Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:29:57 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση Ενετικού νομίσματος.  (Αναγνώστηκε 6243 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 25, 2019, 12:57:01 μμ »

Καλησπέρα.Χρόνια πολλά σε όλους και καλή Ανάσταση.Θα ήθελα λίγες πληροφορίες γι αυτό επειδή δεν τα γνωρίζω:
(Eίναι αυτό που έβαλα απο το numista ή κάνω λάθος;)

https://en.numista.com/catalogue/pieces49016.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2019, 01:01:15 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 25, 2019, 01:02:14 μμ »

Ενετικό 6 Bagattini ναι αυτό που εχει το νουμιστα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2019, 01:03:24 μμ από chris.panagiot » Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 25, 2019, 01:11:58 μμ »

Μαλλον το βρήκα.Εχει κάποια αξία ;

https://en.numista.com/catalogue/pieces115955.html
Καταγράφηκε
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 25, 2019, 04:01:52 μμ »

Τεράστια πρόσεχε μην το χάσεις... Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 25, 2019, 04:37:24 μμ »

  Κύριε Σπύρο καλησπέρα! Είναι ένα ωραίο Ενετικό μητροπολιτικό 6 Baggatini σε κατάσταση για μένα περίπου Very Good(ΠΚ). Είναι αρκετά κοινά νομίσματα και αποτελούν μια τριπλέτα μαζί με το νόμισμα των 12 Baggatini και των 4 Baggatini (πιο δυσεύρετο για μένα), χάλκινων Ενετικών νομισμάτων που βρίσκονται εύκολα, όμως κυρίως σε χαμηλές καταστάσεις.

  Σε καταστάσεις XF(E+) και πάνω αποκτούν κάποια μικρή δυσκολία(όχι κάτι φοβερό. Προσωπική παρατήρηση, εάν ένα σε κατάσταση Fine να κάνει περίπου 10€ αυτά να κάνουν γύρω στα 30€) και για μένα, τα Εξαιρετικά, "συλλεκτικά" αξίζουν, δηλαδή θα το έβαζα στη συλλογή μου, αλλιώς το αφήνω γιατί θα περάσουν και άλλα.

  Πιο συγκεκριμένα όμως για το 6 Baggatini, δηλαδή ½ σόλδο, θα ήθελα να πω πως οι Ιταλοί τα έχουν λίγο αδιάφορα, ενώ στην πραγματικότητα έχουν κάποιες πολύ δυσεύρετες ποικιλίες. Εγώ έχω μόνο δύο κομμάτια με το ένα κανονικό και το άλλο πλαγιαστό 6άρι, και ευελπιστώ στο μέλλον να προσθέσω και άλλα και να εμπλουτίζω το αρχείο μου για να βλέπω ποια είναι τα πραγματικά δύσκολα. Ωστόσο, για την ώρα επειδή δεν υπάρχει καμία κατηγοριοποίηση, και μια τέτοια θα ήταν ένα πραγματικά πολύ δύσκολο εγχείρημα, παραμένει ένα απλό VG 6 Baggatini.
 
  To πλήθος των ποικιλιών είναι τεράστιο και θα δείτε δεν είναι σαν αυτό που βάλατε στο Numista. Μετά το SAN MARC, το δικό δεν έχει ροζετούλα * αλλά τελεία ·  Κλείσιμο ματιού Μικρές λεπτομέρειες μεν αλλά... Εύχομαι να βοήθησα λιγάκι. Καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε

Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 25, 2019, 09:29:05 μμ »

  Κύριε Σπύρο καλησπέρα! Είναι ένα ωραίο Ενετικό μητροπολιτικό 6 Baggatini σε κατάσταση για μένα περίπου Very Good(ΠΚ). Είναι αρκετά κοινά νομίσματα και αποτελούν μια τριπλέτα μαζί με το νόμισμα των 12 Baggatini και των 4 Baggatini (πιο δυσεύρετο για μένα), χάλκινων Ενετικών νομισμάτων που βρίσκονται εύκολα, όμως κυρίως σε χαμηλές καταστάσεις.

  Σε καταστάσεις XF(E+) και πάνω αποκτούν κάποια μικρή δυσκολία(όχι κάτι φοβερό. Προσωπική παρατήρηση, εάν ένα σε κατάσταση Fine να κάνει περίπου 10€ αυτά να κάνουν γύρω στα 30€) και για μένα, τα Εξαιρετικά, "συλλεκτικά" αξίζουν, δηλαδή θα το έβαζα στη συλλογή μου, αλλιώς το αφήνω γιατί θα περάσουν και άλλα.

  Πιο συγκεκριμένα όμως για το 6 Baggatini, δηλαδή ½ σόλδο, θα ήθελα να πω πως οι Ιταλοί τα έχουν λίγο αδιάφορα, ενώ στην πραγματικότητα έχουν κάποιες πολύ δυσεύρετες ποικιλίες. Εγώ έχω μόνο δύο κομμάτια με το ένα κανονικό και το άλλο πλαγιαστό 6άρι, και ευελπιστώ στο μέλλον να προσθέσω και άλλα και να εμπλουτίζω το αρχείο μου για να βλέπω ποια είναι τα πραγματικά δύσκολα. Ωστόσο, για την ώρα επειδή δεν υπάρχει καμία κατηγοριοποίηση, και μια τέτοια θα ήταν ένα πραγματικά πολύ δύσκολο εγχείρημα, παραμένει ένα απλό VG 6 Baggatini.
 
  To πλήθος των ποικιλιών είναι τεράστιο και θα δείτε δεν είναι σαν αυτό που βάλατε στο Numista. Μετά το SAN MARC, το δικό δεν έχει ροζετούλα * αλλά τελεία ·  Κλείσιμο ματιού Μικρές λεπτομέρειες μεν αλλά... Εύχομαι να βοήθησα λιγάκι. Καλή συνέχεια.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Να σαι καλά.Δεν τα γνωρίζω καθόλου αυτά γι αυτό και ρώτησα να μάθω πληροφορίες.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2019, 09:39:10 μμ »

Τεράστια πρόσεχε μην το χάσεις... Γλώσσα Γλώσσα
Προσέχω,προσέχω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Φιλί Γλώσσα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences