Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:32:24 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πόσο να τα δώσω.  (Αναγνώστηκε 16488 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 02:50:04 μμ »

gio196 γιατι φίλε μου στον πρώτο? Αν ο πρώτος του είπε π.χ.50 ευρώ και του στειλεις και εσυ 150ευρώ μισή ωρα μετα, πρεπει να τα δωσει στον πρωτο?

ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ, η εκτίμηση μου είναι επειδή η μισή είναι δύσκολη, εαν φαίνεται λιγη λεπτομερεια σε δημοπρασία εδω μεσα θα πιάσεις πιστεύω καλύτερα λεφτα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 02:57:03 μμ »

δεν εκανα αναλυση για το πρωτο φυσικα στο πρωτο που θα του ειπε μια τιμη κοντα σε αυτες που γραφτηκαν χαζος ειναι να τα δωσει  50 ενω ειπαμε μπορει να παρει και 1500 επρεπε να το αναλυσω για να το καταλαβεις και τελος παντον ας καλει οτι θελει ο φιλος μας εγω ποως ειπα καλυτερα να τα βαλει δημοπρασια
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 03:41:10 μμ »

50 λεπτα το ενα;; γι αυταπ ου δεν εχω.. 2 ευρω το ενα τα δινω! Χαμόγελο

δεν εχω καταλαβει αυτο που λες για το 100 ή 1000 στα του 1846... αν εχουν τετοια σφραγιδα... μηπως ειναι κατι αλλο; καποια ρεπλικα σε ασημι; και χτυπησαν πανω τον βαθρμο καθαροτητας;;
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 05:24:18 μμ »

Φιλε hufnangel βλεπω οτι εισαι νεος στο φορουμ οπως και εγω πριν λιγο καιρο.
Δεν ξερω να σου πω την αξια των νομισματων σου παρολο που εχω διαβασει αρκετα τα ελληνικα και εχω αγορασει και τους καταλογους αλλα μπορω να σου πω οτι εκανες την καλυτερη δουλεια που μπηκες εδω να ρωτησεις γιατι γλυτωσες απο το να σου τα παρουν αντι πινακιου φακης.
Η γνωμη μου ειναι οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα ανεβασεις σε μια δημοπρασια εδω και να γλυτωσεις απο ολα και θα εισαι σιγουρος οτι θα παρεις πολυ καλη τιμη χωρις να σε κοροιδεψουν.
Πηγαινε σε ενα φωτογραφειο να βγαλει καλες φωτογραφιες ανεβασε τες και γλυτωσες .
Φιλικα Τομ
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 09:01:14 μμ »

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας και τις απαντήσεις.

Συναντήθηκα με το μέλος του φόρουμ ο οποίος ήταν ο πρώτος που εξέφρασε ενδιαφέρον (θεώρησα σωστό να τηρήσω την σειρά ενδιαφέροντος) τα μιλήσαμε τα συμφωνήσαμε, πληρώθηκα, αλλά... μετ' ου πολύ και μετά από τηλε-φωτογνωμοδότηση τα νομίσματα βγήκαν ψεύτικα. (τα τρία του 1846) Ένα του 1843 βγήκε καλό.

Του 1855 δεν αμφισβητήθηκαν, αλλά η αξία τους θεωρήθηκε κατώτερη της προτάσεως epop.

Για τα απλά του 1833 το ενδιαφέρον ήταν μικρό. Άλλα θεωρήθηκε ότι αξίζουν, άλλα όχι, είτε ως ανάξια λόγω φθοράς είτε ως ψεύτικα.

Το μέλος του φόρουμ με το οποίο συνατήθηκα έβγαλε φωτογραφίες (καλές) μου τις έστειλε (με e mail) και αργότερα θα τις δημοσιεύσω.

Μετά την δημοσίευση των φωτογραφιών, μένει η δική σας γνώμη για το αν είναι αληθινά ή ψεύτικα και μια επιπλέον γνωμοδότηση εδώ στην περιοχή μου, από συλλέκτη και κοσμηματοπώλη.

Αυτά.

Και πάλι ευχαριστώ.
Όπως και να έχει, μου μένει ότι το θέμα αυτό - αν και νεοσύλλεκτος στο φόρουμ - έπιασε 2 σελίδες !  Χαμόγελο




Καταγράφηκε
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 09:02:18 μμ »

Προτείνω δημοπρασία γιατί ο καθένας για να κλείσει κάποιες τρύπες θα δώσει κάτι παραπάνω.Ετσι και εσυ θα βγάλεις περισσότερα και οι αγοραστές θα μείνουν ευχαριστημένοι.
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 09:38:32 μμ »

δεν εχω καταλαβει αυτο που λες για το 100 ή 1000 στα του 1846... αν εχουν τετοια σφραγιδα... μηπως ειναι κατι αλλο; καποια ρεπλικα σε ασημι; και χτυπησαν πανω τον βαθρμο καθαροτητας;; 

Έκανα λάθος σ' αυτό που γράφω για σημάδι 100 ή 1000 δεξιά του σταυρού.
Είναι οι γραμμώσεις του νομίσματος στο κλείσιμο των δύο πλευρών. (αριστερά και δεξιά)
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 09:42:30 μμ »

Αυτά είναι τα νομίσματα (2 από τα 3) του 1846 που βγήκαν ψεύτικα.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 10:27:47 μμ »

τα νομισματα ηταν κρεμασμενα σε παραδοσιακη φορεσια για αυτο το λογο και πολλα απο αυτα να ειναι ψευτικα


τα συγκεκριμενα της φωτογραφιας δεν ειναι κανονικα αλλα ψευτικα κουλουριωτικα

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1847.0

Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 10:30:07 μμ »

Ψεύτικα (κάλπικα εποχής) είναι φίλε μου.
Σαλαμίνα μεριά όπως είπε και ο Λεό.
Δεν μας είπες ότι είχε και μισή '43 φίλε μου.
Ελπίζω να το έδωσες καλά.
Αυτό και τρύπιο μπαίνει σε συλλογή.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 10:36:38 μμ »

Φιλε μου αυτα εαν ζουσε ο Οθωνας και τα εβλεπε να εισαι σιγουρος οτι θα ειχε κρεμαση τον χαρακτη τους!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Εαν εχουν μεσα μια υποψια ασημιου (που πολυ αμφιβαλω ) αξιζουν οσο το μεταλλο τους!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 11:13:41 μμ »

Δεν μας είπες ότι είχε και μισή '43 φίλε μου.
Ελπίζω να το έδωσες καλά.
Αυτό και τρύπιο μπαίνει σε συλλογή.

Μα δεν το είχα προσέξει ότι έγραφε 1843. Τυχαία το είχα επιλέξει μαζί με αυτά που νόμιζα καλά.
Ο Λεωνίδας το πρόσεξε και το ξεχώρισε. Για την ακρίβεια, νόμιζα ότι ήταν ένα που έλεγε Κρητική Πολιτεία και έτσι το αποκαλούσα στην συζήτηση. Ο Λεωνίδας με διόρθωσε.

 Σφραγισμένα χείλη

Η συναλλαγή δεν ολοκληρώθηκε, αφού με άλλη ψυχολογία και προσδοκίες πήγα στην συνάντηση και άλλα βγήκαν στην πορεία. Έχασα το ηθικό μου που λέμε.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 11:34:39 μμ »

βρεθηκαμε ηπιαμε ενα καφε και ειδα τα πραγματα  

αυτα του 46 δεν μου αρεσαν και πριν πω οτιδηποτε εστειλα τις φωτο  ωστε να παρω μια δευτερη αποψη και να σιγουρευτω κατα 1000% οτι δεν θα πω κατι λαθος στον ανθρωπο μου επιβαιβαιωσε αυτο που πιστευα (και τον ευχαριστω ) ετσι συνεχισαμε το καφεδακι μας  ηρεμα και ωραια
για τα υπολοιπα δεν θελω να αναφερθω


εχεις και αλλες φωτογραφιες να ανεβασεις ωστε να δουν και τα υπολοιπα παιδια τι υπηρχε

Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 08:21:34 πμ »

φιλε μου Hefnagel .
Εγω ποτε δεν σου εκανα ουδεμια προταση για να αγορασω τα νομισματα. Ποτε δεν σου εστειλα ουτε ενα προσωπικο μηνυμα ,ουτε και ποσο.Ειναι γνωστο αλλωστε στο φορουμ οτι δεν μαζευω ελληνικα κερματα και μαλιστα τρυπια.
Σε προκαλω να βγαλεις το μηνυμα μου online αν το εχεις. Δεν μ αρεσει καθολου ο τροπος που εμπλεχτηκε το ονομα μου στην συζητηση και ιδιως για κατι που δεν με ενδιαφερει μαλιστα. Πρεπει να αποκατασταθει η αληθεια και ταχιστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2012, 11:17:21 πμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 08:44:32 πμ »

ειχες βγαλει σε αλλο θεμα φωτο απο ενα ταλληρο οθωνα, μια δραχμη του δεκα, μια τρυπια δραχμη του 10-11 και ενα νικελ 10 λεπτο.Και σου ειπα οτι τα τρυπια που δειχνεις δεν αξιζουν τιποτα, το ταλληρο 100-150,η δραχμη 10 10-15 ευρω.Δεν ζητησα ποτε να τα αγορασω ,δεν με ενδιαφερει αγορα πυροβολημενων νομισματων, εχω ακρες να αγορασω καλυτερα πραγματα με τα χρηματα μου . Αποκατεστησε την αληθεια γιατι το θεμα.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=4292.msg37807#msg37807
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2012, 12:03:01 μμ από epop » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences