Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 08:00:22 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μόνο ο Καποδίστριας έχει διασταυρώσεις μητρών;  (Αναγνώστηκε 1605 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 17, 2019, 08:17:27 μμ »

Όταν ο αείμνηστος Τζαμαλής "ψαχνόταν" για τα πλαστά του Καποδίστρια, με το έναυσμα αυτό, ο Ζαχαρίας Ω. εμφάνισε σε μελέτη του τις διασταυρώσεις μητρών, αργότερα ο Ορφέας Α. ανέπτυξε το θέμα των διασταυρώσεων των μητρών και ο Peter C. το εξέδωσε σε βιβλίο....

Τι γίνεται όμως με τα Οθωνικά και κυρίως τα χάλκινα;

Πάλι πρωτοπόρος σε αυτό το θέμα ο Ορφέας Α. τόσο σε συναντήσεις όσο και σε διάφορα χειρόγραφά του, ανέπτυξε τις βασικές (και κλασσικές πλέον) ποικιλίες στα 10λεπτα.

Όμως με τα άλλα χάλκινα του Όθωνα τι συμβαίνει;

Παρατηρώ λοιπόν σε πολλά χάλκινα διορθώσεις μήτρας, να χρησιμοποιείται (μάλλον) ο ίδιος οπισθότυπος αλλά είτε να έχουμε αλλαγμένο ή διορθωμένο εμπροσθότυπο και το ανάποδο. Ακόμη και ελάχιστα διαφορετική διάμετρο μήτρας, βάρος, πάχος και διάφορα άλλα.... 

Ποια είναι η άποψή σας; 
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:02:23 μμ »

Εγώ θα συμφωνήσω. Και μάλιστα μπορώ να πώ ότι έχω ασχοληθεί με τις ποικιλίες στα χάλκινα του Όθωνα.
Φυσικά έως εκεί που μπορώ. Και Πολλές φορές μόνο απο φωτογραφίες.
Αλλά επίσης και με συλλογη πολύ καλού φίλου και δάσκαλου που μου εκμυστηρεύτηκε σπάνια κομμάτια
και στα δεκάλεπτα αλλά και στα πεντάλεπτα.
Είναι κάτι που αγαπώ. Κάτι που μου αρέσει, με ενθουσιάζει και όσο μπορώ το ψάχνω.

Πιστεύω ότι οι ποικιλίες στα χάλκινα του Όθωνα είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο στην Ελληνική νομισματοκοπεία
που πραγματικά αν κάποιος μπορέσει και ταξινομήσει, θα ήταν ένα σπουδαίο έργο και μία παρακαταθήκη
για τους επόμενους.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences