Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 05, 2024, 04:23:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια και εκτίμηση νομίσματος  (Αναγνώστηκε 2176 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μάριος
Επισκέπτης
« στις: Νοέμβριος 22, 2012, 07:51:12 μμ »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στην παρέα σας και επειδή είμαι ψιλοάσχετος με συλλογές νομισμάτων - χαρτονομισμάτων, θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω πολλά νομίσματα και χαρτονομίσματα, από διάφορες χώρες, κυρίως όμως Ελληνικά, τα οποία όμως στην πλειοψηφία τους θέλω να τα πουλήσω. Πρόπερσι είχα πουλήσει ένα πολύ μικρό μέρος της συλλογής μου, στην διεθνή έκθεση συλλεκτικών ειδών Θεσσαλονίκης, αν και δυστυχώς πέρσι δεν κατάφερα να παρευρεθώ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρετε  από Θεσσαλονίκη ή αν ξέρετε που μπορώ να τα δώσω, για να μην περιμένω και φέτος την έκθεση. Έχω νομίσματα από δραχμές, μάρκα, λιρέτες και χαρτονομίσματα από δραχμές και λιρέτες. Επίσης θα ήθελα να εκτιμήσετε το παρακάτω νόμισμα.

20 δρχ. 1960
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 07:58:40 μμ »

Μαριε καλωσηθλες!

χωρις φωτο... τι να εκτιμησουμε; πρεπει να ανεβασεις φωτογραφια!

στα νομισματα και χαρτονομισματα.. μονο απο θεσσαλονικη ψαχνεις να τα δωσεις; τι χαρτονομισματα και τι νομισματα ειναι ακριβως και ποιες οι καταστασεις τους; παιζει τεραστιο ρολο! αν και δεν ειμαι απο θεσσαλονικη...αλλα απο το αλλο ακρο της ελλαδας! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μάριος
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:08:08 μμ »

Καλώς σας βρήκα NMS. Δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω εκτός Θεσσαλονίκης, απλά εδώ θα με βόλευε περισσότερο. Έχω πολλά νομίσματα και χαρτονομίσματα και είναι δύσκολο να τα γράψω όλα. Όσο για το συγκεκριμένο νόμισμα, θα ανεβάσω φωτογραφία, αν και είναι σε άριστη κατάσταση όλα όσα έχω.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 01:23:09 πμ »

Μαριε, Νικο με λενε! Χαμόγελο

θα ηταν καλη ιδεα να κανεις μια λιστα παντως για τα χαρτονομισματα και μια για τα νομισματα.. γιατι για αυτους που δεν μπορουν να τα δουν απο κοντα.. ειναι σχεδον αδυνατο να παρουν κατι που ουτε ξερουν κατασταση αλλα ουτε και τι ειναι... τα εχει; οχι; θα δωσει χρηματα στα τυφλα; και δεν θα ξερει αν τα λεφτα που εδωσε ειναι και η αξια αυτων που αγοραζει; και αντε να ειναι η αξια οκ.... αν τα εχει ηδη;; τι να τα κανει;; σε καταστασεις... τι καταστασεις ειναι;; το καλη ή αριστη κατασταση παιζει απο ατομο σε ατομο.. ειδικα στα χαρτονομισματα που το παραμικρο του κατεβαζει κατηγορια αρα και αξια...

μπορεις να βγαζεις σιγα σιγα με φωτογραφιες.. στις πωλησεις ή στις δημοπρασιες πραγματα.. να δεις και το ενδιαφερον!

στα χαρτονομισματα.. λες οτι εχεις ελληνικα και ιταλικα... τι ομως;; υπαρχουν διαφορα.. υπαρχουν διαφορετικες ημερομηνιες, υπογραφες κτλ.. ενω το χαρτονομισμα σαν σχεδιο παραμενει το ιδιο... μπορει καποιο να ειναι αντικαταστασης... πως θα το ξερει ο αλλος αν δεν δει το εμπορευμα;

μετα... τιμες;; δεν πρεπει να ξερει τιμες για καθε ενα συγκεκριμενα; μπορει να εχεις 100 και να του λειπει μονο 1....

αυτα στα λεω παντα με φιλικο τονο ετσι;  για να σε βοηθησω ως προς τις πωλησεις... Χαμόγελο

οποτε καλο ειναι να κανεις λιστα.. και να βαλεις αν γινεται και τον αριθμο καταχωρησης στον καταλογο του κραους... για να ξερει ο αλλος ποιο ειναι....και φυσικα τιμες.... κι αν καποιο του κινησει το ενδιαφερον να ζητησει να δει κατασταση... οποτε με φωτογραφια του δειχνεις...

απο το ιντερνετ και απομακρυσμενες συναλλαγες.. ειναι ετσι για να μην υπαρχουν τυχον παρεξηγησεις κτλ...
ειναι διαφορετικα απο την εκθεση που ερχομαι.. βλεπω τι εχεις και αν μου αρεσει κατι ρωταω...
Καταγράφηκε
Μάριος
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 01:05:08 μμ »

Καλημέρα Νίκο. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά δεν ήξερα πως λειτουργείτε εδώ και τι χρειάζεται. Για να είμαι ειλικρινής εμένα μου έπεσαν στα χέρια μου ορισμένα νομίσματα και χαρτονομίσματα από τον πατέρα μου και εκτός ορισμένων, τα υπόλοιπα απλά ήθελα να τα δώσω. Και στην έκθεση που πήγα, απλά πηγαίνεις τα πριν ευρώ, ασχέτως κατάστασης, εννοείται να είναι καλή, χρονολογίας, κτλ και τα παίρνουν απλά στην αξία τους σε ευρώ. Δεν επιχείρησα ποτέ να πουλήσω κάτι πιο παλιό ή σπάνιο. Θα κάνω αυτό που με είπες και σε ευχαριστώ και πάλι.
Καταγράφηκε
Μάριος
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 01:44:26 μμ »

20 δρχ. 1960

http://www.eikona.info/images/65225181652584538598.jpg
http://www.eikona.info/images/32196829826156360310.jpg
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences