγαριά; Απ αυτά που έχω διαβάσει 80-100 ευρώ να υπολογίζω για μια αξιόπιστη.
Θα μπορούσα να τις ανεβάσω να τις δείτε και εσείς, αλλά είναι 20 τεμάχια (όλα Γεώργιος V).
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 01:47:55 μμ »

καλημέρα φίλε και καλωςηρθες. Αν θες ανέβασε εδω καλές φωτογραφίες να σου πουν τα μέλη την γνώμη τους.

Χρήστος
Καταγράφηκε

MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 02:06:43 μμ »

ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα! Κωνσταντίνος ονομάζομαι.
Θα δοκιμάσω να ανεβάσω τις πρώτες 5 μαζί (για να μειώσω τον αριθμό των φωτογραφιών) να μου πείτε αν είναι εντάξει η φωτογραφία. Αλλιώς τις σπάω μια μια.
Κάποιες έχουν σημάδια από μαρκαδόρο, να τα καθαρίσω με οινόπνευμα ή ασετον (για νύχια, δεν υπάρχει από σιδεράδικο..) ή να τις αφήσω έτσι;
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 02:11:57 μμ »

Οι μισές θα είναι κόπιες ..δεν ύπαρχουν φίλοι στον χρυσό κ πολύ περισσότερο γνωστόι.. άλλωστε υπάρχουν πάρα πολλοί Χρυσοχοοι που είναι ΆΣΧΕΤΟ Ι με αυτό το θέμα..βάλε φωτό καλή από πλευρά του ίππου και θα δούμε..οι γεωργιοι είναι οι περισσότεροι από το ένα τρίτο που κυκλοφορούν κόπιες
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 02:31:08 μμ »

Για ζυγό ακριβείας μην διαθέσεις πολλά χρήματα αγαπητέ. Και αυτές των 10-15 ευρώ, εκτελούν εξαιρετικά την δουλειά τους. Αρκεί να μετρούν και εκατοστά του γραμμαρίου..
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 03:34:32 μμ »

Καταρχας Κωνσταντίνε καλώς ήρθες. Μην καθαρίσεις τίποτα και κυριως όχι με ασετον γυναικείο. Βαλε πρώτα εδώ και θα δούμε.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 10:05:52 μμ »

Μειώνοντας το μέγεθος για να ανέβουν στο site νομίζω θόλωσαν αρκετά, αν δεν βγάλετε άκρη να τις ανεβάσω μια μια.
Καταγράφηκε
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 10:19:24 μμ »

Για ζυγό ακριβείας μην διαθέσεις πολλά χρήματα αγαπητέ. Και αυτές των 10-15 ευρώ, εκτελούν εξαιρετικά την δουλειά τους. Αρκεί να μετρούν και εκατοστά του γραμμαρίου..
έγραψα 80-100 γιατί σε αρκετά θέματα διάβασα να αποφεύγουμε τα κινέζικα των 10-20 ευρώ και ότι πρέπει η ζυγαριά να είναι καλή (περίπου στα 100) για να είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα. Μια χαρά τότε, αν κάνω τη δουλειά μου και με τόσο λιγότερα χρήματα δεν με χαλάει καθόλου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 10:21:35 μμ »

Γνήσιες είναι , οι άλλες ημερομηνίες που έχεις ποιές είναι ?
Καταγράφηκε
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 10:36:38 μμ »

δείτε και την επόμενη πεντάδα
Καταγράφηκε
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 10:44:01 μμ »

και τα επόμενα
Καταγράφηκε
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 10:53:52 μμ »

και τα τελευταία πέντε. Για τη δεύτερη από πάνω έχω τις περισσότερες αμφιβολίες. Αν για κάποια θέλετε να σας την στείλω μόνη της για να τη δείτε.
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τον χρόνο σας!
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 12:30:36 πμ »

Η ημερομηνία που ίσως έχει ενδιαφέρον είναι η 1916, αν έχει το γράμμα C πάνω από την ημερομηνία.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 07:33:35 πμ »

απο οτι βλεπω {δεν ειναι σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση φωτο αυτες για ακριβης εκτιμηση} πρεπει να ειναι γνησιες με αμφιβολια σε 3 κομματια..αλλα δεν χρειαζεται περεταιρω ψαξιμο διοτι κ καποια κοπια να εχει σε αυτες το πολυ να ειναι καμια ''ιταλικη''που αντε να χασεις 10 ευρω..φιλικα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 09:23:48 πμ »

καλές φαίνονται! μην ανησυχεις!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences