Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:04:35 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τρέχουσες τιμές τηλεκαρτών  (Αναγνώστηκε 10539 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 22, 2019, 04:24:30 μμ »

Καλησπέρα σας,

Μεσοσταθμικά - και χρησιμοποιώντας ως σημείο αναφορά τον κατάλογο Γεωργιάδηποιε - ποιες είναι οι τρέχουσες τιμές των τηλεκαρτών ;
Δηλαδή, εάν η τιμή που αναφέρει ο Γεωργιάδης στον κατάλογο είναι Χ€, εγώ θα πρέπει να υπολογίζω ότι η τιμή της τηλεκάρτας είναι μειωμένη κατά 50% ; κατά 80% ; κάποιο άλλο ποσοστό ;

Ποιος ακριβώς είναι ο τρόπος υπολογισμού που χρησιμοποιείτε ;

Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιες κάρτες θα έχουν κρατήσει μεγαλύτερες αντιστάσεις στις μειώσεις των τιμών, αλλά θεωρώ ότι, ως γενικός κανόνας και κατά μέσο όρο, η μειώση θα είναι περίπου ίδια για τις περισσότερες τηλεκάρτες.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας αλλά και για τις σκέψεις σας
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2019, 10:05:14 πμ »

Καλημέρα.

Είχα ακριβώς την ίδια απορία ακριβώς πριν ένα καλοκαίρι. Τότε αποφάσισα να ξαναπιάσω την συλλογή μου που την είχα παγώσει για 16 χρόνια. Είχα σταματήσει στο 2002 και μου έλειπαν συνολικά πάνω από 1000 κάρτες. Πλέον μου λείπουν λιγότερες από 25.

Εγώ έκανα όλες μου τις συναλλαγές μέσω Ίντερνετ. Οι διάφοροι πλανόδιοι έμποροι όταν μυριστούν αίμα, τσιμπάνε τις τιμές και δεν είναι εύκολο να κανεις συναλλαγή μαζί τους.


Ξέχασε τον κατάλογο Γεωργιάδη. Οι τιμές εκείνες δεν έχουν καμία σχέση με το σήμερα. Ένας έμπορος ήταν που στόχευε στο μέγιστο κέρδος, ο κατάλογος του είναι βασισμένος σε υπεραξίες που ο ίδιος όρισε προς το συμφέρον του, και που άλλοι έμποροι ανήγαγαν σε «Βίβλο» γιατί εξυπηρετούσε και τα δικά τους ιδιοτελή συμφέροντα.

Εγώ αγόρασα από eBay, emarket, car.gr, grcards, phonecards.gr

Θεωρώ πως για ανοικτή κάρτα δεν χρειάζεται να δώσεις πάνω από 5-20 λεπτά.
Για κλειστή κάρτα μεγάλου τιραζ, 1-2 ευρώ μαξ
Για κλειστή κάρτα μικρού τιραζ, 3-8 ευρώ
Για συλλεκτικές 5-8 ευρώ.
Κάποιες πολύ σπάνιες,πολύ παλιες, με περίεργους κωδικούς κλπ, εκεί οι τιμές παραμένουν πολύ υψηλές, και δεν θεωρώ πως υπάρχει νόημα να τις κυνηγήσεις. Η τηλεκάρτα ως συλλεκτικό είδος πεθαίνει, μιλάμε για ένα κομμάτι πλαστικού, δεν είναι χρυσός η’ ασημί. Οι τιμές θα εξακολουθήσουν να πέφτουν. Πολλοι παλιοί συλλέκτες εκποιούν τις συλλογές τους πλέον, μπορείς να βρεις έτοιμες συλλογές στο Ίντερνετ.

Ο,τι άλλη πληροφορία θες, εδώ είμαστε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 10:09:17 πμ από Nemesis » Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2019, 10:58:29 πμ »

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για την διεξοδική απάντηση.

Εντυπωσιακό αυτό που πέτυχες, μέσα σε μόλις 1 χρόνο.

Όταν λες κάρτες "μικρού" τιράζ, πώς ακριβώς το ορίζεις ;
Δηλαδή ποιο είναι εκείνο το όριο κάτω από το οποίο μία κάρτα αποτελεί χαρακτηρίζεται ως "μικρού" τιράζ ;

Εκτιμώ ότι αυτό ίσως διαφέρει για το κάθε άτομο, αλλά σε γενικές γραμμές, φαντάζομαι, ότι θα υπάρχει ένα αποδεκτό όριο από όλους.
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2019, 12:19:09 μμ »

Το μικρό τιραζ είναι επίσης θέματα οπτικής.
Αυτή την στιγμή οι συνδρομές συλλεκτών είναι περίπου 2000. Οι ενεργοί συλλέκτες όμως είναι ακόμα λιγότεροι, γιατί πολλοι συλλέκτες διατηρούν ακόμα πάνω από μια συνδρομές (ο ΟΤΕ έδινε δικαίωμα καθένας να έχει μέχρι 10 συνδρομές με το ίδιο ΑΦΜ). Όποτε, άντε να είμαστε 1000-1200. Ίσως άλλα πιο έμπειρα μέλη να έχουν πιο τεκμηριωμένη άποψη επι τούτου.

Αποδεκτό όριο από ολους δεν υπάρχει. Για παράδειγμα, μια κάρτα με τιραζ 30.000 μπορεί κάποιος να πει ότι έχει μικρό τιραζ. Όταν όμως λάβεις υπόψη τους ενεργούς συλλέκτες, το τιραζ 30.000 είναι πολύ μεγάλο. Προσωπικά, στις δικές μου συναλλαγές θεωρούσα το τιραζ 10.000 ως το όριο ανάμεσα στο μεγάλο/μικρό. Που και πάλι, ήταν αρκετά γενναιόδωρη εκτίμηση.

Τελος, ενας έμπορος θα σου πει πως τιραζ κάτω από 100.000 είναι μικρό. Μην τσιμπάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 12:23:47 μμ από Nemesis » Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 24, 2019, 03:55:21 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σου.

Ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστικές.

Καλή συνέχεια να έχεις
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 25, 2019, 07:59:39 μμ »

Γιάννη, αν κάνεις τον κόπο και αν έχεις την όρεξη και τον χρόνο φυσικά να κάτσεις να διαβάσεις παλαιότερα posts θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες.

Τις ίδιες απορίες και αγωνίες με εσένα είχαν και έχουν πολλοί.

Αφιέρωσε λίγο χρόνο και θα βρεις στο forum τις απαντήσεις που αναζητάς.
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 26, 2019, 06:34:13 μμ »

Warrior, καλησπέρα και πάλι,

Σε ευχαριστώ για τις σκέψεις σου.

Διάβασα όλο το καρφιτσωμένο νήμα με τίτλο "εκτίμηση τηλεκαρτών", και πράγματι είχα μία εικόνα για τον τρόπο υπολογισμού των τιμών.
Ωστόσο, σκέφτηκα ότι αν κάνω και μία πιο στοχευμένη ερώτηση, θα με βοηθήσει ακόμα περισσότερο, όπως και έγινε με την πολύ διεξοδική απάντηση του Nemesis.

Επιπρόσθετα, νομίζω ότι είναι χρήσιμο να υπάρχει και ένα νήμα που να είναι αποκλειστικά αφιερωμένο στις τρέχουσες τιμές τηλεκαρτών.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2019, 07:59:00 μμ »

Για το 'σήμερα' που αναφέρεσαι, πιστεύω πως μεγάλη βαρύτητα θα έχει η απόφαση που θα παρθεί από τους υπεύθυνους του ΟΤΕ σχετικά με το μέλλον της τηλεκάρτας.
Ελπίζω μόνο να μην πράξουν προς όφελος των εμπόρων και των επιτήδειων.

Προσωπικά είμαι αρκετά μεγάλος για να τρέχω από περίπτερο σε ψιλικατζίδικο και να αγοράζω τηλεκάρτες.
Θα σταματήσει η συλλογή μου στο 2018.
27 χρόνια, είναι αρκετά θεωρώ.
Δεν θα κάνω τον Μάρκο Πόλο ή τον Βεσπούτσι και θα τρέχω να ανακαλύπτω καινούργιες εκδόσεις.
Αν το πάνε διαφορετικά, θα ακολουθήσω. Αλλιώς θα 'χαιρετήσω'.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2019, 08:42:29 μμ »

Μανώλη
Συνταξιούχος θαλασσοπόρος να υποθέσουμε για σένα; Κλείσιμο ματιού
Και δεν σου φαίνεται. Από τότε που ξανάρχισες να γράφεις για τηλεκάαρτες, ζωντάνεψε ο ιστότοπος
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2019, 09:50:36 μμ »

Μάλλον χρειαζόσασταν μία...ώθηση.
 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2019, 09:50:52 μμ από warrior » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences