Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:20:29 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 25952 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:16:35 μμ »

Γιώργο η καταγγελία επωνύμως δεν θα γίνει στην αστυνομία;
Αρκεί αυτό.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:19:53 μμ »

Όχι δεν αρκεί. Επωνύμως γίνεται η καταγγελία αλλά όχι δημοσίως. Το αδίκημα της συκοφαντικής στοιχειοθετείται μόνο αν γίνει δημόσια (δίκαια η άδικα). Έτσι νομιζω τουλάχιστον.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:22:38 μμ »

Αντικειμενική και υποκειμενική υπόσταση
H αντικειμενική υπόσταση της συκοφαντικής δυσφήμησης στοιχειοθετείται όταν:
ο δράστης προέβηκε σε ισχυρισμό ή σε διάδοση, και
ο ισχυρισμός ή η διάδοση έγινε ενώπιον τρίτου 308/2016 ΑΠ Ποιν.Τμ., και
ο ισχυρισμός ή η διάδοση αφορά σε γεγονός, και
το γεγονός αφορά σε άλλον, και
το γεγονός είναι ψευδές, και
το γεγονός είναι πρόσφορο να βλάψει την τιμή ή την υπόληψη του άλλου.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:28:32 μμ »

Tελως παντων το παμε μακρια και θεωρητικα.......
Οντως  εχει δικαιωμα να κανει αγωγη και να ζητα και τα ρεστα ,απο την στιγμη που δεν θα αποδειχθει ενοχη.
Ισως κιολας να μην ειναι καν σωστη η δημοσιοποιηση του θεματος απο  την κυρια.
Μπορει να βγει σε καλο αλλα οχι απαραιτητα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2019, 08:30:34 μμ από coll » Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:36:13 μμ »

Απευθυνσου εγγραφος  και στον συνηγορο του καταναλωτή εφόσον διατηρει νομιμη επιχειρηση.Ισως γλιτωσεις καποια εξοδα.Στο διαδίκτυο θα βρεις ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα που χρειαζεσαι.Σιγουρα ομως πρεπει να απευθυνθείς και στην αστυνομια.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:37:27 μμ »

Κατά την γνώμη μου καλά κάνει η κυρία και το δημοσιοποιεί. Δεν δυσφημεί κανέναν αφού δεν κατονομάζει κανέναν ό,τι και αν λέει ο καθένας εδώ. Αντίθετα μας είπε την μάρκα του ρολογιού και ζητάει την βοήθεια μας αν το δούμε πουθενά να αφυπνιστούμε.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:38:13 μμ »

Παιδιά υπάρχει άρθρο σχετικό στον π.κ. και είναι αυτό της ψευδής καταμήνυσης....για αυτό μπορεί να την μηνύσει στη συνέχεια ο καταστηματάρχης αν δεν φανεί ένοχος....όσον αφορά το περιστατικό αυτό καθ' αυτό, δυστυχώς αν δεν έχεις αποδεικτικό παραλαβής του ρολογιού από το κατάστημα...η' αν δεν βρεθεί το ρολόι στην κατοχή του ενώ η ιδιοκτήτρια έχει τα χαρτιά του ρολογιού με τον αριθμό του,δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα απολύτως....ακόμα και 50 μάρτυρες να έχει ......δυστυχώς ...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:47:10 μμ »

Κατά την γνώμη μου καλά κάνει η κυρία και το δημοσιοποιεί. Δεν δυσφημεί κανέναν αφού δεν κατονομάζει κανέναν ό,τι και αν λέει ο καθένας εδώ. Αντίθετα μας είπε την μάρκα του ρολογιού και ζητάει την βοήθεια μας αν το δούμε πουθενά να αφυπνιστούμε.


 Απο την πλευρα που το θετεις δεν υπαρχει θεμα.
 Και σαφως η δημοσιοποιηση μια κλοπης εδω μπορει να δωσει λυση αναλογη κλοπης νομισματων που εχει συμβει..........(δηλαδη δυσκολα τα πραγματα...)
 Απο την αλλη (καθως αυτα γινονται γνωστα) προετοιμαζουν τον ενοχο(οποιος και να ειναι ) για να φυλα τα νωτα του.

Υ.Σ Ο Διηνεκης εχει απολυτο δικιο  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2019, 08:48:55 μμ από coll » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:51:13 μμ »

Παιδιά μιλάω μετά γνώσης...είναι το αντικείμενο μου παρεμφερές....αν δεν υπάρχει αποδεικτικό παραλαβής η' αν δεν βρεθεί στην κατοχή του το ρολόι ενώ η ιδιοκτήτρια έχει τα έγγραφα της εταιρείας που αποδεικνύουν το serial number δεν μπορείς να κάνεις τίποτα δυστυχώς ...
Καταγράφηκε
dimitra9
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:59:26 μμ »

Αν ζητήσω άρση του τηλεφωνικού απορρήτου και ακούσει η αστυνομία τους διαλόγους μας για το ρολόι; Δεν είναι αυτό ένα στοιχείο;Το ότι το παρέθεσα στο στέκι είναι καθαρά γιατί πρόκειται για ένα πολύ σπάνιο ρολόι και εδώ το βλέπει πολύς κόσμος..Σίγουρα δεν θα τον κατονομάσω  εδώ στο στέκι μιας και είμαι σίγουρη ότι το ρολογάκι μου πουλήθηκε σε κάποιον συλλέκτη φίλο του ρολογά για μια βραδιά σε μπαρ της Μιχαλακοπούλου με άφθονο ουίσκι..Μιλάμε για επικύνδινο άνθρωπο ο οποίος
δεν φοβάται τίποτα..Καμμένο από το αλκοόλ..Και ίσως να ήθελα να ακουστώ!!!Δεν θα πω άλλα μόνο το ότι η κληρονομιά του πατέρα μου  θα με βοηθούσε στο μέλλον αν συναντούσα οικονομικό πρόβλημα..Θα το χειριστώ όσο πιο προσεκτικά μπορώ..Ευχαριστώ που ακούσατε τον πόνο μου και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 15, 2019, 09:01:36 μμ »

Άρση τηλεφωνικού απορρήτου γίνεται κατόπιν εντολής δικαστικού συμβουλίου όταν διεξάγεται έρευνα για κακουργηματικου χαρακτήρα αδικήματα.....η υπεξαίρεση είναι πλημμέλημα,δεν πρόκειται να εκδόσουν σχετική εντολή..... δυστυχώς μόνο οι δύο τρόποι που σας είπα μπορούν να σας δικαιώσουν
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 15, 2019, 09:23:33 μμ »

Πανάκριβο ρολόι το δίνεις σε έναν ΄΄μέθυσο - λαμόγιο - επικίνδυνο άνθρωπο - σε συνοικιακό ρολογάδικο΄΄…
Και δεν έχεις συμβουλευθεί δικηγόρο ;;
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
dimitra9
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 15, 2019, 09:34:57 μμ »

Δεν καταλαβαίνετε..Όταν πρωτοπήγα συνάντησα τον πατέρα του ο οποίος είχε το ρολογάδικο μια ζωή..Του έδωσα κι άλλο ρολόι για φτιάξιμο..Παρατήρησα ότι πήγαιναν πολλοί τα ρολόγια τους για επισκευή..Ήταν και στον σύλλογο ωρολογοποιών..Δεν μπορούσα να διαθέσω πολλά χρήματα για το service σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα ..Σε αυτά σου χρεώνουν πολλά.Πάρα πολλά..Εκεί την πάτησα..Το ότι είναι μέθυσος το ανακάλυψα πρόσφατα..Έβαλα μεγάλο μπελά στο κεφάλι μου..Δεν μπορώ να τον αφήσω να αλωνίζει όμως..Ούτε θα τον απειλήσω..Ούτε θα βάλω σε κίνδυνο τους φίλους μου..
Καταγράφηκε
dimitra9
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 15, 2019, 09:36:34 μμ »

Είναι πολύ πρόσφατο το γεγονός..Συγγνώμη που απαντώ μαζικά αλλά είμαι χάλια..
Καταγράφηκε
dimitra9
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 15, 2019, 09:38:33 μμ »

Vintage zenith super sub sea πορτοκαλί με γνήσιο bracelet GF..Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Τώρα ξεκινάει η μάχη..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences