Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:22:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παλαιά βιβλία  (Αναγνώστηκε 14309 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vernon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 16, 2019, 10:34:45 μμ »

Την καλησπέρα μου.....
Πρώτο μου ποστ εδώ, επομένως καλώς σας βρήκα.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας, αν κι εφόσον γνωρίζετε.
Έχω στην κατοχή μου πολλά βιβλία, αρκετά εκ των οποίων είναι πολύ παλιά. (1750 και μετά)
Ανάμεσα σε αυτά υπάρχουν κι αρκετά θρησκευτικά βιβλία που ειναι χειρόγραφα λειτουργικά. (ωρολόγιον το μέγα, παπαδικα ευαγγέλια, μηναιον του Απριλλιος κ.α.)
Κάποια κράτησα και κάποια άλλα σκοπεύω να τα δώσω.
Αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει τρόπος να προσδιορίσουμε την τιμή τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Στάλθηκε από το Pocophone F1
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 17, 2019, 12:28:03 μμ »

Καλως ορισες φιλε μου. Προσπαθησε ν ανεβασεις φωτο. Εαν για καποιο δεν βρεις πληροφοριες εδω τοτε http://www.teleioskiklos.gr/shop/ ζητας τον φιλο μου τον Σταυρο του λες απ τον Δημητρη απο Νεα Σμυρνη κ θα παρεις οτι βοηθεια θες.
Παντως θα ηθελα πολυ να τα δω
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Vernon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 17, 2019, 12:58:30 μμ »

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για την άμεση απάντηση.
Θα περιμένω κι αν είναι θα ενοχλήσω τον φίλο σας.
Να είστε καλά.

Στάλθηκε από το Pocophone F1

Καταγράφηκε
Vernon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 17, 2019, 03:28:11 μμ »

Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί σας μέσω pm αλλά για κάποιο λόγο δε μου το επιτρέπει.

Στάλθηκε από το Pocophone F1

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2019, 04:54:02 μμ »

Μπορεις να ανεβασεις φωτο εδω απο το καθε βιβλιο κ να δουμε τι μπορουμε να πουμε... Οι φωτο που χρειαζονται ειναι το εξωφυλλο, το τελευταιο φυλλο, η ραχη, και οι 2-3 πρωτες σελιδες που αναφερουν πληροφοριες..απο εκει κ περα, τα βλεπουμε κ προσπαθουμε να κανουμε μια εκτιμηση..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Vernon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 17, 2019, 09:14:15 μμ »

Το λοιπόν.....έχουμε και λέμε.

Γι αυτό εδώ δεν έχω πολλές πληροφορίες.
Έχει μέσα πολλά ευαγγέλια (κατά Ματθαίον/Λουκάν/Μάρκον/Ιωάννην, πράξεις Αποστόλων, επιστολαί Παύλου, επιστολαί καθολικαί κ.α.)




Αυτό εδώ είναι χειρόγραφο με παπαδικά ευαγγέλια. Γράφτηκε λίγο μετά το 1750.





Στα παρακάτω είναι πιο ξεκάθαρη η κατάσταση με εξαίρεση το τρίτο από το τέλος, του οποίου το εξώφυλλό είναι ταλαιπωρημένο.










Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 17, 2019, 10:11:37 μμ »

Δεν γνωριζω την αξια των θρησκευτικων βιβλιων ωστοσο τα βλεπω πολυ ταλαιπωρημενα κυριως απο υγρασια. Αυτο ριχνει κατα πολυ την αξια του οποιου βιβλιου
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Vernon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2019, 09:58:01 πμ »

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια στον φίλο σας και ότι βγει.
Κάτι άλλο τώρα, για να μην ανοίγω καινούριο νήμα.
Όπως προείπα, έχω πάρα πολλά παλιά βιβλία ιστορικά, λογοτεχνικά, θρησκευτικά, χάρτες κ.ο.κ.
Δεν είναι 50-100 βιβλία να πεις ότι τα βάζω σε μια κούτα και πηγαίνω να τα αξιολογήσουν. Θέλω φορτηγό για να τα μετακινήσω όλα αυτά.
Αναρωτιέμαι λοιπόν αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον σωστό επαγγελματία στον οποίο θα μπορούσα να αποταθώ, προκειμένου να πουλήσω αρκετά από αυτά.
Δεν είμαι αφελής να πιστεύω ότι θα πλουτίσω πουλώντας βιβλία, αλλά από την άλλη δε σκοπεύω και να τα "σκοτώσω".
Θέλω κάποιον άνθρωπο που να μπορεί να εκτιμήσει αλλά και να σεβαστεί αυτά που θα του δοθούν, γιατί τα περισσότερα εξ αυτών ανήκαν στον πατέρα μου που ήταν ιστοριοδίφης/συγγραφεύς.
Επειδή όμως πριν λίγους μήνες τον έχασα, έχω μπει σε μια διαδικασία ξεκαθαρίσματος και μου είναι αδύνατον να τα κρατήσω όλα.
Συγγνώμη αν πλατείασα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2019, 08:14:05 μμ »

 Καταλαβαίνεις ότι για πολλά βιβλία Θρησκευτικού περιεχομένου θα πρέπει να αιτιολογηθεί και η κατοχή τους (στον πιθανό αγοραστή) πολλά γίνονται. Μήπως πρέπει να δωριστούν σε κάποια εκκλησία; Ποιος θα τα αγόραζε σήμερα;Δύσκολοι καιροί για συλλέκτες βιβλίων ειδικού περιεχομένου.Υπάρχει και φόβος για κάποια είδη αντικειμένων στους συλλεκτικούς κύκλους κατανοείς πιστεύω.Φυσικά αν παρουσίαζες κάποιο έγραφο που ν α αποδεικνύει τη νόμιμη κατοχή θα διαλυόταν κάθε φόβος.
Με απλά λόγια διάφοροι έχουν ρημάξει  τα ξωκλήσια στην ευρύτερη περιοχή Δυτικής Ελλάδας.Αυτό επειδή ακριβώς μιλάς για πάνω από 100 βιβλία.Το πως κατέχει κάποιος βιβλία και άλλα αντικείμενα είναι φυσικά δύσκολη απάντηση.Π.χ. Καθηγητής πανεπιστημίου έβαζε φοιτητές να αποτυπώσουν όλα τα ξωκλήσια της Μακεδονίας και να μαζέψουν ότι βρουν (εικόνες κ.α.)για να μην τα κλέψουν δήθεν.Μετά αν οι απογονοί του τα πουλήσουν θα είναι νόμιμο άραγε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2019, 08:24:27 μμ από Cu » Καταγράφηκε
Vernon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 20, 2019, 08:27:39 μμ »

Καλά κάνεις και τα λες, αλλά τα γνωρίζω ήδη αυτά.
Αφενός είναι νομικός η μητέρα μου κι αφετέρου πάνω κάτω τα ίδια μας είπαν και οι διαφορές εταιρείες δημοπρασιών που αποταθηκαμε.
Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που είναι διστακτικές στο να συμπεριλάβουν στις δημοπρασίες τους τέτοιου είδους βιβλία.
Συγκεκριμένα μας είπαν ότι η εκκλησία χώνει τη μύτη της παντού και γι αυτό προτιμούν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.
Εννοείται ότι είναι από κληρονομιά. Πώς αλλιώς θα μπορούσαν να έρθουν στα χέρια μου;
Αν δεν υπήρχαν όλα εκείνα τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν ότι περιήλθαν νόμιμα στην κατοχή μου, δε θα ανέβαζα ποτέ φωτό σε δημόσιο φόρουμ με τόσο μεγάλη επισκεψιμότητα.
Όπως και να 'χει πάντως, ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και για τις συμβουλές.

Στάλθηκε από το Pocophone F1

Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 12:19:30 μμ »

ΕΊΝΑΙ ΚΟΙΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ ΤΑ ΒΙΒΛΊΑ.
Καμμία σπανιότητα. και ειναι και σε κακή κατάσταση.
Καταγράφηκε
Vernon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 04:07:14 μμ »

ΕΊΝΑΙ ΚΟΙΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ ΤΑ ΒΙΒΛΊΑ.
Καμμία σπανιότητα. και ειναι και σε κακή κατάσταση.
Καλησπέρα.
Σε ποιο απ' όλα αναφέρεστε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 07:35:05 πμ »

Δεν είδα κάποιον δύσκολο τίτλο.
Και με τ αθρησκευτικα βιβλία ασχολούμαι λόγω του ότι θρησκευω βαθιά και διαθέτω συλλογή.
Καταγράφηκε
Old Book
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 13, 2022, 07:01:43 πμ »

Χαίρετε!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το «Μέγα Ωρολόγιον» της φωτογραφίας που αναρτήσατε. Από την μικρή μου εμπειρία δείχνει ότι βρίσκεται σε σχετικά καλή κατάσταση, σε σχέση με ό,τι έχω δει μέχρι τώρα. Δεν γνωρίζω όμως αν είναι ακόμα διαθέσιμο, δύο χρόνια μετά.

Ενημερώστε με, παρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 04, 2022, 08:48:28 πμ »

Καλά κάνεις και τα λες, αλλά τα γνωρίζω ήδη αυτά.
Αφενός είναι νομικός η μητέρα μου κι αφετέρου πάνω κάτω τα ίδια μας είπαν και οι διαφορές εταιρείες δημοπρασιών που αποταθηκαμε.
Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που είναι διστακτικές στο να συμπεριλάβουν στις δημοπρασίες τους τέτοιου είδους βιβλία.
Συγκεκριμένα μας είπαν ότι η εκκλησία χώνει τη μύτη της παντού και γι αυτό προτιμούν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.
Εννοείται ότι είναι από κληρονομιά. Πώς αλλιώς θα μπορούσαν να έρθουν στα χέρια μου;
Αν δεν υπήρχαν όλα εκείνα τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν ότι περιήλθαν νόμιμα στην κατοχή μου, δε θα ανέβαζα ποτέ φωτό σε δημόσιο φόρουμ με τόσο μεγάλη επισκεψιμότητα.
Όπως και να 'χει πάντως, ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και για τις συμβουλές.

Στάλθηκε από το Pocophone F1



Ίσως έχει νόημα να επικοινωνήσετε και με ορισμένα παλαιοβιβλιοπωλεία, αν και πιθανότατα θα το έχετε κάνει ήδη αυτό.

Δείτε τον σχετικό σύνδεσμο :
https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=18015
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences