Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:01:29 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο 20ρικο  (Αναγνώστηκε 19051 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 06, 2019, 02:24:40 μμ »

Κι εγω πιστευω οτι το 64 ειναι δυσκολο να το πιασει......
Αλλα και 63 να βγει ασχημα ειναι ;
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 06, 2019, 02:37:23 μμ »

Πάντως στα 20ρικα του 76:και του 84 οι βαθμοί ms δεν είναι για ακυκλοφόρητα νομίσματα. Κάποια 63αρια και πάνω έιναι στο ακυκλοφόρητο φάσμα.
Μιλώ ως κατέχων 63 το οποίο δεν με καλύπτει.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2019, 02:38:15 μμ από me.chris » Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 06, 2019, 04:54:49 μμ »

Πιστευω το 62 το παιρνει ανετα, δυσκολο για 63αρι αλλα ποτε δεν ξερεις.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 06, 2019, 06:00:17 μμ »


  Επειδη αναφερθηκε αρκετες φορες ως πιθανος βαθμος το 62αρι..Το νομισμα ΔΕΝ ειναι επ'ουδενι 62αρι!
 
Ειναι ενα γεματο πολυ δυνατο 63αρι ,με πιθανοτητες (μικρες ειναι η αληθεια,αλλα υπαρκτες ) και για πιο πανω ,63+ ή 64..

Περα απο τις λεπτομερειες ,που τις εχει,παιζει πολυ μεγαλο ρολο η καθαροτητα του πεδιου,που την εχει σε μεγαλο βαθμο και αυτην ,ειδικοτερα στον οπισθοτυπο..

   Ας συνυπολογισουμε επισης ,το "κοντινο" πλανο του νομισματος ,που διογκωνει τις οποιες ατελειες,και το
ποσο μαλακο μεταλλο ειναι ο χρυσος,που κανει contact marks για πλακα...
Αν το δουμε και πλευρα-πλευρα , πισω ειναι 64αρι κατ'εμέ ,και μπροστα 63αρι ..Ειναι ενα δυνατο 20δραχμο...
Αλλα οπως λεει και ο φιλος μου ο Νικος ,εξαρταται ποιος στελνει που ....
   Αυστηρα αυστηρα ,για μενα ειναι MS63 , με τασεις για πιο πανω..
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 06, 2019, 09:48:46 μμ »

Ανεβάζω προς σύγκριση ένα 20δραχμο που αγοράσθηκε απιστοποίητο και στάλθηκε για «κούτιασμα». Υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο που θα μπορούσαν να επηρεάσουν τη βαθμολογία;


Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 06, 2019, 10:14:31 μμ »

Ανεβάζω προς σύγκριση ένα 20δραχμο που αγοράσθηκε απιστοποίητο και στάλθηκε για «κούτιασμα». Υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο που θα μπορούσαν να επηρεάσουν τη βαθμολογία;

Σαφεστατα ναι υπαρχουν διαφορες.....το 1ο εναντι αυτου που εβγαλες προς συγκριση ειναι 1 βαθμο τουλαχιστον παραπανω....οπως επισης εχουν αναποδο grade...ισως λιγο καλυτερη κεφαλη (εαν οχι και ιδια)το δικο σου κατωτερο ομως στο θυραιο εναντι του πρωτου.Δες μαιανδροταινιες,κομπους στις κουρτινες ,κατω μπιλιες.....
Στα πεδια κ τα 2 ειναι πεντακαθαρα κ ετσι πρεπει να ειναι οπως επιβεβαιωσε κ Γιωργος αλλα κ ο Πανος.
Το 1ο νομισμα θα ειναι αδικο να μην γραψει τουλαχιστον 63 οπως ειπα κ στην 1η μου απαντηση...στην θεση σου me. chris και γνωμη μου θα το εστελνα pcgs.
Τωρα αν μπουμε στην κουβεντα ποιος στελνει ,απο που στελνει και αν ο dealer πει κ μια ιδιαιτερη κουβεντα τα ακουω χαλιμαδες κ ευχομαι να ειναι ,!! γιατι αντιθετα υποβιβαζουμε κ τους εαυτους μας αλλα κ τον συλλεκτισμο....Κ τετοια πραγματα δεν θα πρεπε καν να κουβεντιαζονται και ποσο μαλλον να γινονται....
Φυσικα μας διαβαζουν και επισημοι dealers και αυτοι ειναι και αρμοδιοι κ να απαντησουν αλλα και να εκφερουν γνωμη επ αυτου...και πρεπει να απαντησουν!!!!...
Τωρα αυτοι που γνωριζουν κατι και το πετανε και δημοσια καλο ειναι αφενος να ολοκληρωνουν και αφετερου να τεκμηριωνουν και να μην αφηνουν να πλανιεται μια υποψια στον αερα......Αν θελουμε να λεγομαστε αλλα κ ειμαδτε παντελονατοι....
Αυτα απο μενα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2019, 10:24:24 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 06, 2019, 11:57:24 μμ »

Αγαπητέ φίλε μου.
Ιστορίες υπάρχουν.
Τώρα εάν καθήσει κάποιος κάποιον στο σκαμνί καί τού πει έκανες αυτό ή είπες αυτό στην τάδε παρέα ή στο τάδε άτομο λες να πει δημόσια τό έκανα;;
Μήν ψάχνεις λοιπόν να ακούσεις εδώ μέσα ιστορίες.
Αθήνα είσαι , βγες λίγο παραεξω , πιες έναν καφέ με μερικά άτομα καί θά ακούσεις μπόλικα τέτοια.
Εδώ τα άκουσα εγώ από τήν Κρήτη!!!
Φαντάσου Αθήνα τι θα ακούσεις!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 07, 2019, 08:36:57 πμ »

Η «αφελής» μου παρατήρηση είναι η εξής: το grading ενός νομίσματος από τις εταιρείες πιστοποίησης σίγουρα πραγματοποιείται με βάση κάποια αντικειμενικά κριτήρια. Από εκεί και πέρα είναι σίγουρο ότι υπάρχει και κάποιος βαθμός υποκειμενικής εκτίμησης που θα μορούσε να σχετίζεται με την εμπειρία του κάθε grader. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπερ- ή να υπο- εκτιμήσει ένα νόμισμα σύμφωνα πάντα με την δικιά μας αρχική εκτίμηση (που και αυτή όμως στηρίζεται σε αντικειμενικά και υποκειμενικά κριτήρια) και αυτή συνήθως κυμαίνεται στους 1-2 βαθμούς πάνω ή κάτω. Και επίσης αυτό αφορά νομίσματα ακόμα και χαμηλών αξιών που η υπερεκτίμησή τους δεν θα αύξανε σημαντικά την αξία τους. Αλλά και εμείς κάτι τέτοιο δεν κάνουμε, ως απλοί συλλέκτες; Όσες φορές έχει ανέβει για εκτίμηση στο στέκι ένα νόμισμα, πάντα υπάρχει μια «διάσταση» απόψεων που κινείται στα παραπάνω όρια και η οποία, θέλω να πιστεύω, δεν γίνεται εκ του πονηρού. Δεν ξέρω κατά πόσο οι dealers έχουν τη δυνατότητα να επηρεάσουν την κρίση των graders, αλλά φαντάζομαι ότι αν αυτό συμβαίνει θα είναι σπάνιο και θα αφορά πολύ συγκεκριμένα νομίσματα.

ΥΓ. Για την ιστορία να σας πω ότι το 20ρικο που ανέβασα αγοράσθηκε από έναν σοβαρότατο έμπορο της Αθήνας (που είναι και εξουσιοδοτημένος dealer) έναντι 340 ευρώ. Στάλθηκε για πιστοποίηση μαζί με πολλά άλλα νομίσματα (όχι δικά μου) από άλλον dealer (πολύ μακρυά απο τον προηγούμενο) τον οποίο ΔΕΝ γνωρίζω προσωπικά και του οποίου ΔΕΝ είμαι πελάτης (παρά μόνο έχω στείλει κάποια λίγα νομίσματα για πιστοποίηση, χωρίς αυτός να πληρώνεται από εμένα για την υπηρεσία του). Βαθμολογήθηκε τελικά MS64. Αντικειμενική εκτίμηση; Υπερεκτίμηση; Το σίγουρο όμως είναι ότι οι dealers δεν καθόρισαν το αποτέλεσμα.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 07, 2019, 09:52:09 πμ »

Η «αφελής» μου παρατήρηση είναι η εξής: το grading ενός νομίσματος από τις εταιρείες πιστοποίησης σίγουρα πραγματοποιείται με βάση κάποια αντικειμενικά κριτήρια. Από εκεί και πέρα είναι σίγουρο ότι υπάρχει και κάποιος βαθμός υποκειμενικής εκτίμησης που θα μορούσε να σχετίζεται με την εμπειρία του κάθε grader. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπερ- ή να υπο- εκτιμήσει ένα νόμισμα σύμφωνα πάντα με την δικιά μας αρχική εκτίμηση (που και αυτή όμως στηρίζεται σε αντικειμενικά και υποκειμενικά κριτήρια) και αυτή συνήθως κυμαίνεται στους 1-2 βαθμούς πάνω ή κάτω. Και επίσης αυτό αφορά νομίσματα ακόμα και χαμηλών αξιών που η υπερεκτίμησή τους δεν θα αύξανε σημαντικά την αξία τους. Αλλά και εμείς κάτι τέτοιο δεν κάνουμε, ως απλοί συλλέκτες; Όσες φορές έχει ανέβει για εκτίμηση στο στέκι ένα νόμισμα, πάντα υπάρχει μια «διάσταση» απόψεων που κινείται στα παραπάνω όρια και η οποία, θέλω να πιστεύω, δεν γίνεται εκ του πονηρού. Δεν ξέρω κατά πόσο οι dealers έχουν τη δυνατότητα να επηρεάσουν την κρίση των graders, αλλά φαντάζομαι ότι αν αυτό συμβαίνει θα είναι σπάνιο και θα αφορά πολύ συγκεκριμένα νομίσματα.

ΥΓ. Για την ιστορία να σας πω ότι το 20ρικο που ανέβασα αγοράσθηκε από έναν σοβαρότατο έμπορο της Αθήνας (που είναι και εξουσιοδοτημένος dealer) έναντι 340 ευρώ. Στάλθηκε για πιστοποίηση μαζί με πολλά άλλα νομίσματα (όχι δικά μου) από άλλον dealer (πολύ μακρυά απο τον προηγούμενο) τον οποίο ΔΕΝ γνωρίζω προσωπικά και του οποίου ΔΕΝ είμαι πελάτης (παρά μόνο έχω στείλει κάποια λίγα νομίσματα για πιστοποίηση, χωρίς αυτός να πληρώνεται από εμένα για την υπηρεσία του). Βαθμολογήθηκε τελικά MS64. Αντικειμενική εκτίμηση; Υπερεκτίμηση; Το σίγουρο όμως είναι ότι οι dealers δεν καθόρισαν το αποτέλεσμα.

Θα με συγχωρέσεις, αλλά διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ.

Όταν ισχυρίζεσαι ότι είσαι grader και μάλιστα ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ για αυτό, (στο forum δεν πληρώνει κανένας κανέναν) έχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να είσαι σωστός και να αποβάλεις τα "ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ" λάθη.

Τα ανθρώπινα λάθη στη περίπτωση αυτή, να δικαιολογήσουν τι ποσοστό; Ένα στα χίλια; πάλι πολύ τοθεωρώ εγώ. Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με ΠΑΡΤΥ γνωριμιών και με τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ χρήματα να ευνοούν τους ενδιάμεσους.

Φίλε μου, ένα 63άρι 20Δ του 1884 με ένα 64άρι έχει μια διαφορά €1.000 με €1.500. Αυτοί, με τα ΔΗΘΕΝ λάθη τους παίζουν με τα λεφτά ΜΑΣ.

Όσο αφορά τα "αντικειμενικά" τους κριτήρια, οι αθεόφοβοι, τα δείχνουν. Δείτε στο site της PCGS  πως κρίνουν ένα MORGAN και δείτε πως κρίνουν τα τάληρα του Γεωργίου ή του Όθωνα. Να τη χ...σω την αντικειμενικότητά τους. Φυσικά για αυτό το θέμα, υπάρχουν και οι από εδώ ηλίθιοι πραγματογνώμονες που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

Κύριοι, εγώ όταν τους πληρώνω, ΔΕΝ επιτρέπω ανθρώπινα λάθη. Να το κάνουν με τα δικά τους χρήματα.

Φυσικά και ενδιάμεσοι φροντίζουν με τα δικά μας χρήματα, τα δικά τους νομίσματα ώστε να μας πουλήσουν τα .... υψηλόβαθμα νομίσματά τους.

Όποιος έχει μυαλό παιδιού καταλαβαίνει...

(Άσχετο, αλλά και τα δύο 20Δ του 1884 που ανέβηκαν, είναι καλύτερα από ένα 20Δ του 1876 MS65 που είχα δει κάπου...κάποτε...)

 
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 07, 2019, 10:26:46 πμ »

ρε παιδια ετσι απο περιεργεια ποσο κανει ενα 20 δρχ 1884 σε μς 64?
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 07, 2019, 10:41:14 πμ »

Εφόσον είσαι επαγγελματίας οφείλεις να μην κάνεις λάθη. Πρέπει επίσης να διασφαλισεις και ως εταιρεία να διορθώνονται τα λάθη των υπαλλήλων σου. Κατά τα λοιπα λάθη γίνονται και θα γίνονται. Απλά πρέπει να είναι στο όριο του στατιστικου λάθους.

Υγ. Όσον αφορά την αξιολόγηση του νομίσματος εγώ βαθμολογώ και τεχνικά αλλά και αισθητικα. Για παράδειγμα είχα στην συλλογή μου κάποια στιγμή το ίδιο νόμισμα σε ms 62 και σε ms 64. Όταν χρειάστηκε να δώσω καποια στιγμή το ένα εκ των δύο, έδωσα το 64αρι γιατί δεν μου άρεσε. Το 62αρι ήταν πιο όμορφο και ας ήταν τεχνικά λίγο κατώτερο. Υπόψη ότι οι βαθμοί ήταν σωστοί.. Αυτό πράττω εγώ βέβαια και δεν συνιστώ σε κάποιον να το κάνει..

Στο 2ο εικοσαρικο του medvet, η αξιολόγηση φαίνεται να είναι σωστή (ίσως και λίγο overgraded λόγω οπισθότυπου) με πεδία καθαρά. Αισθητικα θα προτιμούσα το πρώτο.. (δεν μου αρέσουν τα μαύρα στίγματα από προσμίξεις στις λεπτομέρειες στα χρυσά νομίσματα)
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 07, 2019, 11:51:25 πμ »

Βρε παιδια τι το κουραζετε το θεμα? Ας το στειλει ο φιλος να μας λυθει ολους η απορια! Επισης αναλαμβανω το ταμειο στοιχηματων οπου ο νικητης τα παιρνει ολα  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 07, 2019, 12:54:01 μμ »

ρε παιδια ετσι απο περιεργεια ποσο κανει ενα 20 δρχ 1884 σε μς 64?
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 07, 2019, 01:36:04 μμ »

Αυτες οι συζητησεις δεν οδηγουν καπου.
Εγω δεν καταλαβα το διλημμα. Δηλαδη αν ειναι για 64 το στελνεις αν ειναι για 63 οχι;
Στηλτο φιλε !

Και φυσικα σωστος κι  ο ukobke
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2019, 01:37:33 μμ από coll » Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 07, 2019, 04:46:07 μμ »

Αγαπητοί φίλοι το θέμα (αν και μάλλον εξαντλημένο προ καιρού μάλιστα) εντούτοις περιοδικά και με την είσοδο νέων μελών ανανεώνεται η ανα βιώνεται. Καλώς. Όμως....

Προβληματίζομαι λίγο με σχόλια του τύπου «εφόσον είσαι επαγγελματίας οφείλεις να μην κανεις λάθη» αλλά και «όταν ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ για αυτό έχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να είσαι σωστός και να αποβάλλεις τα ανθρώπινα λάθη»!

Με προβληματίζουν ασφαλώς και τα ασαφή και προς πάσα κατεύθυνση υπονοούμενα όπως «ΠΑΡΤΥ γνωριμιών» αλλά και «με ΔΙΚΑ ΜΑΣ χρήματα να ευνοούν τους ενδιάμεσους».

Τι σημαίνουν όλα αυτά και τι μήνυμα θέλετε εσείς που τα γράφετε να δώσετε; Μεταξύ των οποίων και ο πάντα αξιόπιστος Νίκος.

Εσείς δηλαδή ως επαγγελματίες δεν κάνετε λάθη; Και όταν τα κάνετε με ποιανού χρήματα τα κάνετε, με δικά σας; Ασφαλώς όχι, με του πελάτη πάντα. Ε έτσι και εδώ ποια είναι η διαφορα δηλαδή;

Ε βρε παιδιά ας σοβαρευτούμε ναι τα έχουμε χιλιοειπωμενα και εν ανάγκη να τα ξαναπούμε σύμφωνοι, ναι γίνονται λάθη αλλά τι θέλετε τώρα; Όταν βρεθεί η μηχανή που θα τα βγάζει αυτόματα τοτε ναι αλλά μέχρι τοτε μην μεμψεμιρουμε και κυριως μην ρίχνουμε λάσπες παντού και μαλιστα ατεκμηρίωτα.
Ευχαριστω δεν έχω με κανέναν τίποτα όλοι είστε φίλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2019, 04:55:49 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences