Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:26:40 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 ΔΡΧ 1901  (Αναγνώστηκε 3109 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:10:13 μμ »

Τί βαθμό θα του δίνατε;

http://prntscr.com/kcmjd

http://prntscr.com/kcmom

Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:21:37 μμ »

Καλησπερα vf 35,κουρτινα μετρια ,Ηρακλειδεις πολυ κατεβασμενοι,ας αναφερουν και αλλοι φιλοι
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:39:40 μμ »

Αν είναι τόσο θα είμαι πολύ χαρούμενος. Το vf είναι αξιοπρεπής βαθμός για αύτο το νόμισμα γενικά.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 01:36:11 μμ »

Τα κρητικα ασημενια ειναι δυσκολα πολυ απο xf και πανω,το διφραγκακι στης κρητης σε σχεση με τα αντιστοιχου βαθμου ταληρα κατα την γνωμη μου ειναι πιο ακριβα,σε καταστασεις f-vf ομως ουδεμια σχεση εχει η τιμη με τους καταλογους πλεον, ειτε προκειται για κραους ,ειτε ελληνικους ,οι τιμες που εχουν τα τελευταια χρονια πουληθει πολλα ειναι πολυ πιο χαμηλη ασχετα με την ποσοτητα κοπης που ειναι αρκετα μικρη ειδικα στα διδραχμα και πενταδραχμα
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 05:51:46 μμ »

Αυτό το φαινόμενο παρατηρείται σε πολλά νομίσματα και όχι μόνο στα κρητικά. Οι τιμές σήμερα με αυτές του 2006 όταν άρχισα να κάνω τη συλλογή μου δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. Εμένα όμως με ενδιαφέρει η κατάσταση του νομίσματος και όχι η τιμή του καθώς δεν μεταπωλώ νομίσματα. Αν αναβαθμίσω κάποιο αυτό που "περισσεύει" ή το χαρίζω σε κανένα πιτσιρίκο ή το ανταλλάσω στην καλύτερη. Απλά το vf σαν βαθμός είναι πάνω από τον μέσο όρο εμφάνισης του συγκεκριμένου νομίσματος και αυτό μου αρκεί. Τώρα όταν τα τινάξω ο γιος μου ή οποιος άλλος πάρει τα νομίσματά μου ας ασχοληθεί με την αξία τους. Είναι καλό που τώρα έχουν πέσει λίγο οι τιμές γιατί κατάφερα να πάρω νομίσματα όπως η μισή του 42, το τέταρτο του 55 και διάφορους Καποδίστριες ειδικά μονόλεπτα (1830, 1831) που παλιότερα τα έβλεπα μόνο σε φωτογραφία  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 09:54:52 πμ »

ευκολα ειναι σημερα να αγοραζεις απο τα παλαιωτερα σπανια νομισματα σε προσιτες τιμες,λογω κρισης!δυσκολο ειναι να το αγορασεις σε υψηλη κατασταση,που η τιμη τους διαφερει υπερβολικα,ειδικα ενα διδραχμο η ταλληρο κρητικο,απο vf,σε ef και πανω!οσο για ακυκλοφορητο,εκει πλεον μιλαμε,για τεραστιες διαφορες στις τιμες,και συγκρισεις στο νομισμα!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences