Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:09:39 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Που μπορώ να βρω ένα κουτάβι ?  (Αναγνώστηκε 9116 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 09:29:41 μμ »

Καλησπερα,
Ψάχνω ένα κουτάβι μικρού μεγέθουςν
Δεν κολλάω στη ράτσα απλά να μου κάνει κλικ
Ξέρετε κάποιο site ? Μπορείτε να μου προτείνετε κατι
Καταγράφηκε

man0l0
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 09:41:29 μμ »

Είναι πολύ απλό.
Καταρχήν αφήνεις στην άκρη σάιτ, πετσοπ, κουταβεμπορους, παπμιλαδες, τον γείτονα που γευγαρωσε την σκύλα του έτσι απλά για να νιώσει την χαρά της μάνας και τώρα δεν ξέρει τι να κάνει τα κουτάβια (ας πρόσεχε και ας μην ζευγαρωνε την σκύλα του) και επισκέπτεσαι φιλοζωικές. Ξεκινά με της γειτονιάς σου.
Εκεί υπάρχουν άπειρες επιλογές για όλα τα γούστα ώστε να αποκτήσεις το καλύτερο φιλαράκι σου για τα επόμενα 15 χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2019, 09:42:47 μμ από man0l0 » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 10:25:02 μμ »

Συμφωνω. Οντας 'ιδιοκτητης'  4 σκυλων κ αρκετα φιλοζωος, σου προτεινω κ εγω να υιοθετησεις καποιο αδεσποτο. Δεν υπαρχει μεγαλθτερη χαρα για εκεινο κ για εσενα. Θα το θυμαται σε ολη του την ζωη που θα το παρεις κ θα το αγαπησεις. Και βρες κ εναν καλο κτηνιατρο και να τον ακους. Ποια περιοχη εισαι?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 10:34:33 μμ »

Κώστα Χαλάνδρι μένω . Λοιπόν θα το ψάξω έτσι όπως μου λέτε .Απλά θέλω να είναι μικρό 1,5 ή 2 μηνών και μικρό σε μέγεθος κατά προτίμηση θυληκό
Καταγράφηκε

man0l0
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 10:46:03 μμ »

1μισή μηνών κουτάβι δεν το παίρνεις από την μάνα του. Πρέπει να μένουν μαζί της τουλάχιστον μέχρι να κλείσουν τους 2 μήνες. Για να γλυτώσεις πολλά μελλοντικά προβλήματα συμπεριφοράς.  Εξαιρούνται κουτάβια που μπορεί να βρεις πεταμένα από κάποιον ασυνείδητο που πέταξε τα κουτάβια της σκύλας του γιατί δεν ήξερε τι θα τα κάνει.
Ένα πολυ καλο φόρουμ. Για να ενημερωθείς είναι αυτό https://www.dogforum.gr/community/
Έχει πολύ πληροφορία μέσα για να λύσεις όλες σου τις απορίες.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 11:06:58 μμ »

Συμφωνώ με τους κύριους αποπάνω.
Έχω υιοθετήσει μια γάτα απο τον δρόμο, προσαρμόστηκε και έγινε κύριος χωρις το παραμικρό πρόβλημα (αν σε φοβήζει το πρόβλημα συμπεριφοράς).

Για να βοηθήσεις πραγματικά:
https://www.zeil.gr/index.php/el/
Πήγαινε μια βόλτα...

Να ξέρεις οτι ο σκύλος απαιτεί φροντίδα για 10-15 χρόνια, θα γίνει μέλος της οικογένειας αλλά και η αγάπη που προσφέρει δεν συγκρίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2019, 11:07:15 μμ από johneko » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 11:28:01 μμ »

Θα ρωτησω τον κτηνιατρο μου-φιλο μου αν ξερει κανεναν καλο στην περιοχη. Θα σε ενημερωσω εν καιρω. Και κοιτα το κουταβι να το προσεξεις πολυ καλα μεχρι να χρονισει, μην τρεχεις με διαφορες αρρωστιες. Οσο για το φορουμ που προταθηκε, οντως πολυ καλο. Ημουν κ εγω μελος εκει..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 12:21:50 πμ »

Είναι πολύ απλό.
Καταρχήν αφήνεις στην άκρη σάιτ, πετσοπ, κουταβεμπορους, παπμιλαδες, τον γείτονα που γευγαρωσε την σκύλα του έτσι απλά για να νιώσει την χαρά της μάνας και τώρα δεν ξέρει τι να κάνει τα κουτάβια (ας πρόσεχε και ας μην ζευγαρωνε την σκύλα του) και επισκέπτεσαι φιλοζωικές. Ξεκινά με της γειτονιάς σου.
Εκεί υπάρχουν άπειρες επιλογές για όλα τα γούστα ώστε να αποκτήσεις το καλύτερο φιλαράκι σου για τα επόμενα 15 χρόνια.
Μπραβο Μανολο +++++++++++
Αυτο ειναι πραγματικη φιλοζωια
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 01:47:25 πμ »

Είναι πολύ απλό.
Καταρχήν αφήνεις στην άκρη σάιτ, πετσοπ, κουταβεμπορους, παπμιλαδες, τον γείτονα που γευγαρωσε την σκύλα του έτσι απλά για να νιώσει την χαρά της μάνας και τώρα δεν ξέρει τι να κάνει τα κουτάβια (ας πρόσεχε και ας μην ζευγαρωνε την σκύλα του) και επισκέπτεσαι φιλοζωικές. Ξεκινά με της γειτονιάς σου.
Εκεί υπάρχουν άπειρες επιλογές για όλα τα γούστα ώστε να αποκτήσεις το καλύτερο φιλαράκι σου για τα επόμενα 15 χρόνια.
Μπραβο Μανολο +++++++++++
Αυτο ειναι πραγματικη φιλοζωια

Ας μην συγχέουμε αγαπητέ cat την κυνοφιλία με την γενικότερη έννοια της φιλοζωίας.
Διότι η κυνοφιλία από μόνη της, δεν προβιβάζει κάποιον στο επίπεδο της φιλοζωίας. Είναι βέβαια, ένα βασικό/πρώτο βήμα προς την πραγμάτωσή της..

Και καλή τύχη στην έρευνα του φίλου που προτίθεται να υιοθετήσει!
Καταγράφηκε
man0l0
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 04:29:39 μμ »

Απλά θέλω να είναι μικρό 1,5 ή 2 μηνών και μικρό σε μέγεθος κατά προτίμηση θυληκό

Εγώ θα σου πρότεινα να μην είσαι απόλυτος σε αυτό. Ως προς την ηλικία.
Αν υιοθετήσεις ένα κουτάβι λίγο μεγαλύτερο (πεντε, έξι μηνών η και μεγαλύτερο) αποφεύγεις όλα τα προβλήματα της κουταβοπεριοδου. Έξοδα για κτηνιάτρους, βασικά εμβόλια κτλ. Και το βασικότερο δεν θα είσαι όλη την ώρα με μια σφουγγαριστρα στο χερι για να καθαρίζεις όπου κάνει την ανάγκη του. Και πίστεψε με ένα κουτάβι δύο τριών μηνών τα κάνει παντού (όπου του έρθει) πάνω από 10 φορές την μέρα.
Αν το θέλεις μικρό για να υπάρχει μεγαλύτερο δέσιμο μεταξύ σας, σε διαβεβαιωνω πως και με μεγαλύτερο σκυλί το ίδιο δέσιμο θα υπάρξει. Ίσως και μεγαλύτερο. Συν ότι σε μεγαλύτερο σκύλο είσαι πιο σίγουρος για χαρακτήρα και τελικό μέγεθος. Στα μικρά κουτάβια αυτό είναι λίγο λαχείο για το πώς θα εξελιχθούν.
Επισκέψου φιλοζωικές, δες σκυλιά και όταν συναντήσεις τον σκύλο που είναι για σένα θα το καταλάβεις με την μια. Θα στο δείξει και αυτός.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 07:31:31 μμ »

...  και όταν συναντήσεις τον σκύλο που είναι για σένα θα το καταλάβεις με την μια. Θα στο δείξει και αυτός.

Αυτο ειναι γεγονος... Πολλες φορες οι σκυλοι διαλεγουν τον ιδιοκτητη τους κ οχι το αντιθετο οπως πιστευουμε..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 10:02:10 μμ »

Απλά θέλω να είναι μικρό 1,5 ή 2 μηνών και μικρό σε μέγεθος κατά προτίμηση θυληκό

Εγώ θα σου πρότεινα να μην είσαι απόλυτος σε αυτό. Ως προς την ηλικία.
Αν υιοθετήσεις ένα κουτάβι λίγο μεγαλύτερο (πεντε, έξι μηνών η και μεγαλύτερο) αποφεύγεις όλα τα προβλήματα της κουταβοπεριοδου. Έξοδα για κτηνιάτρους, βασικά εμβόλια κτλ. Και το βασικότερο δεν θα είσαι όλη την ώρα με μια σφουγγαριστρα στο χερι για να καθαρίζεις όπου κάνει την ανάγκη του. Και πίστεψε με ένα κουτάβι δύο τριών μηνών τα κάνει παντού (όπου του έρθει) πάνω από 10 φορές την μέρα.
Αν το θέλεις μικρό για να υπάρχει μεγαλύτερο δέσιμο μεταξύ σας, σε διαβεβαιωνω πως και με μεγαλύτερο σκυλί το ίδιο δέσιμο θα υπάρξει. Ίσως και μεγαλύτερο. Συν ότι σε μεγαλύτερο σκύλο είσαι πιο σίγουρος για χαρακτήρα και τελικό μέγεθος. Στα μικρά κουτάβια αυτό είναι λίγο λαχείο για το πώς θα εξελιχθούν.
Επισκέψου φιλοζωικές, δες σκυλιά και όταν συναντήσεις τον σκύλο που είναι για σένα θα το καταλάβεις με την μια. Θα στο δείξει και αυτός.

Ο δικός μου (αρσενικός, οπότε δεν ξέρω τα της περιόδου) απο την 2η μέρα ήξερε οτι έπρεπε να πάει στο μπαλκόνι, στην πάνα που του είχαμε βάλει. Χωρίς καμία προσπάθεια, χωρίς καμία εκπαίδευση. Μας παραξένεψε πως το κατάλαβε.
Ποτε μα ποτέ δεν τα έκανε στο σπίτι. Ακομα και μια φορά που λείπαμε και το συγκεκριμένο μπαλκόνι ήταν κλειστό (κουτάβι ακόμα), πήγε στην πιο απομακρυσμένη γωνία στο τελευταίο μπαλκόνι....

Μπορείς να πας σε κάποια φιλοζωική, δεν ξέρω αν υπαρχουν και παιδιά που το ζήτησαν...., και η χημεία θα δουλέψει απο μόνη της Κλείσιμο ματιού Παρατήρησε τις ουρές πως θα ανεμίζουν
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2019, 10:04:06 μμ από johneko » Καταγράφηκε
man0l0
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 10:19:04 μμ »

Παρατήρησε τις ουρές πως θα ανεμίζουν
Και κυρίως τα μάτια που σε κοιτάνε θα συμπληρώσω εγώ.
Αν τα παρατηρήσεις σε βαθος έχουν πολλά να σου πούνε ώστε να κάνεις την σωστή επιλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2019, 10:20:20 μμ από man0l0 » Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 10:35:18 μμ »

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έιχα ένα σκυλάκι έζησε 17 χρόνια μαζί μου.
Ότι μου περιγράφετε το έχω ζήσει Απλά το 2000 βρήκα τη Μυρτώ από αγγελία στη Χρυσή Ευκαιρία. Τώρα τα πράγματα αποτι έχω καταλάβει ( με τις κατευθύνσεις που μου δώσατε προς ζωοφιλικα σωματεία) έχουν αλλάξει.Τη δουλειά της χρυσής ευκαιρίας έχει πάρει το , Facebook αλλά εγώ επειδή δεν έχω Facebook ,το αντιλήφθηκα τώρα .
Οπότε με τη βοήθεια σας κοιτάζω σε ένα ζωοφιλικο σωματείο της Κρήτης το οποίο έχει πολλά αδέσποτα σκυλάκια για υιοθεσία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2019, 10:39:10 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 12:07:13 πμ »

κοκονι  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences