Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:20:10 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οθωμανικό αλλά τι;; Και πως να το καθαρίσω;;  (Αναγνώστηκε 6997 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 02, 2019, 01:42:20 μμ »

Ξαναδιαβασε τι ειχα γραψει για την λιρα οπως και γενικα τις υπεροχες εκτιμησεις σου(πανεμορφο να το χαιρεσε Σαρκασμός ,κλπ)Τελος ξεκινα να σκεφτεσαι σαν συλλεκτης ισως σε βοηθησει απο το να γραφεις ανοησιες.Μαθε να βοηθας και οχι να ειρωνευεσαι.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 02, 2019, 04:09:49 μμ »

Ηρθε καλοκαιρι, μας χτυπησαν κ οι ζεστες... Λοιπον. Αρχικα  η κοντρα με την λιρα να σταματησει εδω.. Δεν καταλαβαινω γιατι χαλατε ενα θεμα ασχετο με την κοντρα σας.. Δευτερον, καλο ειναι πριν γραψουμε κατι να διαβαζουμε αυτα που εχουν γραφτει πρωτα κ μετα ας διαβαζουμε ξανα τι ετοιμαζομαστε να απαντησουμε.. Η σεβη ζητησε να μαθει τι κερμα ειναι αυτο κ πως μπορει να καθαριστει.. Δεν ειδα πουθενα να ζηταει εκτιμηση τιμης.. Επισης μανο, αν ειναι οντως του κιλου και χρεπι τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα να πειραματιστει πανω του οσο θελει κανεις.. Επισης, απο οσα ειπες σε αυτο το νημα, τιποτε δεν ηταν σχετικο με αυτο που ζηταει το μελος.. Μονο ειρωνια, κοντρες και ανουσια λογια.. Θα σε παρακαλεσω ανοιχτα να εισαι λιγο πιο 'μαζεμενος'  στο τι λες κ που.. Καλα τα πηγαιναμε τοσο καιρο, μην το χαλασουμε. Κριμα.. Αφηστε λοιπον ολα τα χαζα στην ακρη κ; ι αν μπορειτε κ θελετε να βοηθησετε το οποιο μελος με την γνωση σας, καντε το. Αν οχι, χαρειτε τις παραλιες κ ηρεμια.. Το θεμα ληγει εδω. Οποιος μπορει να βοηθησει το μελος με αυτο που ζηταει το κανει..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2019, 04:10:44 μμ από kostakis88 » Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 02, 2019, 05:41:28 μμ »

Δεν γνωριζω τι εχει γινει με το μελος Sevigt με την λιρα αλλα για το συγκεκριμμενο Οθωμανικο νομισμα να το αφησει οπως ειναι γιατι ετσι δειχνει την αυθεντικοτητα του και την πατινα την οποια απεκτησε με τα χρονια, ειναι ομορφο νομισμα και γενικα τα νομισματα αν δεν γνωριζουμε περι επαγγελματικου καθαρισμου δεν τα καθαριζουμε, τα βαζουμε σε ειδικες θηκες νομισματων η πλαστικες καψουλες η χαρτονακια αποθηκευσης.
Καταγράφηκε
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 02, 2019, 05:45:11 μμ »

μπορεις να το καθαρισεις με συρματακι που τριβουν τα τηγανια..θα γυαλοκοπησει
αυτο ειναι ντροπη για το στεκι- υπηρξες κ εσυ νεος

εκτος αυτου αυτο το νομισμα θα μπορουσε να εχει συναισθηματικη αξια κ εσυ το απαξιωνεις..

το αμεσως επομενο μνμ απο την απορια της κοπελας θα μπορουσε να ειναι το παραπανω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2019, 05:46:21 μμ από dimiS » Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 02, 2019, 10:10:05 μμ »

Δεν γνωριζω τι εχει γινει με το μελος Sevigt με την λιρα αλλα για το συγκεκριμμενο Οθωμανικο νομισμα να το αφησει οπως ειναι γιατι ετσι δειχνει την αυθεντικοτητα του και την πατινα την οποια απεκτησε με τα χρονια, ειναι ομορφο νομισμα και γενικα τα νομισματα αν δεν γνωριζουμε περι επαγγελματικου καθαρισμου δεν τα καθαριζουμε, τα βαζουμε σε ειδικες θηκες νομισματων η πλαστικες καψουλες η χαρτονακια αποθηκευσης.

Θα συμφωνησω με τον Χαραλαμπο και εγω θα το αφηνα οπως ειναι.
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 02, 2019, 10:18:32 μμ »

Μιας και κανείς δεν έχει απαντήσει ακομα το αρχικό ερωτημα, ας πεταχτώ εγω μπας και αλλάξει η κουβέντα  Σαρκασμός!
5 παραδες Πολίτικοι . Έτος 1277 (1864) . Χαλκινο  3γρ.  22mm διαμετρο!
Για το καθάρισμα σαπουνονερο στο χέρι χωρίς σφουγγάρι και καλό στέγνωμα με το σεσουάρ. Απολύτως τίποτε αλλο!!!
Την καλησπέρα μου...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 02, 2019, 11:08:13 μμ »

Χίλια ευχαριστώ !!! Όλη μέρα ψάχνω!!! Τώρα έμαθα κι εγώ να υπολογίζω την ημερομηνία... σουλτάνος ο Αμπντούλ Αζίζ σωστά;;; Η ότι θέλω λέω η άσχετη;;; 1277 η ημερομηνία που αναγράφεται...1277-3%+622
Πολύ χαιρομαιιιιιι!!! Για μένα είναι μια ανακάλυψη ..κάτι ανεκτίμητο...που κουβαλάει την δική του φθηνή η ακριβή ιστορία του......δεν θα το πηραξω έτσι θα το αφήσω ... ευχαριστώ πολύ που με βοηθήσατε...!!!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 02, 2019, 11:14:00 μμ »

Σεβη ασε το νομισμα οπως ειναι εχει μεγαλυτερη αξια οταν δειχνει την ηλικια του.
Μανο συμφωνω απολυτα με τον Κωστη. Παρακαλω να μην επαναληφθει αυτη η συμπεριφορα. Δεν τιμα ουτε το στεκι που εισαι μελος ουτε την ιστορια σου ως συλλεκτη.







Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 03, 2019, 12:54:28 πμ »

Δεν γνωριζω τι εχει γινει με το μελος Sevigt με την λιρα αλλα για το συγκεκριμμενο Οθωμανικο νομισμα να το αφησει οπως ειναι γιατι ετσι δειχνει την αυθεντικοτητα του και την πατινα την οποια απεκτησε με τα χρονια, ειναι ομορφο νομισμα και γενικα τα νομισματα αν δεν γνωριζουμε περι επαγγελματικου καθαρισμου δεν τα καθαριζουμε, τα βαζουμε σε ειδικες θηκες νομισματων η πλαστικες καψουλες η χαρτονακια αποθηκευσης.
[/quote.   ]





Εγώ δεν έχω καμμιά σχέση με την συζήτηση περί λίρας. Να σας πω την αλήθεια ούτε κι εγώ κατάλαβα...εγώ δεν ρώτησα ποτέ για καμμία λίρα...μάλλον είχανε κάποιο θέμα προς συζήτηση που λύθηκε στην δική μου ανάρτηση....
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 03, 2019, 07:32:43 πμ »

 δεν θα επαναληφθει αυτη η συμπεριφορα μου..καλημερα παιδια..δεν ξερω τι επαθα..μαλλον ξερω αλλα ας το αφησω {σχεδον} για μενα..συγγνωμη
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 03, 2019, 09:19:54 πμ »

δεν θα επαναληφθει αυτη η συμπεριφορα μου..καλημερα παιδια..δεν ξερω τι επαθα..μαλλον ξερω αλλα ας το αφησω {σχεδον} για μενα..συγγνωμη



Κύριε ΚΑΡΑΜΑΝΟΣ Σας ζητώ κ εγώ συγγνώμη αν παραφερθηκα αλλά το μόνο που ήθελα ήταν να μάθω τι είναι αυτό το νόμισμα...για τους περισσότερους εδώ μέσα είναι γνωστα κ σίγουρα στην κατοχη σας..για μένα κ όλους τους καινούργιους είναι ένας θησαυρός ιστορίας ... Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να συλλέξω σπάνια νόμισματα ,έχω άλλες προτεραιότητες και δεν ντρεπομαι για αυτό  αλλά αυτά που έχω ή βρίσκω από γνωστούς εμένα με ενθουσιαζουν....!!!
Ίσως κ εσείς ήσασταν λίγο νευριασμένος από κάτι κ είπατε αυτά που είπατε...όλοι έχουμε τις κακες κ καλές μας μέρες!!!
Ίσως κ εγώ να είχα κάτι κ να τσιτωσα οπως λέτε κατευθείαν γιατί δεν έχω μάθει να προσβάλλω κάποιον που δεν μου φταίει!
Δεν πηραζει ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!
Να μας ανεχεστε εμάς τους άσχετους,τους καινούργιους....!!
 Ευχαριστώ πολύ όλους όσους με βοηθάνε!!!

Υ.Γ πωωωωω έχω πάθει ζημιά με τον κύριο Νίκο MNS !!!
Κύριε Νίκο είστε εγκυκλοπαίδεια!!!! Σας θαυμάζω για τις γνώσεις σας!!!!χίλια μπράβο!!!

Υ.Γ2  αντε να παινευω κ εγώ λίγο !!! Ας το παίξω λίγο ψώνιο!!! Να αλλάξουμε διάθεση!!!
Είχα στην φτωχική μου συλλογή ένα νόμισμα που απλά καταλάβαινα ότι είναι παλιό.....με την βοήθεια κάποιων φίλων εδώ στο στέκι έμαθα ότι είναι νόμισμα του Ιουλίου Καίσαρα  Οκταβιανού Αυγουστου  του 28-27 π.Χ !!!!!!!!
Εγκεφαλικό!!! Το πήγαμε στο μουσείο της Πέλλας!! Μακάρι να μπορέσω να πάω άμεσα να το δω κ να σαν το στείλω φωτό!!!
Αυτά καλή κ δημιουργικη μέρα σε όλους!!!
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 03, 2019, 10:07:55 πμ »

οντως ο MNS ειναι θησαυρος..εγινε Sevigt καταλαβα την βλακεια μου..ευχαριστω
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 03, 2019, 10:37:15 μμ »

Μανο κ Σεβη σας τιμα ιδιαιτερα η αμοιβαια συμφιλιωτικη συμπεριφορα. Μπραβο σας. Οι συγκρουσεις ειναι αναποφευκτες στην ζωη. Το ζητημα ειναι πως τις διαχειριζομαστε κ τι μαθαινουμε απο αυτες.
Εκ μερους του στεκιου σας ευχαριστω κ τους δυο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 04, 2019, 08:15:20 πμ »

εμεις ευχαριστουμε δημητρη..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 04, 2019, 09:43:24 πμ »

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κ την κατανόηση!!! Να έχετε όλοι μια όμορφη κ δημιουργικη μέρα!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences