Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:53:07 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ασημι - ανοδος;  (Αναγνώστηκε 14487 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 11:46:20 μμ »

που πουλανε 85 ευρω το κιλο;

Ζητω συγνωμη μου εφυγε ενα μηδενικο που φυσικα εχει μεγαλη σημασια
Τελως παντων αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το θεμα ειναι< μπουγιο>
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 11:48:02 μμ »

τι εστι μπουγιο;
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 11:48:19 μμ »

που πουλανε 85 ευρω το κιλο;

Ζητω συγνωμη μου εφυγε ενα μηδενικο που φυσικα εχει μεγαλη σημασια
Τελως παντων αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το θεμα ειναι μπουγιο
εγω εχω τα κιλα μου σε ασημι και πιστεψε με δεν εχω καθολου ανχος  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός κοιμαμε σαν πουλακι
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 11:51:09 μμ »

τι εστι μπουγιο;

<Μουγιο> ειναι εκφραση που σημαινει ογκωδες.
Εδω τουλαχιστον χρησιμοποιειται ευραιως Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Τελως παντων αλλοι θεωρουν αυτο το μεταλο επενδυση....αλλοι οχι.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 11:52:31 μμ »

Είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν κάποιοι να θελήσουν να αγοράσουν, δεν το αμφισβητώ, απλά ίσως επειδή να προσπάθησα να τα δώσω πακέτο, γι αυτό το λόγο να έφαγα πόρτα και η πλάκα είναι ότι προσπάθησα να τα δώσω σε εμπόρους, ούτε για να ρωτήσουν την τιμή δεν απάντησαν.  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καλύτερα ίσως..... Αν καταφέρω κάποια στιγμή να μάθω να βγάζω καμία φωτογραφία της προκοπής ίσως να αρχίσω να τα πουλάω μπας και εκτιμηθεί πέρα από το ασήμι και η συλλεκτική τους αξία και να μην πάνε απλά για σκότωμα...
Δυσκολοι καιροι για πακετα ,αν σκεπτεσαι σοβαρα την αποχωρηση τους βαλε οταν μπορεσεις στις πωλησεις να παρουμε τωρα που εχουμε κατι ψιλα γιατι σε λιγο δεν εγγυωμαι,αν οι τιμες με οποια υπεραξια θεωρεις ειναι καλες ειμαι σιγουρος οτι θα τιμηθουν αναλογως,απο την αλλη αν δεν βγαλεις εδω προς διαθεση μπορουμε μεσω προσωπικων μυνηματων να εχουμε καποια συνεργασια ,καλο βραδυ
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 12:08:01 πμ »

Συλλεκετες γνωριζω κατι λιγους.
Χαρηκα που γνωρισα και επενδυτες ασημιου, να πω την αληθεια δεν ηξερα οτι υπηρχαν.
Oντως Jhon mak  βγαλτα εδω. Αλλου και εγω πιστευω οτι θα ειναι χειροτερα.....
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 12:17:37 πμ »

πριν λιγες μερες εβαλα στην συλογη μου το παρακατω νομισμα του κιλου http://colonialacres.com/product_manager/product_images/full0_2339.jpg
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 12:23:43 πμ »

Συλλεκετες γνωριζω κατι λιγους.
Χαρηκα που γνωρισα και επενδυτες ασημιου, να πω την αληθεια δεν ηξερα οτι υπηρχαν.
Oντως Jhon mak  βγαλτα εδω. Αλλου και εγω πιστευω οτι θα ειναι χειροτερα.....
το στεκι ειναι μεγαλο πολυ μεγαλο και τους χωραει ολους.200+ ατομα ταυτοχρονως πολυ αμφιβαλλω αν εχει αλλο φορουμ οποιασδηποτε θμεατολογιας στην Ελλαδα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 12:29:23 πμ »

Συλλεκετες γνωριζω κατι λιγους.
Χαρηκα που γνωρισα και επενδυτες ασημιου, να πω την αληθεια δεν ηξερα οτι υπηρχαν.
Oντως Jhon mak  βγαλτα εδω. Αλλου και εγω πιστευω οτι θα ειναι χειροτερα.....
το στεκι ειναι μεγαλο πολυ μεγαλο και τους χωραει ολους.200+ ατομα ταυτοχρονως πολυ αμφιβαλλω αν εχει αλλο φορουμ οποιασδηποτε θμεατολογιας στην Ελλαδα.

Δεν σε καταλαβαινω αυτο τι σχεση εχει;;; Ειπα εγω οτι ειναι μικρο;;; Οι επενδυτες ασημιου με ολη την σημασια του ορου ειπα οτι ειναι μαλλον λιγοι.....
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 12:34:09 πμ »

to steki χωραει και συλλεκτες και επενδυτες και συνδυασμους και των δυο.Δεν ερχομαστε σε αντιπαραθεση Σωτηρη. Απλως γραφω για την αλματωδη αλλαγη του φορουμ μας απο μια παρεα που ηταν το 2009,σε κατι πολυ μεγαλο.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 12:50:13 πμ »

to steki χωραει και συλλεκτες και επενδυτες και συνδυασμους και των δυο.Δεν ερχομαστε σε αντιπαραθεση Σωτηρη. Απλως γραφω για την αλματωδη αλλαγη του φορουμ μας απο μια παρεα που ηταν το 2009,σε κατι πολυ μεγαλο.

Συγνωμη Αναργυρε προφανως ηταν μια διαπιστωση σου που δεν ειχε σχεση με τα λεγομενα μου, παρα το οτι με εβαλες παραθεση.
Φυσικα ειναι θετικο το να μεγαλωνει ο χωρος αυτος. Απο πολλες αποψεις
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 09:14:20 πμ »

Σωτήρη λες να αγοράσουμε καμιά παλέτα ασήμι να την βαλουμε στο γκαραζ δίπλα στον καυστήρα? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Παιδιά πέρα από την πλάκα που κάνω, ο Σωτήρης εννοεί προφανώς ότι για να βγάλεις δεν σου φτάνει ούτε οικόπεδο να φορτώσεις με ασήμι και δικιο εχει. Περα από αυτό όμως, μιας που είστε επενδυτές , εάν βλεπετε κάλή επενδυση το ασήμι αυτή τη περίοδο , που τα οικόπεδα είναι 50% κάτω, που οι μετοχές ειναι στο 90% παλιών αποτιμήσεων κάτω, που τα σπίτια σε ακριβές περιοχες της αθήνας ειναι τουλάχιστον 20% κάτω, τι να πω? Μιας που είστε επενδυτές και αγοράζετε σαν λυσσασμένοι ασήμι προφανώς διαβλέπετε πως η κρίση θα συνεχιστεί αμείωτη?
Και κάτι τελευταίο που το είχα ρωτησει αλλά δεν πήρα απάντηση. Μπορεί να μου πει ένας απο εδψ που μαζεύει ασήμι ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ????Να εξάγουμε και ένα ποσοστό κέρδους σε ευλογο χρονικό διάστημα.

Ελπίζω ναναι σεβαστή η διαφορετική μου γμώμη, μην μου την πεσετε όλοι μαζί  Κλείσιμο ματιού Καλήμερα σε όλους
 
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:58:57 πμ »

Σωτήρη λες να αγοράσουμε καμιά παλέτα ασήμι να την βαλουμε στο γκαραζ δίπλα στον καυστήρα? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Παιδιά πέρα από την πλάκα που κάνω, ο Σωτήρης εννοεί προφανώς ότι για να βγάλεις δεν σου φτάνει ούτε οικόπεδο να φορτώσεις με ασήμι και δικιο εχει. Περα από αυτό όμως, μιας που είστε επενδυτές , εάν βλεπετε κάλή επενδυση το ασήμι αυτή τη περίοδο , που τα οικόπεδα είναι 50% κάτω, που οι μετοχές ειναι στο 90% παλιών αποτιμήσεων κάτω, που τα σπίτια σε ακριβές περιοχες της αθήνας ειναι τουλάχιστον 20% κάτω, τι να πω? Μιας που είστε επενδυτές και αγοράζετε σαν λυσσασμένοι ασήμι προφανώς διαβλέπετε πως η κρίση θα συνεχιστεί αμείωτη?
Και κάτι τελευταίο που το είχα ρωτησει αλλά δεν πήρα απάντηση. Μπορεί να μου πει ένας απο εδψ που μαζεύει ασήμι ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ????Να εξάγουμε και ένα ποσοστό κέρδους σε ευλογο χρονικό διάστημα.

Ελπίζω ναναι σεβαστή η διαφορετική μου γμώμη, μην μου την πεσετε όλοι μαζί  Κλείσιμο ματιού Καλήμερα σε όλους
 

Σεβαστη η γνωμη σου αλλα μαλλον λιγο ατοπη ως προς τις εναλλακτικες που προτεινεις.
Μπορει μεν ολα αυτα που περιγραφεις να ειναι κατω απο την πραγματικη αξια που ειχαν πριν 2-3 χρονια
αλλα φροντιζει το κρατος να μας κρατα μακρια απ'αυτα χαρις τους συνεχεις φορους.
Επιπλεον θα πρεπει να αρχιζουμε να συνηθιζουμε στο ξεφουσκωμα των τιμων και να μην συγκρινουμε τις
τιμες στις εποχες των παχιων αγελαδων με τις σημερινες. Απο την στιγμη που υπαρχει αναπροσαρμογη
μισθων και συνταξεων θα πρεπει και ολα τα υπολοιπα αγαθα,υπηρεσιες, ακινητα κτλ να ακολουθησουν
αυτη την πορεια για να υπαρξει ισσοροπια στην αγορα.
Εγω παντως βλεπω πως θα συνεχισει η κριση και ο πατος ειναι ακομα μακρια.
Τωρα σε οτι εχει να κανει με τις επενδυσεις το μονο που βλεπω σαν εναλλακτικη εκτος τα μεταλλα ειναι
παραγωγικη γη δηλ. χωραφια.
Μεταλλα για να διατηρησεις τα λεφτα σου και χωραφια για να μπουμε σιγα σιγα στην παραγωγη και να
ξεφυγουμε απο την αλογιστη καταναλωση και σπαταλη.
Η ελληνικη γη ηταν αυτη που μας βοηθησε και στο παρελθον να ορθοποδησουμε και το ιδιο θα κανει και
τωρα.


 
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 11:11:49 πμ »

εδώ είναι το λάθος σου φίλε μου epsilon και δεν εννοείτε να το καταλάβετε!!!!!! Γραφεις ''''μέταλλα για να διατηρήσεις τα λεφτά σου'''''.

ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ!!!!!!! Είναι άλλο το να έχεις το 5% του εισοδήματος σου σε μέταλλο για να διατηρήσεις τον πλούτο σου σε περίπτωση μπραφ και άλλο το να λες εγω αγοράζω ασήμι επενδυτικά. Ο χρυσός και το ασήμι ειναι αποθησαυριστικά. Εάν για παράδειγμα κάποιοσ διαθέτει 100κ μετρητά αρκει να έχει το πολύ τα 10κ σε χρυσό και η περιουσια του είναι καλυμμένη. Αρκει να βρεις την αναλογία του ΧΡΥΣΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ και να το διαιρεσεις με τον ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΛΟΥΤΟ (αυλο και υλικο) . Η αναλογία είναι 1/20 περίπου. Εγω σου λεω 1/10 επειδη ειμαι και καμπόσος. Το 10%αρκεί για να διασφαλίσεις την περιουσία σου. Ολα τα υπόλοιπα είναι για να βγάζουν οι έμποροι.

Αν μου πεις γουστο μου και καπελο να μεζευω ασημι θα σου πω πάσο. Οτι θεσ κανεις. Αλλά για επένδυση δεν κάνει.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 05:30:37 μμ »

εδώ είναι το λάθος σου φίλε μου epsilon και δεν εννοείτε να το καταλάβετε!!!!!! Γραφεις ''''μέταλλα για να διατηρήσεις τα λεφτά σου'''''.

ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ!!!!!!! Είναι άλλο το να έχεις το 5% του εισοδήματος σου σε μέταλλο για να διατηρήσεις τον πλούτο σου σε περίπτωση μπραφ και άλλο το να λες εγω αγοράζω ασήμι επενδυτικά. Ο χρυσός και το ασήμι ειναι αποθησαυριστικά. Εάν για παράδειγμα κάποιοσ διαθέτει 100κ μετρητά αρκει να έχει το πολύ τα 10κ σε χρυσό και η περιουσια του είναι καλυμμένη. Αρκει να βρεις την αναλογία του ΧΡΥΣΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ και να το διαιρεσεις με τον ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΛΟΥΤΟ (αυλο και υλικο) . Η αναλογία είναι 1/20 περίπου. Εγω σου λεω 1/10 επειδη ειμαι και καμπόσος. Το 10%αρκεί για να διασφαλίσεις την περιουσία σου. Ολα τα υπόλοιπα είναι για να βγάζουν οι έμποροι.

Αν μου πεις γουστο μου και καπελο να μεζευω ασημι θα σου πω πάσο. Οτι θεσ κανεις. Αλλά για επένδυση δεν κάνει.

Aυτο που λεω εγω ''μέταλλα για να διατηρήσεις τα λεφτά σου'' εννοω να εχεις λεφτα στα χερια σου και
οχι νομισμα.Γιατι τα μεταλλα ειναι λεφτα. Τωρα κατα ποσο το 10% σε χρυσο θα σε καλυψει επετρεψε μου να το αμφισβητησω.το υπολοιπο 90%?
Τι εννοεις εσυ με τον ορο επενδυση? μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences