Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 04:01:24 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο 20ρικο  (Αναγνώστηκε 19270 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 09, 2019, 02:07:07 μμ »

Στην κουζίνα μου να δείτε τι γίνεται.Μου είπε η γυναίκα μου να πάρω 1 κιλό πατάτες να καθαρίσω τις μισές και να τις νεροβράσω.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι λάθος έκανα;


καθαρισες τα λαθος μισα ?


•   Διαλέγουμε πατάτες που δεν έχουν πληγές και σκασίματα εξωτερικά ούτε είναι κούφιες και σκούρες στο εσωτερικό τους.
•   Αν είναι μαλακές και ζαρωμένες, σημαίνει ότι είναι πολυκαιρισμένες. Αν έχουν βγάλει φύτρες, είναι επίσης ένδειξη ότι έχουν μείνει καιρό στην αποθήκη, σε μάλλον ακατάλληλες συνθήκες.
•   Απορρίπτουμε όσες έχουν πρασινίσει, γιατί περιέχουν υψηλές ποσότητες μιας φυσικής τοξικής ουσίας, της «σολανίνης».

(Από το άρθρο Ποιες πατάτες να αγοράζουμε
 (http://www.anwsi.gr/tupos/poies-patates-na-agorazoume-reportaz-aggelos-rentoulas-xristina-tzialla.html)
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 09, 2019, 02:07:47 μμ »

ρε παιδια ετσι απο περιεργεια ποσο κανει ενα 20 δρχ 1884 σε μς 64?
800+
Ρε Στρατη σορυ αλλα εσυ θα τα δινες!?... ή τελος παντων ποιος δινει τετοια ποσα για 20ρικο 84?Εδω κυριως ειναι το ρεζουμε απο τις πατατες....ε απο το θεμα ηθελα να πω....Καποτε παιζανε στα 150€ και τωρα 800!!!?^.....Καλη μαγκια...Μετα ομως μην απορειτε ουτε να βριζετε τις εταιρειες.....Εκτος κ αν χαλασει καμια δουλιτσα λογω βαθμου...εκει μαλλον αλλαζουμε πλευρα απ οτι φενεται...λογικο!
Γεια σου ρε Μιχαλη....με τις γαστρονομια σου....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2019, 02:09:11 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 09, 2019, 05:17:08 μμ »

Στα 150/170 ευρώ αγόραζα το 2004 σε έξτρα φαιν ή αου καταστάσεως φίλε μου.
Μήν τα ισοπεδώνουμε όλα.
Όποιος ήθελε τότε πιστοποίηση καλή το πλήρωνε γύρω στα 300€.
Το θέμα μας τώρα ήταν τι είναι τού φίλου.
Καί γύρισε η κουβέντα γενικα τι βαθμό μπορεί να πάρει καί από τα υψηλά νούμερα και το ποσό πιάνουν το γυρίσαμε στο τι γίνεται από μερικούς μερικούς επί τών σλαμπαρισματων.
Δλδ ως συνήθως η κουβέντα πήρε τριπλή κατεύθυνση καί εάν βάλεις και τίς πατάτες τού Μιχαλη θέλουμε χάρτη για να βρούμε τόν δρόμο μας!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 09, 2019, 06:44:23 μμ »

ρε παιδια ετσι απο περιεργεια ποσο κανει ενα 20 δρχ 1884 σε μς 64?
800+
Ρε Στρατη σορυ αλλα εσυ θα τα δινες!?... ή τελος παντων ποιος δινει τετοια ποσα για 20ρικο 84?Εδω κυριως ειναι το ρεζουμε απο τις πατατες....ε απο το θεμα ηθελα να πω....Καποτε παιζανε στα 150€ και τωρα 800!!!?^.....Καλη μαγκια...Μετα ομως μην απορειτε ουτε να βριζετε τις εταιρειες.....Εκτος κ αν χαλασει καμια δουλιτσα λογω βαθμου...εκει μαλλον αλλαζουμε πλευρα απ οτι φενεται...λογικο!
Γεια σου ρε Μιχαλη....με τις γαστρονομια σου....
αν μου περισευαν μπορεί και να έδινα ένα τέτοιο ποσόν αν μου φενοταν ευκαιρία εγώ έχω ένα μς63 τώρα σαν τοπ μου και 2 62αρια.το 63 το έχω αγοράσει πριν καιρό 450€ όπου τόσο τώρα κάποιοι προσπαθούν να δώσουν τα 62  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 09, 2019, 09:11:40 μμ »

Μόνος σου με αυτά που λες Στρατή τα βλέπεις φυσιολογικά;;
Όταν λες ότι στη τιμή που αγόρασες το 63 τώρα κάποιοι πουλάνε τα 62??
Κάποια στιγμή μέσα σου δεν κάνεις μία εσωτερική ανάλυση του τί συμβαίνει;;
Γιατί εγώ επειδή κάνω αναλύσεις χρόνια και έχω δει καταστροφές και καταστροφές λέω σε νέους προσέχετε!!!
Προσέχετε τά λεφτά σάς καί μήν τα πετάτε!!!
Διότι θα έρθει πάλι η στιγμή που κάποιοι θα κλάψουν με πικρό δάκρυ! !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 09, 2019, 10:13:18 μμ »

Τα χρυσα κρατανε τιμες μην τα φοβαστε.
Καταγράφηκε

Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 09, 2019, 10:27:46 μμ »

Μόνος σου με αυτά που λες Στρατή τα βλέπεις φυσιολογικά;;
Όταν λες ότι στη τιμή που αγόρασες το 63 τώρα κάποιοι πουλάνε τα 62??
Κάποια στιγμή μέσα σου δεν κάνεις μία εσωτερική ανάλυση του τί συμβαίνει;;
Γιατί εγώ επειδή κάνω αναλύσεις χρόνια και έχω δει καταστροφές και καταστροφές λέω σε νέους προσέχετε!!!
Προσέχετε τά λεφτά σάς καί μήν τα πετάτε!!!
Διότι θα έρθει πάλι η στιγμή που κάποιοι θα κλάψουν με πικρό δάκρυ! !!
σίγουρα και πριν 15 χρόνια κάποιος μπορεί να πειρε 63αρι 250€ πιστοποιημένο δεν μπορώ να ξέρω σε ποιο σημείο τιμης ας πούμε μόνο για το συγκεκριμένο νόμισμα και πάντα ανάλογα την σπανιότητα του βαθμού θα κλάψει κάποιος η θα βγει κερδισμένος και σε ποια στιγμή τα 64 θα είναι πάντα σπάνια και ανάλογη θα είναι πάντα η τιμή τους εγώ στο στέκι νομίζω έχω δει μόνο 2 φορες.στο 62 η τιμή ξέρω έχει πέσει ίσως μπορείς να βρεις και με κάτω από 350€ αν έχεις υπομονή και άκρες.τωρα αν βλέπω αγγελίες με 450€ δεν ξέρω ίσως ψάχνουν νέους συλεκτες;ίσως "κορόιδα",ίσως μπορεί να κάνουν φουλ παζάρι με πμ και να πέφτουν οι τιμές;πολλά μπορεί να συμβενουν
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2019, 10:29:39 μμ από Stratis8 » Καταγράφηκε
Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 09, 2019, 10:30:48 μμ »

Τα χρυσα κρατανε τιμες μην τα φοβαστε.
πρόεδρε μαζί σου μόνο να κρατάνε και οι τσέπες μας   Σαρκασμός και να πάμε 100 χρόνων να γινει ότι έχουμε φουλ σπανιο
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 09, 2019, 10:50:35 μμ »

Έχουμε υπέροχα χρυσά νομίσματα σαν χώρα και πολύ λίγα. Γιατί να μην έχουν μεγάλες αξίες τα ακυκλοφόρητα?

1833-1876-1884

Ακομα και τα μοντέρνα χουντικά κρατάνε τιμές σε ψηλές καταστάσεις από 67 και πάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2019, 10:50:52 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 09, 2019, 11:29:11 μμ »

σίγουρα και πριν 15 χρόνια κάποιος μπορεί να πειρε 63αρι 250€ πιστοποιημένο δεν μπορώ να ξέρω σε ποιο σημείο τιμης ας πούμε μόνο για το συγκεκριμένο νόμισμα και πάντα ανάλογα την σπανιότητα του βαθμού θα κλάψει κάποιος η θα βγει κερδισμένος και σε ποια στιγμή τα 64 θα είναι πάντα σπάνια και ανάλογη θα είναι πάντα η τιμή τους εγώ στο στέκι νομίζω έχω δει μόνο 2 φορες.στο 62 η τιμή ξέρω έχει πέσει ίσως μπορείς να βρεις και με κάτω από 350€ αν έχεις υπομονή και άκρες.τωρα αν βλέπω αγγελίες με 450€ δεν ξέρω ίσως ψάχνουν νέους συλεκτες;ίσως "κορόιδα",ίσως μπορεί να κάνουν φουλ παζάρι με πμ και να πέφτουν οι τιμές;πολλά μπορεί να συμβενουν

Φίλε Στρατή δεν νομίζω ότι οι τιμές στα 62άρια έχουν πέσει τόσο όσο λες. Στην τελευταία δημοπρασία (636) του γνωστού οίκου πωλήθηκε το MS61 στα 320 + προμήθειες = 390 ευρώ περίπου!!! Αλλά και σε μία ακόμα λίγο παλαιότερη (617) πωλήθηκε ξανά MS61 στα 380 + προμήθειες = 464 ευρώ!!!!!!! Δεν βάζω τα 63άρια γιατί στις τελευταίες δημοπρασίες οι τιμές έχουν ''πετάξει'' στα ουράνια.

Υ.Γ. Ευκαιρίες και καλές τιμές πάντα μπορούν να βρεθούν.



Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 09, 2019, 11:31:32 μμ »

Έχουμε υπέροχα χρυσά νομίσματα σαν χώρα και πολύ λίγα. Γιατί να μην έχουν μεγάλες αξίες τα ακυκλοφόρητα?

1833-1876-1884

Ακομα και τα μοντέρνα χουντικά κρατάνε τιμές σε ψηλές καταστάσεις από 67 και πάνω.
Χρηστο +1000  θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα οτι οντως εχουμε σαν μικρη χωρα πολυ ωραια χρυσα νομισματα ομως εδω μιλαμε για 20δραχμο του 84 με 550.000 αντιτυπα....!!!!Την αφθονη ελληνικη λιρα!
Δεν ειναι ουτε 5δρχ το 76 ουτε 10δρχ του 76 ουτε καν 20δρχ του 76....ποσο μαλλον 20 1833 ή τα 2 χρυσα του Γεωργιου Β 1935....
Μην τα συγκρινουμε σε σπανιοτητες υψηλου ακυκλοφοριτου....το ιδιο πιστευω ακομα και για τις χουντες....Δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε λογω mintage....απλα.
Εδω ποιο πολυ μετρανε αλλα κολπα και φυσικα και το ψωνιο του βαθμου λογω πιστοποιησεων...
Η Εμπορικοτητα δλδ που κατα ενα βαθμο ''βολευει '' για οσους ασχολειστε με το αθλημα και επαγγελματικα...
Φιλικα παντα
Νικολας
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 09, 2019, 11:55:03 μμ »

Στα 150/170 ευρώ αγόραζα το 2004 σε έξτρα φαιν ή αου καταστάσεως φίλε μου.
Μήν τα ισοπεδώνουμε όλα.
Όποιος ήθελε τότε πιστοποίηση καλή το πλήρωνε γύρω στα 300€.
Το θέμα μας τώρα ήταν τι είναι τού φίλου.
Καί γύρισε η κουβέντα γενικα τι βαθμό μπορεί να πάρει καί από τα υψηλά νούμερα και το ποσό πιάνουν το γυρίσαμε στο τι γίνεται από μερικούς μερικούς επί τών σλαμπαρισματων.
Δλδ ως συνήθως η κουβέντα πήρε τριπλή κατεύθυνση καί εάν βάλεις και τίς πατάτες τού Μιχαλη θέλουμε χάρτη για να βρούμε τόν δρόμο μας!!!

Φιλτατε Γιωργο ή γερασες ρε ραμολι και δεν θυμασε καλα ή  καπου δεν μου τα λες καλα....το 2004 η τιμη σε unc κομματια ηταν 170 εως 220 βαρια και μαλιστα το θυμαμαι πολυ καλα λογω οτι τοτε ως νεος συλλεκτης τα ''κυνηγουσα'' αλλα ημουν σερβιτορος κ φοιτητης και το 50ρικο ή το 70ρι μου βγαινε ο πατος να τα μαζεψω και ετσι το θυμαμαι πολυ καλα...
Το 1ο εικοσαρικο το ειχα παρει 160€Ξερεις γιατι το θυμαμαι? Γιατι επερνα 150€ βδομαδιατικο το Σαββατο και την αλλη μερα Κυριακη κατεβηκα κεντρο κ το πηρα....και μια εβδομαδα την κουτσοεβγαλα μονο με τα τιπς και τπτ δεν θα με κανει αυτο να το ξεχασω...ισως τα γεραματα καποια στιγμη στο μελλον....
Επισης ο ορος πιστοποιηση δεν ηταν ευρεως γνωστος στα τοτε χρονια κ για αυτο μου λες για 300!!!Δεν ηταν της μοδος τοτε.... το πληρωνες ως διαστημοπλοιο ή πληρωνες την σιγουρια....
Ετσι τα θυμαμαι εγω και σημερα ακουω για 800+ για ms 64
Καλητερα να βλεπουμε τις πατατες του Μιχαλη...ισως με αυτες να μην χασουμε τον δρομο...για τα υπολοιπα δεν ξερω.....

Υγ

Α!...Το 20δραχμο xf  που πηρα τοτε ....









« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2019, 11:57:50 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 10, 2019, 07:17:35 πμ »

παιδια ο ανθρωπος ζητησε εκτίμηση ενος νομίσματος και σε 5 σελίδες 3-4 ατομα εκαναν ....

Για μένα , το ξαναέγραψα ειναι μσ64 ξεκαθαρο. Οσο για τιμή σίγουρα 1500 ευρώ. Στις φωτο φαίνεται να εχει λουστρο εντονο και ολοι οι λεπτομερειες του είναι εκει πολυ ζωντανες.
Για ενδεχόμενη πώληση καλο ειναι να πιστοποιηθει γτ το ευρος τιμων ειναι μεγαλο απο 63 σε 64 ή 65.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 10, 2019, 08:04:35 πμ »

Φίλε μου θυμάμαι πολύ καλά καί θά σού πω μία ιστορία.
Εδώ σέ ένα χωριό (Αρκαλοχώρι) υπήρχε ένας συλλέκτης ( τώρα είναι Σαράφης , τότε ήταν ελαιοχρωματιστής) και είχε ένα ντοσιέ με ούτε ένα ούτε δύο αλλά διακόσια Γιωργάκια!!!
Αναφέρω λεπτομέρειες διότι πολλοί παλιοί γνωρίζουν έτσι για ποιον μιλάω.
Είχα πάει λοιπόν τότε στο Αρκαλοχώρι και τού λέω : Άμα πάρω δέκα μου τα αφήνεις 150 το ένα και να διαλέξω;; Μου πετάει στο τραπέζι το ντοσιέ και λέει διάλεξε.
Πήρα ότι καλύτερο βρήκα τότε.
Μετά από δεκαπέντε μέρες τόν παίρνω τηλέφωνο για να πάω να πάρω άλλα δέκα.
Δεν υπήρχε λεπι . . . . .
Στο μαγαζί πού είχε η γυναίκα του τότε (ένα καφενείο) γνώρισα και τόν Νικήτα !!! Γνωστή φυσιογνωμία του Μοναστηρακίου όσον αφορά τα καροτσάκια. Ήταν φίλοι και τόν φιλοξενούσε.
Δεν τα έχω χάσει ακόμη . Θυμάμαι καλά όπως βλέπεις από αυτή την ιστορία.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 10, 2019, 08:08:20 πμ »

παιδια ο ανθρωπος ζητησε εκτίμηση ενος νομίσματος και σε 5 σελίδες 3-4 ατομα εκαναν ....

Για μένα , το ξαναέγραψα ειναι μσ64 ξεκαθαρο. Οσο για τιμή σίγουρα 1500 ευρώ. Στις φωτο φαίνεται να εχει λουστρο εντονο και ολοι οι λεπτομερειες του είναι εκει πολυ ζωντανες.
Για ενδεχόμενη πώληση καλο ειναι να πιστοποιηθει γτ το ευρος τιμων ειναι μεγαλο απο 63 σε 64 ή 65.

Φίλε μου;;
Λές 1500 ευρώ σωστά;;
Εγώ λοιπόν προκαλώ τόν φίλο πού το αγόρασε να βγει να πει πόσο το πήρε!!!

Να σού πω τί θα πει;; 350.

Γιατί λοιπόν να δώσει κάποιος 1500??

Αυτή είναι μια ουσία της κουβέντας.

Ότι κάποιοι ψάχνουν για κορόιδα.

 Χύμα λοιπόν υπάρχουν νομίσματα και τα χιλιάρικα μένουν στις τσέπες σας!!!

Αυτό είναι το ρεσουμε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences